امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مبارک باد
#1
ایرانیان باستان که پیرو دین زرتشت بودند عقیده داشتند که ایزد پاک ، جهان هستی را در شش گاه (مرحله ) آفریده است . آنها بر این باور بودند که ایزد پاک ، در گاه اول ، آسمانها - در گاه دوم ، آبها – در گاه سوم ، زمین و در گاه چهارم ، درختان و گیاهان – و پس از آن در گاه پنجم ، حیوانات و در آخرین گاه ، انسان را آفریده است.

ایرانیان باستان اهمیت وی‍ژه ای برای درختان قائل بودند و در نزد آنان درختکاری ، امر بسیار باارزشی قلمداد می شد ، تا جایی که وقتی فرزندی متولد می شد ، خانواده ی او درختی را می کاشتند و آن درخت را به نام فرزند خود می نامیدند که با رشد کردن آن فرزند و بزرگ شدن او ، آن درخت هم رشد می نمود و تنومند می شد و این فرآیند ، همواره حس خوشایندی را برای آن فرزند و خانواده ی و اطرافیان او به ارمغان می آورد .

با وجود اینکه در دورانهای گذشته، تعداد درختان و مساحت جنگل ها ، نسبت به امروز، بسیار بیشتر بوده است اما مطالب گفته شده بیانگر این است که پیشینیان ما ، بیش از نسل امروز برای درخت و درختکاری ارزش قائل بوده اند .

همه ما بر فواید بیشمار درختان آگاهی داریم . از میوه ی آنها استفاده می کنیم ، در سایه ی آنها می نشینیم ، از الوار آنها انواع وسایل چوبی می سازیم ، اکسیژن مورد استفاده ی بدن خود را از طریق فرآیند فتوسنتز برگهای درختان تامین می کنیم و همچنین هوای آلوده شده بوسیله دود ماشین ها و کارخانجات را نیز از طریق همان فرآیند فتوسنتز برگهای درختان ، پاکیزه می کنیم و به جرات می توان گفت که ما بیش از نسلهای گذشته ، از فواید درختان بهره مند می شویم اما متاسفانه کمتر از گذشتگان برای درختان ارزش گذاشته و حتی برخی از ما دانسته یا ندانسته باعث نابودی درختان و تخریب جنگل ها می شویم .

جای خوشحالی است که در ایران امروز ، روز پانزده اسفندماه ( اولین روز از هفته منابع طبیعی ) را روز درختکاری نامیده اند اما یادمان باشد که اگر در عمل برای درخت و درختکاری ، کاری نکنیم ، نامگذاری یک روز به نام درختکاری مشکلی را حل نخواهد کرد.

بیایید ارزش نهادن به درختان را از نیاکان خود بیاموزیم و در روز درختکاری یا هفته ی طبیعت ، به نام یکدیگر درختی را بر زمین نشانیم .



[تصویر:  15.png]

هرساله درتمام جهان پانزدهم اسفند ماه مصادف با 6 مارس روز درختکاری نام گذاری شده است،این روز که معمولا در روزهای پایانی فصل زمستان و یا روزهای آغازین فصل بهار انتخاب می‌شود، اغلب کشورهای جهان برای گرامیداشت گیاهان، روزی را به عنوان روز درختکاری تعیین کرده‌اند.ایده اولیه این روز، توسط جولیوس استرلینگ مورتون از ایالت نبراسکا آمریکا در 10 آوریل سال 1873 پایه‌گذاری شد.با انجام مناسبتهای نمادین در مورد ترویج فرهنگ درخت و درختکاری و حفاظت از این مواهب الهی کارهای خوبی در جهان صورت می گیرد. در کشور ما ایران عزیز نیز آغاز این روزکه به عنوان هفته منابع طبیعی با این شعار که:منابع طبیعی پشتوانه جهاد اقتصادینیز نامگذاری شده است که اگر کفته شود جهاد اقتصادی واقعی حفاظت از منابع طبیعی است نیز سخنی خردمندانه تر است امید آنکه مسئولین منابع طبیعی این دغدغه عمومی را درک نمایندوبه خواسته های عموم جهت تحقق این شعاردر سال پیش روی نیز احترام بگذارند، اگر چه فعالیت هایی مختلفی انجام می گردد که درجای خود قابل ستایش است ولی بد نیست که بدانیم انجام هر فعالیت نیک باید به موازات و حفظ آنچه را که داریم بیانجامد ما حق روز درختکاری را ادا نموده ایم.تنها راه غلبه بر بحرانهای طبیعی بوجود آمده،مانند تغییرات اقلیم،که موجب جاری شدن سیلاب،افزایش بیابان زایی،تغییر سطح دریاهای آزاد،تغییر الگوی طوفانها وگرد بادها،ذوب شدن یخ های قطبی،نابودی گونه های مختلف گیاه وجانوری به خطر افتادن تنوع زیستی،و......تنها بخشی از عدم توجه به درخت وجنگل بوده است.بشر همانقدر که بی توجهی به مسائل محیط زیست ومنابع طبیعی اش نموده تا به این روز افتاده باید برای جبران مکافات عمل خود به همان اندازه نیز تلاش نماید وهمه جهانیان با هم که شاید بخشی از مشکلات ایجاد شده را بر طرف نماید.پیام روز درختکاری به همه انسانهای فرهیخته و نیک اندیش نیز این است که هر کس در هر جا ی این کره خاکی است یک نهال بومی در رویشگاههای نه اوکالیپتوس در منطقه خویش غرس نمایید این عمل هر سال با شکوه بیشتر بر گزارگردد، تنها راه حل مشکلات زیست محیطی بشر امروزی است.به امید درک همه بشریت از اهمیت روزدرختکاری ضمن آرزوی موفقیت برای تمام دوستداران و حافظان عرصه های منابع طبیعی در هر جای جهان که در حفظ داشتهای سرزمین خویش در تلاش و جدیت هستند.

[تصویر:  64800_yWJS3mHw.jpg]


[تصویر:  64800_fTZ9iavT.jpg]


[تصویر:  64800_0soFiIMx.JPG]



آیا نابودی درخت نابودی حیات کره زمین نیست؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط مهسا.م ، نوید خزدوز ، Hamid Jafary Pooya ، WiSe
#2
اقا 5 شنبه برید درخت بکارید
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، Hamid Jafary Pooya ، مهسا.م
#3
من که دیروز جای همه بچه های انجمن درخت کاشتم ، 100 عدد درخت دیروز جمعه (1392/12/09) توسط بنده کاشته و آبیاری شد.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد صالحی ، Hamid Jafary Pooya ، مهسا.م ، WiSe
#4
خدا خیرت بده اقا مدیر
پاسخ
 سپاس شده توسط مهسا.م
#5
جاي منم كاشتيد آقاي خزدوز؟؟؟
فك كردم 35103 تا درخت كاشتيد Big Grin جاي همه بچه هاي انجمن... Big Grin Big Grin
نگو فقط بجاي اعضاي اصلي كاشتيد...
دستتون درد نكنه...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آقاي صالحي عكساي پايين صفحه بالا نميان...
این نیز میگذرد...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد صالحی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پوستر هفته منابع طبیعی و آبخیزداری 92 رونمایی شد محمد صالحی 0 115 26-02-2014، 11:00 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  جزوه قوانین و مدیریت منابع طبیعی محمد صالحی 0 95 26-02-2014، 12:39 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان