امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اوريون
#1
اوريون بيماري ويروسي مسري و خفيفي است كه سبب تورم دردناك عدد پاروتيد غدد بزاقي واقع بين گوش و فك مي شود ساير اعضا مانند بيضه تخمدان بانكراس پ***تان مغز و پرده پوشاننده مغز نيز گاهي درگير مي شوند . اين بيماري در هر سني مي تواند بروز كند ولي شايع ترتين سن بروز آن در كودكان 2 الي 12 ساله است 10% از بزرگسالان هم مستعد ابتلا به اوريون هستند .

نشانه ها : تب سردرد گلودرد تورم دردناك بيضه ها درد شكم در صورت درگيري تخمدان ها يا بانكراس سردرد شديد در صورت درگيري مغز با پرده پوشاننده آن التهاب تورم درد غدد پارئتيد اين عدد هنگام لمس سفت است و دردشان با جويدن يا بلع بيشتر مي شود .

عامل بيماري : اتقال فرد به فرد ويروس اوريون عامل اين بيماري است . اين ويروس در هر زماني از 48 ساعت قبل تا 6 روز پس از بروز نشانه ها مسري است . دوره نهفتگي ويروس پس از تماس با آن 4 تا 24 روز و ميانگين آن 18 روز است .

عوامل افزايش دهنده خطر : واكسينه نشدن و زندگي در شرايط جمعيتي و پر ازدحام

پيشگيري : واكسينا سيون اوريون را در كودكان در سن مقتضي انجام دهيد اگر شما سابقه ابتلا به اوريون را نداسته يا برضد آن واكسينه نشده ايد و يكي از اعضاي نزديك خانواده شما مبتلا به اوريون است به احتمال گلوبولين ضد اوريون براي شما توصيه مي شود . تزريق اين پادتن ممكن است از بيماري پيشگيري كند بدون وجود تضمين در اين باره ولي هزينه آن بالاست

عواقب مورد انتظار : در صورت عدم بروز عوارض بيماري پس از حدود 10 روز به طور خود به خود بهبود مي يابد بيمار پس از ابتلا به اوريون مصونيت هميشگي نسبت به آن پيدا مي كند .

عوارض احتمالي : عفونت مغز يا پرده پوشاننده آن پانكراس تخمدان پ***تان يا بيضه در صورت درگيري هاي هر دو بيضه ممكن است بيمار دچار عقيمي به ندرت شود . كاهش شنوايي موقت در برخي بزرگسالان مبتلا به چشم مي خورد

درمان : تشخيص بيماري بيشتر براساس علائم خاص آن صورت مي گيرد با آزمايش هاي خون مي توان اين تشخيص را تاييد كرد . نيازي به جداسازي فرد مبتلا از افراد ديگر خانواده نيست زيرا تا قبل از ظاهر شدن علائم بيشتر سرايت بيماري به افراد مستعد رخ داده است . از كمپرس گرم يا سرد بسته به اينكه كدام يك علائم شما را تخفيف مي دهد به طور متناوب روي غدد متورم دردناك پاروتيد يا بيضه استفاده كنيد از يك كيسه آب گرم حوله گرم يا كيف يخ استفاده كنيد كودكان تا اتمام دوره سرايت بيماري حدود 9 روز پس از شروع درد نبايد به مدرسه بازگردند .

داروها :

1. در موارد درگيري بيضه ها ممكن است مسكن هاي قوي تر و داروهاي كورتوني تجويز شوند .

2. براي درد خفيف استفاده از داروهاي بدون نسخه نظير استامينوفون كافي است از مصرف آسپرين بپرهيزيد .

3. بيماري پس از بروز سير طبيعي خود را طي خواهد كرد . درحال حاضر داروي مؤثر و بي خطري براي از بين بردن يا جلوگيري از تكثير ويروس وجودندارد .

فعاليت : استراحت در بستر ضروري نبوده واحتمال عوارض را كاهش نمي دهد در حد توان و تا آنجا كه حال عمومي شما اجازه مي دهد به فعاليت هاي طبيعي خود ادامه دهيد با برطرف شدن تورم غدد درگير دوره سرايت بيماري به اتمام مي رسد .

برنامه غذائي : برنامه خاصي نياز نيست ولي مصرف مايعات از قبيل نوشابه هاي بدون گاز چاي يا آب را به ميزان دهيد حداقل 6 تا 8 ليوان در روز افزايش دهيد آب ميوه يا نوشيدني هاي ترش مزه ممكن است درد را تشديد كنند .

شرايط مراجعه به پزشك :

1. تشنج

2. استفراغ و درد شكم

3. سردرد شديد كه با استامينوفون تسكين نمي يابد .

4. خواب آلودگي يا ناتوانايي در بيدار ماندن

5. تورم يا درد بيضه ها

6. انقباض عضلات صورت

7. ناراحتي يا قرمزي چشم ها

8. تب اندازه گيري شده با درجه زيرزباني بالاي 3/38 درجه سانتي گراد
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان