امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
شعبان ماه پيامبر رحمت
#1
شعبان نيز در شمار شريف‌ترين ايّام سال قرار دارد كه نه تنها خود شريف است، بلكه بستر ولادت وليّ مطلق الهي، حضرت بقيةالله(ع) نيز هست. از اين روست كه در سخنان پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت(ع) نيز به وفور به اهميّت اين ماه اشاره شده است.
بنابر آنچه در شماري از متون روايي وارد شده، پيامبر اكرم(ص) در يكي از سال‌ها، به هنگام آغاز اين ماه خطبه‌اي خواندند و مردم را نسبت به شرافت اين ماه آگاه فرمودند. قسمت‌هايي از اين خطبه چنين است:

شعبان ماه شريفي است و آن ماه من است. حاملان عرش آن را بزرگ مي‌شمارند و حقّ آن را مي‌شناسند. آن ماهي است كه در آن همچون ماه رمضان، روزي بندگان زياد مي‌گردد و در آن بهشت آذين بسته مي‌شود. و اين ماه را شعبان ناميده‌اند زيرا در آن ارزاق مؤمنان تقسيم مي‌شود و آن ماهي است كه عمل در آن چند برابر مي‌شود و كار نيكو هفتاد برابر ثمره مي‌دهد.

بنابر آنچه در اين خطبه وارد شده است:

1. شعبان ماه پيامبر اكرم(ص) است؛

2. فرشتگان احترام اين ماه را كاملاٌ رعايت مي‌كنند؛

3. ارزاق مردمان، به ويژه روزيِ معنويِ آنان در اين ماه تقسيم مي‌شود؛

4. در اين ماه، فرشتگان بهشت را زينت مي‌دهند، تا مؤمنان به آن وارد شوند؛

5. خداوند به فضل خود، حسنات مردم را در اين ماه هفتاد برابر پاداش مي‌دهد، و از گناهان آنان درمي‌گذرد.

بنابر آنچه در حديثي ديگر آمده، اين ماه ماهي است كه:

در هر پنجشنبة ماه شعبان، آسمان‌ها زينت بسته مي‌شود، پس فرشتگان به دعا مي‌پردازند كه پروردگارا! آن‌كس را كه در اين روز روزه بدارد، ببخشاي، و دعايش را اجابت فرماي. پس هر كس كه در اين روز دو ركعت نماز گذارد و در هر ركعت آن يك‌مرتبه سورة حمد و يكصد مرتبه سورة توحيد را بخواند و بعد از نماز نيز يكصد مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمامي حاجت‌هاي ديني و دنيايي او را اجابت مي‌فرمايد.

اهميّت شب نيمة شعبان

اكنون كه اندكي به اهميّت اين ماه واقف شديم، مي‌افزاييم كه در ميان تمامي روزها و شب‌هاي اين ماه، شب نيمة ماه كه شب ولادت حضرت حجّت بن‌الحسن(ع) است؛ از شرافتي ويژه برخوردار است.

پيامبر اكرم(ص)، اين چنين از اهميّت اين شب خبر ميدهند:

من شب نيمه شعبان، خوابيده بودم كه جبرائيل به نزدم آمد و گفت: اي محمّد! آيا در اين شب مي‌خوابي؟

گفتم: اي جبرائيل! مگر اين شب چه شبي است؟

جبرائيل گفت: اين شب، شب نيمة شعبان است. اي محمّد برخيز!. پس مرا از بستر خواب بلند نمود و آنگاه مرا به بقيع برد و گفت: سرت را بلند كن و به آسمان بنگر. اين شبي است كه در آن درب‌هاي آسمان و در رحمت الهي و رضايت او گشوده مي‌گردد... اي محمد! هر كس اين شب را تا صبح به تكبير، تسبيح، تهليل، دعا، نماز، قرائت قرآن، انجام مستحبّات و استغفار بگذراند، بهشت منزل و آرامش‌گاه او خواهد بود.

در حديثي ديگر، چنين آمده است كه پيامبر اكرم(ص) به هنگام حلول اين ماه فرمودند:

شعبان ماه من است، خداوند رحمت فرمايد آنكس را كه مرا در ماهم ياري رساند.

هر چند اطاعت از دستورهاي پيامبر اكرم(ص)، مصداق كامل كمك به ايشان در اين ماه است، امّا مي‌توان صلوات بر ايشان و اهل‌بيت مكرّم(ع) را نيز از مصاديق اعانت ايشان دانست. ازين روست كه بسياري از بزرگان به كثرت صلوات در اين ماه سفارش مي‌نموده‌اند.

بنابر آنچه در حديثي ديگر آمده است:

خداوند به ذات مقدّس خود سوگند خورده است كه هر كس را در اين ماه به او پناه برده و از او درخواست كند، از رحمت خود محروم ننمايد. 5 بنابر روايت كميل يار با وفا و با معرفت اميرالمؤمنين(ع)، در جلسه‌اي يكي از ياران حضرت از ايشان دربارة آية شريفة «فيها يفرق كلّ أمرٍ حكيم» سؤال كرد، ايشان نيز در تفسير شب قدر كه امور آدميان در آن مقدّر مي‌شود به بيان اهميّت شب نيمة شعبان پرداختند و به خصوص برخواندن دعاي حضرت خضر(ع) در اين شب تأكيد كردند.

پس از اتمام جلسه و آنگاه كه كميل به منزل خود بازگشت، باز به نزد حضرت مراجعه كرد تا دعاي خضر را از ايشان فرا گيرد. حضرت نيز نخست او را امر به نوشتن كردند و آنگاه دعاي معروف كميل را براي او خواندند، و سرانجام او را به خواندن اين دعا در شب نيمة شعبان سفارش فرمودند. دعاي كميل اگر چه بنا به سنّت معمول در شب‌هاي جمعه قرائت مي‌شود، امّا ويژه اين شب نيز است، هر چند خواندن آن در شب‌هاي ديگر نيز بسيار با فضيلت است.

از همين روست كه شب نيمة شعبان، شب قدر است و يا دست كم، در فضيلت همچون شب‌هاي قدر معروف است. روايات متعدّدي از حضرت صادق(ع) و حضرت باقر(ع) نيز به اين مطالب گواهي مي‌دهد. از اين روست كه فضائل و نيز اعمال ويژة اين شب بسيار بيشتر از فضائل و اعمال ديگر شب‌هاي مبارك سال، همچون شب ولادت پيامبر اكرم(ص)، شب ولادت حضرت اميرالمؤمنين(ع)، و نيز شب ولادت حضرت فاطمة زهرا(س) مي‌باشد.

الإقبال، ص 683؛ وسائل الشيعه، ج 10، ص 492، حديث 13934

ر. ك: اعمال شب نيمه شعبان، مفاتيح الجنان، شيخ عباس قمي

پاسخ
 سپاس شده توسط emad akrami ، نوید خزدوز
#2
به بهانه روز عزاي جدم و فرزندانش دلم رهسپار كوي دوست شده.

السلام عليك يا رسول الله

[تصویر: 13884202381.jpg]

[تصویر: 13884202392.jpg]

[تصویر: 13884202403.jpg]

السلام عليك يا حسن بن علي(قبرستان بقيع)
[تصویر: 13884205761.jpg]
السلام عليك يا علي بن موسي الرضا يا شمس الشموس

[تصویر: 13884205782.jpg]

[تصویر: 13884205783.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، نوید خزدوز ، مهسا.م
#3
ای کاش در میان اینهمه گنبد جایی هم برای مرقد مادرم حضرت زهرا (س) بود. دلم از نبودنت پر است............
« الهی و ربی من لی غیرک »
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، افسانه پناهی ، مهسا.م
#4
«و لَسَوْفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضَى»
 همه پیامبران از درگاه خدا حاجتی طلبیدند و خدا آرزویشان را به اجابت رساند. گاه از ظلم امتشان نیز به خدا شکوه کردند. اما ...مهربان بود و دلسوز. هیچ از خدا نمی‌خواست. هیچ گلایه‌ای نکرد. خدا برایش پیغام فرستاد حبیب من! پیامبران پیش از تو نیز از من خواسته‌ای داشتند و به اجابت رساندم. تو که گوهر بی مانند منی. هرچه بخواهی به تو می‌بخشم. نگاهی به انتهای بشریت کرد. خدایا تنها از تو یک چیز می‌خواهم.هرچه باشد عطا می‌کنم که تو برترین و برگزیده‌ترین مخلوق منی.تنها از تو شفاعت امتم را می‌خواهم. اینان را به من ببخش. جبرئیل لبخند زد. خداوند اجابت کرد که آنقدر به تو می‌بخشم تا راضی شوی.

پاسخ
 سپاس شده توسط مهسا.م
#5
[تصویر: 14013894265.jpg]

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، مهسا.م ، سولماز
#6
بچه ها من از همينجا ميلاد امام حسين ع رو ب همتون تبريك ميگم[img]images/smilies/heart.gif[/img][img]images/smilies/heart.gif[/img][img]images/smilies/heart.gif[/img]
این نیز میگذرد...
پاسخ
 سپاس شده توسط سولماز
#7
[تصویر: 14021617051.jpg]

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان