امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وصیت نامه کوروش بزرگ
#1
به اونایی که نخوندن توصیه میکنم حتما بخوننش.
(البته من فکر نمیکنم سخنان کوروش هیچ وقت تکراری بشه)

وصیت نامه کوروش بزرگ
فرزندان من...دوستان من!من اکنون به پایان زندگی نزدیک گشته ام.من آن را با نشانه های آشکار دریافته ام.وقتی درگذشتم مرا خوشبخت بپندارید و کام من این است که این احسا س در کردار و رفتار شما نمایانگر باشد زیرا من به هنگام کودکی جوانی و پیری بخت یار بوده ام.همیشه نیروی من افزون گشته است..آنچنان که امروز نیز احساس نمیکنم که از جوانی ناتوان ترم. من دوستان را به خاطر نیکویی های خود خوشبخت و دشمنانم را فرمان بردار خویش دیده ام. زادگاه من بخش کوچکی از آسیا بود.من آن را اکنون سربلند و بلند پایه باز میگذارم.اما از آنجا که از شکست در هراس بودم خود را از خودپسندی و غرور بر حذر داشتم.حتی در پیروزی های بزرگ خود پا از اعتدال بیرون ننهادم.در این هنگام که به سرای دیگر میگذرم شما و میهنم را خوشبخت میبینم و از این رو میخواهم که آیندگان مرا مردی خوشبخت بدانند.
مرگ چیزی است شبیه خواب.در مرگ است که روح انسان به ابدیت میپیوندد و چون از قید و علایق آزاد میگردد به آتیه تسلط پیدا میکند و همیشه ناظر اعمال ما خواهد بود.پس اگر چنین بود که من می اندیشم به آنچه که گفتم عمل کنید و بدانید من همیشه ناظر شما خواهم بود اما اگر چنین نبود از خدای بزرگ بترسید که در بقای او هیچ تردیدی نیست و پیوسته شاهد و ناظر اعمال ماست.
باید آشکارا جانشین خود را اعلام کنم تا پس از من پریشانی و نابسامانی روی ندهد.من شما دو فرزندانم را یکسان دوست میدارم ولی فرزند بزرگترم که آزموده تر است کشور را سامان خواهد داد.
فرزندانم! من شما را از کودکی چنان پرورده ام که پیران را آزرم دارید و کوشش کنید تا جوان تران از شما آزرم بدارند.
تو کمبوجیه!مپندار که عصای زرین پادشاهی تخت و تاج را نگاه خواهد داشت.دوستان یک رنگ برای پادشاه عصای مطمئن تری هستند.همواره حامی کیش یزدان پرستان باش اما هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته و همیشه بخاطر داشته باش که هر کسی باید آزاد باشد تا از هر کیشی که میل دارد پیروی کند.هر کس باید برای خویشتن دوستان یکدل فراهم آورد و این دوستان را جز به نیکوکاری بدست نتوان آورد. از کژی و ناروایی بترسید. اگر اعمال شما پاک و منطبق بر عدالت بود قدرت شما رونق خواهد یافت.ولی اگر ظلم وستم روا دارید و در اجرای عدالت تسامح ورزید دیری نمی انجامد که ارزش شما در نظر دیگران از بین خواهد رفت و خوار و ذلیل و زبون خواهید شد. من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم میساخت و از همه ی شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.
به نام خداوند و نیاکان در گذشته ی ما... ای فرزندان اگر میخواهید مرا شاد کنید نسبت به یکدیگر آزرم بدارید.پیکر بی جان مرا هنگامی که دیگر در این گیتی نیستم در میان سیم و زر مگذارید و هرچه زودتر آن را به خاک بازدهید.چه بهتر از این که انسان به خاک که این همه چیزهای نغز و زیبا میپرورد آمیخته گردد.من همواره مردم را دوست داشته ام و اکنون نیز شادمان خواهم بود که با خاکی که به مردمان نعمت میبخشد آمیخته گردم.هم اکنون درمیابم که جان از پیکرم میگسلد...اگر از میان شما کسی میخواهد دست مرا بگیرد یا به چشمانم بنگرد تا هنوز جان دارم نزدیک شود...و هنگامی که روی خود پوشاندم از شما خواستارم که پیکرم را کسی نبیند حتی شما فرزندانم.
پس از مرگ بدنم را مومیایی نکنید و در طلا و زیورها یا امثال آن نپوشانید.زودتر آن را در آغوش خاک پاک ایران قرار دهید تا ذره ذره های بدنم خاک ایران را تشکیل دهد.چه افتخاری برای انسان بالاتر از این که بدنش در خاکی مثل ایران دفن شود.
از همه پارسیان و هم پیمانان بخواهید تا بر آرامگاه من حاضر گردند و مرا از این که دیگر از هیچ گونه بدی رنج نخواهم برد شادباش گویند
.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  10درس بزرگ از دانشمند بزرگ آلبرت انیشتین WiSe 1 125 11-04-2014، 08:50 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  نکات مهم وصیت نامه غضنفر برای نزدیکانش : افسانه پناهی 0 132 12-01-2014، 11:20 PM
آخرین ارسال: افسانه پناهی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان