امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زنان در عصر مغول
#1
حقوق زنان در عصر مغول زنان مغولی ، به لحاظ حقوق مادی و تصاحب ثروت و املاک با مردان مساوی بودند . تا پیش از انکه مسلمان شوند رسمی تحت عنوان قانون ارث از پدر به دختر وجود نداشت. تنها جهیزیه ی دختر و یا ثروتی که در خانواده های ثروتمند شامل حال زنان آن خاندان میشد ، بهره ی دختر از اموال پدر به شمار می رفت . از آنجا که زن مغولی نیز درخانواده اختیارو اقتدارزیادی داشت ، تمام حقوق مزایای شوهر درگذشته به او سپرده میشد تا زمانی که فرزندانش به سن رشد می رسیدند، اموال موروثی بین تمام افراد تقسیم میشد و پس از آن زن از مال مرد ارث می برد. نکته ی دیگر آنکه خاتون های مغول ، دارای مال و املاک زیادی بودند ، همچنان که در طول حیاتشان اختصاصا مالکیت دارایی خود و چگونگی دخل و تصرف در آن را دراختیارداشتندو پس از مرگشان نیز اموال آنان به خاتون ها و یا سلاطین دیگری میرسید. اعتبار فرزندان بنا به رسم مغول بر مادرانشان بود. مادرهرشخصی که بزرگ تر بود فرزند آن مادر برتری و مزیت داشت. زنان و در واقع خاتونهای مغول ، با اینکه احترام زیادی داشتند و حتی در (قوریلتای) شورای انتخاب ایلخان جدید هم حضورداشتند اما در امورمملکتی بسیار با نفوذ و مقتدربودند. همچنین چنگیزخان درمورد ازدواج فرمانی صادرکرده بود که براساس آن زنان توسط همسرانشان خریداری میشدند.
[تصویر:  %D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D...8%A7-.jpeg]
خاتونها و قدرت آنان در امپراتوری مغول
خاتونها علاوه بر مقام حکمرانی ایلات ، در کار ملک و فرمانروایی با شوهر خود سهیم بودند و رسما در مجالس شرکت میکردند و در تصمیم گیری ها سهیم بودند. آنان در مجازات خطاکاران و یا بالعکس در عفو آنان و شفاعت از کسی و یا دسته ای بسیار موثر بودند و به گردآوردن مشایخ و علمای دین به دور خود و تشویق و مساعدت آنان کوشش فراوانی میکردند. به ساختن ابنیه و آثار مذهبی و خیریه از قبیل مساجد،مدارس،بیمارستانهاو قراردادن موقوفاتی برای این مؤسسات می پرداختند.هرخاتون دارای چندین تاج بود و قلمروی با درآمد فراوان داشت. در این دوره بر ثروت خاتونها به طریقی سرسام آور افزوده شد و هریک به دنبال سنت ایلی دارای کاخ و خدم و حشم جداگانه شدند به طوری که در تقسیم امپراتوری بین شاهزادگاهن به آنان نیز ولایتی میرسید.حتی در زمان غازان خان هنگامیکه بر اثر جنگ نیروی سپاه کاسته و خزانه تهی شد سلطان دستورداد تا مقداری پول از خزاین خاتونها به سپاه داده شود و وضع آشفته ی آن را ترمیم کند. این موضوع چند سده پیشتر توسط سلجوقیان اجرا شد و تصور می رود که غازان در وضع این قانونها از آنها تقلید کرده باشد.
القاب زنان در دوره مغولی
در دوره ی ایلخانان ، علاوه بر عنوان خاتون عناوین دیگری هم وجود داشت که از آن جمله میتوان بیگی را نام برد که در برابر بیگ به کار میرفت و معادل امیربانوو یا سالاربانو و یا حتی ملکه اطلاق میشد. نوان خاتون عناوین دیگری هم وجود داشت که از آن جمله میتوان بیگی را نام برد که در برابر بیگ به کار میرفت و معادل امیربانوو یا سالاربانو و یا حتی ملکه اطلاق میشد. همچنین القاب و عناوین دیگری چون ، مهدعلیا ، مهداعلی ، صفوه الدین ، صفوه الدنیا ، عصمت الدنیا و عصمت الدین نیز رایج بوده است . علاوه بر وظایف مهم و متعددی که برای خاتونها در نظرگرفته شده بود ، در جنگ ها نیز شرکت داشتند . اما به علت تعدادزیادشان ، در هر نبرد یک یا چندتن همراه همسران خود بودند. خاتونها پس از تشکیل حکومت ایلخانی نقش خود را در امور حکومتی همچنان حفظ کردند. اینان همگی از همسران و دختران ایلخانان نبودندبلکه برخی از آنان از خانواده هایی بودند که در زمان هجوم مغولان دارای حکومت محلی در بخش هایی از ایران بودند و به هنگام اشغال ایران توسط مغولان به اطاعت آنان درآمده و حکومت مغولان را پذیرفته بودند.نکته ی دیگر آنکه ، به دلیل توجه خاصی که مغولان به خاتونها و به ویژه نقش زن در امورمختلف داشتند،ادامه ی حکومت در یک محل به وسیله ی یک زن چندان هم وضعیتی غیرعادی تلقی نمیشد.بنابراین ایلخانان طبق سنت مغولی خود اداره ی برخی از مناطق را به بانوان اشرف چه از خانواده های ایلخانی و چه از بازماندگان حکومت محلی واگذار میکردند. می توان به چند تن از زنان برجسته ی مغولی که در کنار خوانین نقش مهمی را در امور مختلف حکومتی بر عهده داشتند اشاره کرد. از جمله : آلان قوا ، هوآلون اوجین ، دیناخاتون،برته اوجین،توراکیناخاتون،قتلغ ترکان،پادشاه خاتون،بغدادخاتون،دلشاد خاتون.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نامه ی نوه ی چنگيز مغول به پاپ به زبان فارسی WiSe 0 87 16-03-2014، 02:32 AM
آخرین ارسال: WiSe
  علل یورش چنگیزخان مغول به ایران WiSe 0 85 24-02-2014، 04:40 AM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان