امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 2.85
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از طهـران تا تـهرون؛ روستـایی که پایتـخت ایـران شـد

خیابان حافظ دهه ۳۰ خورشیدی

تهران در گذشته از روستاهای ری بوده و ری که در تقاطع محورهای قم، خراسان، مازندران، قزوین، گیلان و ساوه واقع شده به سبب مرکزیت مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی از قدیم مورد توجه بوده است. مدعیان همواره این مرکز راهبردی را مورد تهاجم و حمله قرار می‌دادند.
[تصویر:  01.jpg]
عکس در اطلاعات بیشتر

خیابان انقلاب ۱۳۲۶ خورشیدی

روستای تهران به واسطه برخورداری از مغاک‌ها و حفره‌های زیر زمینی و مواضع طبیعی فراوان و دشواری نفوذ در آن‌ها پناهگاه خوبی برای دولتمردان و دیگر اشخاصی بوده که احتمالا مورد تعقیب مدعیان قرار داشته‌اند.
[تصویر:  02.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]آب‌رسانی در تهران قدیم
تهران در برابر حمله افغان‌ها (پشتون‌ها) ایستادگی زیادی کرد و به همین خاطر آن‌ها پس از تصرف تهران، آن را ویران کردند و باغ‌ها و تاکستان‌هایش را از بین بردند.
[تصویر:  03.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]آب‌رسانی در تهران قدیم به محله‌های مختلف
در زمان نادرشاه، تهران دوباره نام و نشانی یافت. در همین شهر بود که نادرشاه رهبران بزرگ شیعه و سنی را گرد هم آورد و پیشنهاد اتحاد اسلامی و رفع اختلاف‌ها را به آن‌ها داد.
[تصویر:  04.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]عبور و مرور درشکه‌ها در تهران
اگرچه در آثار مکتوب کهن از تهران پیش از اسلام نام برده نشده ‌است، اما حفاری‌های باستان‌شناسی ۱۳۲۱ خورشیدی در روستای دروس شمیرن نشان می‌دهد که در این ناحیه، در هزاره دوم پیش از میلاد، مردمی متمدن زندگی می‌کرده اند.
[تصویر:  05.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]میدان توپخانه ۱۳۳۰ خورشیدی
تهران در قدیم روستایی نسبتا بزرگ بود که بین شهر بزرگ و معروف آن زمان، شهر ری و کوهپایه‌های البرز قرار داشت. پس از حمله مغولان به ری و تخریب این شهر، تهران بیش از پیش رشد یافت.
[تصویر:  06.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]رقص بلوچ‌ها در کاخ گلستان
در دوره شاه عباس اول پل، کاخ و کاروانسراهای زیادی در تهران بنا شد، در بخش شمالی برج و باروی شاه تهماسب، چهارباغ و چنارستانی ساخته شد که بعد‌ها دورش را دیواری کشیدند و به صورت کاخ (کاخ گلستان) و مقر حکومتی درآوردند.
[تصویر:  07.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]میدان توپخانه ۱۳۳۰ خورشیدی
تهران قدیم از چهار محله تشکیل شده بود به نام‌های سنگلج، اودلاجان (عودلاجان)، بازار و چاله‌میدان. در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار چندین محله تازه در تهران ساخته شد به نام‌های ارگ، چاله حصار، خانی‌آباد، قنات‌آباد، پاچنار، پامنار، گار ماشین، گود زنبورک‌خانه، صابون‌پزخانه، گود عرب‌ها و دروازه قزوین.
[تصویر:  08.jpg]

نقل قول: [b]
طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه

خیابان ولیعصر(پهلوی سابق) طولانی‌ترین خیابان ایران و همچنین طولانی‌ترین خیابان در خاورمیانه است که در سال‌های نخست پادشاهی رضاشاه ساخته شده‌ است. درازای آن بیش از ۱۸ کیلومتر است، که از میدان راه‌آهن تهران آغاز و به میدان تجریش در منطقه‌ی شمیرانات پایان می‌یابد. این خیابان یازده هزار چنار در دو سوی خود دارد.

[تصویر:  09.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]ماشین دودی تا مترو
سابقه‌ی تلاش برای احداث قطار شهری در تهران به ۱۱۰ سال قبل باز می‌گردد. در عهد ناصرالدین شاه یک خط آهن روزمینی بین دروازه شهری ری (حضرت عبدالعظیم) و میدان باغ شاه، با نام معروف ماشین دودی، ساخته شد. (عکس: سه راه امین حضور)

[تصویر:  10.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]حمل و نقل در تهران جدید
متروی تهران در نه خط طراحی شده‌ اما در حال حاضر، چهار خط آن فعال ‌است. چند ماه پیش بارنگی موجب شد که به متروی تهران خسارات زیادی وارد شود.

[تصویر:  11.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]ترافیک در تهران
جمعیت زیاد تهران و رفت‌وآمد انبوه خودرو‌ها منجر به تبدیل‌شدن خیابان‌ها به پارکینگ و ایجاد راه‌بندان‌های متعدد و شدید در این شهر شده که به‌دلیل آلایش شدید هوا، اتلاف وقت و فشار اقتصادی بر شهروندان بحران تلقّی می‌شود. (عکس: خیابان استانبول ۱۳۲۸)

[تصویر:  12.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]آلودگی هوا
آلودگی هوا در شهر تهران عمدتا مصنوعی و ناشی از فعالیت وسایل نقلیه ‌است که سهمی ۸۰ درصدی در آلودگی هوای شهر دارند و تولیدکننده‌ گازهای سمی دی اکسید نیتروژن و مونو اکسید کربن هستند.

[تصویر:  13.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]آلودگی صوتی
تهران آلوده‌ترین شهر جهان از نظر آلودگی صوتی است. یکی از منابع اصلی آلودگی صوتی در تهران صدای اگزوز موتورسیکلت‌ها است که ۲۵درصد آلودگی صوتی شهر را تشکیل می‌دهد. تعداد موتور‌ها در نقاط مرکزی شهر به
[تصویر:  14.jpg]مراتب بیشتر است.
[تصویر:  tech_page_divider_1.png]مشکلات فاضلاب شهری
آلودگی آب‌های زیرزمینی تهران یکی از بزرگ‌ترین معضلات زیست‌محیطی این شهر است. تهران از نظر سیستم فاضلاب در بین شهرهای جهان در بین ۱۰ شهر آخر قرار دارد. نبود سامانه‌ی دفع فاضلاب در شهر تهران جزء اصلی‌ترین مشکلات زیست‌محیطی این شهر قلمداد می‌شود.

[تصویر:  15.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]پایتخت
شهر تهران علاوه بر این‌که مرکز سیاسی کشور ایران است، مرکز استان تهران و شهرستان تهران نیز به شمار می‌رود. مهم‌ترین نهادهای دولتی و قضایی شامل وزارتخانه‌ها، مجلس شورای اسلامی و... در آن واقع شده‌اند. (عکس: اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸)

[تصویر:  16.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]پلاسکو
ساختمان پلاسکو، دومین بنای بلند و دارای آسانسور در ایران و نخستین بنای بلند دارای اسکلت فلزی بود که در چهارراه اسلامبول تهران واقع است. این ساختمان ۱۶ طبقه در سال های ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ توسط مهندسان اسراییلی ساخته شد. مساحت کل زیربنای ساختمان ۲۹۰۰۰ متر مربع است.

[تصویر:  17.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]شهیاد یا آزادی
برج شهیاد (آزادی) یکی از نمادهای شهر تهران است که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی توسط حسین امانت، با نام برج شهیاد آریامهر، برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته ‌شد. این برج پس از انقلاب ۱۳۵۷ به نام "برج آزادی" تغییر نام پیدا کرد.

[تصویر:  18.jpg][تصویر:  tech_page_divider_1.png]نماد تازه برای تهران
برج میلاد در شمال غربی تهران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و بیستمین سازه بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازه راس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. این برج کم‌کم در حال تبدیل شدن به نماد تهران است.

[تصویر:  19.jpg]
[/b]
:heart: mineiut.blogfa.com :heart:
پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya ، crux ، mr.allahbeigi ، MoHsenM1
شبای 2 جا بهترینه!

1) شبای لب کارونِ اهواز
2) شبای دور دورِ آخر شب توی تهرون

(توصیه می کنم تجربشون کنین!)
فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

یه کمی کاشکی فکر می کردین،
توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،
مثلا، "دوست داشتی امضای نفر قبلیت مال تو بود" و امثالهم!

مارا به خیر شما امید نیست، شر رو کم می کنیم!

پاسخ
 سپاس شده توسط hadi soltani ، amir astronomer
از تهران بدم میاد
ببینید این شهر چقدر افتضاحه که یه ستاد به نام سازمان زیبا سازی شهر تهران تشکیل دادن
هیچ جا اصفهان خومون نمیشه بخدا
همه خودشونن كسي بوي جلفي نميده
هر خري نمياد پيشمون زرتي بشينه

لپه حرفو نمیشه خورد
ما با تو دوستای خوبی اصن نميشیم چون

نسبته من به تو مثل آرد به الكه
اين آرد الک ميخواد اين رسمه فلكه

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، hadi soltani
اصفهان يه شهرتاريخي فرهنگيه ازقديم خوب ساختنش بايدم شهرزيبايي باشه
ازنظرمن تهران دوتاخوبي داره يکي توش احساس غربت نميکني دومي هم اينکه راحت ميشه اونجاکارپيداکرد درضمن آبشم خوبه
ولي ازتهران خوشم نمياددرعرض چندسال شدبزرگترين شهرايران بابيش از13ميليون جمعيت ولي نتونستن زيربناشوخوب بسازن
فکرکنم شماهاهنوزآلودگي روخوب تجربه نکردين وقت نفس کشيدن نفس تنگي ميگيرين واگه زودتربه يه جايي نرسين که اکسيژن بگيرين احتمال مرگ خيلي ميره بالا مخصوصااول صبح
:heart: mineiut.blogfa.com :heart:
پاسخ
اِ اِ ...
اصفهان هم که سازمان زیبا سازی داره!! ولی ظاهراً سایت نداره!!
من هم از تهران اصلاً خوشم نمیاد ولی سه-چهار روز پیش که اونجا بودم بد جوری کیفور شدم.
آخه به علت بارندگی و باد به قدری هوا پاک بود که همه جای شهر پیدا بود. خودمونیم ولی هوای پاک تهران فوق العاده اس.
از خیابون کریم خان که به شمال نگاه می کردی، کلی کوه سفیدِ سفید می دیدی، خیلی سفید بودن، دلت می خواست همون جوری با شیره بخوری شون!!
صبح علی الطلوع، دیدم یک ساعتی بیکارم، به سرم زد پیاده راه بیوفتم برم ببینم کی به اون سفیدیا می رسم!!
می دونستم که هیچ وقت نمی رسم ولی رفتم، آخه خیلی نزدیک می زدن.
یک ساعت و ربع سینه کشی رفتم بالا!!(یه چی تو مایه های سینه کشی خمینی شهر!!) سرانجام قبل از این که حتی یه ذره نزدیک کوه ها شده باشم، با اتوبوس برگشتم پایین!!!
صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ
من اگه جای شما بودم سربالایی رو با اتوبوس میرفتم
سر پایینی هم اگه حالشو داشتم پیاده برمیگشتم
تازه اگه حالشو داشتم.....
الان یه سوال برام پیش اومد که اصلا واسه چی برم بیرون؟؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer
کی گفته برین بیرون؟؟
شما بمون خونه استراحت کن!!
راستی جناب جعفری، اصلِ حالتون چطوره؟
کی یه قرار بذاریم، بعد از بارون بریم کوه؟
شایدم بعد از برف!
از تو به یک اشاره، از ما ...
صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ
اصل حال توپ توپه شکر خدا Big Grin
فقط احتمالا تا یه سال دیگه نمیتونم باهاتون قرار بزارم
به دلیل شرایطی که دکتر گفته باید مراعات کنم
تازه اگر هم بشه اصلا نمیتونم بیام کوه،دکتر گفته فقط زمین صاف بدون شیب و پله
خلاصه قرار کوه میره برا برف سال دیگه انشاالله Big Grin

پاسخ
(23-12-2012، 01:51 PM)Hamid Jafary Pooya نوشته است:  من اگه جای شما بودم سربالایی رو با اتوبوس میرفتم
سر پایینی هم اگه حالشو داشتم پیاده برمیگشتم
تازه اگه حالشو داشتم.....
الان یه سوال برام پیش اومد که اصلا واسه چی برم بیرون؟؟؟

اگه غیر از این جواب میدادی بهت شک میکردم رفیق Big Grin Big Grin Big Grin

تصمیم دارم ی روز بیام خونتون با آ.... و پوستتو بکنیم 2تایی !!!
میوه زیاد بخر ، شیرینی یادت نره
من شیرینی تر رو ترجیح میدم Cool

از اشتهای من ک خبر داری ؟؟؟؟ Big Grin پس از خانوم والده خواهش کن مقادیر زیادی غذا درست کنن !!!! تا بنده نوش جان بفرمایم Wink Cool Cool
بعد از امتحانای پایان ترم میام!

(حمید پس از خوندن متن بالا Confused Confused Confused )
در مورد اظهار نظر آقایون در تاپیک دلخوری باید بگم:
آقایون: کم گوی و گزیده گوی چون در// تا ز اندک تو جهان شود پر!!!
هرچند ک کلام گوهر بار از زبان شما جاری نشده، نمیشود و نخواهد شد!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya
(23-12-2012، 07:15 PM)amir astronomer نوشته است:  تصمیم دارم ی روز بیام خونتون با آ.... و پوستتو بکنیم 2تایی !!!
میوه زیاد بخر ، شیرینی یادت نره
من شیرینی تر رو ترجیح میدم Cool

از اشتهای من ک خبر داری ؟؟؟؟ Big Grin پس از خانوم والده خواهش کن مقادیر زیادی غذا درست کنن !!!! تا بنده نوش جان بفرمایم Wink Cool Cool
بعد از امتحانای پایان ترم میام!

(حمید پس از خوندن متن بالا Confused Confused Confused )
اتفاقا الان این شکلیم Tongue Tongue Tongue

خوشم میاد تخیل خیلی قوی داری Tongue Tongue

عمرا نمیتونی به خونه ما راه پیدا کنی
مگر اینکه از لوله آب یا فاضلاب بیای Tongue
حالا انتخاب با خودته Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان