امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثيرات و پيامدهاي مثبت و منفي اينترنت در خانواده ها
#1
تاثيرات و پيامدهاي مثبت و منفي اينترنت بعنوان يک پديده نوين در اجتماعات انساني در حال گسترش است. هر روز از سوی صاحبنظران و رسانه ها نقش مثبت اينترنت درتوسعه اقتصادي و نقش منفي آن در توسعه فرهنگي برجسته سازي مي شود و در جهت بهبود آثار مثبت و کاهش پيامدهاي منفي اينترنت نظرات و پيشنهادات فراواني ارائه مي گردد.

در سطح کلان اينترنت در بعد اقتصادي به تجارت الکترونيک ، در بعد سياسي به کاهش اقتدار دولت ها، در بعد اجتماعي به کاهش هزينه هاي حمل و نقل و در بعد فرهنگي تسلط زبان انگليسي را در پي داشته است. همچنين نقش اينترنت بر امنيت ملي جوامع در سطح کلان بر روند ارتباطي سازمان ها با مشتريان و بر روابط خانوادگي بطور موثر در حال توسعه است.اينترنت در خانواده هاي مختلف کارکردهاي مختلفي از جمله احيا»کنندگي، بهبودبخشي، تخريبي و نابودکنندگي داشته است.

الف: اينترنت و گفتگوهاي خانوادگي

بدون شک از اوايل قرن بيستم با توسعه رسانه هاي جمعي ميزان ارتباطات ميان فردي کاهش يافته است در سازمانها، در اجتماعات فاميلي و در خانواده ها ، افراد کمتر گفتگو مي کنند و يا اينکه تمايل به گفتگو در بين انسانها کم شده است. اينترنت نقش گفتگو را کمرنگ تر کرده است و زنگ خطرات جدي را براي ارتباطات انساني به صدا درآورده است.
امروزه هرکدام از اعضاي خانواده وقتي از محل کار به کانون گرم خانواده برمي گردند به اتاق خود رفته و سرگرم فعاليت با کامپيوتر خود و اينترنت مي شوند. حتي چاي، شام و صبحانه خود را روي ميز کامپيوتر ميل مي کنند.
کاهش يا به مفهومي ديگر فقدان گفتگوهاي خانوادگي بطور حتم پس از مدتي ميزان شناخت افراد خانواده را از يکديگر کاهش مي دهد و به کاهش ميزان اعتماد اعضا» خانواده به يکديگر مي انجامد و نتايجي منفي را در پي خواهد داشت. از طرفي اين فعاليت اعضاي خانواده پس از مدتي به گوشه گيري (نوجوانان بالاخص) مي انجامد و رغبت به زندگي اجتماعي و تعامل خانوادگي را کاهش مي دهد.

ب : اينترنت و اخلاقيات

يکي از تهاجمات مخالفان اينترنت توسعه پورنوگراف يا تصاوير مستهجن يا خلاف عفت عمومي يا حداقل امکان دسترسي آسان و فوري نوجوانان به اين تصاوير است. ازطرفي اينترنت اين فرصت را مهيا کرده است که افراد به راحتي «حق مولفان» را زير پاي بگذارند و آشکارا از سايت ها و وبلاگ هاي ديگران دزدي کنند که توسعه آن مي تواند روحيه تجاوز به حقوق ديگران را افزايش دهد.

ج : اعتياد اينترنتي

يکي از خاصيت هاي خاص اينترنت جاذبه و گرايش مستمر به سير و گردش در آن توسط استفاده کنندگان از آن است که پس از مدتي افراد را به شدت به خود وابسته مي کند تا حدي که براي برخي افراد اعتياد اينترنتي مي آورد و زندگي بدون آن براي آنان غيرممکن مي شود. لذا افراد بايستي حد و مرز استفاده از اينترنت را مشخص کنند. والدين در اين زمينه مسئوليتي جدي براي تعيين زمان و مدت استفاده فرزندان را بعهده دارند.

د: احتياط اينترنتي

خانواده ها همچنين در استفاده فرزندان از اينترنت بايستي آنان را آگاه کنند که اسرار ، محتوا و تصاوير شخصي خانواده ، مختص خانواده است و مصرف عمومي ندارد. فرزندان بايستي آگاه شوند که تمامي محتوا و مطالب اينترنت قابل اعتماد نيست و مورداستفاده عمومي ندارد.
فرزندان بايستي بياموزند که حريم شخصي و حريم خانوادگي حرمت دارد و خودگشودگي غيرمحتاطانه مي تواند لطماتي جدي به زندگي خانوادگي بزند.
همچنين ورود به سايت هاي ناشناخته امکان ويروسي شدن نرم افزارهاي کامپيوتر و يا حتي صدمه خوردن سخت افزارها و زيان اقتصادي را نيز در پي دارد.
با برشمردن برخي از مسايل مرتبط با خانواده ها و اينترنت ، گام اول، آگاهي والدين از چگونگي مصرف اطلاعات اينترنت است و اين آگاهي روند بهره مندي از اينترنت را بهبود خواهد بخشيد
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، افسانه پناهی
#2
جای این مطلب ذر انجمن گفتگو آزاد نیست، لطفاً به بخش مربوطه انتقال دهید ...

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
پاسخ
 سپاس شده توسط افسانه پناهی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زندگی خانواده بی خانمان در کانکس نیروی انتظامی tabesh 1 90 05-09-2015، 11:54 AM
آخرین ارسال: tabesh
  فوايد اينترنت WiSe 1 91 11-04-2014، 08:38 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  اثرات مثبت استفاده از اینترنت در میان جوانان و نوجوانان WiSe 1 93 11-04-2014، 08:38 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  پیرترین خانواده جهان مهسا.م 1 97 11-04-2014، 08:37 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان