امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پست یاایستگاه برق
#1
محلی است كه با مجموعه ای از تاسيسات و تجهيزات برقی شامل ترانسفورماتورها ، كليدها ، سكسيونرها ، وسايل اندازه گيری ، خطوط ورود و خروج راكتور و كاپاسيتور و ... برای انتقال و توزيع برق از آن استفاده می‎شود .

انواع پست از نظر جغرافيائی

1-پست GIS (كمپكت فشرده) : به پستی گفته می‌شود كه عايق استفاده شده در آن گاز SF6 است . يعنی تمام اجزای پست (بريكر - باس‎بار - سكسيونر و …) با فضای آزاد ارتباطی ندارد Gas Isolated Substation و به همين دليل فضای كمی را اشغال می‌نمايد و سرپوشيده است (indoor)

2-پست متعارف (AIS ): به پستی گفته می‌شود كه كليه تجهيزات اصلی در فضای باز قرار می‌گيرند و با توجه به شرايط آب و هوائی سطح اشغال شده توسط آن در مقايسه با پست فشرده بزرگتر است.

3- پست سيار : به پستی گفته می‌شود كه در مواقع اضطراری و به طور موقت با نصب يک ترانسفورماتور سيار در محدوده خطوط انتقال به صورت T-off يا ورود و خروج برق بخشی از مصرف كنندگان تامين می‎گردد .

انواع پست از نظر تجهيزات

1- پست (SS :Switch Station) (کليد خانه) : اين پست فقط شامل خطوط انتقال و كليد و سكسيونر و راكتور می باشد . مثال : پست رودشور - جلال – تيران و غيره

2- پست ( GS :Generator station) يا ( پست بلافصل نيروگاهی) : اين پست متصل به يك نيروگاه می‌باشد و به آن دسته از پست‌هايی اتلاق می‌گردد كه انرژی توليدی نيروگاه را به شبكه انتقال می‎دهند ، اين پست‎ها جزء پست های انتقال نيستند و مالكيت آنها با نيروگاه می باشد .

3- پست های معمولی انتقال و فوق توزيع : اين پست ها دارای دو يا چند سطح ولتاژ می‌باشد که توسط ترانسفورماتور به يکديگر متصل‌اند .

نسبت تبديل

نسبت ولتاژ اوليه به ثانويه (ثالثيه)

حداكثر بار اكتيو ( توان موثر )

حداكثر توان حقيقی كه از ترانسفورماتورهای پست در طول يكدوره يكساله می گذرد .

حداكثر بار راكتيو ( توان غير موثر )

حداكثر توان راكتيو كه از ترانسفورماتورهای پست در طول يكدوره يكساله می گذرد .

ظرفيت پست

ظرفيت نامی يك ايستگاه برق بر اساس مجموع قدرت ظاهری ترانسفورماتورهای نصب شده در آن بر حسب مگا ولت آمپر و يا بر اساس ظرفيت حرارتی شينه بر حسب كيلو آمپر .

ظرفيت راكتور

ظرفيت نصب شده نامی راكتور ، حک شده بر روی پلاك مشخصه آن بر حسب كيلووار يا مگاوار .

ظرفيت خازن

ظرفيت نصب شده نامی هر مجموعه خازنی به كيلووار يا مگاوار كه بر روی پلاك مشخصه آن حك شده است .

طول مدار

عبارتست از ميانگين طول واقعی هادی يك مدار از پست مبدا تا پست مقصد به کيلومتر

طول مسير

عبارتست از مجموع فاصله دكلهای خط بين دو نقطه مبدا خط و مقصد آن يا اولين پست بعد از پست مبدا به كيلومتر .

نام هادی

نام تجاری – فنی هادی كه در خط انتقال مورد استفاده قرار گرفته است .

طول كابل خط

طول تعداد رشته كابل های بكار گرفته شده در طول مسير

نوع غلاف

جنس غلاف كابل مورد استفاده قرار گرفته شده مسی – آلومينيومی است.

سطح مقطع

سطح مقطع موثر كابل خط زمينی (بر حسب ميليمتر مربع)

جريان مجاز

حداكثر شدت جريانی كه هادی در آن زمان به حد حرارتی می‌رسد . حداكثر جريانی كه بدون صدمه زدن به هادی بطور دائمی می تواند از هادی عبور نمايد .

تعداد باندل

عبارتست از تعداد هاديهای هر فاز كه می تواند 2و3و4 سيم باشد كه به وسيله جداساز با فاصله معين و موازی با يكديگر نگاه داشته می شود و با يكديگر در ارتباط می‎باشند .

سيم محافظ

سيمی است كه معمولاً برای محافظت هاديهای فاز و ساير تجهيزات در مقابل برخورد مستقيم صاعقه مورد استفاده قرار می‎گيرد و در بالاترين قسمت برج نصب می گردد و از طريق برج به زمين اتصال دارد . جنس آنها فولاد گالوانيزه يا با پوشش آلومينيوم و يا از نوع آلومينيوم فولاد است كه جديداً از نوع با هسته فيبرنوری نيز استفاده می‌شود .

كد ديسپاچينگ خط

شماره شناسایی خط بر اساس دستورالعملهای ديسپاچينگ . در شماره گذاری خطوط انتقال از دو حرف و سه رقم استفاده می‌گردد ، حرف اول و دوم به ترتيب علامت شناسایی پست ابتدا و پست انتهای خط و اولين رقم بعد از حروف شناسايی ، نشان‎دهنده سطح ولتاژ و دو رقم بعدی نشانگر شماره خط می باشند .

خط چند مداره

خطی است كه دارای چندين مدار برق با يك ولتاژ يا ولتاژهای مختلف می‎باشد .

خط تكمداره

خطی است كه تنها يك مدار الكتريكی پست ابتدا را به پست انتها متصل نمايد .

برج زاويه ای يا دكل كششی (Tension Tower)

دكلی است كه زاويه مجاز انحراف خط در آن زياد است و با توجه به نوع آن می تواند اختلاف كشش در دو طرف را تحمل كند . زنجيره مقره‎ها در امتداد سيم قرار می‎گيرند . از اين نوع دكل در مسير مستقيم يا نقاط زاويه استفاده می شود .

برج آويزی يا دكل آويزی (Suspension Tower)

دكلی است كه زاويه مجاز انحراف خط در آن از چند درجه تجاوز نمی‌كند و زنجيره مقره بصورت I يا V تك يا چند تائی می‌باشد و كشش افقی سيم در دو طرف آن مساوی است .
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان