امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنامه ریزی کنکور چیست؟
#1
برنامه ریزی یعنی *من موفق میشوم *
حتما تا بحال به این موضوع اندیشیده اید که چرا برخی افراد با اینکه زمان محدودی دارند میتوانند گستره ی وسیعی از کارها را در همین زمان محدود انجام دهند . یکی ار دلایل این موضوع داشتن برنامه ریزی درست و منطقی و متناسب با ویژگی ها و شخصیت فرداست . افراد به دلیل داشتن ویژگی های متفاوت و شرایط زندگی متفاوت نیازمند برنامه هایی درست ،دقیق،منسجم ، ومتفاوت از یکدیگرند تا بتوانند در هر مرحله از زندگی خود ،به موفقیت دست یابند .
همانگونه که اثر انگشت هیچ دو فردی یکسان نیست برنامه ریزی برای بخش های مختلف زندگی شخصی افراد نیز نباید یکسان باشد .به طور کلی برنامه ریزی یک پیش بینی و تعیین چیدمان برای انجام امور در آینده ی نزدیک یا دور است .با توجه به اینکه ما از آینده اطلاع نداریم و نمیتوانیم پیش بینی های قطعی در مورد آن داشته باشیم پس باید چیدمان کارهای خود را برای آینده به گونه ای تنظیم کنیم که یک اتفاق پیش بینی نشده ، مانع انجام کارهایی که برای آنها برنامه ریزی کرده ایم ،نشود .
برنامه ریزی یک کار حرفه ای و شخصی است.هر چه فرد منظم تر و واقع بین تر باشد و از خود شناخت بیشتری داشته باشددر امر برنامه ریزی تواناتر خواهد بود .همواره این نکته را به یاد داشته باشید که برنامه ریزی یک کار تمرینی است هرچه بیشتر تمرین کنید و اصولی تر برنامه ریزی کنید مطمئنا توانایی بیشتری در این زمینه کسب خواهید کرد .

ویژگی های یک برنامه ریزی کنکور خوب :
*برنامه ریزی باید منطقی باشدو با قابلیت های فردی سازگار باشد نه اینکه فرد خود را یک روبات فرض کند .
*برنامه ریزی باید هدفمند باشد .
* برنامه ریزی باید دارای انعطاف پذیری باشد تا با احتمال زیاد و نزدیک به ۱۰۰ درصد قابل اجرا باشد.
* فرد برنامه ریز باید از خود و شرایط پیرامون خود اطلاع کامل داشته باشد و با بلند پروازی برنامه ریزی نکند تا هم اعتماد به نفس خود را از دست ندهد و هم به هدف خود نزدیک شود .
*برنامه ریزی باید نوشته شود و در جلوی دید قرار بگیرد و…
نکته : برای اینکه برنامه ریزی خوبی داشته باشید ، باید هدف خود را بشناسید و برای رسیدن به هدف خود زمان بندی کنید .پس از تعیین و شناخت هدف متناسب با توانایی های شخصی ، باید ۲ برنامه تهیه کنید ،یک برنامه بلند مدت و یک برنامه کوتاه مدت . برنامه بلند مدت باید شامل اصول و بنیان های اساسی برای رسیدن به هدف نهایی شما باشد اما مهم این است که شما این اصول را کاملا صحیح درجه بندی کنید مثلا برای اینکه شما به رتبه خوبی در کنکور دست یابید لازم است برنامه بلند مدت و برنامه کوتاه مدت دقیقی داشته باشید .باید نقاط قوت و نقاط ضعف خود را در هر درس بشناسید و سپس نقاط قوت و نقاط ضعف خود را درجه بندی کنیدو در واقع به انها از عالی تا ضعیف و نیاز مند توجه نمره دهید به طور مثال اگر در درس ادبیات و دین و زندگی خوب عمل میکنید و در درس عربی عالی هستید باید درجه ی بالاتری به عربی بدهید .نقاط ضعف و نقاط قوت خود را بر حسب درجه بندی که انجام داده اید، جداگانه روی صفحه کاغذ بیاورید ،فقط بلند پروازی نکنید، واقع بین باشید ، باخودتان تعارف نکنید و«بدبین نباشید ». برای حفظ نقاط قوت خود و ارتقای نقاط ضعف خود که هر یک را در لیست مخصوص ثبت کرده اد راه حل های منطقی بیابید و تصمیم گیری کنید .حال شما برنامه ای بلند مدت دارید و دقیقا میدانید که باید برای هر درس چه بکنید . شما باید سعی کنید نقاط قوت خود را حفظ کرده و درجه ی انها را ارتقا دهید و لیست نقاط ضعف خود را خلوت کنید و در واقع درجه آن ها را هم ارتقا دهید . بهتر است این دو لیست را به دیوار اتاقتان بچسبانید تا هر روز اگیزه ی شما برای رقابت کردن با خودتان بیشتر شود …
امضاء :

سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است، نگرانی از آن است که انسان را از بین می برد....!
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دفتربرنامه ریزی WiSe 0 184 13-02-2014، 10:11 AM
آخرین ارسال: WiSe
  چگونه برنامه ریزی کنیم WiSe 0 183 13-02-2014، 10:09 AM
آخرین ارسال: WiSe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان