امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانشگاه صنعتی مالک اشتر
#1
دانشگاه صنعتی مالک اشتر

تأسیس ۱۳۶۳

نوع سراسری (دولتی)

رئیس رضا مظفرنیا

معاون آموزشی محمود عدمی

معاون دانشجویی محمود شولایی

معاون پژوهشی حسین صادقی

هیأت علمی 240 نفر (استادیار ،دانشیار و استاد)

دانشجویان 1500 نفر

کاردانی ندارد

کارشناسی 300 نفر

کارشناسی ارشد 1000 نفر

دکترا 200 نفر

مکان تهران، اصفهان

وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

وب‌گاه http://www.mut.ac.ir

دانشگاه صنعتی مالک اشتر یکی از دانشگاه‌های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران است.

این دانشگاه با هدف اجرای پروژه‌های تحقیقاتی خاص ملی و آموزش و تربیت کارشناسان و کادر ویژه مورد نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی دفاعی کشور در سال ۱۳۶۳ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری تأسیس گردید.[۱]

تاریخچه:

این دانشگاه در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران به عنوان پژوهشگاه و آموزشکده برای صنایع دفاعی در شاهین شهر اصفهان توسط آمریکایی ها در جوار صنایع مهم دفاعی مستقر در اصفهان مانند هسا تاسیس شده بود. بعد از انقلاب مدتی با نام پژوهشگاه علوم و صنایع دفاعی مشغول به کار شد و سپس در سال 1363 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام دانشگاه علوم و صنایع دفاعی با جذب دانشجویان بورسیه در مقطع کارشناسی به کار خود ادامه داد. از سال 1370 تا 1378 مدتی به دلایل نامعلوم کلیه فعالیت های آموزشی این دانشگاه تعلیق گردید و سپس در سال 1378 با تلاش های وزیر دفاع وقت دریادار علی شمخانی با نام جدید دانشگاه صنعتی مالک اشتر با جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوباره فعالیت های آموزشی خود را آغاز نمود.هم اینک دانشگاه صنعتي مالك اشتر با برخورداري از توانمنديها و قابليت‎هاي علمي و فني لازم ، با سازماندهي فعاليت‎هاي پژوهشي – آموزشي مجموعه‎هاي آكادميك، ايجاد ارتباط سيستماتيك با مراكز علمي و دانشگاهي داخل و خارج از كشور، انجام پروژه‎هاي تحقيقاتي در حوزه‎هاي كاربردي – توسعه‎اي – بنيادي، گسترش دوره‎هاي تحصيلات تكميلي پژوهش محور و دوره‎هاي تخصصي كوتاه مدت تكنولوژي محور و نيز دوره‎هاي كارداني و كارشناسي خاص براي تربيت نيروي انساني متخصص مورد نياز كشور، توسعة اطلاع‎رساني و انفورماتيك، ساماندهي امر جذب و انتقال تكنولوژي و خدمات علمي و فني با تشكيل آزمايشگاه‎هاي آكروديته (معتمد)، ساماندهي امر استانداردسازي محصولات صنعتي و تشكيل انجمن‎هاي علمي و... در سطح كشور به فعاليت خود ادامه مي‎دهد. دبیر خانه های مرکزی دانشگاه در تهران ، بزرگراه شهید بابایی، لویزان و اصفهان ، شاهین شهر ، انتهای بلوار فردوسی مستقر می باشد .

پژوهشگاه یادانشگاه:

دانشگاه صنعتی مالک اشتر در گذشته پژوهشگاه علوم و صنایع دفاعی بوده است و هم اکنون نیز تعدادی از پژوهشگاه های مهم وزرات دفاع در داخل مجموعه دانشگاهی مستقر هستند . مانند پژوهشگاه هوافضا که در مجموعه دانشگاهی مهندسی مکانیک و هوافضا پردیس اصفهان مستقر است. به همین دلیل بسیاری از مسئولان آموزشی دانشگاه با فعالیت های آموزشی این دانشگاه مخالف هستند و اصرار بر فعالیت های پژوهشی دارند تاجاییکه در سال 1389 در راستای سیاست های پژوهش محوری دانشگاه با تصویب شورای آموزشی دانشگاه کلیه فعالیت های آموزشی در مقطع کارشناسی تعلیق گردید و هم اکنون این دانشگاه فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. در سال 1390 نیز در نهایت با اصرار مسئولان کلیه انجمن های علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی مالک اشتر منحل گردید.

وجه تسمیه نام دانشگاه:

در سال 1378 این دانشگاه علوم صنایع دفاعی بعد از سالها تعلیق فعالیت های آموزشی با نام جدید دانشگاه صنعتی مالک اشتر فعالیت های خود را دوباره آغاز نمود. مالک اشتر نام سردار حضرت علی (ع)، امام اول شیعیان است و بسیاری از نهادهای وابسته به مراکز نطامی ایران این نام را برگزیده اند. منابع دیگری نیز دلیل انتخاب این نام را هم ارز سازی MUT با نام انستیتو تحقیقاتی ماساچوست MIT که وابسته به پنتاگون میباشد میدانند.

پردیس ها:

◾پردیس تهران

این پردیس در بزرگراه شهید بابایی تهران واقع شده و ستاد ها و مدیریت و معاونت پژوهشی دانشگاه در این پردیس مستقر هستند.
◾پردیس اصفهان

این پردیس در شاهین شهر اصفهان واقع شده و دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.معاونت آموزشی دانشگاه در این پردیس مستقر هستند.

مراکزستادی دانشگاه:

◾حوزه ریاست دانشگاه
◾معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی
◾معاونت پژوهش و فناوری
◾معاونت دانشجویی
◾معاونت اداری و منابع انسانی
◾معاونت مالی
◾معاونت انتقال فناوری و تجاری سازی
◾معاونت توسعه فناوری و روابط خارجی
◾معاونت بازرسی
◾معاونت برنامه ریزی و توسعه

مجموعه های آموزشی وپژوهشی دانشگاه:

◾مجتمع دانشگاهی ارتباطات و فناوری اطلاعات ( تهران- لویزان)
◾مجتمع دانشگاهی برق و الکترونیک ( تهران- لویزان)
◾مجتمع دانشگاهی علوم کاربردی (اصفهان – شاهین شهر)
◾مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری زیر دریا (اصفهان – شاهین شهر)
◾مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری فارس (شیراز)
◾مجتمع دانشگاهی مدیریت و فناوری های نرم ( تهران- لویزان)
◾مجتمع دانشگاهی مکانیک و هوا فضا (اصفهان – شاهین شهر)
◾مجتمع دانشگاهی مواد و فناوری های ساخت ( تهران- لویزان)
◾مجتمع دانشگاهی هوا فضا ( تهران- اتوبان تهران /کرج )
◾دانشکده مهندسی برق (اصفهان – شاهین شهر)
◾دانشکده مهندسی پدافند غیرعامل ( تهران- لویزان)
◾دانشکده شیمی و مهندسی شیمی ( تهران- لویزان)
◾دانشکده مهندسی صنایع (اصفهان – شاهین شهر)
◾دانشکده مهندسی مواد (اصفهان – شاهین شهر)
◾پژوهشکده فناوری های زیستی (تهران – لویزان )
◾پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال (فریدون کنار)
◾پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال غرب (ارومیه)
◾پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی هرمزگان (بندر عباس)
◾مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی اصفهان (شاهین شهر)
◾مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی تهران (لویزان)

رتبه دانشگاه:

به دلیل کلیه سیاست های امنیتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و استقرار حفاظت اطلاعات وزارت دفاع در داخل مجموعه دانشگاهی کلیه اطلاعات و گزارش ها از عملکرد آموزشی و پژوهشی دانشگاه محرمانه می باشد و لذا اطلاعات کافی در اختیار نهاد های مربوطه جهت رتبه بندی قرار نمی‌گیرد با این حال با توجه به فعالیت های این دانشگاه رتبه دانشگاه در میان دانشگاه های ایران هشت خواهد بود.

اشخاص مهم:

با توجه به سیاست های امنیتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اطلاعات کلیه اعضای هیئت علمی این دانشگاه محرمانه می باشد و اعضای هیئت علمی مقالات خود را با نام دانشگاه صنعتی امیرکبیر ،دانشگاه صنعتی اصفهان ،دانشگاه اصفهان و یا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در منابع علمی به چاپ میرسانند. انتشارات الزویر نیز این دانشگاه را همراه با دانشگاه شهید بهشتی تحریم کرده است. با این حال بعضی اشخاصی که وابسته به این دانشگاه بودند عبارتند از:
◾دکتر اردشیر حسین پور :استاد فیزیک پردیس اصفهان که در تاسیسات اتمی نطنز توسط دولت اسرائیل مسموم گردیده و کشته شد. دولت ایران علت فوت را مسموییت با گاز خانگی اعلام کرد درحالیکه دولت اسرائیل مسئولیت مسمومیت دکتر اردشیر حسین پور را بر عهده گرفت.
◾دکتر علی محمدی : استاد مدعو فیزیک پردیس تهران
◾داریوش رضایی نژاد
◾شهرام امیری
◾دکتر محمدرضا عارف : استاد مدعو دانشگده برق و الکترونیک پردیس اصفهان

تحریم های بین المللی:

این دانشگاه طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور تحریم دانشگاه های نظامی ایران صادر شده است، تحت تحریم های بین‌المللی قرار دارد. انتشارات الزویر نیز دانشگاه صنعتی مالک اشتر را به دلیل همکاری با برنامه های اتمی دولت ایران تحت تحریم قرار داد. تیرماه 1392 نیز دکتر رضا مظفرنیا رئیس دانشگاه به دلیل همکاری با برنامه موشکی ایران تحت تحریم دولت آمریکا قرار گرفت.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان