امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع مولد جریان مستقیم
#1
تعیین منحنی مشخصه های مولد کمپوند:

در مولدهای شنت افت ولتاژ به ازای بارهای مصرفی زیاد است. ولی می توان آن را بدون بار راه انداخت. در مولد سری افت ولتاژ تقریباً ناچیز است زیرا هر چه جریان مصرف کننده زیاد شود ولتاژ دو سر مولد سری نیز افزایش پیدا می کند (تا نقطه اشباع). اما مولد سری را نمی توان بدون بار راه انداخت. برای اینکه بتوان افت ولتاژ را کم کرد و همچنین از مولد در تمام حالات، یعنی برای بارهای متغییر استفاده کرد آنرا بصورت کمپوند (سری و موازی ) می سازند. در مولد کمپوند سیم پیچ شنت نازک و دارای دور زیاد است و فوران اصلی مولد توسط آن ایجاد می شود در صورتيكه سيم پيچ سری ضخيم و دارای تعداد دور كم می باشد و افت ولتاژ اهمی و عكس العمل مغناطيسی آرميچر را خنثی می كند. مولد كمپوند بر حسب نوع اتصال به دو نوع مولد كمپوند با شنت كوتاه و كمپوند با شنت بلند تقسيم می شود. مولد كمپوند بر اساس در نظر گرفتن جهت های فوران ناشی از سيم پيچی های سری و موازی به دو نوع تقسيم می گردد .

مولد کمپوند نقصانی:

در مولد كمپوند نقصانی فوران ناشی از سيم پيچ تحريك سری با فوران ناشی از سيم پيچ تحريك شنت هم جهت نيستند و در حالت باردار بودن مولد ، سيم پيچ سری باعث تضعيف ميدان مغناطيسی شنت می گردد و ولتاژ خروجی مولد را به شدت پايين می آورد.

مولد کمپوند اضافی:

در مولد كمپونه اضافی فوران ناشی از سيم پيچ تحريك سری فوران سيم پيچ تحريك شنت را تقويت می نمايد و ولتاژ خروجی افزايش پيدا می كند اما با توجه به ميزان افت ولتاژ اهمی و عكس العمل مغناطيسی آرميچر توسط سيم پيچ سری سه حالت زير ممكن است ايجاد شود.

1) حالت فوق کمپوند: با افزايش بار ، ولتاژ خروجی مولد زياد می شود و در اين حالت افزايش نيروی محركه ناشی از سيم پيچ سری يزرگتر از افت ولتاژ در اثر مقاومت و عكس العمل آرميچر است.

2) حالت کمپوند مسطح : با افزايش بار ، ولتاژ خروجی ثابت می ماند . در این حالت، افت ولتاژ ناشی از مقاومت و عكس العمل آرميچر با افزايش نيروی محركه ناشی از سيم پيچ سری برابر می شود.

3) حالت زیر کمپوند: با افزايش بار ، ولتاژ خروجی كاهش می يابد . در اين حالت افزايش نيروی محركه ناشی از سيم پيچ سری نمی تواند افت ولتاژ را جبران كند.روشهای ايجاد حالت مختلف كمپونه اضافی در يك مولد:

1) استفاده از تعداد دور های مختلف سيم پيچ سری در مدار به اين صورت كه اگر تعداد دورهای بيشتر از سيم پيچ سری در مدار قرار گيرد و نيروی محركه ناشی از سيم پيچی سری افزايش يا كاهش يافته و يكی از سه حالت فوق حاصل می شود.

2) استفاده از يك مقاومت متغير كه موازی با سيم پيچی سری بسته می شود . اگر مقاومت روی مقداری كم تنظيم شود بخش اعظم جريان آرميچر از مقاومت عبور كرده بنابراين می توان طوری بين مقاومت و سيم پيچ سری تقسيم جريان كرد كه نيروی محركه ناشی از سيم پيچ سری برابر افت ولتاژ ناشی از مقاومت اهمی و عكس العمل مغناطيسی آرميچر باشد در اين حالت يك ژنراتور با كمپوند مسطح حاصل شده است.
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان