امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 2.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اين الرجبيون؟؟؟؟
#1
إِنَّ عِدَّةَ الشُهُورِ عِندَاللهِ اثنَا شَهراً فِی کِتَابِ اللهِ یَومَ خَلَقَ السَّماوَات وَالأرضَ مِنهَا أَربَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِکَ الدِّینُ القَیِّمُ فَلا تَظلِمُوا فِیهِنَّ أَنفُسَکُم و...

شمار ماه های در نزد خدا در کتاب خدا از آن روز که آسمانها وزمین را بیافریده دوازده است چهارماه ماه های حرامند این است شیوه درست و...(سوره توبه -آیه ۳۶)

با توجه به آیه فوق تعداد ماههای سال در نزد خداوند دوازده تاست وچهارماه آن ماههای حرام است که سه ماه آن(ذی القعده -ذی الحجه-محرم )پیاپی هستند ویکی از آنها نیز ماه «رجب»است که از آن سه جداست.ومردم در این ماهها باید دست از تجاوز وقتال بردارند تا امنیت عمومی حکمفرما شود و مردم به امور مادی ومعنوی وعبادی خویش برسند زیرا رزمندگان وخانواده هایشان نیاز به عیادت -آموزش واستراحت ورسیدگی به خانه وزندگی را دارند بنابراین یک سوم سال اجباراْ باید جنگ خاموش شودتا فرصتی برای اینها باشد «منها اربعه حرم» عرب از دیرباز این ماهها را پاس می داشت وکاربه گونه ای بود که اگر کسی قاتل پدرش را در این ماه می دید وبر او دست می یافت به او آسیب و آزاری نمی رسانید وحرمت را رعایت می کرد دلیل این که خدا درمیان ماههای دوازده گانه این چهار ماه را خاطر نشان ساخته است جلوگیری از ستم وکشتار در آنهابود چرا که امکان داشت همین جلوگیری چند ماهه باعث صلح وآشتی وگرایش به عدالت گردد وآتش جنگ خاموش شود وشعله های خشم وتعصب در این فرصت طولانی فروکش نماید.

در احادیث بسیاری اشاره به دعا در ماه رجب شده که از جمله آن این است که: امام صادق (ع) فرمودند:« در روز قیامت منادی خداوند از وسط عرش ندا می دهد این الرجبیون؟»در هیچ جا نیامده است که گفته شود «این الشعبانیون» «این المحرمیون» فقط در مورد ماه رجب این تعبیر آمده است.آرایش وتزئین قلب به زینت دعا از جمله بهترین اعمال سفارش شده است دعا انسان را از ظلمت بیرون می برد و وقتی از ظلمت بیرون رفت گفتارش اعمالش ورفتارش همه وهمه برای خدا می شود از این رو در ( سوره غافر آیه ۶۰ ) چنین آمده است که:وَ قالَ رَبُّکُمُ ادعُونی أستَجِب لَکُم... (پروردگاتان گفت: مرا بخوانیدتا شما را اجابت کنم...)دعا از یکسو انسان را به شناخت پروردگار (معرفه الله) که برترین سرمایه هر انسان است دعوت می کند و از سوی دیگر سبب می شود که خود را نیازمند او ببیند ودر برابرش خضوع کند واز مرکب غرور و کبر که سرچشمه انواع بدبختیها ومجادله در آیات الله است فرود آید وبرای خود در برابر ذات پاک او موجودیتی قائل نشود از سوی سوم نعمتها را از او ببیند وبه او عشق ورزد ورابطه عاطفی او از این طریق با ساحت قدسش محکم گردد از سوی چهارم چون خود را نیازمند ومرهون نعمتهای خدا می بیند موظف به اطاعت فرمانش می شمرد از سوی پنجم چون می داند استجابت این دعا بی قید وشرط نیست بلکه خلوص نیت وصفای دل وتوبه از گناه وبرآوردن حاجات نیازمندان ودوستان از شرایط آن است خودسازی می کند ودر طریق تربیت خویشتن گام برمی دارد از سوی ششم وی به او اعتماد به نفس می دهد واز یاس و نومیدی باز می دارد وبه تلاش و کوشش بیشتر دعوت می کند .این نکته یادمان نرود که بین دعا و استجابت هیچ فاصله ای نیست (ادعونی استجب) (حتی حرف «فاء» یا «ثم»نیامده است اگر می فرمود :«فاستجب» یعنی بعد از مدت کمی مستجاب می کنم واگر می فرمود«ثم استجب» یعنی بعد از مدت طولانی)و در ضمن اگر دعایی مستجاب نشد لابد به سود ما نبوده است چون فرمود:«استجب لکم»آنچه را به نفع شما است مستجاب می کنم.پس فرصت رجب فرصت دعا و خودسازی را از دست ندهیم.

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، mr.allahbeigi ، emad akrami ، Hamid Jafary Pooya
#2
اعتكاف معجوني براي ادامه راه زندگي

اعتکاف در لغت به معنای اقامت کردن و ماندن در جایی و ملازم بودن با چیزی است، ولی در شرع مقدس اسلام، اقامت در مکانی مقدس به منظور تقرب جستن به خداوند متعال است.

اعتکاف، فرصت بسیار مناسبی است تا انسانی که در پیچ و خم های مادی دنیا غرق شده، خود را بازیابد و به قصد بهره بردن از ارزش های معنوی از علایق مادی دست بکشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا کند که او را در راه راست ثابت نگهدارد تا بتواند به دریای بیکران انس و مهر خداوند که همه اش مغفرت و رحمت است، متصل شود.

پیشینه اعتکاف

اعتکاف مخصوص دین اسلام نیست، بلکه در ادیان الاهی دیگر نیز وجود داشته و در اسلام استمرار یافته است، اگرچه ممکن است در شرع مقدس اسلام پاره ای از خصوصیّات و احکام و شرایط آن تغییر یافته باشد.

از زمانی که پیامبر اسلام (ص) اعتکاف را به مسلمانان آموزش داد، این سنت اسلامی در میان مسلمانان رواج پیدا کرد.

در حال حاضر مراسم اعتکاف در دهه پایانی ماه مبارک رمضان در بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله عربستان (مکه) با شکوه خاصی برگزار می شود. همه ساله خیل عظیم مسلمانان، که بخش قابل توجهی از آنان را جوانان تشکیل می دهند، از سراسر جهان به سوی مسجدالحرام می شتابند و در کنار خانه خدا معتکف می شوند و حتی بسیاری از زائران خانه خدا به منظور دست یابی به فضیلت اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان، این ایام پربرکت را برای انجام عمره مفرده برمی گزینند.

شبیه این مراسم در مسجدالنبی و در کنار مرقد مطهر پیامبر (ص) برگزار می شود. مسجد کوفه در عراق نیز سال های متمادی، محل برپایی مراسم اعتکاف در دهه آخر ماه مبارک رمضان بوده است. انبوه شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت (ع) در این مسجد مقدس معتکف می شده اند و بسیاری از عالمان بزرگ شیعه نیز همراه با مردم در این مراسم شرکت می کرده اند.

اعتكاف برای آن است كه : اولاً: دلهای بی زیور، آرایش پیدا كند، و ثانیاً : و دلهای نا آرام، آرام بشود.

در اعتکاف برای آدمی یک حالت خوب و سرشار از معنویتی ایجاد می شود که این حس و حال را در کمتر زمانی می توان کسب کرد ؛چرا که ؛

1- انسان در این 3 روز از بسیاری از امور فاصله گرفت .

2- به درون خود سری می زند .

3- درون آفرین را در درون خود مشاهده می کند ،با او سخن می گوید و با او مناجات می کند .

4- آنگاه احساس می كند كه اگر نقصی دارد، این نقص را او به كمال تبدیل می كند؛ اگر عیبی دارد، این عیب را او به صحت تبدیل می كند . چون وقتی خدا را مشاهده كرد، آثار الهی را می بیند .

و اما امسال كه نتوانستم اين معجون را بچشم بسيار تشنه نوشيدن آن هستم.گويي دلم معتكف شده و همواره با معتكفان است.بسيار حس خوبي دارد.كساني كه تاكنون نرفته اند پيشنهاد ميكنم سال آينده به اين ضيافت قشنگ خدا بروند.

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya
#3
فردا روز آخر ماه رجب است. غسل در آن وارده شده و روزه اش سبب آمرزش گناهان گذشته و آینده است و نماز سلمان به نحویست که در روز اوّل گذشت.
نماز سلمان وارد است به اين كيفيّت كه ده ركعت نماز بجا مى آورى، هر دو ركعت به يك سلام، و در هر ركعت يك مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه سوره «توحيد» و سه مرتبه سوره «قل يا أيّها الكافرون» مى خوانى، و بعد از هر سلام دست ها را به سوى آسمان برمى دارى و مى گويى:
«لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ * لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ * يُحْيي وَيُميتُ * وَهُوَ حَيٌّ لا يَمُوتُ * بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلى كُلِّ شَيْء قَديرٌ * اِلهاً واحِداً أحَداً صَمَداً فَرْداً * لَمْ يَتَّخِذْ صاحِبَةً وَلا وَلَداً». پس دست ها را بر روى خود مى كشى.

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، mehr1 ، emad akrami ، motahare
#4
[تصویر:  13991268173.jpg]

[تصویر:  13991268172.jpg]

ماه رجب هم شروع شد.روز اول نتونستم پست بذارم و نماز شب اول ماه رجب رو توضيح بدم.ولي جدي اين ماه رو از دست نديد.روزه حتما بگيريد و دعاهاي اين ماه رو تا جايي كه ميتونيد بخونيد.آية الله مشكيني(خدا رحمتشون كنه)ميگفتند كه خيلي از اين دعاهاي ماه رجب از ناحيه مقدس امام زمانه.در حق همه هم دعا كنيد و از همه مهمتر روزه توي اين ماه هست.و البته دعاي ظهور مهدي فاطمه.براي همه هم سن و سالاي جوون هم دعا كنيم.
انشالله روز قيامت كه بانگ "اين الرجبيون"بلند ميشه همه سرشون بالا باشه.

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان