امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اینترنت و جوانان
#1
در عصر انفجار اطلاعات نظام اخلاقی جامعه دست خوش تهدیدهایی شده است که ناشی از اینترنت و پیامدهای آن است که جبران ناپذیر است .نامه های الکترونیکی و چت های اینترنتی علی رغم فوایدی که می تواند در چهارچوب هدف های اطلاعاتی ، پژوهشی و مطالعاتی داشته باشد می تواند در بستر سرگرمی و اوغات فراغت جوانان معضلاتی را ایجاد کند .

"آخرين بررسي هاي نشان مي دهد عليرغم اينكه كشورمان از نظر تعداد كاربران اينترنتي در رديف كشورهاي ركورد دار قرار داريم اما بيشتر جوانان كه امكان استفاده از اينترنت خصوصاً به دليل دسترسي آنان به سايت هاي غيراخلاقي قطعاً تأثيرات منفي و جبران ناپذيري به دنبال خواهد داشت.

امروزه اكثر استفاده كنندگان از اينترنت در ايران را جوانان تشكيل مي دهند و هر روزه اين تعداد روبه افزايش است اما متأسفانه درصد بسياري از آنان از اينترنت به عنوان راهي براي برقراري ارتباط هاي مجازي و غيراخلاقي و يا حداكثر از ان به عنوان يك سرگرمي طولاني مدت استفاده مي كنند بدون اينكه بهره اي از آن كسب كنند. به بيان ديگر اينترنت با وجودي كه مي تواند يك وسيله آموزشي بسيار مناسب باشد اما در سالهاي اخير وسيله اي براي انجام گفتگوهاي غير ضروري و حتي ايجاد ارتباطات غير متعارف شده است."(1)

اینترنت می تواند وسیله ای برای ارتقای دانش و آگاهی جوانان باشد اما باید فرهنگ استفاده از آن را بیاموزیم و برای جلوگیری ار تباهی جوانان به دنبال راهکارهای اساسی برای حل مشکلات باشیم.البته با محدودیت ایجاد کردن برای جوانان نمی توان این مشکل را حل کرد چون ایجاد محدودیت باعث حساسیت بیشتر آنان می شود با ید طریقه استفاده درست از آن را به آنان نشان داد .

چت يا گفتگوي اينترنتي از جمله ابزارهايي است كه امروزه با پيشرفت فناوري و ظهور مقوله اي با عنوان فناوري اطلاعات و ارتباطات در ميان ساير پديده هاي نوظهور اين قرن با سرعت تمام خودنمايي مي كند. اين جزء كوچك اما پرطرفدار از دنياي مجازي اينترنت ، با شكستن حد و مرزها و از بين بردن فاصله ها ، آنچنان در ميان وسايل ارتباطي جاي خود را بازكرده كه نه تنها جوانان بلكه همه افراد از هر گروه سني را به خود جذب كرده و هرروز با گسترش روزافزون اينترنت بيشتر از روزهاي گذشته مزاياي استفاده از آن براي همگان مشخص مي شود. چون در دنياي مجازي اينترنت ، فرد از نظر حقوقي و حقيقي ناشناس باقي مي ماند ، براي فرد جوان جالب و جذاب است تا در اين فضا به بحث ، گفتگو و تبادل نظر بپردازد.

پورنوگرافی:

پورنوگرافی ار بخش های بسیار رایج و پرجاذبه اینترنت برای نوجوانان و جوانان است .تعداد سایت های پورنوگرافی با عضویت رایگان مشاهده و ایجاد ارتباط کامپیوتری در هر زمان و مکا این موقعیت را به وجود آورده است تا نوجوانان بتوانند به مسائلی دسترسی داشته باشند که در محیط خانوادگی و اجتماع تقریبا امری غیرممکن و ناپسند است .این موضوع برخلاف ظاهر آن که تصور می شود تنها یک کنجکاوی مطلق است و در هر زمان که نوجوان بخواهد می تواند ار آن دست بکشد ، متاسفانه باید گفت که با واقعیت مطابقت ندارد و مشاهده فیلم ، عکس و مجلات پورنوگرافی و تداوم آن عامل بروز گونه ای عادت و سبب تخریب و صدمه ذهنی است و نوجوانان را تشویق خواهد کردتا از نظر رفتاری حالت سلطه جو و پرخاشگر داشته باشند .

نتیجه گیری:

امروز سخن از خوبي و بدي ، مفيد يا مضر بودن اينترنت مطرح نيست. همه جا از اينترنت و موفقيت هاو پیامدهاي مرتبط با آن سخن مي گويند. مردم همچون نخبگان به " جادوي جام جهان نماي هزاره سوم " چشم دوخته اند و انتظار دارند آينده اي روشن براي بشريت بسازد. چرا كه شبكه جهاني وب مشروعيتي بلامعارض يافته است و مي‌رود به سطحي دست يابد كه منشأ مقبوليت موضوعات در حوزه هاي مختلف شود. موضوع اخير ، جاي تأمل ، مطالعه و بررسي هاي جدي دارد و بي توجهي به آن از منظر آسيب شناسي خطرات جدي براي آينده فرهنگ ايراني در جهان وب به همراه خواهد داشت
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اینترنت و تاثیر آن بر نوجوانان و جوانان WiSe 1 95 11-04-2014، 08:39 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  اثرات مثبت استفاده از اینترنت در میان جوانان و نوجوانان WiSe 1 146 11-04-2014، 08:38 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان