امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محاسبه لوگاریتم به صورت ذهنی
#1
برای محاسبه لگاریتم به صورت ذهنی می توان به شیوه زیرعمل کرد.با استفاده از این روش می توان لگاریتم همه اعداد بر مبنای ده را تا یک رقم بعد از اعشار محاسبه کرد.این روش حداکثر پنج صدم خطا خواهد داشت.روش محاسبه ذهنی لگاریتم سه حالت دارد.
حالت اول: اگر اولین رقم سم چپ عدد ، عدد یک باشد آنگاه تعداد ارقام عدد را یک واحد کم کرده و می نویسیم سپس ممیز گذاشته و بعد از آن عدد دو را قرار می دهیم.
مثال: لگاریتم عدد 16730248 را محاسبه کنید.
ابتدا تعداد ارقام عدد فوق را می شماریم که برابر هشت رقم است؛اکنون تعداد ارقام را یک واحد کم می کنیم و ممیز می گذاریم و بعد از آن عدد دو را قرار می دهیم یعنی:

[تصویر:  logz1.jpg]
حالت دوم: اگر اولین رقم سمت چپ عدد ، اعداد دو تا هفت باشد آنگاه تعداد ارقام عدد را یک واحد کم کرده و می نویسیم سپس ممیز گذاشته و به اولین عدد سمت چپ دو واحد اضافه کرده و بعد از ممیز قرار می دهیم.
مثال: لگاریتم عدد 67215 را محاسبه کنید.
ابتدا تعداد ارقام عدد فوق را می شماریم که برابر پنج رقم است؛اکنون تعداد ارقام را یک واحد کم می کنیم و ممیز می گذاریم و به اولین رقم سمت چپ یعنی شش دو واحد اضافه کرده و قرار می دهیم یعنی:
[تصویر:  logz2.jpg]

حالت سوم: اگر اولین رقم سمت چپ عدد ، اعداد هشت یا نه باشد آنگاه تعداد ارقام عدد را یک واحد کم کرده و می نویسیم سپس ممیز گذاشته و عدد نه را قرار می دهیم .
مثال: لگاریتم عدد 8261036 را محاسبه کنید.
ابتدا تعداد ارقام عدد فوق را می شماریم که برابر هفت رقم است؛اکنون تعداد ارقام را یک واحد کم می کنیم و ممیز می گذاریم و بعد از آن عدد نه را قرار می دهیم یعنی:

[تصویر:  logz3.jpg]
سکوت من هیچگاه نشانه ی رضایتم نبود
من اگرراضی باشم ..میخندم
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li ، نوید خزدوز ، WiSe


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش فوق سریع ضرب ذهنی سولماز 0 252 01-03-2014، 12:37 AM
آخرین ارسال: سولماز

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان