امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رد پای فیزیک در زندگی
#1
فیزک به تمامی سوالات ما پاسخگوست و راه پاسخگویی اش از اجزا ریز مثل بارهای الکتریکی تا موضوعات بزرگ جهان اطراف ما مثل کهکشان ها محدودیت ندارد. بهتر است بگوییم برای شناخت و حفظ زندگی و چگونگی پیشرفت در علم کافیست، روی دکمه فیزیک، اشاره کنیم.

پس از گالیله، فیزیکدانان بسیاری در پیشرفت علم فیزیک فعالیت کرده اند و اکتشافات و نتایج خوبی به دست آورده‌اند که در ارتقاء زندگی بشری بسیار با اهمیت بوده است. این اکتشافات همراه با کاربردهایشان زندگی مدرن امروزی را، پدید آورده است.با نگاهی به فیزیک می توانیم درهای آینده را زودتر از موعد بگشاییم و همواره پله ترقی را زودتر از آنچه باید طی کنیم.

اگر علم را به دو قسمت علوم انسانی و علوم تجربی تقسیم کنیم فیزیک شاه کلیدی است برای وارد شدن به دنیای علوم تجربی .حتی گاهی روغن کاری در ها را نیز انجام می دهد تا باز شدنشان با مشکل مواجه نشود در نهایت فیزیک زیر ساخت شروع هاست .فیزیک برعکس آنچه هست ،در ذهن همه مطرح شده است .

دانش آموزان و دانشجویان ،درس فیزیک را یک درس خشک و نامفهوم با یک معلم خشک وسخت گیر تصور می کنند و به همین دلیل بسیاری از آنها حتی سراغ رشته‌های مرتبط با فیزیک هم نمی‌روند در این مقاله می‌خواهم اندکی از کاربردهای فیزیک در زندگی روزمره را یادآور شوم ،بلکه ترغیبی برای دانش آموزان ودانشجویان گردد.فیزیک توضیحی است برای دنیای اطراف ما ،برای راحتی و آسایش درون خانه‌هایمان به واسطه وسایلی چون :خنک کننده‌ها ،گرماسازها ،سیم‌های تلفن وبرق،لوازم صوتی و تصویری ،مایکروویو و صدها وسیله دیگر.

فیزک به تمامی سوالات ما پاسخگوست و راه پاسخگویی‌اش از اجزا ریز مثل، بارهای الکتریکی تا موضوعات بزرگ جهان اطراف ما مثل کهکشان ها محدودیت ندارد.

-در کامپیوتر با وجود علم فیزیک توانسته‌ایم ارتباط سریع با چند نفر از نقاط مختلف کره‌ی زمین داشته باشیم همچنین به کمک آن نرم افزارهایی ساخته شده تا محاسبات پیچیده را آسان نماید و سخت افزار هایی برای جایگزینی ماشین به جای انسان ساخته شده است.

-در علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری نیاز به دستگا ه‌های پیشرفته‌ایست که در ساخت این دستگاه ها از مباحث مختلف علم فیزیک استفاده شده است .(مثل امواج الکترو مغناطیسی ،امواج صوتی ، اشعه ایکس، اشعه لیزرو...).

- در چشم پزشکی با استفاده از قوانین عدسی‌ها، نمره عینک تجویز وعینک مورد نظر ساخته می شود.

-در کار درمانی با استفاده از نیروها و جهت آنها و فشار و مرکز ثقل به بیماران ناتوان یا کم توان جسمی کمک می‌شود.

-در شنوایی سنجی از طریق دریافت امواج صوتی توسط بیمار میزان شنوایی اندازه‌گیری می شود و با همین ترتیب سمعک مناسب تجویز می شود.

-درعلم تغذیه ، متخصصین این امر با استفاده از انرژی حاصل از مصرف مواد غذایی و انرژی حاصل از سوخت ،رژیم غذایی صحیح را توصیه می کنند.

-در ورزش با استفاده ازعلم فیزیک متوجه می شویم چه حرکتی به چه عضوی از بدن فشار می‌آورد و موجب آسیب دیدگی می‌شود و با استفاده از زاویه پرتاب و برد حرکت در رشته‌هایی مثل فوتبال،بسکتبال،تنیس و...می توان امتیاز گرفت.همچنین با استفاده صحیح از نیرو و تعادل و گرانیگاه قهرمانی در وزنه برداری حاصل مي‌شود.

-در مهندسی عمران فیزک کمک می کند، به گونه‌ای در، پنجره ودیوار ساخته شود تا اتلاف انرژی به حداقل برسد.همچنین کار ساخت وساز را فشار، نیرو و دینامیک آسان نموده است و تنظیم سیستم گرمایشی با استفاده از قوانین ترمودینامیک است .

-در آشپزی نیز فیزیک به کمک خانم‌های خانه‌دار می آید تا با استفاده از فشار زیاد زودپز غذایشان زود بپزد و با استفاده از اشعه مادون قرمز ماکروویو جنبش مولکولی مواد بالا رود و پخت سریع صورت گیرد و با استفاده از دمای تقریباً ثابت آرام پز غذا جا بیفتد. همچنین با استفاده از واحدهای مناسب اندازه گیری و حرارت مناسب غذاهای خوشمزه و کیک های متنوع پخته می‌شود.

در مورد رشته‌هایی مثل ،مهندسی برق، مهندسی مکانیک ،نجوم ،هواشناسی ،زلزله شناسی و...جای بحث نیست چون از رشته های مرتبط با فیزیک هستند .

دانشمندان همواره در رشته‌های متعدد استفاده زیادی ازعلم فیزیک به شکل مستقیم در پروژه‌های خود دارند و البته احترام خاصی به آن قایلند ،همان‌گونه که به طور مختصر از جایگاه علم فیزیک گفته شد، بیشتر وسایل تکنولوژیکی و تکنیک استفاده از آنها و در کل ،پیشرفت صنعت مرهون پیشرفت‌های علم فیزیک است و این دانشجویان فیزیک هستند که می توانند با شناخت صحیح از علم فیزک و علاقه‌مندی به این رشته‌ی صد در صد کاربردی در پیشرفت و اکتشافات جدید زندگی بشر سهیم بوده وا رتقاء بخش این دانش لایتناهی باشند.


برخی از قوانین فیزیک چنان در زندگی نقش کلیدی دارند که شگفتی‌آفرین است. از جمله از این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قانون کنش و واکنش


برای هر عملی ، عکس‌العملی است متناسب با آن و در خلاف جهت آن.

پاسخ هر عملی که صورت می‌گیرد از طریق عکس‌العملی داده می‌شود. مثلا طرب و شادی افراد عکس‌العملی است که در برابر موسیقی از خود نشان می‌دهد. این شادی متناسب با تاثیر موسیقی بر این شخص هست.

اصل عدم قطعیت


حاصلضرب تغییرات تکانه خطی در تغییر مکان، مقدار ثابت کوچکی است.

حاصلضرب دو کمیت به ظاهر وابسته به هم و در واقع به کلی مخالف از هم مقداری ثابت است. برای مثال شرایط انسانها از هر لحاظ نزدیک هم است. كسي که در مسیر علم بیشتر رفته ،از گشت و گذار خود زده ، آنی که در مسیر خوشگذرانی بوده از علوم چندان بهره‌‌ای نبرده است. یعنی حاصلضرب رشد و پیشرفت علمی در تفریح و خوشگذرانی مقداری ثابت است که افزایش یکی کاهش دیگری را در پی دارد. اکثر قوانین زندگی این قانون بنیادی فیزیکی را در خود دارند به عبارتی این قانون یکی از ارکان زندگی بشری است بگونه‌ای که بسته به شرایط و سایر پدیده‌های حاکم بر زندگی درصدهای ویژه‌ای از مولفه‌های قانون را انتخاب نمایند.

اصل طرد پاولی

دو ذره مثل همی وجود ندارد و حداقل اینکه وقتی در یک اربیتال قرار می‌گیرند اسپینشان متفاوت هم است.

دو چیزی که از همه لحاظ دقیقا مثل هم باشد در جهان وجود ندارد. برای همین هست که زوجها صد درصد ،سازگار نیستند و وجه تمایز زیادی بینشان هست. تصور کنید که هر انسانی از میلیاردها میلیارد، ذره بنیادی اسپیندار از جمله الکترون ساخته شده است پس در اشل میکروسکوپی و زیر اتمی این ذرات در اربیتالها دارای اسپین مخالف هم خواهند بود. بنابرین اصل طرد پاولی تفاوتهای فردی و خانوادگی را در بین انسانها در جنسهای موافق و مخالف توجیه می‌کند.این اصل به موازات قانون سوم ترمودینامیک رسیدن به ایده‌آلها را رد می‌کند.

با این حال حالت‌های ممکنه مکمل هم وجود دارد که به وفاق و پایداری کلی منجر می‌شود. مثلا یک آقا (پروتون) به همراه یک خانم (الکترون) زوجی را تشکیل می‌دهند که اگر شرایط تشکیل پیوند (اتمی یا زناشویی) برایشان فراهم شود ،مجموعه‌های را بوجود می‌آورند.

مثلا هیدروژن (۱و۱) با پایداری زیاد به منزله زندگی عالی و هیدروژن (۱و۲) به منزله زندگی خوب و هیدروژن (۱و۳) به علت ناپایداری زیاد نماد زندگی ناسازگار می‌باشند. بنابرین اگر وجود یک همچنین اصول بنیادی فیزیک در تجزیه و تحلیل دقیق علمی زندگیها هم لحاظ شود، درصد پایداری و سازگاری خانواده‌ها بیشتر از پیش خواهد بود.

اصل افزایش انتروپی

هر فرآیندی در جهت افزایش بی‌نظمی پیش می رود تا اینکه به نظم پایداری برسد.همه آشفتگیها ، بحرانها و اغتشاشات در جهت تولید یک روال پایدار و منظم اتفاق می‌افتد اگر درست جهت دهی شود منجر به نظم پایدار می‌شود. اتمی تحریک می‌شود و از خود بی‌نظمی نشان می‌دهد و سریعا فوتونی گسیل کرده و به حالت پایدار خود (آرامش) می‌رسد.

قانون سوم ترمودینامیک

رسیدن به صفر مطلق محال است.رسیدن به ایده‌آلها از جمله صفر مطلق محال است. همیشه چیزی کمتر از ایده‌آل قابل حصول است. باید انسان تفکر وجود ایده‌آل باشد و در مسیر رسیدن به ایده‌آل حالتهایی قریب به ایده‌آل را داشته باشد .
پاسخ
 سپاس شده توسط مهسا.م


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فیزیک جدید و پیشرفت فیزیک محمد صالحی 0 127 26-02-2014، 01:43 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  قوانین عجیب فیزیک در زندگی!!! محمد صالحی 0 116 25-02-2014، 02:33 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان