امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سامانیان زبان پارسی را زنده کردند
#1
[تصویر:  L00901829613.jpg]
دورۀ سامانیان را می توان دورهۀ پیشرفت زبان وادب دری دانست، سامانیان ۱۲۸ سال برتمام محدودهۀ افغانستان امروزی، ماوراءالنهر و بخشی از کشورهای پارس حکمروایی داشتند و در زمان فرمانروای شان زبان پارسی را در تمام قلمرو خویش گسترش دادند و این چنین زبان و فرهنگ ایران را پس از یورش تازیان مسلمان زنده کردند.

کهن ترین نسک های تاریخ، پزشگی، جغرافی و نجوم در زمان سامانیان به پارسی نوشته و برگردانده شده است. سامانیان امکان آن را فراهم آوردند تا شاعران پارسی زبان همچون رودکی با زبان خود به سرایش شعر بپردازند. درکتاب «لباب الالباب» از ۲۷ شاعر دری زبان نام برده شده است که همه شان در دورۀ سامانی می زیستند، مانند رودکی، ابوشکور بلخی، ابوالمؤید بلخی، شهید بلخی، معروفی، رابعه بلخی و… که رودکی را می توان بزرگترین شاعر دورۀ سامانیان به شمار آورد.

به گفتۀ «جلیل دوستخواه» (ایرانشناس)، بالیدن و گسترش و کمال یابی زبان پارسی از سدۀ سوم هجری و با به فرمانروایی رسیدن دودمان های ایرانی تبار در گوشه و کنار ایران زمین، به ویژه در خراسان و سیستان و ری و کاهش نسبی قدرت و نفوذ گماشتگان دستگاه خلافت بغداد، شتاب بیشتری گرفت و با نگارش و نشر رساله ها و کتاب ها و دیوان های زیاد، دربرابر زبان عربی‏، قد برافراشت و به زودی عرصۀ اندیشه و ادب و هنر و فرهنگ را از آن زبان بیگانه باز پس گرفت.

رسول رهین، استاد دانشگاه کابل، گفته؛ دودمان سامانی که پس از صفاریان در بلخ روی کار آمدند در پیشرفت زبان و ادبیات پارسی دری نقشی ویژه و اساسی بازی کرده اند، به ویژه پسران احمد سامانی، اسماعیل و نصر که اساس سلطنت سامانی را گذاشتند. دورۀ سامانیان را می توان نخستین دورۀ پیشرفت زبان و ادب پارسی دری به شمار آورد، چرا که برای نخستین بار پایه های تکامل ادب پارسی دری نهاده شد و بهترین شاعران و سخن سرایان ظهور کردند.

پایتخت سامانیان مرکز ادیبان بزرگ بود، بر این اســــاس بنیاد نظم و نثر ادب پارسی دری پس از اسلام در دورۀ سامانیان ریخته شد، بزرگترین نمونۀ تکامل شعر در این دوره رودکی است و از بهترین نمونه های نثر تاریخ بلعمی، دورۀ سامانیان به فراوانی شاعران و نویسندگان که بر ادب پارسی دری تاثیر گذار بوده اند شهره است. زبان پارسی دری دارای ادبیات خوب و واژگان پرمایه، زیبا، و سودمند بوده و سبک آسان و پرشکوهی داشته است.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان