امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدیریت سالم چگونه است؟؟؟
#1
انجام صحيح كارها فقط از عهده سازمان‌هايي بر مي‌‌آيد كه نظام اداري سالم دارند و فقط سازمانهاي داراي نظام اداري سالم قادر به تصميم‌گيريهاي درست، بجا، مناسب و منطقي مي‌باشند.

همانگونه كه كودكان سالم از مادران و پدران سالم متولد مي‌شوند و در محيط سالم با فراهم بودن امكانات لازم و كافي مي‌توانند رشد نموده و به مرحله تكامل جسمي و توسعه عقلي و فكري برسند و پس از آن نيز به نيروي مولد انديشه و حركت سازنده تبديل شوند، سازمانهاي سالم نيز با تشبيه به عنوان موجودات زنده و پويا، در محيط سالم مي‌توانند تولد يافته و با فراهم شدن امكانات لازم و كافي رشد نموده و توسعه يابند و از طريق ارائه كالا و خدمات سالم، باعث تامين نيازهاي محيطي و رشد وشكوفائي جامعه شوند.

سازمانهاي سالم مي‌توانند فراهم آورنده جوامع سالم باشند و جامعه را به سوي بهره‌مندي و بهره‌برداري بهتر از منابع انساني، منابع طبيعي و سرمايه‌هاي مالي هدايت نمايند و علاوه بركسب موفقيت براي سازمان، عاملي در جهت پيشرفت و موفقيت جامعه خود شوند.

زماني مي‌توان به يك سازمان ويژگي سالم داد كه سازمان داراي ساختار و نظام اداري سالم باشد، نظام اداري سالم برقرار كننده زمينه مساعد براي بكارگيري و پرورش مفيد نيروهاي انساني، منابع طبيعي، فن‌آوري و سرمايه مالي است.
سازمان سالم، بيش از هر چيز ديگري به نيروي انساني سازنده و سالم نياز دارد و اين چنين نيروهايي بايد از ويژگي‌هاي راستين و واقعي تعهد، اخلاق، دانش، پويايي، خلافيت و نوآوري برخوردار باشند. نيروي انساني سالم از اركان اصلي ايجاد سازمانهاي سالم و موفق و سازمانهاي سالم و موفق از اركان اصلي جوامع سالم و موفق و تداوم دهنده توسعه حقيقي فرهنگ . اقتصاد جوامع محسوب مي‌شوند. پس بايد كوشش نمائيم تا نظام‌ اداري سالم را در تمام سازمانها ايجاد و استقرار نمائيم.

از طرف ديگر بايد گفت استقرار نظام‌‌هاي ناسالم اداري مي‌تواند ضربات و صدمات جبران ناپذيري را بر پيكره اخلاق، فرهنگ ،اقتصاد و ساير اركان يك جامعه وارد نمايد. امروزه نشانه‌هاي اقتصاد ناسالم و سطح پايين بهره‌وري در سازمانها وجامعه ما كاملاً قابل مشاهده و ملموس است، اقتصاد بيمار و رنجور و آمارهاي تاسف‌آور، بيكاري، اعتياد، فقر، خشونت، جرم‌ها و ناهنجاريهاي گوناگون دليلي بر وجود نظام‌هاي اداري ناسالم جامعه مي‌باشد. نظام اداري ناسالم، فرهنگ سازماني، فرهنگ ملي و اقتصاد جامعه ما را تحت تاثير خود قرار داده است. امروزه انديشمندان و نظريه پردازان علم سازمان و مديريت به تاثير منفي وجود سازمانها و نظامهاي اداري ناسالم در جامعه پي‌برده اند و تلاش مي‌كنند تا بتوانند راهكارهاي مناسبي را براي بهبود نظام‌هاي اداري ارائه نمايند.

جامعه سالم، مي‌تواند از عوامل پرورش دهنده سازمانهاي سالم و سازمانهاي سالم نيز از عوامل تشكيل دهنده جامعه سالم مي‌باشند. جامعه سالم جامعه‌اي عاري از هر گونه فساد، تبعيض و بي‌عدالتي است. از آنجا كه هر جامعه‌اي از تركيب سازمانهاي مختلف شكل مي‌گيرد، چنانچه سازمانها دچار فساد شوند جامعه نيز به فساد مبتلا خواهد شد.

بايد گفت كه اساساً نظام اداري سالم فعلاً در هيچكدام از سازمانهاي جامعه ما بطور صدرصد وجود ندارد و اگر چه سازمانها در اين زمينه با هم فرق داشته و در بعضي از آنها وضعيت سلامت اداري متفاوت است، اما اين حقيقت را بايد پذيرفت و اين موضوع را بعنوان يك زنگ خطر و نقطه ضعف براي جامعه در نظر گرفت كه تا رسيدن به سازمانهاي مطلوب فاصله زيادي داريم و چنانچه ريشه‌هاي اين بيماري خطرناك در سازمانها و نظام اداري كشور شناسائي نشود و مورد درمان قرار نگيرد با مشكلات جدي تري مواجه خواهيم بود و نتيجه آن را در نرسيدن به بهره‌وري مورد انتظار، كاهش درآمد سرانه، وضعيت نامناسب توليد در اقتصاد، كاهش رفاه و ساير مشكلات خواهيم ديد.

مسؤليت اصلي عدم استقرار كامل نظام اداري سالم در سازمانها وجود كاستي‌ها و ضعف در نظام مديريت منابع انساني است. اكثر مديران سازمانها از آموزش‌هاي علمي و فني پيشرفته جهاني برخوردار نيستند و تلقي و برداشت آنها از مديريت نيز درست نمي‌باشد. و در جامعه به نقش و اهميت وجودي مديران سالم در سازمانها بهاي كافي داده نمي‌شود در حالي كه لازم است به خاطر دو عنصر مهم در مديريت يعني تصميم‌گيري و الگو پذيري ،تلاش شود تا مديران سالم در راس سازمانهاي كشور قرار گيرند.

بنابراين مي‌توان گفت، استقرار نظام مبتني بر شايسته سالاري در مديريت و در سازمان‌ها اولين پيش زمينه براي ايجاد نظام اداري سالم و تحقق عملي يك جامعه مطلوب و سالم مي‌باشد.

پی نوشت: لطفاً کسی به خودش نگیره و جبهه گیری نکنه ...!!!

منبع: http://mh-alaleh.blogfa.com/post-35.aspx
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان