امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پنج درخت هميشه سبز براى بالكن‏
#1
بالكن تنها فضاى آزادى است كه در اختيار آپارتمان‏نشين‏ها قرار دارد. در صورتى كه اين فضا را به درختان و درختچه‏هاى هميشه‏سبز اختصاص دهيم منظره چشم‏نوازى را در پيش رو خواهيم داشت. از سويى، مانند پرده عمل نموده، مانع ديد داخل ساختمان مى‏شود.

گلدان‏

گلدان بايد مناسب با درخت يا درختچه انتخاب شود. براى انواع بلند و كشيده ناگزيريم از گلدان‏هاى عميق استفاده كنيم اما براى گياهان كوچك‏تر يك يا چند جعبه گل (باكس Box) مشكل را حل مى‏كند. گلدان و باكس‏هاى گل بايد منفذى براى خروج آب‏هاى اضافه داشته باشد. زيرگلدانى را فراموش نكنيد زيرا آبى كه از گلدان خارج مى‏شود در بالكن جارى شده و براى شما و همسايه‏ها مشكل‏ساز خواهد شد.

محل قرار گرفتن گلدان‏

اگر بالكن فضاى كافى دارد و قرار دادن گلدان در هر جايى امكان‏پذير است اما براى بالكن‏هاى كوچك گوشه‏اى از آن را انتخاب مى‏كنيم. درختان و درختچه‏هايى كه به سرما حساس هستند بايد نزديك به ديوار قرار بگيرند تا از سرماى زمستان محافظت شوند.

نارنج‏

سرماى زمستان را تا حد زيادى تحمل مى‏كند اما در مناطقى مانند تهران و كرج در زمستان بايد شاخه‏ها و برگ‏هاى نارنج‏هاى جوان را به وسيله نايلون بپوشانيم. انواع چندساله نياز به پوشش زمستانه ندارند. نارنج درختى است هميشه سبز، خزان نمى‏كند و فضاى بالكن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه مى‏دارد. شاخه‏هاى جانبى آن گسترش زيادى دارند. اواخر زمستان آنها را هرس كنيد تا شاخه‏ها مزاحم رفت و آمد شما نباشند. مركبات دوستدار خاك‏هاى اسيدى و حاصلخيزند. آبيارى را مرتب انجام دهيد و اجازه ندهيد خاك خشك شود. با اين همه نسبت به باتلاقى شدن خاك حساسيت زيادى دارند و در صورتى كه آب پاى ريشه‏ها جمع شود برگ‏هايشان زرد مى‏شود. كمبود مواد غذايى نيز موجب زردى و ريزش برگ‏ها مى‏گردد. براى جبران كمبودهاى غذايى از كودهاى مكمل يا ريزمغذى استفاده كنيد. اين نوع كودها در مراكز فروش گل و گياه در دسترس هستند.

زيتون‏

اين نيز درخت دائمى ديگرى است كه در گلدان مانند يك درختچه سبز و زيبا عمل نموده بدون مراقبت خاصى فضايى روح‏انگيز ايجاد مى‏كند. رنگ برگ‏هاى زيتون با ساير درختان و درختچه‏ها متفاوت بوده و نقره‏اى‏فام هستند. اين درخت نيز مانند نارنج به گلدان نسبتاً بزرگى احتياج دارد. در صورتى كه وقت و حوصله زياد براى آبيارى و رسيدگى به گياهان نداريد و نمى‏خواهيد مرتب به بالكن سر بزنيد زيتون را انتخاب كنيد، زيرا بسيار كم‏توقع و مقاوم است. ميوه‏هايش در پاييز كه ممكن است طلايى يا بنفش باشند تماشايى است.
زيتون نسبت به آب زياد و غرقابى‏شدن ريشه حساس است. موقعى به آن آب بدهيد كه خاك كاملاً خشك شده باشد.

يوكاى باغچه‏ اى‏

درختچه زيباى يوكاى باغچه‏اى را در پارك‏ها و فضاى سبز شهرى ديده‏ايد. دو نوع يوكا از شهرت زيادى برخوردارند:
يوكاى آپارتمانى كه مانند ساير گياهان آپارتمانى در داخل ساختمان نگهدارى مى‏شود و يوكاى باغچه‏اى كه در باغچه يا گلدان در فضاى باز پرورش مى‏يابد. يوكاى باغچه‏اى يك يا دو ساقه ضخيم دارد كه برگ‏هاى خنجرى‏شكل آن از بالاى ساقه يا به صورت پاجوش از قسمت‏هاى پايين تنه خارج مى‏شوند. در مورد يوكاى باغچه‏اى نبايد از آفتاب تابستان يا سرماى زمستان نگرانى داشته باشيم. يوكا نيز مانند زيتون به آب كم احتياج داشته و بايد زمانى به آن آب بدهيم كه خاك خشك باشد. يوكا فضاى زيادى اشغال نمى‏كند. نسبت به سايه حساس است. در نور كم برگ‏هايش بى‏رويه رشد نموده و زيبايى خود را از دست مى‏دهند. در اين گياه قسمت پايين ساقه به صورت غده‏مانند در مى‏آيد. اين قسمت داراى مواد غذايى بوده و گياه را در مقابل گرسنگى و تشنگى مقاوم مى‏كند.

پيراكانتا

اين درختچه زيبا تنها مشكلى كه دارد اين است كه شاخه‏هاى تيغ‏دارش را به اطراف مى‏گستراند و مانع رفت و آمد شما به بالكن مى‏شود. بنابراين بايد همه‏ساله در اواخر زمستان آن را هرس نموده و به شاخه‏هايش فرم بدهيد. شاخه‏ها كه به صورت نامنظم رشد مى‏كنند هميشه سبز و دائمى‏اند. در پاييز ميوه‏هاى كوچك و نارنجى‏رنگش به شكل تسبيح در كنار يكديگر قرار مى‏گيرند. اين ميوه‏ها خوردنى هستند. قبل از اينكه خاك گلدان خشك شود به آن آب بدهيد.

تِروِر

درختچه‏اى است با برگ‏هاى سبز يا كِرِم. نوع كرم يا ابلق، زيباتر از برگ سبز است. اين گياه هميشه‏سبز اگر در گلدان يا باكس گل كاشته شود مى‏تواند زينت‏بخش بالكن باشد. شاخه‏هايش پر از برگ‏هايى است كه به صورت متقابل سبز شده و همه شاخه‏ها را در بر مى‏گيرند. در مورد مراقبت از اين گياه مشكل خاصى نخواهيد داشت فقط به آن آب كافى بدهيد و او را به حال خود رها سازيد.

منبع مطلب: http://www.shareh.com/persian/magazine/p...148/23.htm
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی کامل با درخت و میوه انجیر محمد صالحی 0 132 02-03-2014، 05:27 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  آشنایی با درخت پسته و میوه اش!!! محمد صالحی 0 132 02-03-2014، 05:26 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  فواید و خواص دارویی پوست تنه درخت و میوه بلوط محمد صالحی 0 117 02-03-2014، 05:21 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
book چرا درخت کاج همیشه سبز است؟ محمد صالحی 6 1,649 01-03-2014، 11:38 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  مورد درخت مقدس کردها محمد صالحی 0 95 28-02-2014، 07:58 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  درخت پر ... راز خلقت را ببین محمد صالحی 4 272 27-02-2014، 11:38 AM
آخرین ارسال: Dash @li

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان