امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نواختر دلفینی ۲۰۱۳
#1
اگر به دنبال دیدن سوژه‌ی جدیدی در آسمان شب هستید فرصت را از دست ندهید همین امشب با دوربین دوچشمی یا تلسکوپتان به سراغش بروید! اما این جرم جدید چیست و کجا آسمان باید به دنبال آن بگردیم!

[تصویر:  Nova-Del-stellarium-580x5131.jpg]

به نقل از universetoday روز گذشته منجم آماتور ژاپنی کوییچی ایتاگاکی نواختری (ستاره‌ی جدید) در صورت فلکی دلفین کشف کرد، تعجب نکنید درست خوانید یک منجم آماتور! او با تلسکوپ بازتابی ۷ اینچی (۱۸ میلی‌متری‌)و دوربین سی‌سی‌دی آن را شکار کرد. بیایید آرزو کنیم نام موقتی آن از PNVJ20233073+2046041 به نواختر دلفینی ۲۰۱۳ تغییر کند! چند ساعت بعد این جرم جدید که از قدر ۶/۸ می‌درخشید و در مرز دیده شدن با چشم غیرمسلح قرار داشت به طور رسمی تایید شد. تا روز قبل از کشف هیچ ستاره‌ی درخشانی کم‌نور تر از قدر ۱۳ در این ناحیه دیده نشده بود. دانستن این‌که این نوختر چه قدر درخشان خواهد شد بسیار سخت است ولی رصدگر معروف ستاره‌های متغییر، پاتریک شمیر آلمانی دیشب قدر این نواختر را ۶ تخمین زده است. این نواختر نه فقط با دوچشمی بلکه با چشم غیرمسلح در آسمان تاریک هم دیده می‌شود. از آنجایی‌که این ابرنواختر یک روز پس از انفجارش کشف شده است ممکن است درخشان‌تر هم بشود.

به رغم نام نواختر، در حقیقت نواختر چیز جدیدی نیست اما انفجار ستاره‌ای آن به حدی ضغیف است که هیچ کس متوجه آن نمی‌شود.

[تصویر:  Nova-model_-Credit_-NASA_CXC_M.WeissTR-5...00x231.jpg]

نواخترها در منظومه‌های ستاره‌ای دوتایی نزدیک به هم رخNova-model_-Credit_-NASA_CXC_M.WeissTR-580x448 می‌دهند، جایی که کوتوله‌های سفید کوچک ولی بسیار چگال و پرجرم (از نطر اندازه) گاز هیدروژن هم‌دم نزدیکش را می‌قاپند. سپس گاز به دور قرص پیرامون کوتوله می‌چرخد و به سمت پایین کشیده می‌شود و به سطح ستاره که دمایش حدود ۱۵۰ هزار درجه فارنهایت است سقوط می‌کند. این گاز داغ شده و مثل یک بمب گرماهسته‌ای منفجر شود. ناگهان یک ستاره‌ای کم‌نور که از قدر ۱۲ می‌درخشید و کسی به آن توجه نمی‌کرد به «ستاره‌ی جدید» تبدیل می‌شود. نواخترها می‌توانند طی مدت چند روز از ۷ تا ۱۶ قدر درخشان‌تر شوند، معادل ۵۰ هزار تا ۱۰۰هزار برابر درخشان‌تر از خورشید ما. هم‌زمان گازهایی با سرعت دو هزار مایل بر ثانیه در فضا منتشر می‌شوند. این انفجار بزرگی است. بر خلاف انفجار ابرنواختری، ستاره‌ی بازمانده ممکن است روزی دوباره نواختر شود.

این نواختر را به راحتی می‌توانید در آسمان بیابید چراکه درست کنار صورت‌واره‌ی مثلث تابستاتی که اکنون در اوایل شب‌ در سرسو چشم‌نوزای می‌کند قرار دارد. آدرس سر راست است: بالای سر، کنار صورت‌واره‌ی مثلث تابستانی، در مرز صورت فلکی دلفین به سمت تیر، جرم درخشانی که از قدر ۶/۸ می‌درخشد همان نواختر جدید است. البته با نقشه‌های کروکی پایین آن‌را راحت‌تر می‌یابید.


[تصویر:  Nova-Del-Skymap-499x580.jpg]

[تصویر:  Nova-del-v-tite-Stell-580x445.jpg]

...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان