امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی نرم افزار های رشته مهندسی مکانیک
Notebook 
.
.
.
به کدام نرم افزار علاقه دارید ؟

.
.
.
..........................
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود وحید

[تصویر:  130px-CATIA_logo.svg.png]
1- نرم افزار معروف CATIA : قدرت عملکرد بالا (مدل سازی ، ماشین کاری و تحلیل ) خصوصا عملکرد در مورد طراحی مدلهای دارای سطوح پیچیده (Surface Design) خیلی خوب ولی روند کاری کُند و نوع مدلسازی نسبتا پیچیده . بزرگترین مزیت این نرم افزار اینه که چون تقریبا جزو اولین نرم افزارهای پیشرفته ای بوده که به ایران وارد شده و در صنایع بزرگی ( مثل سایپا ) استفاده می شده تقریبا برای هرکاری توی این نرم افزار یک کلیپ آموزشی ، کتاب و یا استاد خوب وجود دارد . ولی در کل من از 10 نمره به این نرم افزار نمره 6 میدم و شدیدا توصیه می کنم دانشجویان جدید و افرادی که تصمیم به یادگیری نرم افزار دارند اصلا طرف این گزینه نروند . ( شایعاتی هم مبنی بر عدم ساپورت این نرم افزار در سالهای آتی از طرف شرکت سازنده اش هست ! )
[تصویر:  Autodesk-Inventor.png]
2- نرم افزار Autodesk Inventor : خوب این نرم افزار اولین نرم افزاری بود که من باهاش آشنا شدم و آشناییمون هم برمی گرده به قبل از ورود به دانشگاه ! نرم افزار فوق العاده سریع ، کاربر پسند با طراحی بسیار عالی که می تونه روند طراحی یک قطعه را نسبت به کتیا تقریبا 75 درصد سریعتر کنه . در نسخه های آخر ویژگی های فوق العاده ای مثل طراحی آزاد سطوح و تحلیل های معتبر دینامیکی و استاتیکی به اون اضافه شده و با کتابخانه و ماژول هایی که به صورت پیش فرض در نرم افزار موجوده تقریبا میتونید هر کاری را باهاش سریعتر از تمام نرم افزارهای موجود انجام بدید ! حتی ماژولی برای طراحی شافت و چرخنده داره که بسیار مورد علاقه دانشجویان مکانیک هست Smile . بزرگترین مشکلش هم کرک نامناسبش هست که در بسیاری از نسخه ها کرش و خروج ناگهانی در برنامه رو منجر میشه و باعث میشه تمام زحماتی که مثلا 4 ساعت روی پروژه کشیدید با خروج ناگهانی از بین بره ! که البته استفاده از نسخه های معتبر و افزایش رم سیستم ( بیش از 4 گیگ توصیه میشه ) میتونه کاملا این مشکل را بر طرف کنه .
از نظر آموزش و بحث یادگیری هم تقریبا روند معمولی کار باهاش را می تونید با کتاب بسیار خوب "خود آموز Inventor 9 " انتشارات دیباگران یاد بگیرید و برای آموزش های تخصصی هم از Help تصویری نرم افزار و کلیپ های فراوان آموزشی در سایت یوتیوب استفاده کنید.
توجه : این نرم افزار از سال 2012 از سوی شرکت اتودسک به عنوان جایگزین رسمی نرم افزار Mechanical Desktop معرفی شده و در حال حاضر افرادی که آشنایی کاملی با اون پیدا کنند خیلی سریع و با دستمزد های نسبتا بالا در بازار کار جذب خواهند شد . از جمله شرکتهایی که در حال تغییر سیستم و استفاده از Inventor هست شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت مپنا را می توان نام برد .
من به این نرم افزار از 10 ، 8 میدم .

[تصویر:  th?id=H.4807130188810423&pid=15.1]
3- نرم افزار Solidworks : این نرم افزار هم تمام خواص نرم افزار اینونتور را دارد و اصولا هر کس یکی از این دو نرم افزار را یاد بگیرید در کمتر از 6 ساعت کار با دیگری را نیز فرا خواهد گرفت . ولی مزیتی که نسبت به اینونتور دارد این است که قابلیت سفارشی سازی بیشتری دارد . یعنی علاوه بر استاندارهای متداول شما می توانید به راحتی هر استانداری که مورد نظرتان هست را به آن اضافه کنید . سرعت فوق العاده و نیاز به منابع سخت افزاری کمتر نسبت به اینونتور نیز از دیگر مزایای آن است . در کل من با اینکه 5 سال با اینوتور کار می کردم و تقریبا هرکاری از طراحی ، مدلسازی ، تحلیل و ... با اینوتور انجام میدادم از وقتی با این نرم افزار آشنا شدم سعی کرده ام تمام کارهایم را به این محیط منتقل کنم . برای آموزش هم می توانید مجموعه آموزشی SolidProffessor را که در همین سایت وجود دارد دانلود کرده و از 21 گیگابایا کلیپ آموزشی تصویری آن لذت ببرید ! تقریبا از مدلسازی ساده تا متحرک سازی و تحلیل دینامیکی ، در این مجموعه آموزش داده می شود .
من به این نرم افزار نمره 9 از 10 میدم .

[تصویر:  logo_abaqus.gif]
4- نرم افزار ABAQUS : بعد از اینکه مدلسازی انجام دادید احتمالا به نرم افزاری برای انجام تحلیل های کامپیوتری نیاز خواهید داشت . فعلا دو نرم افزار Ansys و ABAQUS در حال رقابت شدید با یکدیگر هستند ! که شدیدا توصیه میشود نرم افزار ABAQUS با محیط کاربر پسندتر و روند حل مسائل حساب شده تر را فرا بگیرید . البته به یاد داشته باشید که استفاده از این نرم افزارها نیازمند اطلاعات اولیه ای از علم مکانیک است که برای درک مفاهیم آن لااقل باید ترم 6 و بعد از آن باشید Smile . بهترین منبع آموزشی هم فقط کلاسهای دکتر لوح موسوی .

پاورقی :
1- از خانم aramestan به خاطر پست های مفیدشون تشکر میکنم و بالاترین امتیاز قابل اعطا (+6) رو به علت پست های مفیدی که در انجمن ارسال کردند از طرف انجمن به ایشون تقدیم میکنم.
2- سایر پست های با مضمون مشابه ( معرفی نرم افزار ) با این پست ترکیب شدند .
3- اطلاعات بالا حاصل تجربه من هست و ممکنه از نظر خیلی از دوستان کار با نرم افزارهای بالا یک معنای دیگه داشته باشه . یقینا همه در این انجمن از اینکه نظرات سایرین رو بشوند خوشحال خواهند شد .
4- نرم افزارهای دیگری هم در بازار هست . مثل نرم افزار قدرتمند Pro Engineer . در صورتی که دوستان تجربه کارکرد با آن نرم افزار ها را دارند لطفا سایرین را از مزایا و معایبش مطلع کنند.

می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi
آقا لوح موسویا هستم شدید!!
تا حالاش که عالی بوده.
نمره دادنشا هنوز نمی دونم!!!
صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star معرفی درس طراحی اجزا ماشین رشته مکانیک aramestan 4 439 10-12-2014، 04:29 PM
آخرین ارسال: Dash @li
Star هرکسی مهندسی مکانیک را دوست داره نظر بده aramestan 6 457 25-12-2013، 09:50 PM
آخرین ارسال: motahare
Star آگهی استخدام مهندسی مکانیک aramestan 0 350 14-03-2013، 04:32 PM
آخرین ارسال: aramestan
Star نرم افزار های مهندسی مکانیک aramestan 0 217 12-03-2013، 07:00 PM
Star معرفی رشته مهندسی مکانیک تمامی گرایش ها aramestan 0 184 12-03-2013، 06:46 PM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان