امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جهان از چه ذراتي ساخته شده است؟
#1


جهان از چه ذراتي ساخته شده و اين ذرات چگونه در كنش با يكديگر هستند؟

در حدود سال 1900 تصور مي شد كه اتم سنگ بناي جهان است و غير قابل تجزيه مي باشد، بزودي مشخص شد كه اتم از يك هسته ي مركزي با بار الكتريكي مثبت و تعدادي الكترون كه در اطراف آن در گردشند، تشكيل شده است هنگامي كه هسته مورد مطالعه قرار گرفت، فيزيكدانان متوجه شدند كه هسته از پروتون با بار الكتريكي مثبت و نوترون كه از نظر الكتريكي خنثي است تشكيل شده و الكترون‌ها در اطراف آن در گردشند با تحقيقات روي هسته، ذرات جديدي كشف شدند. همچنين تحقيقات بيشتر نشان داد كه پروتون‌ها و نوترون‌ها نيز از ذرات ديگري كه كوارك ناميده شدند، ساخته شده است.
[تصویر:  atom_zoom_b.jpg]

فيزيكدانان ذرات سازنده ي ماده را به دو دسته لپتون‌ها و كوارك‌ها تقسيم كردند. در اين تقسيم بندي هادرون‌ها از جمله پروتون و نوترون، ذره ي بنيادي نيستند و از كوارك‌ها ساخته شده اند همه ي اجسام پايدار موجود در جهان از يك نوع لپتون و دو كوارك (بالا-پايين) ساخته شده اند كه تركيب اين دو كوارك بصورت پروتون و نوترون ظاهر مي‌شود علاوه بر بار الكتريكي، كوارك‌ها داراي خاصيت ديگري هستند كه بار-رنگ(colour charge)ناميده مي‌شود. نيروي بين ذرات بار - رنگ بسيار قوي است كه آن را نيروي قوي مي نامند.

اين نيروي بسيار قوي كه روي پروتون‌ها و نوترون‌ها اعمال مي شود بر نيروي دافعه الكتريكي بين پروتونها غلبه مي‌كند و موجب مي شود هسته پايدار بماند. در واقع نيروي قوي بين كوارك‌ها اعمال مي شود. ذره اي كه اين نيرو را حمل مي كند گلوئون(gluon)ناميده مي شود.پاد ماده

يكي از كشفيات بسيار جالب، كشف پاد ماده است براي هر ذره ي بنيادي يك ذره ديگري وجود دارد كه آن را پاد ماده ي آن مي نامند به عنوان مثال پاد ماده ي الكترون، پوزيترون است كه تنها از نظر الكتريكي با هم تفاوت دارند. ماده و پاد ماده يكديگر را جذب كرده و به انرژي تبديل مي شوند به همين دليل آن‌ها را پاد ماده مي نامند توجه شود كه پاد ماده تنها يك اصطلاح است و از نظر فيزيكي هر دوي آنها ماده مي باشند.
این نیز میگذرد...
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان