امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قد صدای شما چقدر است؟
#1
قد صدای شما چقدر است؟

گروهی از روانشناسان دانشگاه واشنگتن در یک بررسی جدید به رابطه عجیب بین تُن صدا با تخمین زدن قد افراد بدون دیدن آنها پی بردند.
در این بررسی معلوم شد انسان میتواند تنها با شنیدن صدای فرد دیگر و بدون آن که تصویر ذهنی از ظاهر وی داشته باشند، قد تقریبی او را تخمین بزند.
در این بررسی از تعدادی زن و مرد درخواست شد صدای ضبط شده چند نفر را که اندازه قدشان با هم متفاوت بود و تنها بر اساس تُن صدای گویندگان، قد آنان را بر اساس بلندترین و کوتاهترین طبقهبندی کنند.
نتایج این بررسی حاکی از آن بود که شنوندگانِ صداهای ضبط شده، در 62 درصد موارد موفق شدند با این شیوه گویندگان بلندقدتر را درست شناسایی کنند. به گفته این محققان این دقت در تخمین قد افراد بدون دیدن ظاهر آنها، بسیار فراتر از یک حدس شانسی و اتفاقی است.
«جان مورتون»، متخصص روانشناس در دانشگاه واشنگتن گفت: این توانایی به نوعی از صدا نسبت داده میشود که طنین زیر «چاکنای» نام دارد و در مجرای پایینی ریهها تولید میشود.
چاکنای دهانه یا مدخل نای است که تارهای صوتی در آن قرار دارند.به گزارش ایسنا به نقل از هلثدینیوز، مورتون همچنین اظهار داشت: بهترین شیوه برای به تصویر کشیدن پدیده طنین زیر چاکنای این است که تصور کنید داخل یک بطری شیشهای میدمید که با مقداری مایع پر شده است.
در این وضعیت هرچه مقدار مایع داخل بطری کمتر باشد شدت صدا هم پایینتر خواهد بود. به همین ترتیب فرکانس طنین زیر چاکنای بر اساس قد افراد متفاوت است به گونهای که هرچه قد فرد بلندتر باشد شدت طنینهای صوتی که تولید میکنند کمتر خواهد بود.


آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد
بلکه چیزیست که خودمیسازد
پس اندیشه رابه جست وجو ویافتن راه حل چگونه ساختن به کارگیریم...


خدااایا دلم گرفته.......ازخیلی ها.......!!!!؟؟؟؟

پاسخ
 سپاس شده توسط WiSe


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چقدر بهداشت کار با کامپیوتر را رعایت میکنید؟ افسانه پناهی 1 169 12-02-2014، 06:19 PM
آخرین ارسال: محمد صالحی
  چقدر طول می‌کشد پسورد شما هک شود ؟ و چطور قدرتمند می‌شود ؟ انجمن مخ ها 0 535 02-02-2012، 12:26 AM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان