امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توصیه به کنکوری های امسال برای سه روز آخر
#1
توصیه به کنکوری های امسال برای سه روز آخر

معاون سابق سازمان سنجش آموزش کشور در توصیه به کنکوری‌های ۸۹ و چگونگی مدیریت زمانی برای پاسخگویی به سوالات، گفت: داوطلبان باید از دادن پاسخ‌های حدسی خودداری کنند و توجه داشته باشند که پاسخ‌های اشتباه از نمره منفی برخوردار هستند، در نتیجه پاسخگویی اشتباه به ضرر داوطلب است.

دکتر محمد حسین پورکاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، با توصیه به داوطلبان درمورد چگونه مطالعه کردن در فرصت باقی مانده به برگزاری آزمون سراسری، اظهار کرد: داوطلبان در این فرصت باقی مانده باید نکات مهمی را که در طول مدت مطالعه یادداشت کرده‌اند را مطالعه و شادابی خود را حفظ و از خستگی بیش از حد خودداری کنند.

سطح سختی و آسانی سوالات کنکور امسال تفاوتی با سال گذشته ندارد

وی با تاکید بر اینکه سطح سختی و آسانی سوالات کنکور امسال تفاوتی با سال گذشته ندارد، خاطرنشان کرد: داوطلبان می‌توانند نسبت به تهیه سوالات دوره گذشته اقدام و آنها را مرور کنند تا آمادگی بیشتری برای شرکت در آزمون داشته باشند.

پورکاظمی با اشاره به چگونگی چیدمان سوالات آزمون امسال، تصریح کرد: آزمون با سوالات دروس عمومی آغاز می‌شود و داوطلبان باید دقت داشته باشند که زمان پاسخگویی به سوالات تفاوتی با دوره‌ گذشته ندارد.

معاون سابق سازمان سنجش با بیان اینکه همواره این سوال از سوی داوطلبان مطرح می‌شود که پاسخگویی به سوالات را از کدام درس آغاز کنند، اظهارکرد: تفاوتی ندارد که شروع پاسخگویی با کدام درس آغاز شود، ولی پیشنهاد می‌شود که پاسخگویی به سوالات عمومی از درس اول دفترچه یعنی ادبیات فارسی آغاز شود.

وی ادامه داد: با این حال اگر داوطلبی فکر می‌کند که باید پاسخگویی به سوالات را از درس دیگری آغاز کند اشکالی ندارد، ولی باید توجه داشته باشد که در زمان پاسخگویی و علامتگذاری با دقت، پاسخ‌ها را در ردیف و محل صحیح مربوطه وارد کند.

سختی سوالات باعث نگرانی داوطلبان نشود

معاون سابق سازمان سنجش با اشاره به شخصی سازی دفترچه‌های کنکور اظهارکرد: با وجود سوالات یکسان افراد چینش آنها متفاوت است، بنابراین داوطلبان به این نکات توجه کنند که ترتیب سوالات افراد مختلف متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه داوطلبان باید در ابتدای آزمون به زمان پاسخگویی به سوالات دقت کنند، خاطرنشان کرد: داوطلبان باید توجه کنند بعضی از سوالات ممکن است از پیچیدگی‌ خاصی برخوردار باشد و نباید این موضوع در ابتدای آزمون آنها را نگران کند.

پورکاظمی افزود: در مقطع دبیرستان و امتحانات نهایی، سختی سوالات ممکن است به ردی دانش آموز و یا کسب نمرات پایین بیانجامد؛ ولی در کنکور اگر سوالات سخت باشد برای همه سخت است و این مساله تاثیری در قبولی داوطلبان خوب نخواهد داشت، بنابراین داوطلبان در این رابطه نگرانی به خود راه نداده و استرس نداشته باشند.

داوطلبان با دقت فراوان سوالات را مطالعه کنند

پور کاظمی با تاکید بر مطالعه سوالات آزمون با دقت فراوان، گفت: بعضی از سوالات به صورت منفی طراحی شده است و داوطلبان باید به فعل سوالات توجه کنند و نیست را با هست اشتباه نگیرند، سپس به پاسخنامه مراجعه و پاسخ‌ها را با مداد نرم علامت بزنند.

وی افزود: برخی از داوطلبان پاسخ‌های سوالات را بر روی دفترچه سوالات علامت می‌زنند تا پس از پاسخگویی به همه آنها جواب‌ها را در پاسخنامه وارد کنند که اینکار بسیار اشتباه است.

معاون سابق سازمان سنجش با تاکید بر اینکه داوطلبان باید از حدس زدن خودداری کنند، خاطرنشان کرد: از آنجایی که پاسخ‌های غلط از نمره منفی برخوردار است، داوطلبان باید قبل از اطمینان از پاسخ موردنظر از علامت زدن خودداری کنند.

داوطلبان از حداکثر زمان خود در جلسه آزمون استفاده کنند

وی همچنین با تاکید بر اینکه داوطلبان از حداکثر زمان خود در جلسه آزمون استفاده کنند، گفت: اگر داوطلبی پس از پاسخگویی وقت اضافی آورد، باقی زمان خود را به مرور سوالات پرداخته و آنها را به دقت مطالعه کند و تنها به دنبال آن نباشد که هرچه سریعتر از سر جلسه آزمون خارج شود.

پورکاظمی استراحت کامل و صرف شام و صبحانه مناسب قبل از آزمون را از ضروریات عنوان کرد و گفت: ‌داوطلبان در روز آزمون لباس راحت پوشیده و ضروریات را همچون مداد سیاه نرم، پاک کن، مداد تراش‌، سنجاق همچنین کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی معتبر عکسدار را به همراه خود داشته باشند. همچنین از آوردن وسایل اضافی همچون تلفن همراه،‌ ماشین حساب و غیره خودداری کنند، چراکه درغیراین صورت تقلب محسوب می‌شود.

معاون سازمان سنجش در توصیه به داوطلبان به شناسایی حوزه‌های امتحانی قبل از زمان برگزاری آزمون تاکید کرد و افزود: داوطلبان باید با روحیه خوب در سر جلسه آزمون حضور یابند و از بردن وسایل اضافی خودداری کنند.


آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد
بلکه چیزیست که خودمیسازد
پس اندیشه رابه جست وجو ویافتن راه حل چگونه ساختن به کارگیریم...


خدااایا دلم گرفته.......ازخیلی ها.......!!!!؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe
#2
رمز موفقیت در هفته آخر کنکور

● تمرکز: چرا؟ چگونه؟ با چه روشی؟
روزهای نزدیک کنکور برای داوطلبان و اولیای آنها از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا بی هیچ تردیدی کنکور با نحوه حضور در آن ، تأثیر به سزایی در آینده دور و نزدیک داوطلبان دارد و بی جهت نیست که سالانه بیش از ۹ میلیون نفر دانش آموز ، دیپلمه ، فارغ التحصیل، دانشجو، معلم، مدیر، طراح سوال، پشتیبانی، مشاوره، کارکنان آموزش و پرورش، بهداشت و آموزش عالی، نشریات و رسانه ها و اولیا و سایر مسئولین آنها درگیر یا علاقه مند به موضوع هستند.

یکی از ویژگیهای طبیعی رویارویی با اتفاقهای “ویژه” و غیر قابل تکرار ظهور پدیده اضطراب است و هر چه میزان نامعلومی و ریسک در آن بیشتر باشد میزان اضطراب نیز به همان نسبت بیشتر است و از دیگر سو هر چه نتیجه قابل پیش بینی با نتیجه دلخواه فاصله بیشتری داشته باشد باز هم به اضطراب منجر خواهد شد.

با تمام مشکلاتی که در رقابت میلیونی کنکور در ایران وجود دارد و در روزهای نزدیک کنکور فزونی می گیرد ؛ برخی از داوطلبان کنکور با درایت ، تأمل و تیز بینی تمام روزهای نزدیک کنکور را سپری می کنند و بی جهت نیست که همین ها جزو افراد موفق کنکور هستند. ویژگی عمده آنها ” داشتن برنامه ” و ” تمرکز” روی آن و ” توکل” است.
۱) داوطلبان موفق به شکست فکر نمی کنند و در نتیجه برای شکست برنامه ریزی نمی کنند.

۲) داوطلبان موفق به جای سیر در رویاهای غیر واقعی ، با تکیه بر واقعیت خود سعی دارند کمی بهتر از آن در کنکور ظاهر شوند و برای همان میزان پیشرفت نیز تلاش می کنند.

۳) داوطلبان موفق از دور باطل ” اضطراب ← کم کاری ← اضطراب ” پرهیز می کنند و در صورت نگرانی از سیکل بازخورد منفی یعنی
” اضطراب ← تلاش ← کاهش اضطراب ” بهره می برند.

۴) داوطلبان موفق برای روزهای نزدیک کنکور مشابه سایر روزها برنامه دارند و به ” وظیفه” فکر می کنند تا به ” نتیجه ” برسند.

۵) داوطلبان موفق هر چند روز در یک کنکور خانگی شرکت می کنند و می دانند که بالاخره کنکور سراسری هم یک آزمون مثل همین آزمونهاست.

۶) داوطلبان موفق به اصل ” عادی بودن ” معتقدند و می دانند با بی خوابی و شب بیداری یا فشرده کاری در چند روز تغییر زیادی در نتیجه حاصل نخواهد شد. بنابراین برنامه ” آهسته و پیوسته ” خود را ادامه می دهند حتی اگر در سطح متوسط یا پایین قرار داشته باشند.

۷) داوطلبان موفق پراکنده کاری نمی کنند و حول برنامه خویش که بیشتر به آزمون اصلاح (try and true) تکیه دارد متمرکز هستند.

۸) داوطلبان موفق مواظب فیزیک بدنی خود هستند . زیاد تلاش می کنند اما به میزان عادی غذا می خورند و در ساعات شب بیش از شش ساعت استراحت می کنند و کلی هم نرمش می کنند و می دانند که عقل سالم در بدن سالم است.
در اینجا باید یادآوری شود نقش اولیا در کاهش یا افزایش ” اضطراب ” و در مقابل آن ” تمرکز ” و ” توکل ” یک نقش ” هم افزا” و مهم است و ما به صورت خلاصه یک نقش مثبت از جانب اولیا در جهت تمرکز داوطلب را ترسیم می کنیم .

۱) ولی یا همراه یا پشتیبان داوطلب یک آزمون جامع را (ترجیجاً از کنکورهای گذشته) برای داوطلب برای روز مشخصی طراحی می کند (مثلاً فردا یا پس فردا) و استدلال این است که داوطلب به جای نگرانی در این آزمون خانگی شرکت کند تا وضعیت وی مشخص شود. در نتیجه داوطلب برای اجرای موفق آزمون خانگی متمرکز است.

۲)داوطلب با تمرکز کامل در آزمون خانگی شرکت می کند این آزمون حتی الامکان با آزمون سراسری مشابه سازی شده است و نتیجه آن توسط اولیا تصحیح و در اختیار داوطلب قرار داده می شود.

۳) بی هیچ تردیدی داوطلب در تعدادی از سوالها اشکال داشته است با تأکید بر آنها داوطلب در جهت رفع اشکال آزمون متمرکز می شود با این تأکید مجدد که آزمون بعدی دوباره فردا یا پس فردا گرفته خواهد شد.

۴) با تکرار این آزمونهای متوالی داوطلب در یک فرایند ” آزمون – اصلاح ” درگیر و متمرکز می شود و این درگیری و تمرکز تا روز کنکور ادامه می یابد.

نتایجی که از این روش حاصل می شود چنین است:
۱) داوطلب در تعدادی آزمون مشابه کنکور شرکت کرده است.

۲) داوطلب در حین آزمون روی دانسته های خود متمرکز است.

۳) داوطلب پس از آزمون روی ندانسته ها یا اشتباههای خود متمرکز و دقیق می شود.

۴) داوطلب با چند هزار یا چند صد تست مشابه کنکور آشنا می شود و سعی می کند که اشکالهای خود را به صفر برساند

۵) داوطلب یاد می گیرد که در هنگام پاسخ دادن به سؤالهای عمومی یا اختصاصی روی همان سوالها و درهنگام پاسخ دادن به سوالهای یک درس ، روی همان درس و هنگام پاسخ دادن به سوالهای یک مبحث روی همان مبحث و هنگام پاسخ دادن به یک سوال روی همان سوال متمرکز شود.

۶) تمرین تمرکز که با این طریق در روزهای نزدیک کنکور صورت می گیرد ، داوطلب را برای داشتن تمرکز در روز کنکور آماده می کند.

آنچه برای همه روزهای زندگی ضروری است این است که نه تنها برای کنکور بلکه برای همه مسیر نیاز به ” توکل ” داریم بدون شک روزهای کنکور نیز مانند سایر روزها سپری خواهد شد و آنچه که می ماند سرشت انسان است که می توان به آن امیدوار بود.

کلمات کلیدی: تکنیک موفقیت در کنکور, رمز موفقیت در هفته آخر کنکور, موفقیت در کنکور, نکات موفقیت در کنکور
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کلیدهای طلایی برای کنکوری ها WiSe 0 149 03-03-2014، 12:18 PM
آخرین ارسال: WiSe
  روش مطالعه دانش آموزان کنکوری در تعطیلات عید نوروز افسانه پناهی 1 149 25-02-2014، 06:02 PM
آخرین ارسال: WiSe
  توصیه هایی برای کنکوریها WiSe 0 128 13-02-2014، 10:04 AM
آخرین ارسال: WiSe
  هیس ، کنکوری ها فریاد نمی زنند.... WiSe 0 112 07-02-2014، 05:47 PM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان