امتیاز موضوع:
  • 77 رأی - میانگین امتیازات: 2.81
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تولید باریکه لیزر UV با فوتونهای 10eV
#1

نیوپورت نیوز، ویرجینیا، بخش انرژی تاسیسات شتابدهنده ملی توماس جفرسون باریکه لیزر نامرئی، 100 برابر درخشنده‌تر از آنچه تاکنون به دست آمده است را تولید کردند
این دستاورد بزرگ راههای زیادی را برای پژوهشهایی که قبلاً غیر ممکن بود باز می¬کند. بعنوان نمونه از لیزرهای الکترون آزاد می¬توان برای تخمین عمر مواد استفاده کرد. در این روش تعیین عمر مواد دقیق تر و دورتر از روش تعیین عمر کربنی خواهد بود. روش تعیین عمر کربنی به دانشمندان اجازه می دهد که عمر بعضی از مواد را تا تقریباً 62000 سال تخمین بزنند. اما روش تعیین عمر کریپتونی، توان بالقوة تخمین عمر مواد بین یکصدهزار تا یک میلیون سال را برای دانشمندان فراهم می¬آورد. باریکه لیزر UV با فوتون¬های eV10 که در لیزر الکترون آزاد ایجاد می¬شود، می تواند اتمهای نیمه پایدار کریپتونی را تولید نماید که برای تخمین عمر و گذشت زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این دستاورد می تواند برای کمک به تعیین مدلهای جریانهای اقیانوسها و نقشة حرکت آبهای زیرزمینی و تخمین عمر یخهای قطبی نیز بکار گرفته شود.

ویلیام گوین مدیر اصلی پروژه تحقیقاتی FEL گفت: این لیزر جدید یک ابزار قوی برای مطالعه بر روی مواد جدید و با پتانسیل بالا برای طرح مباحثی نظیر انرژی و محیط زیست نیز هست. او اضافه کرد: هنوز کارهای زیادی را قبل از اینکه آزمایشها شروع شوند پیش رو داریم. در سال جدید ما بر روی انتقال باریکهUV تولید شده به داخل آزمایشگاه جهت اندازه‌گیری و آزمایشهای بعدی، کار خواهیم کرد. امیدواریم که در ماه مارس به این اهداف برسیم.
پروژه لیزر الکترون آزاد آزمایشگاه جفرسون، توسط سازمانهای مختلفی از جمله بخش تحقیقات نیروهای دریایی و هوایی وزارت دفاع، دفتر تکنولوژی ایالت ویرجینیا و بخش انرژی سازمان علوم پایه پشتیبانی می¬شوند. تجهیزات اصلی و کلیدی این پروژه نیز توسط مرکز تابش سینکروترون ویسکانسین و دانشگاه کورنل فراهم شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://www.jlab.org مراجعه نمایید.

[تصویر:  news16-1.jpg]
شکل 1- استیو بنسون، مسئول لیزر الکترون آزاد در حال کنترل فرایند لیز کردن UV از اتاق کنترل FEL (لیزر الکترون آزاد) در حال تستی که در ماه سپتامبر انجام یافت.



[تصویر:  news16-2.jpg]
شکل 2 - مسیر نور ماورای بنفش لیزر الکترون آزاد همراه با آهنرباهای سبز و قرمز حساس به سمت راست جلو رفته است. در سمت چپ مسیر نور مادون قرمز نیز در طول اتاق ادامه یافته است.


پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان