امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا درخت کاج همیشه سبز است؟
#1
book 
برگ درخت کارها و وظایف متعددی انجام می دهد. یکی از این کارها تهیه ی غذا برای درخت است. برگ، گاز کربنیک را از هوا وآب و موادمعدنی دیگر را از خاک جذب می کند. کلوروفیل یا سبزینه ی برگ انرژی خورشیدی را جذب می کند. کلوروفیل پس ازنیروگرفتن از نور خورشید، گازکربنیک وآب را به قند تبدیل می کند. قندی که بدین ترتیب دربرگها ساخته می شود غذای اصلی درخت است.اما برگ مقدار زیادی اب نیز تولید می کند. فقط جزء بسیار کمی از آب که از راه آوندهای شیره گیاهی به برگ می رسد درساختن غذا مصرف می شود. بیشترین قسمت آب مزبور از راه ملیونها سوراخ ریزی که در سطح برگ وجود دارد تبخیر می شود.دربسیاری ازکشورها از جمله در آمریکای شمالی آب به درخت نمی رسد. پس از منجمد شدن زمین، درخت نمی تواند آب زیدی بصورت بخار ازخودش دفع کند. برای این کار درخت باید مقداری بیش ازآنچه لازم دارد، آب از زمین منجمد جذب کند. به همین علت، برگهایش را می ریزد وکارش را ((تعطیل می کند)) تا مجبور نشود آب خودش را از راه تبخیر از دست بدهد.ولی بعضی از درختها برگهای خاصی دارند. درختهای کاج، صنوبر و یکی دو نوع دیگر، برگهای سوزنی و باریکی با یک غلاف یا پوشش ضخیم و چرب بیرونی دارند. این لایه از تبخیر آب جلوگیری می کند. به همین علت است که برگهای این گونه از درختان چندین سال عمرمی کند. وقتی برگهای مزبورمی ریزند، بلافاصله برگهای تازه ای به جای آنها می رویند و شاخه های این درختان هیچگاه لخت نیستند وکاجیان را درختهای همیشه سبز می نامند.درختهای دیگری با برگهای پهن یا پنجه ای هستند که در تمام مدت سال سبز می مانند. مثلاً درخت بلوط زنده و برگ بوی کالیفرنیایی، برگهای سختی سختی دارند که رطوبت آنها در ماههای سرد حفظ می کنند.
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li ، نوید خزدوز ، Hamid Jafary Pooya
#2
سلام
اونوقت فرق این با کاکتوس چیه؟
من از بچگی دوست داشتم بدونم چرا اینا همیشه سبزند.....
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد صالحی ، Hamid Jafary Pooya
#3
کاکتوس ها برگ ندارند

چیزی که ما سبز میبینیم در واقع اندام گیاهی ساقه و تنه اون ها هست که سبز رنگ هست

همونطور که میدونیم هر گیاهی برای فتوسنتز نیاز به گلروفیل داره که کلروفیل توی برگ گیاه وجود داره ...

اما کاکتوس ها که برگ ندارند چطور فتوسنتز انجام میدهند؟

اغلب کاکتوسها برگهای حقیقی خود را از دست داه اند و خارهای آنان نیز در حقیقت برگهایی تغییر شکل یافته ای هستند که به دلیل این مسئله، تبخیر و از دست دهی آب در این گیاهان به حداقل ممکن رسیده است. زیرا خار در مقایسه با برگ آب بسیار بسیار کمتری را از طریق تبخیر از دست می دهند. البته شکل خاص ساقه بسیاری از کاکتوسها که اکثرا به شکل استوانه یا کره است موجب کاهش نسبت مساحت به حجم کل گیاه می شود و این مسئله نیز به کاهش تبخیر آب و همچنین تاثیر گرمای خورشید کمک می کند. همچنین پوششی واکس مانند بر روی سطح ساقه وجود دارد که آن نیز مانع از تبخیر آب می شود. بر روی سطح کاکتوسها، ساختاری به نام آرئول Areol وجود دارد که در بسیاری موارد سبز رنگ و گاهی زرد و یا قهوه ای رنگ است. آرئولها مجموعه سلولهای هستند که در اثر رشد زیاد ، ظاهری همانند بالشتک پیدا می کنند که در سطح پراکنده هستند. آرئولها از نظر شکل می توانند دایره ای یا بیضی شکل باشند. آرئول یکی از کلیدهای شناسایی گیاهانی است که به خانواده کاکتوسها تعلق دارند. خارها ، برگ و همچنین گلهای کاکتوس از میان آرئول تولید می شود. البته یک آرئول برای مدت زمانی همانند چند سال فعال است و بعد فعالیت خود را از دست می دهند.

بیشترین میزان آب در کاکتوسها در ساقه ذخیره می شود و همچنین ساقه این گیاه نقش بسیار مهمی در فتوسنتز و غذاسازی ایفا می کند. توجه داشته باشید که اگر بیشتر گیاهان عمل فتوسنتز را در حضور نور و در طی روز انجام می دهند اما کاکتوسها (همانند سایر گیاهان گوشتی Succulent) عمل فتوسنتز را در طی شب انجام می دهند زیرا در شب هنگام به دلیل کاهش درجه حرارت محیط میزان آب کمتری تبخیر می شود و در طی فعالیت غذاسازی گیاه آب کمتری از دست می رود.
نکته : گیاه گوشتی چیست؟ گیاهانی که دارای برگها و ساقه و دیگر اندامهای آبدار هستند به نام گیاهان گوشتی Succulent شناخته می شوند. بجز کاکتوسها گیاهان دیگری همانند آگاو، گل ناز و یا آکمه آ نیز مثالهای دیگری از گیاهان گوشتی هستند.
همانطور که اشاره شد اغلب کاکتوسها برگ ندارند و به جای آن خار دارند و این مسئله به کاهش تبخیر آب از سطح گیاه کمک فراوان کرده است. اما برخی از کاکتوسها بخصوص تمامی گونه های جنس پرسکیه Pereskia گیاهانی برگدار و شبیه درختان ویا درختچه هستند . شکل و اندازه کاکتوسها بسیار متغیر و متنوع است. بلندترین نوع کاکتوس با نام علمی Pachycereus pringlei به ارتفاع حدود 19 متر و کوچکترین نوع آن با نام عملی Blossfeldia liliputiana به طول یک سانتیمتر می رسد.این هم توضیح کامل برای علی اقا
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li ، نوید خزدوز ، Hamid Jafary Pooya
#4
آقا نمیشه گفت همون برگ های سوزنی کاج یه جور خاره ...انصافا شبیه خاره....اگه دقت کنی.....مثلا خار شتر خارهاش خیلی شبیه این برگ های کاجه.....ولی یکمی سفت تره....نمیشه گفت اونام دارن تبدیل به خار میشن.....
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد صالحی ، Hamid Jafary Pooya
#5
برگ های کاج برای این به این صورت در اومدن چون کاج متعلق به اب و هوای سرد نزدیک به قطب هست
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li ، Hamid Jafary Pooya
#6
این درست....ولی من میگم هر دو هوا سرد و خیلی گرم روی گیاهان داره یه تاثیر رو میزاره که برگ ها کوچیک و سوزنی شکل میشه.....واین به نظرت چه دلیلی می تونه داشته باشه.....؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد صالحی ، Hamid Jafary Pooya
#7
مقاومت گیاه در برابر شرایط محیطی: اینه دلیل تغییرات هر گیاه نسبت به محیطش که بمرور زمان وارد زنتیک گیاه میشه ...
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی کامل با درخت و میوه انجیر محمد صالحی 0 225 02-03-2014، 05:27 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  آشنایی با درخت پسته و میوه اش!!! محمد صالحی 0 236 02-03-2014، 05:26 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  فواید و خواص دارویی پوست تنه درخت و میوه بلوط محمد صالحی 0 212 02-03-2014، 05:21 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  پنج درخت هميشه سبز براى بالكن‏ محمد صالحی 0 223 01-03-2014، 06:50 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  مورد درخت مقدس کردها محمد صالحی 0 158 28-02-2014، 07:58 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  درخت پر ... راز خلقت را ببین محمد صالحی 4 459 27-02-2014، 11:38 AM
آخرین ارسال: Dash @li

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان