امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات مهم فصل2(الکتروستاتیک)فیزیک سوم ریاضی
#1
نکته ۱ - هر دو بار الکتريکی بر يکديگر نيرويی وارد می کنند که با حاصلضرب بارها رابطه مستقيم و با مجذور فاصله ميان آنها رابطه معکوس دارد .   قانون کولن                                    F=Kq1q2/r2در اين رابطه فاصله بر حسب متر ، بار بر حسب کولن و نيرو بر حسب نيوتن است .
نکته ۲ - اگر بيش از دو بار کنار يکديگر باشند ، بايد ابتدا نيروی ميان هر يک از آنها را محاسبه کرد و سپس برآيند آنها را بدست آورد .
نکته ۳ - برآيند دو نيرو از رابطه زير بدست می آيد.                                R=(F12+F22+2F1F2COSΘ)1/2                     در اين رابطه Θ زاويه ميان دو نيرو است.
نکته ۴ - اگر اندازه دو نيرو مساوی باشد ، برآيند آنها از رابطه زير بدست مآيد.                                      R=2FcosΘ/2
نکته5 - اگر به يک جسم رسانا بار بدهيم ، بار فقط روی سطح خارجی آن پخش می شود .
نکته ۶ - بار موجود در واحد سطح يک جسم ، چگالی سطحی بار ناميده می شود و با δ (سيگما) آنرا نشان می دهيم.                                           δ=q/A
نکته ۷ - تراکم بار در نقاط نوک تيز جسم بيشتر از ساير نقاط است .
نکته ۸ - ميدان الکتريکی ، فضای اطراف يک بار الکتريکی است که اگر بار ديگری در آن قرار گيرد بر آن نيرو وارد شود .
نکته ۹ - بزرگی ميدان الکتريکی در يک نقطه ، بزرگی نيرويی است که بر واحد بار الکتريکی مثبت واقع در آن نقطه ، بر آن وارد می شود .و آن را با E   نشان می دهيم .                                                 E=Kq/r2و  يا  :                                   E=F/q
نکته ۱۰ - ميدان الکتريکی نيز کميتی برداری است . پس اگر بيش از يک بار وجود داشته باشد بايد برآيند آنها را بصورت برداری محاسبه کرد .
نکته ۱۱ - خطوط ميدان الکتريکی ، خطهای جهت داری هستند که مماس بر آنها در هر نقطه جهت ميدان الکتريکی در آن نقطه را نشان می دهد .
نکته ۱۲ -جهت خطوط ميدان الکتريکی هميشه از بار مثبت به طرف بار منفی هستند.
نکته ۱۳ - اگر در قسمتی از فضا تراکم خطوط ميدان الکتريکی بيشتر باشد ، ميدان الکتريکی در آن قسمت بزرگتر است .
نکته ۱۴ - اختلاف پتانسيل الکتريکی ميان دونقطه ، انرژی است که بايد صرف شود تا واحد بار مثبت از نقطه اول به دوم برده شود . و آنرا با V  نشان نشان می دهيم و يکای آن ولت است .                                         V=W/qنکته ۱۵ - پتانسيل الکتريکی در هر نقطه ، انرژی است که بايد صرف شود تا واحد بار مثبت  را از نقطه ای بسيار دور ( بينهايت ) به نقطه مورد نظر منتقل کنيم . و آنرا با U  نشان می دهيم .                                   U=W=F.d.cosΘ                                          U=Kq/r
نکته ۱۶ - اگر در يک جابجايی بار  ، با صرف انرژی ، بار را مجبور به حرکت کنيم ، انرژی پتانسيل آن افزايش می يابد. و در صورتی که بار خود به خود حرکت کند ، پتانسيل آن کاهش می يابد .
نکته ۱۷ - ميدان الکتريکی يکنواخت ، ميدانی است که بزرگی و جهت ميدان در تمام نقاط آن يکسان باشد مانند فضای داخل يک خازن تخت .
نکته ۱۸ - در رساناها ، پتانسيل همه نقاط با هم برابر است پس اختلاف پتانسيل الکتريکی ميان نقاط آن صفر است .
نکته ۱۹ - در رساناها ، ميدان الکتريکی بر سطح انها عمود است . و ميدان الکتريکی و چگالی بار در داخل آنها صفر است .              

 
سکوت من هیچگاه نشانه ی رضایتم نبود
من اگرراضی باشم ..میخندم
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، WiSe


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکات مهم خازن ها(فصل3)فیزیک سوم سولماز 0 188 13-03-2014، 06:41 PM
آخرین ارسال: سولماز
  نکات مهم فصل 1فیزیک سوم ریاضی سولماز 0 136 13-03-2014، 06:24 PM
آخرین ارسال: سولماز

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان