امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیدگاه خاورشناسان درباره ی فردوسی و شاهنامه
#1
دیدگاه خاورشناسان درباره ی فردوسی و شاهنامه

ایرانیان است نسبت به این کتاب، که نماینده ی مجد و عظمت قومی آنان است ... رأی ایرانیان درباره ی این کتاب - هر چه بوده- بالطبع به همه ی دانشجویان زبان و ادب فارسی که در آسیا و اروپا بوده اند، رسیده و نخستین مستشرقین نیز آن را با اعتقاد تمام پذیرفته اند. اما در این که اخیراً نیز مستشرقین دقیق و نکته سنج شاهنامه را کتابی مهم و پر ارج دانسته اند، عوامل دیگری در کار بوده است: نخست آن که شاهنامه از لحاظ تحقیقات لغوی، بی شک دارای اعتبار و اهمیت بسیار است زیرا یکی از کهن ترین آثار زبان پارسی دری است و در آن آشکارا از آوردن لغات تازی اجتناب شده است. دیگر آن که روح هِلِنیستی می خواهد که در برابر نژاد سامی آثار نبوغ نژاد آریایی را بستاید و بزرگ جلوه دهد و سوم آن که مطالب داستان های این منظومه از حیث میتولوژی (علم الاساطیر) و افسانه های ملی جالب توجه است. با این همه فردوسی تنها به سبب شاهنامه ... در بین هم میهنانش ... از آغاز تاکنون محبوبیت تمام و بی نظیر داشته است.

برتلس:

بدیهی است مادام که در جهان مفهوم ایرانی وجود خواهد داشت، نام پرافتخار شاعر بزرگ هم که تمام عشق سوزان قلب خود را به وطن خویش وقف کرده بود، جاوید خواهد بود. فردوسی شاهنامه را با خون دل نوشت و به این قیمت خریدار محبت و احترام ملت ایران نسبت به خود گردید و یکی از بهترین دُرَر ِ نایاب را به گنجینه ی ادبیات جهانی افزود.

جوئل ویزلل:

شاهنامه بی گمان یکی از شکوهمندترین یادگارهای نبوغ و آموزش است و سراینـده را در ردیف بزرگ ترین شاعـران جهان جای می دهد. در توان آفرینش، ظرافت کار، شدت شور و شوق و روشنگری کاملاً با هومر و دانته برابر است، در حالی که در تصور و طرز کار و ترسیم لطیف ترین عاطفه ها و نیز وحشی ترین شورها، عنصر درامی، درخشندگی رنگ، تخیل آرایی، زیبایی و ظرافت احساس کمتر از شکسپیر نیست. شعرهای فردوسی که خوشی آهنگشان وصف ناپذیر است، نمودار نیروی ژرف بینی و سرشاری توان توصیف کننده ی اوست ... کتاب او ماننـد نگارستان بزرگی است. در قدرت، ظرافت، پاکـی، روشنی، لطافت، سبک و زبان، شاهنامـه با برجسته ترین نمونه های سروده ی یونانی هم سنگ است.

هانری ماسه:

بین تمام حماسه های ایرانی کتاب شاهنامه مزیت خاص دارد زیرا سخن از کشمکش های دیرین ملتی است که از ملیت و استقلال خود دفاع می کند ... شاهنامه شعر افتخارات و رنج های یک ملت است و همین بس بود که بتوان آن را در ردیف عالی ترین آثار ادبی جای داد ... اما شاهنامه ارزش دیگری [نیز] دارد و آن این که دو دوران بسیار ناجور را به هم پیوند می دهد: از یک سو ایران کهن که در آن، یکی از معروف ترین مذاهب دنیا پدید آمد و از دیگر سو ایران قرن یازدهم [میلادی] که سپیده و طلیعه ی ایران نو به شمار می آید. این حماسه ی ملی که دو دنیای زردشت و اسلام را در بر دارد، یکی از موثرترین جنبه های تحول آسیایی را مجسم می سازد.

یان ریپکا:

فردوسی از مردم توس ... در سراسر عرصه ی ادبیات فارسی چون تهمتن قد برافراشته است. نامش به وسیله ی تألیفات بی شمار خاورشناسان و ترجمه هایی که از وی به عمل آمده، مدت هاست که در اروپا و به طور کلی در سرزمین های وسیعی در آن سوی مرزهای فرهنگی ایران مشهور است ... شاهنامه واقعاً سند تاریخی باارزشی است که سنت های گذشته را با نهایت امانت حفظ کرده، با وجود همه ی خیال پردازی ها و مجازهایی که در آن به کار رفته است، از حقایقی پرده بر می دارد که نه تنها برای تاریخ، بلکه همچنین برای سرآغاز تاریخ و بررسی جوامع ابتدایی بشری حایز اهمیت است.


آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد
بلکه چیزیست که خودمیسازد
پس اندیشه رابه جست وجو ویافتن راه حل چگونه ساختن به کارگیریم...


خدااایا دلم گرفته.......ازخیلی ها.......!!!!؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان