امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)
#1
مقدمه
سیستم های منابع سازمانی(ERP) یکی از سیستم های فناوری اطلاعات است که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و در دسترس است.سیستم های منابع سازمانی یک مفهوم از برنامه های کاربردی ساختاری است که کاملا یکپارچه است و می تواند به منظور مکانیزه کردن بسیاری از توابع روتین در حال اجرا در شرکت ها مورد استفاده قرار گیرد (Bilbrey، 1999). شرکت ها به طور معمول این سیستم ها را در تلاش ها برای یکی‌ کردن‌ جریان داده ها و اطلاعات خود به یک سیستم و یا پایگاه داده خریداری می نمایند. در محیط هایی که در حال حاضر در حال اجرا هستند سیستم ها، سیستم های منابع سازمانی نمی باشند وداده های خود را به بسیاری از زیر مجموعه های کوچک تر از سیستم، سرورها و یا پایگاه های داده به صورت غیر متمرکز پخش می نمایند. این عدم تمرکز موجب محدودیت در مقدار یکپارچه سازی و مشارکت هایی که می تواند انجام بگیرد خواهد شد. توابع فناوری اطلاعات از قبیل بازیابی دادها، انبار داده ها، پشتیبان گیری و به روز رسانی داده ها به جای یک سیستم منابع سازمانی باید بر روی هر سیستم به طور منحصر به فرد انجام می شود،. نمونه های بسیاری از پیاده سازی موفق سیستم های منابع سازمانی وجود دارد.
اما متاسفانه، تقریبا بسیاری از نمونه هایی ناموفق آنها نیزوجود دارد. به منظور حصول اطمینان از اینکه سیستم مدیریت منابع واقعا اهداف کسب و کار شرکت را بر آورده می کند و موجب ایجاد فرآیندهایی ناخواسته است که بخش های شرکت را مجبور به تغییر روش انجام کسب و کار می کنند باید مقدار بسیار زیادی از نیاز مندی های برنامه ریزی قبل از پیاده سازی این نوع سیستم ها در شرکت انجام شود
داونپورت در مقاله خود در مورد سیستم های منابع سازمانی می نویسد: "اگر یک شرکت سراسیمه به ایجاد یک سیستم برنامه ریزی بدون داشتن درک روشنی از مفاهیم کسب و کار بپردازد، رویای یکپارچه سازی می تواند به سرعت به یک شب تاریکی تبدیل شود. (داونپورت، 1997)

سوال مهمی که باید پاسخ داده شود، این است که چرا شرکت ها میلیون دلار را برای خرید و به کارگیری این سیستم ها هزینه می کنند و آنها می خواهند چه مشکلاتی را حل کنند؟ برخی از آنها به کاهش هزینه اشاره میکنند اما واقعا نمی توان به طور دقیق علت اینکه چرا شرکت ها این سیستم ها را پیاده سازی می کنند را شرح داد.یک دلیل اصلی این است که شرکت ها به دنبال استقرار این سیستم ها برای به دست آوردن کنترل بهتر داده های خود هستند (Bilbrey، 1999 ).این سیستم ها این امکان را به شرکت ها میدهد که توانایی برای تحکیم ویکپارچه سازی داده ها خود را به یک نوع سیستم واحد شرکت به دست آورند.

بدیهی است اگر این سیستم ها به درستی اجرا شوند نصب و راه اندازی این سیستم می تواند منجر به صرفه جویی در طولانی مدت و برای چندین سال شود. برخی از صرفه جویی ها می تواند از طریق هزینه های پایین تر انبارداری ، کاهش هزینه ها به علت تقویت و تثبیت خرید مواد ومدیریت بهتر دارایی شود.مفهوم اساسی از اطلاعات فنی و کسب و کار معماری، مربوط به معماری و نوع سیستم های اطلاعاتی است. مشخصات فنی مربوط به استراتژی اطلاعات بخش فنی ، هنگامی که معماری کسب و کار مربوط به بررسی این موضوع است که چگونه فن آوری اطلاعات برای بهبود فرآیندهای کسب و کار استفاده می شود (بتز، 2003). این تعریف هدف از سیستم های منابع سازمانی را شرح می دهد. آنها صرفا به منظور بهبود فرآیندهای کسب و کار ایجاد شده اند.

مشکلات کسب و کار
قطعه قطعه شدن اطلاعات ،فقدان منبع واحد از داده ها
سیستم های جداگانه برای بخش های متعدد ممکن است کنترل داده بخش های خود را انجام بدهند اما برای ادغام اطلاعات هیچ اقدامی انجام نمی دهد.این روش همچنین به دقت در ثبت داده های واقعی شرکت کمکی نمی کند. هر سیستم راه خود را برای ردگیری اطلاعات دارد و در نهایت داده های مختلف، بدون در نظر گرفتن دقت ردیابی اطلاعات خود را در بخش های مختلف خواهیم داشت. فقدان منبع واحد از داده ها، موجب آسیب در جهات مختلف می شود. از چشم انداز فناوری اطلاعات، تهیه نسخه های پشتیبان متعدد برای هر یک از سیستم ها باید ساخته شود. بازیابی و تداوم برنامه ریزی کسب و کار برای سیستم های مستقل بسیار سخت تر از به اجرای آنها خواهد بود. از چشم انداز کسب و کار،این امر سبب می تواند موجب نادرستی اطلاعاتی شود که مدیریت ارشد برای تصمیم گیری های حیاتی کسب و کار برای رقابت و موفقیت به آنها نیاز دارد. همچنین باعث مشکلات برای بخش های مالی که نیاز به اطلاعات صحیح برای مدیریت محیط خود دارند شود.

تعداد بسیار زیاد فرآیندها و سیستم های مرتبط
هر بخش در یک سازمان دارای روش های خود برای انجام کارها است. همراه با این روش ها فرآیندهایی ایجاد می شوند که توسط این بخش های خاص اعمال می شوند. دارا بودن فرایندهای جداگانه، یکی از علت ناهمخوانی اطلاعات است. تمام این پروسه به توانایی شرکت برای حرکت کردن با بهترین راهنمای عملی برای بهبود کارایی و بهره وری واقعی صدمه می زند. هر سیستم نیاز به نگهداری و نیازهای جداگانه عملکردی و مدیران فنی دارد. آموزش کارکنان جدید و ارتقاء سیستم نیز به هزینه ها افزوده می شود.

عدم یکپارچگی واقعی میان سیستم های مدیریت اطلاعات (MIS)
عدم یکپارچگی میان سیستمهای مدیریت اطلاعات، به توانایی شرکت برای ارائه به موقع و دقیق اطلاعات به کاربران داخلی و خارجی آن لطمه می زند به عنوان مثال، نظم سیستم های اجرایی یکپارچه در داخل سیستم های منابع سازمانی به نوبه خود می تواند بسیار کوتاه از سیستم های ناهمگن،که حتی ممکن است در آنها به ورود اطلاعات تکراری نیاز داشته باشند انجام شود.درسیستم های موجودی که در ورود اطلاعات و سیستم صورتحساب به طور کامل یکپارچه نیستند، ردیابی موجودی خیلی بیشتر دشوار است.

ضعیف تصمیم گیری، تحویل اطلاعات غلط
اگر بخش های کارکردی خاص تنها دسترسی به سیستم خود را داشته باشند و این سیستم مانند سیستم های دیگر دپارتمان استحکام لازم را نداشته باشند ممکن است بدست آوردن اطلاعات دقیق نا ممکن باشد و حتی بدتر از آن، بخش های داخلی ممکن است داده های نادرست از مشتریان خارجی ارایه دهند که باعث دید نادرست شرکت در تصمیم گیری می شود.

حسابداری مالی ضعیف ،ارائه اطلاعات نادرست و بی موقع
به عنوان مثال مدیرعامل تلاش می کند عملکرد کلی شرکت را درک کند، او ممکن است نسخه های مختلفی از واقعیت را دریافت نماید. امور مالی خواهد شد مجموعه داده های خود را از اعداد درآمد شرکت ،بخش فروش یکی آماردیگر و واحدهای کسب و کار های مختلف ممکن است هر کدام آمارخود را از میزان درآمد شرکت سهم بدانند. سیستم های منابع سازمانی ، ایجاد یک نسخه از واقعیت است که مورد سوال قرار نمی گیرد، زیرا همه از یک سیستم مشابه استفاده می کنند.

ابزار پیش بینی محدود
شرکت هایی که سیستم های منابع سازمانی را ندارند، ابزارهای پیش بینی پیچیده درون این سیستم ها را دارا نمی باشند ،این موضوع به توانایی لازم برای برنامه ریزی صحیح برای آینده و پیاده سازی استراتژی های کاهش ریسک مناسب آن لطمه می زند.

ساخت سیستم های جدید فناوری برای سیستم های ناهمگن به صورت پیوسته
هر سیستم نیاز به تعمیر و نگهداری دارد که شامل تکه های سیستم عامل، پچ های نرم افزاری و نگهداری پایگاه داده باشد. برای شرکت هایی که دارای سیستم های ناهمگن است، فناوری اطلاعات باید بار سنگینی را برای حفظ عملکرد سیستم ارایه تحمل کند. نیازهای جدید، ممکن است شامل سیستم های جدیدتر، که به معنای هزینه مالی در تمام سطوح، از جمله زیرساخت ها، نرم افزار و برنامه نویسی باشد.

برنامه ریزی منابع سازمانی.
نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی به عنوان نرم افزاری یکپارچه که تمام داده های فرآیندهای یک سازمان را به یک سیستم واحد یکپارچه می سازد تعریف شده است. یک سیستم منابع سازمانی از چندین اجزای نرم افزار کامپیوتر و سخت افزار برای دستیابی به یکپارچگی استفاده می کند.عنصر کلیدی بسیاری از سیستم های منابع سازمانی استفاده از یک پایگاه داده یکپارچه برای ذخیره داده ها برای ماژول های سیستم های مختلف می باشد.
با وجود اینکه اصطلاح برنامه ریزی منابع سازمانی در اوایل دهه 1990 ابداع شد، اما ریشه های آن در اوایل دهه 1960 آغاز شده و توسعه یافته است که از طریق یک تلاش مشترک میان J.I. ، سازنده تراکتور و شریک تجای آن آی بی ام وسازندگان دیگر ماشین آلات تاسیس شد. تلاش اولیه آنها در مورد برنامه ریزی مواد مورد نیاز بود. این نرم افزار کاربردی برای برنامه ریزی و زمان بندی مواد برای محصولات پیچیده ساخته شده بود. راه حل های اولیه برنامه ریزی مواد بسیار طاقت فرسا بود و به کارکنان فنی زیادی برای پشتیبانی نیاز داشت، علت آن تا حد زیادی به دلیل از سیستم های مین فریم ها بود که این برنامه ها در محیط آنها به اجرا در می آمد.در سال 1972، شرکت SAP برای اولین بار اقدام به تولید نرم افزارهای برنامه ریزی مواد مورد نیاز برای راه حل های کسب و کار یکپارچه کرد. در اواسط دهه 70 برنامه ریزی مواد مورد نیاز تبدیل شدن به یک مفهوم اساسی مورد استفاده در مدیریت تولید و کنترل.گردید.تلاش های Baan در طول دهه 1970s صورت گرفت. در سال 1980، برنامه ریزی مواد مورد نیاز به برنامه ریزی منابع تولید تکامل یافت که به عنوان یک فرمت قابل دسترس بیشتر درمغازه ها و مدیریت فعالیت توزیع استفاده می شود. در اواخر دهه 80 و90 دامنه کاری برنامه ریزی منابع تولید در حوزه هایی شامل نظیر بودجه،منابع انسانی، مهندسی، مدیریت پروژه و غیره گسترش یافت. این امر یک تحول در برنامه ریزی منابع سازمانی است که هماهنگی و یکپارچه سازی متقابل کارکردی در پشتیبانی از فرایند تولید است. در واقع برنامه ریزی منابع سازمانی در مقایسه با اجداد خود شامل تمام طیف وسیعی از فعالیتهای یک شرکت است

سیستم های منابع سازمانی عبارتند از توانایی برای رسیدگی به توابع زیرساخت، تدارکات،توزیع، موجودی، حمل و نقل، صورتحساب، و حسابداری برای یک شرکت .آنها همچنین می توانند در کنترل بسیاری از فعالیت های کسب و کار، از جمله فروش، بازاریابی، تحویل، صدور صورت حساب، تولید،مدیریت موجودی، مدیریت کیفیت، مدیریت منابع انسانی کمک کنند.

تصویر بالا را ببینید، مخرج مشترک در سیستم های منابع سازمانی داده است.
قبل از ظهور از سیستم های منابع سازمانی ، هر بخش سیستم خود را داشته که با دیگر سیستم ها داده ها یکپارچه نیست وداده ها به طور جداگانه نگهداری می شد و فناوری اطلاعات مجبور به پشتیبانی ازهرنوع سیستم بود. از دیدگاه فرآیند کسب و کار این موضوع برای مدیریت بسیار دشوار است و موجب عدم بازدهی شرکت می شود. نرم افزار سیستم های منابع سازمانی ، در میان چیزهای دیگر، در ترکیب داده ها که قبلا در برنامه های کاربردی ناهمگون بودند به کار می رود. این استاندارد با کاهش تعداد تخصص های نرم افزاری مورد نیاز در داخل سازمانهای بزرگتر می باشد. این سیستم گزارشگیری برای سیستم های مختلف را فعال می سازد و امکان توسعه ، تجزیه و تحلیل عملکرد سطوح بالا برای سازمان های بزرگ برای شناسایی رویه ها در سازمان و ایجاد تنظیمات مناسب با سرعت بالا را فراهم می سازد.

ماژول های که استفاده می شوند، شامل جزئیات زیر است:

ساخت: مهندسی، صورتحساب مواد، برنامه ریزی، ظرفیت، گردش کار
مدیریت، کنترل کیفیت، مدیریت هزینه، فرآیند تولید، ساخت
پروژه ها، جریان ساخت

مدیریت زنجیره تامین: موجودی، ورود سفارش، خرید، پیکربندی محصول،
برنامه ریزی زنجیره تامین، زمان بندی تامین کنندگان

امور مالی: مدیریت پول نقد، حساب های قابل پرداخت، حساب های دریافتنی،
دارایی های ثابت

پروژه ها: هزینه یابی، حسابداری، زمان و هزینه، مدیریت فعالیت

منابع انسانی: منابع انسانی، حقوق و دستمزد، آموزش، زمان و حضور و غیاب، مزایا

ارتباط با مشتری:فروش و بازاریابی، کمیسیون ها، خدمات، تماس با مشتری و پشتیبانی مرکز تماس

انبار داده ها و واسط های های گوناگون سلف سرویس برای مشتریان، تامین کنندگان و
کارکنان است و در یک سیستم یکپارچه شده اند. علاوه بر تولید، انبارداری،تدارکات، و فناوری اطلاعات، این شامل حسابداری، منابع انسانی، بازاریابی،و مدیریت استراتژیک نیز می باشد.

برنامه ریزی منابع سازمانی موجب درک بهتر از یک شرکت می شود. پنج دلیل اصلی برای معرفی برنامه ریزی منابع سازمانی وجود دارد.

یکپارچه سازی اطلاعات مالی: مجموعه بسیاری از داده های مالی در داخل شرکت وجود دارد، که می تواند در امور مالی، فروش و واحدهای کسب و کار های دیگر نگهداری می شود. برنامه ریزی منابع سازمانی ایجاد یک نسخه واحد از این اطلاعات است که نمی تواند مورد پرسش قرار گیرد چرا که هر کسی در حال استفاده ازیک سیستم مشابه است.

یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به سفارش مشتری: با داشتن تمام اطلاعات مربوط به مشتری در یک
نرم افزار سیستم، به جای سیستم های ناهمگن پراکنده که نمی توانند با با یکدیگر ارتباط برقرار کنند شرکت ها می توانند پیگیری سفارشات خود را آسان تر انجام داده وتولید مختصات، موجودی و حمل و نقل در بسیاری از نقاط مختلف به طور همزمان انجام پذیرد.

استانداردسازی و سرعت بخشیدن به فرآیندهای تولید: شرکت های تولیدی واحدهای کسب و کار مختلف را پیدا خواهند کرد که این شرکت یک محصول مشابه را ارائه می دهند. با استفاده از روش های مختلف و سیستم های کامپیوتری ، سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مجهز به روش های استاندارد برای خودکار کردن فرایند تولید هستند. استاندارد کردن فرآیندهای استفاده شده توسط یک سیستم کامپیوتری یکپارچه، موجب صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری می گردد.

کاهش مقدار موارد اولیه مورد نیاز در انبارها: برنامه ریزی منابع سازمانی کمک می کند تا فرایند تولید جریان به طور یکنواخت انجام شده وموجب بهبود دید و پیگیری بهتر روند انجام سفارش در داخل شرکت است. این به خودی خود می تواند منجر به موجودی کاهش مواد مورد استفاده برای ایجاد محصولات شده واین موضوع باعث برنامه ریزی بهتر تحویل به مشتریان، کاهش مقدار مواد مورد نیاز در اسکله ها انبارها و حمل و نقل شده و به طرز چشمگیری باعث بهبود جریان زنجیره تامین، ودر زنجیره تامین نرم افزار شود.

استانداردسازی اطلاعات منابع انسانی: به خصوص در شرکت های با کسب و کار چند گانه منابع انسانی روش ساده سازی و یکپارچه سازی برای پیگیری وقت کارمندان و ارتباط آنها با یکدیگر در مزایا و خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی موثر بوده و موجب هماهنگسازی حقوق و دستمزد و فرآیندها و داده ها منابع انسانی می شود.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برنامه ریزی احتیاجات مواد WiSe 0 185 13-02-2014، 05:59 PM
آخرین ارسال: WiSe
  سیستم برنامه ریزی وکنترل تولیدکششی WiSe 0 114 13-02-2014، 12:40 PM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان