امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزایا و مشکلات RFID
#1
rfid

6 06 2009

مزایا RFID:

مزایا استفاده از این تکنولوژی به شرح ذیل میباشد:
1.افزایش ذخیره سازی
2.افزایش انعطاف پذیری عملیات
3.تسریع فرایند ها
4.افزایش سود و بهره وری
5.امنیت

مشکلات و معایب RFID:

قیمت بالا: علی رغم پیشرفت های علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسب­های Passive در تعداد بالا بین 35 تا 45 سنت و در تعداد کم حدود 80 سنت و در مورد برچسب­های Active حدود 85 سنت می­باشد.متاسفانه این قیمت­ها حدود 5 تا 10 سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسب­ها برای کاربردهای مختلف هستند.

تداخل: به دو صورت اتفاق می­افتد:

تداخل Reader ها:

زمانی اتفاق می­افتد که سیگنال­های ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می­کنند.

تداخل tag ها:

زمانی اتفاق می­افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.

مسئله ایمنی:

اکثر tag های RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آن­ها می­تواند توسط دستگاه­های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می­یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمان­ها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و… به tag RFID کالاها منتقل می­کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می­اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می­خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.

مشکلات اجتماعی:

بر اثر پیشرفت­های اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه،New Zealand ، نروژ و…فن­آوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می­شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آن­ها را زیرسوال برده و سبب می­شود که به انسان­ها به چشم یک ربات نگریسته شود.

عدم وجود استانداردها:

شرکت­های متعددی وجود دارند که دستگاه­های RFID را تولید می­کنند.اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد.این مسئله سبب می­شود که فن­آوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و tag های موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین ­کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می­کند.استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد.

مشکلات RFID

یکی از مشکلات RFID تداخل کارت خوانها و تداخل کارتها است.تداخل کارت خوانها زمانی اتفاق می افتد که سیگنالهای دو یا چند کارت خوان با یکدیگر برخورد کنند. کارت یا برچست RFID توانائی پاسخ همزمان به کلیه کارت خوانها را ندارد. به همین دلیل طراح سیستم RFID بایستی به دقت این مساله را در نظر داشته باشد و از آن جلوگیری کند. و تداخل کارتها یا برچسبها زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی کارت یا برچسب در یک محوطه کم وجود دارندولی با توجه به اینکه شناسائی بسیار سریع انجام میشود , طراح به سادگی می تواند سغسفثئ را به گونه ای طراحی کند که کارتها یکی پس از دیگری پاسخ خود را به کارت خوان اعلام کنند.

مقایسه سیستم‌های مبتنی بر RFID یا سیستم‌های مبتنی بر بارکد

RFID، لزوماً بهتر از بارکد نیست و این دو، فناوری‌‌هایی متفاوت با کاربردهایی متفاوت هستند. تفاوت مهم آنها در این است که بارکدها «در معرض دید مستقیم» هستند، یعنی شی‌ء باید در دید مستقیم Reader باشد و اپراتور باید کالا را مستقیماً در دید اسکنر قرار دهد، ولی در RFID کالا می‌تواند با فاصله زیاد توسط Reader بازخوانی شود. عیب دیگر بارکد این است که اگر برچسب دارای خدشه یا پارگی شود یا تاخوردگی داشته باشد، قابل خواندن نیست. در ضمن بارکدهای استاندارد فقط کارخانه و محصول را تعیین می‌کند. مثلاً یک بارکد روی یک جعبه شیر برای همه جعبه‌های شیر یکسان بوده و قابل تشخیص نیست که مثلاً تاریخ انقضای کدام یک از آنها اول از همه سپری می‌شود. استفاده از برچسب‌های RFID نسبت به بارکد دارای مزایایی چند است: به طور خودکار و بدون نیاز به خطوط، دستگاه‌های رویت‌کننده، برچسب کاغذی و یا سایر مواد مشابه، با سرعت صدها بار در ثانیه و از فاصله چندین متری اطلاعات را می‌خواند.

متخصصان بر این باورند که هر دو سیستم بارکد و RFID به مرحله همزیستی مسالمت‌آمیز با هم رسیده‌اند، اما در آینده، فناوری RFID به کلی جانشین بارکد خواهد شد. امروزه گوشی‌های موبایلی ساخته شده‌اند که دارای تجهیزات اسکن برچسب‌های RFID هستند. مشتری می‌تواند با در دست داشتن این گوشی در یک فروشگاه بزرگ حرکت کرده و با استفاده از این اسکنر شخصی، قیمت و کیفیت اقلام فروشگاهی را مقایسه و آنها را فهرست کند. محدودیت‌هایی که امروزه در زمینه استفاده از برچسب‌های RFID وجود دارد، بیشتر ملاحظات امنیتی و هزینه نسبتاً بالای این برچسب‌هاست. علاوه بر آنچه گفته شد، به‌طور معمول برای بهره‌گیری از تمامی مزایای بالقوه برچسب‌های RFID، شناسایی یک کالا باید در تمام چرخه حیات آن یعنی تولید، توزیع، فروش و بازیافت انجام پذیرد. پایین آوردن هزینه برچسب‌ها به معنی محدود کردن توانایی‌های آنها خواهد بود. علاوه بر آنچه گفته شد، چون بیشتر برچسب‌های RFID از نوع غیرفعال هستند باید محدودیت‌های توان را نیز لحاظ کرد. از سوی دیگر هیچ اطمینانی وجود ندارد که این سیستم‌ها قادر به ذخیره‌سازی رمزهای کاربری به شکلی کاملاً ایمن باشند، چون برچسب‌های RFID در برابر حملات مداخله‌جویانه، مقاوم نیستند.

ماهیت تهدیدات

برچسب‌های RFID اشیایی قابل لمس بوده و توسط دارندگان آنها ارائه می‌شوند. بسیاری از تجهیزاتی که با امواج الکترومغناطیس کار می‌کنند نیز دارای چنین ویژگی‌هایی هستند، با این تفاوت که مثلاً رهگیری اطلاعات ارسال شده توسط تلفن همراه نیاز به تجهیزات شنود بسیار پیشرفته دارد در حالی که برچسب‌های RFID توسط تمام اسکنرهای سازگار با این سیستم قابل خواندن هستند. گیرنده/ فرستنده‌های RFID به‌طور قابل ملاحظه‌ای در زمینه پشتیبانی از فناوری‌های سنتی توسعه امنیت و حفظ حریم خصوصی، بسیار محدود عمل کرده‌اند. لو رفتن اطلاعات تنظیم شده در برچسب‌ها و برچسب‌خوان‌های RFID ممکن است منجر به بروز وضعیت‌های نامطلوبی شود. یکی از این مخاطرات، گردآوری اطلاعات به‌طور غیرمجاز است که در آن حمله‌کننده اطلاعات را به صورت غیرقانونی و به شکل فعال یعنی انتشار درخواست اطلاعات و یا به صورت غیرفعال یعنی شنود ارتباط برقرار شده بین برچسب و برچسب‌خوان، به دست می‌آورد.

انواع دیگر حمله شامل: رهگیری اشیا و افراد به وسیله ایجاد ارتباط بین برچسب‌خوان‌های RFID مختلف و برچسبی خاص و تحلیل ترافیک برچسب RFID است.

مشکلات امنیتی که فناوری RFID با آن مواجه است حاصل مجموعه‌ای از عوامل فناوری و اجتماعی است. به همین دلیل برای حفظ حریم شهروندان در صورت استفاده گسترده از RFID باید هر دو وجه یاد شده مورد بررسی قرار گیرد. قانونمند کردن فناوری RFID مفید به نظر می‌رسد چون در این صورت، نیازهای امنیتی مشخص شده و فناوری‌های توسعه‌دهنده امنیت RFID، از فعالیت‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کنند.

راه‌حل ایده‌آل برای حل مشکلات امنیت اجتماعی ناشی از سیستم‌های RFID، تمرکز آشکار بر تکمیل شرایط لازم برای قانونمند کردن RFID است. متأسفانه تمام تلاش‌هایی که تاکنون در زمینه امنیت RFID انجام گرفته‌اند، یا صرفاً در زمینه فناوری RFID بوده و یا فقط به نکات قانونی آن می‌پردازند. این انشعاب آشکار در نگرش‌های امنیتی و حفظ حریم در RFID، از مقوله حفظ حقوق شهروندی در جوامع استفاده‌کننده از سیستم‌های RFID صیانت نمی‌کند. از سوی دیگر، مردم یا سازمان‌ها نیز مقاومت‌های جدی در برابر RFID نمی‌کنند. مثلاً، استفاده از RFID بر روی تیغ اصلاح کمپانی تسکو که به دلیل عکسبرداری از تمام دارندگان این کالا، چه خریدار و چه سارق، موجی از اعتراض به پا کرد. بعضی سازمان‌ها مانند سازمان مصرف‌کنندگان مخالف سیستم شماره‌گذاری و نقض حریم خصوصی توسط فروشگاه‌های بزرگ (CASPIAN)، به طور جدی در راه مخالفت با گسترش کلان این فناوری، گام برمی‌دارند.

مشکلات ناشی از فناوری

مارک وایزر در 1991 اعلام کرد که یکی از مشکلات عمده در محاسبات فراگیر مسئله امنیت است. مسائل امنیتی عمیقاً به مشکل رهگیری و یا نقض حریم خصوصی وابسته هستند. بیشتر راه‌حل‌های ارائه شده به شیوه‌های مبتنی بر رمزنگاری برچسب‌ها به وسیله توابع درهم‌ساز، تکیه دارند. این واقعیت را باید درنظر گرفت که شیوه‌های جدید RFID به دقت موشکافی نشده‌اند تا وضعیت امنیتی آنها به مرحله اطمینان‌بخشی برسد.

مشکلات اجتماعی

از نظر روانشناسی، حفظ حریم خصوصی و امنیت مشتری در سیستم‌های RFID نسبت به سیستم‌های خودکار ردگیری کننده فعالیت افراد، مانند کارت‌های اعتباری و کوکی‌های نرم‌افزار مرورگر وب، از حساسیت بیشتری برخوردار است.

برچسب‌های دارای کد محصول الکترونیکی[4] (EPC) شامل چندین قسمت اطلاعاتی مانند شناسه محصول، شناسه تولیدکننده و شماره سریال یکتای محصول هستند. این اطلاعات به شکل یکسری کدهای عددی نمایش داده می‌شوند، اما وجود شماره سریال یکتا حمله فیزیکی را امکان‌پذیر می‌کند. مثلاً فرض کنید خریدار بهای کالا را با استفاده از کارت اعتباری خود می‌پردازد، فروشگاه به منظور ارائه خدمات آتی خود، مانند اعطای جایزه خرید، می‌تواند بین نام خریدار و شماره سریال کالا نوعی ارتباط برقرار کند. هنگامی که خریدار مجدداً از فروشگاه خرید کند، تشخیص هویت او به‌طور خودکار انجام می‌شود. حال اگر این اطلاعات به دست افراد دیگری بیفتد، اطلاعات بسیاری در مورد مشتری و کالای خریداری شده، فاش می‌شود.

خطر دیگر در وجود اطلاعات کالا در برجسب‌های RFID کالا است. مثلاً فرض کنید که فردی از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌کند، فاش شدن این اطلاعات ممکن است امنیت شغلی و اجتماعی او را به مخاطره اندازد. از سوی دیگر خریدار کالاهایی با برچسب RFID ممکن است به عنوان یک هدف تبلیغاتی محسوب شود. مثلاً با خرید کالایی با علامت تݹ?ق؁ی خاص، آماج تبلیغات شرکت‌های رقیب شرکت مذکور قرار گیرد.

حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که مشکلات تکنیکی قابل حل هستند، اگر مردم در مورد فواید استفاده از RFID توجیه نشوند و متولیان RFID نتوانند سطح مطمئنی از امنیت را به کاربران ارائه دهند، اجرای سیستم‌های RFID در سطح وسیع مفید نخواهد بود. مثلاً، آمار نشان می‌دهد که 4/73 درصد از کسانی که در مورد RFID از آنها نظرسنجی شده است، ترجیح می‌دهند که پس از خرید کالا برچسب RFID آن را غیرفعال کنند. این آمار به روشنی نشان می‌دهد که هرچند موفقیت‌هایی در حل مشکلات RFID در بخش فناوری آن صورت گرفته، اما در زمینه اجتماعی در سطح قشر متوسط جامعه، کسانی که حرف آخر را در مورد آینده یک فناوری می‌زنند، کار زیادی صورت نگرفته است.

با وجود اینکه سیستم‌های RFID به عنوان یکی از فراگیرترین فناوری‌های محاسباتی شناخته می‌شوند، هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد که پیش از به‌کارگیری آنها در مقیاس کلان، باید حل شوند. یکی از اصلی‌ترین این موارد موضوع امنیت است. در کالاهایی که بر روی آنها این نوع برچسب‌ها نصب شده است، به هنگام گزارش‌گیری برچسب‌خوان‌ها، برچسب به طور ناآگاهانه اطلاعات حساسی را فاش می‌سازد.

یکی از مشکلات بسیار مرتبط با امنیت، موضوع رهگیری افراد و یا به عبارتی نقض حریم خصوصی است. این مشکل به این دلیل روی می‌دهد که پاسخ‌های رسیده از برچسب به برچسب‌خوان‌ها قابل پیش‌بینی است، به این معنی که در حقیقت در اغلب موارد برچسب‌ها همیشه شناسه یکسانی را ارائه می‌کنند که به شخص ثالث اجازه می‌دهد که به سادگی بین برچسب و کالای مربوط به آن ارتباط منطقی برقرار کنند. حتی در صورتی که در طراحی برچسب‌ها سعی شود که هیچ‌گونه اطلاعات با ارزشی که منجر به افشاشدن مشخصات برچسب و یا کالای مربوطه شود، آشکار نشود ممکن است با استفاده از شیوه‌هایی چون بر هم نهی برچسب‌ها (منظومه‌سازی) رهگیری کالا همچنان امکان‌پذیر باشد.

مشکلات و معایب RFID:

1- قیمت بالا: علی رغم پیشرفت های علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسب های Passive در تعداد بالا بین ۳۵ تا ۴۵ سنت و در تعداد کم حدود ۸۰ سنت و در مورد برچسب های Active حدود ۸۵ سنت می باشد.متاسفانه این قیمت ها حدود ۵ تا ۱۰ سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسب ها برای کاربردهای مختلف هستند.
۲- تداخل: به دو صورت اتفاق می افتد:
• تداخل Reader ها: زمانی اتفاق می افتد که سیگنال های ارسال شده از چند دستگاه Reader تداخل پیدا می کنند.
• تداخل tag ها: زمانی اتفاق می افتد که تعداد tag های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.
۳- مسئله ایمنی: اکثر tag های RFID حتی پس از خرید و خروج از فروشگاه فعال هستند. در نتیجه اطلاعات آن ها می تواند توسط دستگاه های Reader خوانده شود. بنابراین احتمال سرقت کالاها افزایش می یابد. علاوه بر این بسیاری از سازمان ها به هنگام خرید مشتری اطلاعاتی را درباره مشتری(از جمله شماره Credit-card، آدرس،نام و… به tag RFID کالاها منتقل می کنند تا لیستی از مشخصات مشتریان خود داشته باشند؛ که این امر اطلاعات محرمانه مشتریان را به خطر می اندازد. موضوع امنیت زمانی بیشتر به چشم می خورد که به کاربردهای RFID در پزشکی توجه کنیم.
۴- مشکلات اجتماعی: بر اثر پیشرفت های اخیر تکنولوژی در بسیاری از مناطق دنیا از جمله فرانسه،NewZealand ، نروژ و…فن آوری RFID برای تشخیص هویت افراد استفاده می شود. این امر به عقیده بسیاری از افراد نامطلوب است؛ زیرا شخصیت اجتماعی و انسانی آن ها را زیرسوال برده و سبب می شود که به انسان ها به چشم یک ربات نگریسته شود.
۵- عدم وجود استانداردها: شرکت های متعددی وجود دارند که دستگاه های RFID را تولید می کنند.اما قوانین و استانداردهای جهانی خاصی برای این تولید وجود ندارد.این مسئله سبب می شود که فن آوری RFID طراحی شده برای یک کمپانی یا شرکت تنها در همان شرکت قابل استفاده باشد و tag های موجود در روی محصولات یک کمپانی(مثلا تامین کننده) ممکن است توسط کمپانی دیگر(مثلا تولید کننده) خوانده نشود که این امر مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.استانداردهای موجود برای تعیین فرکانس RFID نیز در کشورهای مختلف تفاوت دارد.
کاربرد های RFID:
RFID در جاهای مختلفی از پزشکی تا صنعت و حتی در موجودات زنده کاربرد دارد
مثال هایی از این کاربردها در ادامه آورده شده است:
۱)مدیریت زنجیره تامین(SCM):

با قرار دادن tagهای RFID بر روی اجناس در زنجیره تامین در هر لحظه می توان تشخیص داد که کالای مورد نظر در چه مرحله ای از زنجیره قرار دارد. RFID توسط شرکت های مختلف در دنیا از جمله wal-mart ،Gillete و… برای این منظور به کار برده شده است.

کمک عمده RFID در زنجیره تامین به هنگام خرید مواد اولیه از تامین کنندگان و همچنین انتقال محصولات به توزیع کنندگان می باشد. Tagهای RFID که بر روی پالت های حمل محصولات نصب می شوند اطلاعات کاملی از محصولات موجود در پالت در اختیار مراکز بازرسی قرار می دهد و در نتیجه احتیاجی به باز کردن محموله و شمارش دستی محصولات نیست که این امر سبب کاهش قابل توجهی در هزینه بازرسی و افزایش دقت و کاهش اشتباهات حمل خواهد شد . همچنین اطلاعات وسیعی درباره مواد و قطعات تشکیل دهنده محصول ،مراحل ساخت آن ، زمان ساخت و تحویل ،محل قرارگیری آن در انبار و… را می توان در داخل tagها ذخیره و نگهداری کرد.

۲)سیستم کنترل موجودی :
یکی از کاربرد های بسیار متداول RFID کاربرد آن در برنامه ریزی و کنترل موجودی هاست. اطلاعات موجودی ها در tag های RFID نگهداری می شود و از این طریق هر لحظه می توان میزان موجودی موسسه و محل نگهداری آن ها را چک کرد و احتیاجات را مشخص و سفارشات لازم را ارسال نمود. RFID هزینه کنترل موجودی را کاهش داده و کارایی ودقت آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. شرکتwal-mart ادعا می کند که با استفاده از RFID هزینه کنترل موجودی شرکت به میزان ۵/۱ % کاهش داشته است.

شرکتwal-mart در زمینه استفاده از RFID تقریبا پیشگام است. با استفاده ازاین سیستم، wal-mart در هر لحظه چک می کند که از هر محصول چقدر و در کدام قفسه ها وجود دارد و اگر در هر جا مقدار این کالا ها کم باشد به طور خودکار دستوری به قسمت انبار داری ارسال می شود تا قفسه ها مجددا پر شوند. همچنین در زمان برداشتن یا گذاشتن موجودی در انبار این اطلاعات ثبت شده،سطح موجودی انبار چک شده و در صورت نیاز سفارش به تامین کنندگان به صورت خودکار داده می شود.
۳)ایجاد امنیت و جلوگیری از سرقت :
نمونه چنین کاربردی در فروشگاه های زنجیره ای ، پوشاک ،کتابخانه ها و… دیده می شود. tagهای متصل بر روی اجناس باید در هنگام خرید و پرداخت پول توسط مشتری غیر فعال شوند در غیر این صورت gateهای کار گذاشته شده نزدیک در ورودی فروشگاه ها در هنگام خروج، tag فعال را شناسایی و سیستم امنیت را به کار می اندازد.مثال دیگری از این کاربرد در جلوگیری از سرقت اتومبیل است ،برچسب RFID در داخل کلید قرار می گیرد و تا زمانی که کلید مورد نظر، نباشد ماشین حرکت نمی کند.
کاربرد عمده RFID امروزه در کتابخانه ها می باشد:

۴)پزشکی:
در بیمارستان ها این tagها برای تعیین موقعیت تجهیزات و پرسنل در هر لحطه به کار می روند.علاوه بر آن برای کنترل موجودی ها از جمله خون،دارو و… نیز کاربرد دارد. همچنین کاربردجدیدی از RFID برای انسان ها وجود دارد که در بخش کاربرد های آینده بیشتر در مورد آن بحث می شود.
۵) کنترل و نگهداری موجودات زنده:
در مراکز نگهداری از حیوانات یا دامداری ها کاربردهای فراوان RFID قابل مشاهده است. با جاسازی یک برچسب RFID در زیر پوست حیوانات می توان کد منحصر به فردی به هر حیوان تخصیص داد و در نتیجه از این طریق در هر لحظه می توان موقعیت حیوان را مشخص کرد ،همچنین می توان کنترل کرد که آیا به هرحیوان غذا، داروهای مورد نیاز،مراقبت کافی و… داده شده است یا خیر. بنابراین از این طریق بسیاری از هزینه هایی که به علت اشتباهات پزشکی و مراقبتی ایجاد می شود، کاهش می یابد.
علاوه بر این مالکان و دامپزشکان می توانند آمار دقیق حیوانات تحت مسئولیت خود را بدانند.کاربرد RFID در انتقال حیوانات هم بسیار مهم است. به عنوان مثال در گاوداری ها شیوع بیماری هایی چون جنون گاوی این ضرورت را فراهم می کند که درباره هر حیوان بدانیم چه غذاها و داروهایی مصرف نموده و در چه محل هایی نگهداری شده است. RFID برای شناسایی و مراقبت از حیوانات خانگی نیز به کار می رود. به عنوان مثال اگر یک حیوان خانگی گم شود و آن را به مراکز مربوطه تحویل دهند، آن ها قادرند با خواندن tag RFID اطلاعاتی در مورد صاحب آن به دست آورند.
۶) در محل های فروش : Point-of-sale (POS)
Tag ها برای خرید و فروش های غیر نقدی مورد استفاده قرار می گیرند. مانند ایستگاه های سوخت، ایستگاه مترو و…
مثلا در یک ایستگاه مترو یک دستگاه Reader در قسمت بالای در ورودی نصب می شود که با عبور مسافران از این در اطلاعات موجود در برچسب RFID روی کارت آن ها خوانده شده و به صورت خودبه خود از حساب Credit-card فرد، پول بلیت دریافت و به او اجازه عبور داده می شود؛ که این کار هزینه صدور بلیت و چک کردن بلیت ها و احتمال اشتباه را کاهش می دهد و زمان انتظار مسافران کمتر خواهد بود.
۷) مدیریت منابع انسانی (HRM) :
از طریق تخصیص یک برچسب RFID به هر یک از کارکنان سازمان می توان اطلاعات موردنیاز درباره آن فرد را با کد اختصاصی خودش ذخیره و در مواقع لزوم به آن دسترسی پیدا کرد؛ همچنین با قرار دادن دستگاه های Reader در محل های مختلف در کارخانه می توان عبورو مرور و زمان ورود و خروج کارکنان را کنترل نمود.
کنترل مسافران:
یکی از کاربردهای مهم RFID در کنترل مسافران مثلا از طریق وجود یک برچسب RFID بر روی pass-port مسافران می باشد که در هنگام عبور از gateهای ورودی به سالن پرواز و… اطلاعات آن خوانده شده و به مسافر اجازه عبور داده می شود. بنابراین کنترل افراد ازاین راه بسیار مطمئن تر، کم هزینه تر و سریع تر خواهد بود. اطلاعاتی از جمله زمان و مکان کلیه مسافرت ها و ورود و خروج از کشورها بر روی این tagها ذخیره می شود.
۹) دریافت عوارض راه:
در بسیاری از کشورها برروی ماشین ها برچسب هایی با اطلاعات شماره credit-card و مشخصات مالک آن، قرار داده می شود.

در هنگام عبور از جاده ها gateهایی برای جمع آوری عوارض وجود دارد که این tagها را در حال حرکت خوانده و به صورت خودکار، مقدار عوارض را از حساب صاحب اتومبیل کم می کند. از این طریق توقف برای پرداخت عوارض در جاده ها حذف خواهد شد.

کاربردهای آینده :RFID
1)ایجاد سیستم های هوشمند خانگی:
به عنوان مثال: ساخت یک ماشین لباس شویی که قادر است tagهای RFID روی لباس ها را خوانده و با توجه به اطلاعات آن ها از جمله نوع پارچه لباس، رنگ و… درجه شست و شو را تنظیم کند و در صورتی که فرد قصد شستن ترکیب نادرستی از رنگ و جنس لباس ها را دارد، اخطار لازم را به او بدهد.
مثال دیگر یخچالی است که می تواند مواد غذایی داخل خود را شناسایی نموده و هر زمان که یکی از آن ها(مثلا شیر) کم شد یا تاریخ انقضای آن نزدیک شد به صاحب خانه خبر بدهد؛ یا حتی قادر است یک لیست خرید آماده کند!
۲)ایجاد سیستم های اعلام خطر در اتومبیل:
مثلا استفاده از یک برچسب هوشمند RFID در تایر اتومبیل که وقتی باد لاستیک کم می شود یا مشکلی به وجود می آید، به راننده هشدار داده و از بروز تصادف جلوگیری می کند.
۳) در مصارف پزشکی:
طرح آینده برای کاربردهای پزشکی که در بعضی مکان ها نیز در شرف اجراست، این است که برای هر کودکی که به دنیا می آید یک برچسب RFID طراحی و در بدن او جاسازی شود.(این برچسب معمولا در زیر پوست، با یک روش ساده جاسازی می شود.)
تمامی اطلاعات پزشکی فرد از جمله: گروه خونی، ویژگی ها(قد، وزن و…)، سوابق پزشکی و… بر روی آن برچسب نگهداری شده و هر بار که فرد به پزشک مراجعه می کند، پزشکان قادرند تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را برای تشکیل پرونده و تشخیص وضعیت بیمار خود با اسکن کردن برچسب RFID آ ن ها به دست آورند.
در حال حاضربرچسب هایی برای این منظور ساخته شده اند که هیچ مزاحمت و حساسیتی برای بافت های بدن ایجاد نمی کند و از نظر اندازه، به اندازه یک دانه برنج است.
تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد امکان جابه جایی tag در داخل بدن است که این هم از طریق تزریق موادی به بافت های اطراف tag که باعث رشد این بافت ها و احاطه شدن tag توسط آن ها می شود، امکان پذیر است.
از آن جا که این tagها به گونه ای ساخته شده اند که فقط از فاصله بسیار نزدیک خوانده می شوند،در نتیجه باید بسیار نزدیک به سطح پوست قرار داده شوند
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، Dash @li


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  RFID و زنجیره عرضه WiSe 0 201 22-02-2014، 02:54 AM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان