امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دکل‌های تلفن همراه سرطانزا هستند
#1
دکل‌های تلفن همراه سرطانزا هستند

رئیس مرکز تحقیقات سرطان گفت: ‌آلودگی هوا ژن افراد را تغییر می‌دهد. دکل‌های تلفن همراه سرطانزا هستند. ۵۰ درصد کودکان سرطانی در ایران می‌میرند و ایران بیشترین رشد سرطان را در دنیا دارد.

محمداسماعیل اکبری در نشست خبری به‌مناسبت هفته مبارزه با سرطان درحالی این اظهارات را انجام داد که  در کشور 132 نفر از هر 100 هزار مرد ایرانی به سرطان مبتلا می‌شوند و در زنان این شاخص 23 نفر در 100 هزار است. ‌

رقم ابتلا به سرطان در کشور یک پنجم آمار جهانی است. در استان‌ یزد سرطان زنان بیشترین آمار را دارد و در استان مرکزی سرطان مردان بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. شایع‌ترین سرطان در زنان، سینه و شایع‌ترین سرطان در مردان، معده است اما کشنده‌ترین نوع، سرطان معده شناخته شده است. با توجه به پیشگیری‌های انجام شده آمار ابتلای مردان به سرطان معده درحال کاهش است اما سرطان‌های روده و پروستات در حال افزایش بوده و در زنان سرطان‌های تخمدان و رحم در حال افزایش است.

سونامی سرطان اشتباه است

در همین حال رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سال گذشته 41 هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت شدند، گفت: به‌کار گرفتن اصطلاح سونامی برای سرطان غلط است چراکه سرطان‌ها یکدفعه ایجاد نمی‌شوند و از قبل زنگ خطر آن به صدا درآمده و در آینده هم از بین نمی‌رود با این وجود متأسفانه سرطان‌ها سال به سال در حال افزایش هستند.

اکبری با اشاره به اینکه ایران بیشترین رشد سرطان در جهان را دارد، گفت: میزان سرطان‌ها در کشور از دنیای غربی کمتر است اما روند رو به رشد ما از همه بیشتر بوده است. او ادامه داد: دلیل این رشد به‌دلیل افزایش سن است چراکه عامل سن 70 درصد علت سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که شاخص امید به زندگی در زنان از 56 به 5/75 و در مردان به 72 سال رسیده است. این به این معنی است که وارد سن سرطان شده‌ایم. به گفته او عامل بعدی ریسک فاکتورها هستند. سازمان جهانی بهداشت از 15 سال پیش برای تحقیق در این زمینه کارکرد و به‌تازگی اعلام کرده آلودگی هوا سرطانزا است در حالی که برای آن میلیاردها دلار هزینه کرده‌ است.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: متأسفانه با اینکه می‌گوییم مصرف سیگار خطرناک است اما فقط خانواده فرد را درگیر می‌کند درحالی که آلودگی هوا چه بخواهیم یا نخواهیم همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در مطالعه‌ای که به تازگی انجام داده‌ایم به نتیجه عجیبی دست یافته‌ایم.

او با اشاره به این مطالعه گفت: در این مطالعه روی زندگی افرادی تحقیق کردیم که 6 ماه از عمرشان را به دلیل شغلشان به طور ثابت در چهارراه‌ها ساکن بودند، نتیجه این مطالعه این بود که آلودگی هوا ژن این افراد را تغییر داده است. اکبری گفت: قبلاً افراد تحت تاثیر منواکسید کربن بودند اما اکنون ذرات معلق در هوا به وسیله آلودگی اتومبیل‌ها که در سوختشان موجود است در درجه اول اهمیت است و سپس سوخت نیروگاه‌ها عامل اصلی آلودگی محسوب می‌شود.

پارازیت‌ها سرطانزا نیستند

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اثر مخرب پارازیت‌ها گفت: تاکنون ثابت نشده که موج‌های الکترومغناطیسی سرطانزا باشند. این امواج اثرات مخرب دارند، باعث سردرد شده و ذهن را خسته می‌کنند اما سرطانزا نیستند.

او گفت: امواج یون‌زا سرطانزا هستند. تاکنون مطالعات در این زمینه فقط روی حیوانات انجام شده البته از دو سال پیش مطالعه‌ای روی پارازیت‌ها انجام شد و مشخص شد که امواج با غلظت زیاد که از سوی ماهواره‌ها فرستاده می‌شوند در منازل به مقدار کمی دریافت می‌شوند و این میزان اثر سرطانزایی ندارد. وی گفت: البته طبق مطالعه جهانی دکل‌های فشارقوی مانند دکل‌های تلفن همراه سرطانزا بوده و زندگی در کنار آنها خطرناک است.

روند سرطان کودکان در کشور

اکبری افزود: 60 درصد بیماری‌های سن بلوغ به بالا به دلیل عواملی است که در نوجوانی و کودکی ایجاد شده و در سنین بالا دیده می‌شود. اکبری گفت: کودکان آماده‌ترین افراد هستند که تحت تاثیر بیماری قرار می‌گیرند، با این وجود مرگ کودکان در کشور بر اثر سرطان از کشورهای غربی کمتر است اما روند رشد مانند یکدیگر است.

شرط اول پیشگیری از سرطان، توانمند شدن مردم است

اکبری گفت: اطلاع‌رسانی به مردم بسیار مهم است اما در این میان نیاز داریم که رسانه‌ها کمک کنند تا اگر اتفاقی افتاد و ما جرئت انتشار تحقیقات را داشتیم و مردم هم توان با خبر شدن را داشتند به آنها اطلاع دهیم، زمانی می‌گفتند دادن شیر ابتدایی‌ (آغوز) مادر به نوزاد مفید نیست اما اکنون مشخص شده اگر به نوزاد داده شود میزان ابتلای کودک به سرطان و بیماری‌های قلبی در بزرگسالی کاهش می‌یابد.

او ادامه داد: سرطان‌هایی که در کودکان رخ می‌دهد به‌دلیل عوامل اپیدیولوژیک است چراکه سرطان‌ها بیماری ژنتیکی و ارثی نیستند بلکه با تغییر ژنتیکی حاصل می‌شوند. سرطان‌های کودکان به‌گونه‌ای است که 50 درصد کودکان مبتلا در کشور بر اثر آن می‌میرند درحالی که در دنیا 30 درصد است.

6میلیارد دلار هزینه مستقیم سرطان در سال است


اکبری گفت: هزینه‌های سرطان بسیار زیاد است به‌طوری که 6 میلیارد دلار سالانه هزینه مستقیم سرطان می‌شود که البته این هزینه‌ها به جز هزینه زیرمیزی، اسکان و حمل و نقل بیمار و خانواده آنهاست. اکبری ادامه داد: در سرطان به‌طور متوسط 80 درصد هزینه‌ها از جیب پرداخت می‌شود. به‌طور طبیعی 6/4 درصد افرادی که بیمار می‌شوند به زیر خط فقر می‌روند و 10 درصد بیماران وارد وضعیت اقتصادی فلاکت‌بار می‌شوند که در سرطان‌ها این آمار دوبرابر است.


آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد
بلکه چیزیست که خودمیسازد
پس اندیشه رابه جست وجو ویافتن راه حل چگونه ساختن به کارگیریم...


خدااایا دلم گرفته.......ازخیلی ها.......!!!!؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، Hamid Jafary Pooya ، WiSe


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  رنگهای ممنوعه چه رنگهایی هستند؟ Behnaz 2 438 15-03-2012، 01:45 AM
آخرین ارسال: farnaz_a
  اعتیاد به تلفن ‌همراه و پیامک: آمارهای جالب Behnaz 0 359 15-02-2012، 10:36 PM
آخرین ارسال: Behnaz
  امكان تشخیص بیماری از طریق تلفن‌ همراه انجمن مخ ها 0 759 07-10-2011، 04:07 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  شارژ تلفن همراه با لباس انجمن مخ ها 0 492 07-10-2011، 03:39 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان