امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سحابی دست خدا
#1
سحابی دست خداآرایه تلسکوپ طیف اشعه ایکس NuSTAR که در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲ برای ماموریت کاوش کیهان در محدوده ی پرتوهای ایکس پرانرژی به فضا پرتاب شده بود تصویری زیبا از یک سحابی باد تپ اختری به ثبت رسانده است که به سحابی “دست خدا” معروف است.

تصویر تازه ی “دست خدا” یک سحابی را در فاصله ی ۱۷ هزار سال نوری از زمین نشان می دهد که به وسیله ی یک ستاره ی مرده و چرخان به نام PSR B1509-58 برانگیخته و روشن شده است و یکی از زیبا ترین عکس های ارسالی از تلسکوپهای فضایی میباشد. این ستاره‌ی مرده یک تپ اختر است، بازمانده ی هسته ی یک ستاره که در انفجاری ابرنواختری از بین رفته است. قطر این تپ اختر تنها ۱۹ کیلومتر است و با نیروی بسیار زیاد در هر ثانیه تقریبا هفت بار به دور خود می چرخد و ذراتی را به سوی موادی که از مرگ خشونت بار ستاره بر جای مانده پرتاب می کند. این ذرات با میدان های مغناطیسی پیرامون آن مواد برهم کنش انجام می دهند و باعث برافروختگی مواد و گسیل پرتوهای ایکس از آن ها می شوند. دستاورد این فرآیندها پدید آمدن ابری است که در تصاویر پیشین، همانند یک دستِ گشوده دیده می شد.

یکی از رازهای بزرگ این جرم که به نام سحابی باد تپ اختری شناخته می شود- این است که آیا ذرات تپ اخترمی توانند با مواد پیرامون برهم کنش انجام می دهند که و این برهمکنش باعث ساختاری دست مانند شود و یا به راستی این سحابی آیا ساختار یک دست را دارند یا نه. اما در هر صورت این سحابی شباهت زیادی به یک دست دارد و به خاطر عظمت و زیبایی اش نام سحابی “دست خدا” یا Hand Of God بر آن نهاده اند. به گفته دانشمندان، ساختار انگشت مانند این سحابی نیز در اثر انرژی دهی بر اثر انفجار مرگ ستاره ای در ذرات گازهای مجاور سحابی به وجود آمده است.
این نیز میگذرد...
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نمایی از به آغوش‌گرفتن سحابی «اوریون» M@h$A 0 139 07-09-2013، 07:32 AM
آخرین ارسال: M@h$A
  تصاویر بی‌نظیر از سحابی قو و کهکشان‌های دوردست M@h$A 0 143 04-09-2013، 05:27 PM
آخرین ارسال: M@h$A

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان