امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در محضر استاد
آیت الله احمد مجتهدی تهرانی از علمای به نام و اساتید اخلاق بود که جلسات درس اخلاق ایشان همیشه مملو از حضور طلاب و جوانان علاقه‌مند بود. وی مهم‌ترین مباحث اخلاق را با زبانی ساده و قابل فهم بیان می‌کرد.

این استاد اخلاق در یکی از جلسات درس خود به شاگردان خود توصیه کردند:

«هر وقت غضب کردی، این غضبت را خاموش کنی. بعضی‌ها که عصبانی می‌شوند باید زود این غضبشان را خاموش کنند، نه اینکه برخورد تند بکنند. آقای بروجردی یک سال روزه گرفت چون یک‌بار عصبانی شد.
کظم الغیظ در قرآن هم آیه دارد «ولکاظمین الغیظ والعافین عن الناس والله یحب المحسنین» (سوره مبارکه آل عمران آیه۱۳۴) کظم الغیظ یعنی خشم خود را فرو خورد: غضب کرده، اما عکس‌العمل نشان ندهد.»

هر وقت عصبانی شدید فوراً یک خورده آب به صورتتان بزنید. یک چیزی هم یادتان می‌دهم. هر وقت عصبانی شدید دستتان را به دست یک برادری، عمویی، پدری بدهید اثر عجیبی دارد می‌گویند به یکی از ارحامت دستت را متصل کن تا متصل کردی عصبانیت خاموش می‌شود.»

[تصویر:  13922059911.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، Hamid Jafary Pooya ، NasimR ، نوید خزدوز ، WiSe
با زبانی دعا کن که هرگز معصیت نکرده‌‏ای!

ما در روایت داریم اگر برادر مؤمنی پشت سر برادر مؤمنش برای او دعا کند، این دعا سریع‌تر به اجابت می‌رسد تا او خودش برای خودش دعا کند. امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند: «سریع‏ترین دعایی که موفق به اجابت می‏شود، دعا برای برادر مؤمن در غیاب او است.» زیرا ما در روایات داریم با زبانی دعا کنید که با آن زبان معصیت نکرده‌‏اید. من از زبان شما معصیت نکرده‌ام؛ لذا اگر شما برای من دعا کنی، زودتر مستجاب می‌شود. ولی خودم نعوذبالله با زبانم معصیت کرده‏ام. همین آلودگی زبانم به معصیت موجب می‌شود اجابت دعای من کند شود.
[تصویر:  13926538951.jpg]

قبل از دعا، پیش کش ببر!
پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرمایند: «هرگاه خواستی دعا کنی و از خدا تقاضایی داشته باشی، قبل از آن یا نماز بخوان، یا صدقه بده، یا یک کار خیری انجام بده و یا ذکری بگو»

این روایت می‌خواهد بگوید وقتی تو از خدا تقاضا می‌کنی و چیزی از او می‌خواهی، قبل از آن بیا برای خدا یک کاری کن که روی تقاضا کردن از او را داشته باشی. یک کاری برای خدا، ِلله، انجام بده که رویت بشود از او درخواست کنی. به اصطلاح ران ملخی پیش کش ببر! مورچه هم برای حضرت سلیمان (علیه‌السلام) یک چیزی بُرد؛ حرف این است که بی معرفت نباش! بدتر از مورچه نباش! یک کار الهی انجام بده و بعد درخواستت را به زبان بیاور

پاسخ
 سپاس شده توسط NasimR ، نوید خزدوز ، WiSe
جوانی نزد شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی آمد و گفت: سه قفل در زندگی‌ام وجود دارد و سه کلید از شما می‌خواهم!

قفل اول این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

شیخ نخودکی در پاسخ جوان گفت:
برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان.
برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان
و برای قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان!

جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟
شیخ نخودکی فرمود: نماز اول وقت، «شاه کلید» است.

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe
پای درس آیت الله حق شناس
هیچ‌گاه دستور ذکر نمی‌دادند. آن چیزی که می‌فرمودند و صد بار و هزار بار ما از ایشان شنیده بودیم مراقبه بود. مراقب چشمت باش. مراقب گوشت باش. مراقب زبانت باش که آن را چگونه به کار می‌بری؛ البته هیچ گاه نشده بود که چیزی را  خودشان عمل نکرده به دیگران توصیه کرده باشند.

ما از قدیمی‌ها شنیده بودیم که ایشان فرموده‌اند: من اگر بخواهم در یک جلسه برای مردم موعظه‌ای بگویم، قبلاً بیست و چهار ساعت خودم به آن دستور عمل کرده‌ام. حالا بیست و چهار ساعت که چه عرض کنم. شاید آن را به عنوان مثال گفته‌اند.

آن اوایل که ما جوان تر بودیم، و کمی پاک بودیم، مثال ما با مواعظ  ایشان مانند مثال هوا و انسان‌‌ بود. نه مثال آب و انسان. چگونه اگر هوا نباشد انسان به خفگی دچار می‌شود، این‌گونه بودیم. با این مواعظ زندگی می‌کردیم. اما چرا چنین بود؟ ایشان می‌فرمودند: «من چه بگویم برای شما که وقتی می‌خواهم برای شما صحبت بکنم تمام سراسر وجودی خودم را بررسی می‌کنم، مبادا غیر خدا در آن باشد. مبادا غیر خدا در این صحبت‌ها باشد. مبادا اظهار معلومات باشد. مبادا یک الفاظی حساب نشده باشد. با این که تمام قلب از گذشته و آینده در تحت  نظر بوده است. این را بدانید آقا!!»

منبع: یخش هایی از خاطرات آیت الله جاودان

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe
آیت الله «احمد مجتهدی تهرانی» در یکی از جلسات درس اخلاق خود با ذکر خاطره ای، راه پاک کردن زنگار دل را بیان کرده و گفتند:
«روزی در حرم امام رضا =10px(علیه‌السلام) جوانی نزد من آمد و پرسید: اگر بخواهم زنگار دلم را پاک کنم باید چه کنم.؟
از این جوان و سؤالی که پرسید خیلی خوشم اومد.

به او گفتم برای پاک کردن دلت چند راه ساده وجود دارد؛ اول اینکه از قرائت قرآن مخصوصا سحرها غفلت نکن.
دیگر اینکه زیاد استغفار کن و یک راه دیگر که البته آن زمان به آن جوان نگفتم و الان به شما می‌گویم؛ محبت به بچه یتیم است. تا می‌توانی به یتیمان محبت کن و دست نوازش بر سرشان بکش.

پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، WiSe
[تصویر:  13969678351.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، WiSe
آیت الله احمد مجتهدی تهرانی از معلمان بزرگ اخلاق تهران در یکی از جلسات درس خود پنج توصیه از رسول خدا را که بهترین اعمال به حساب می‌آیند برشمرد.

وی در تشریح این پنج عمل گفت: روزی رسول خدا([size=11px]صلوات الله علیه و آله[/size]) به امام علی ([size=11px]علیه‌السلام[/size]) فرمودند : یا علی پنج کلمه از علم برای تو بگویم یا پنج هزار دینار پول به تو بدهم.

حضرت علی (علیه‌السلام) به پیامبر خدا عرض کردند: اگر  پنج کلمه علمی به من یاد بدهید بهتر از کل دنیاست.
رسول خدا فرمودند:
-  شبها نخواب تا اینکه یک ختم قرآن را خوانده باشی
-  شبها نخواب تا اینکه هزار دینار صدقه بدهی
- شبها نخواب تا اینکه یک بنده بخری و آزاد کنی
- شبها نخواب تا اینکه خودت را از آتش آزاد کنی
-  شبها نخواب تا اینکه هزار رکعت نماز بخوانی

امام علی (علیه‌السلام) عرض کردند: یا رسول الله مگر در یک شبانه روز می‌شود همه این کارها را انجام داد؟

پیامبر بزگوار اسلام فرمودند: شبها قبل ازخواب سوره توحید، معوذتین (سوره ناس و فلق)، سوره حمد و آیه اول تا آیه پنجم سوره بقره را بخوان که اگر بخوانی  یک ختم قرآن کرده‌ای.
-  اگر بر من و اهل بیت من ده مرتبه صلوات بفرستی؛ مثل اینکه هزار دینار صدقه دادی.

-  اگر این عبارت را ده مرتبه بگویی انگار که یک بنده خریده ای و آزاد نموده ای: « واِذا قَرَأتَ لا اله إلا الله وحدَهُ لاشریک له, له المُلک و له الحَمد یُحیی و یُمیت و هو حیٌ لا یموت بِیَدهِ الخَیر و هو علی کل شیٍ قدیر»

- اگر موقع خوابیدن ده مرتبه  بگویی (لا حول ولا قوه إلا بالله العلی العظیم) مثل اینکه خودت را از آتش آزاد کرده ای.

-  و اگر این ذکر را ده مرتبه بگویی «یفعل الله ما یشاء به بقدرته و یَحکُم ما یرید به بعزته) یعنی خداوند هر چه بخواهد به قدرت خودش انجام می‌دهد و به هر چه اراده کند حکم می کند»  مثل این است که هزار رکعت نماز خوانده‌ای .

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe
حضرت آیت الله محمدتقی بهجت ر یکی از توصیه های اخلاقی خود چنین بیان داشتند:
[align=justify] «کوچک و بزرگ باید بدانیم یگانه راه برای سعادت دنیا و آخرت، بندگی خدای بزرگ است؛ و بندگی، در ترک معصیت است در اعتقادیات و عملیات.
[align=justify][align=justify]آنچه را که دانستیم، عمل نماییم و آنچه را که ندانستیم، توقف و احتیاط نماییم تا معلوم شود، در این صورت هرگز پشیمانی و خسارت، در ما راه نخواهد داشت؛ این عزم اگر در بنده، ثابت و راسخ باشد، خدای بزرگ، اولی به توفیق و یاری خواهد بود.»
[تصویر:  14010400912.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe ، motahare ، Hamid Jafary Pooya
آیت الله «احمد مجتهدی تهرانی» در یکی از جلسات درس اخلاق خود با ذکر خاطره ای، راه پاک کردن زنگار دل را بیان کرده و گفتند:
[align=justify]«روزی در حرم امام رضا 
(علیه‌السلام)
 جوانی نزد من آمد و پرسید: اگر بخواهم زنگار دلم را پاک کنم باید چه کنم.؟
[align=justify]از این جوان و سؤالی که پرسید خیلی خوشم اومد.
[align=justify][align=justify]به او گفتم برای پاک کردن دلت چند راه ساده وجود دارد؛ اول اینکه از قرائت قرآن مخصوصا سحرها غفلت نکن.
[align=justify]دیگر اینکه زیاد استغفار کن و یک راه دیگر که البته آن زمان به آن جوان نگفتم و الان به شما می‌گویم؛ محبت به بچه یتیم است. تا می‌توانی به یتیمان محبت کن و دست نوازش بر سرشان بکش.
[تصویر:  14013881241.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya
غصه ی روزی ات را نخور
حتی یک ساعت به فکر رزقت نباش، به دنبال کسب‌وکار هم که می‌روی، بدان که روزی دهنده خدای متعال است.
رزق، مقدر و مقسوم است و رزاق خداست، حرص و تقلای ما هم آن را زیاد نخواهد کرد.

اگر غلام خانه زادی پس از سال‌ها بر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه‌دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن، صاحبش را اذیت می‌کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جا ندارد برای روزی فردایمان غصه‌دار و نگران باشیم.
[size=12px]از دستورالعمل های اخلاقی حاج محمد اسماعیل دولابی[/size]

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  در محضر علامه قاضي yaran 7 293 30-09-2013، 10:55 PM
آخرین ارسال: yaran

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان