امتیاز موضوع:
  • 44 رأی - میانگین امتیازات: 3.02
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی در مورد تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد آزاد 91
#1

[تصویر:  Categories-applications-education-university-icon.png]
۱-باتوجه به تجربه اول و بی سابقه بودن انتخاب مجدد شهرها (واحدهای دانشگاهی) در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سال 1391 توسط خود داوطلب و مهمتراز آن امکان تغییر گرایش در این مرحله و نیز بحث بومی گزینی که ازسوی مرکز ازمون تاکنون هیچ اطلاعات دقیق راجب نحوه اجرای این موارد داده نشده است لذا گزینه شانس و اقبال هم تقریبا همتراز وبرابر با انتخاب های منطقی و بنا به تجربه ترازهای پذیرفته شده سالهای قبل در قبولی ومردودی فرد داوطلب موثر خواهد بود. لذا از دوستان و داوطلبین عزیز درخواست می شود به طور کامل و صدرصد بنا به تجارب سالهای قبل خود را قبول یا مردود از قبل مشخص شده ندانند و امکان هر رخدادی را بدهند.

۲-با توجه به اینکه تاکنون ازسوی مرکز آزمون ، سیستم اجرایی در چگونگی بررسی و پذیرش10 انتخاب داوطلبین به طور دقیق هنوز به طور رسمی اعلام نگردیده است ، لذا دو حالت محتمل است:
حالت اول : پذیرش به سبک آزمونهای سراسری دولتی (بررسی به صورت ترتیبی): که در این حالت از آنجاییکه همه 10 انتخاب فرد با تراز بالاتر اولویت پیدا می کند به نفر بعد از خودش! لذا برای جایابی قبولی، تا انتخاب دهم فرد مورد بررسی قرار میگیرد. پس در این حالت نیاز نیست حساسیت زیادی در رده بندی انتخابها به خرج دهید وفقط کافی است براساس علاقه و شرایط خود آنها را الویت بندی کنید. به طور منطقی 7 انتخاب اول خود را برحسب علاقه خود انتخاب و 3 انتخاب آخر خود را به انتخابهای حتمی و تضمینی اختصاص دهید.

حالت ب: اگر سیستم اجرایی مرکز ازمون به صورت موازی باشد یعنی انتخابهای اول ، دوم سوم ...کلیه داوطلبین به صورت همزمان مورد بررسی قرار گیرد در این شرایط انتخاب اول ودوم فرد برای قبولی بسیار حائز اهمیت وحیاتی خواهد بود . لذا باید با زیرکی و منطق انتخاب اول و دوم خود را انتخاب کنید!

۳- درانتخاب شهرها و واحدهای دانشگاهی ، نکات ذیل را مدنظر قرار دهید و باتوجه به تراز و سطح علمی خود شهر و واحد مورد نظر را انتخاب کنید:
--- درجه اعتبار واحد دانشگاهی موردنظر از لحاظ سازمانی با توجه به پیشینه ، امکانات ، فضا ، سطح علمی اساتید و دانشجویان به ترتیب به صورت جامع ، واحدهای درجه یک الی پنج ،مرکز و در انتها پردیس رده بندی می گردند. معمولا تمایل داوطلبین با تراز بالاتر به سمت واحدهای جامع و واحدهای درجه یک و دو میباشد. البته لازم به ذکر است ازلحاظ سازمانی مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه ازاد اسلامی هیچ یک از این واحدها فرقی باهم ندارند و در عرف و در بازار کار در بعضی از ارگانها و نهادها برخی از واحدها دارای ارجحیت و اعتبار بیشتر می شوند.

---استانها و شهرهای بزرگ و دارای امکانات بیشتر (اعم از تهران ، اصفهان، فارس ، تبریزو...) مطمئنا با استقبال بیشتری از سوی داوطلبین روبروست.
---میزان داوطلبین شرکت کننده و به خصوص تراز آخرین فرد قبولی در مرحله اول آزمون می تواند معیار تقریبی مناسبی برای کسب اطلاع از سطح علمی و تمایل و استقبال داوطلبین برای قبولی در آن شهر و واحددانشگاهی
دانست!

---در مورد دانشگاههای مستقر در شهر تهران عرف و تجربه براین بوده به ترتیب واحدهای علوم و تحقیقات – جنوب- غرب و مرکز مورد استقبال قرار می گرفته است.

۴-تراز: از انجاییکه امسال بحث امکان تغییر گرایش هم مطرح هست لذا به ضریب و درصد زده شده در آزمون ، در درسهای موثر در آن گرایش توجه داشته باشید تا بدون علم و اطلاعات موجب انتخاب گرایش با تراز اکتسابی پایین تر نسبت به گرایش امتحانی اولیه خود نشوید.! محاسبه تراز به صورت تقریبی بدین گونه می باشد که: (تراز درس 1*ضریبش + تراز درس 2*ضریبش +....)/مجموع کل ضرایب = تراز کل داوطلب که تراز هر درس با محاسبه فرمولی که در آن عواملی چون پاسخهای صحیح و غلط و نزده و تعداد کل داوطلبین و میانگین درصد کل داوطلبین در ان درس و .... بستگی دارد، بدست می آید.

۵- در بحث انتخاب گرایش ، مهمترین شخص برای تصمیم گیری خود فرد داوطلب می باشد. وباید به عواملی همچون ، علاقه ، توانایی و استعداد،حدالامکان مطابقت با گرایش دوره کارشناسی ، بازار کار و... توجه خاص داشته باشد تا در حین و حتی بعد از فارغ التحصیلی موجب افسوس دلزدگی نگردد.

۶-دانشگاه آزاد اسلامی در راستای گسترش و افزایش کمی پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی اقدام به راه اندازی ( پردیسها) شعبه هایی در استانهای مختلف کشور (که در حال حاضر بیش از سی شعبه دائر گردیده است!!)نموده است. که با توجه تجربه یکی دو سال قبل پذیرش دانشجو با تعداد بالا(حدود چهل-پنجاه نفر) و ترازهای خیلی پایین حتی حدود 4700 را هم داشته است. از انجاییکه این شعبات تازه تاسیس می باشند ،برخی از انها از لحاظ امکانات ، فضای آموزشی و سطح اساتید در سطح بسیار پایینی هستند.

۷- تجربه تکمیل ظرفیت سال قبل بدین گونه بوده علاوه برپذیرش زیاد دانشجو به طور رسمی در مرحله اول تکمیل ظرفیت در مهرماه واعلام نتایج آن ازطریق سایت مرکز آزمون، در ادامه درماههای اذر الی بهمن هم به صورت تلفنی و پیامکی به مردودین مرحله اول تکمیل ظرفیت خبر قبولی در پردیس های نوظهور علوم تحقیقات شهرهای مختلف داده می شد.

۸- سابقه و تجربه تکمیل ظرفیت سال قبل اینگونه نشان می دهد که افزایش تعدادپذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشد بسیار چشمگیری داشته است. لذا این ظرفیت سازی و فرصت سازی دانشگاه ازاد در سالهای قبل در جذب دانشجوی کارشناسی ارشد، مطمئنا امسال هم ادامه دارد و پیش بینی می گردد در نهایت امر دانشجویان تا حدود 4500 هم مورد پذیرش قرار گیرند.

۹-لازم به ذکر است بحث انتقالی و جابجایی در مقطع کارشناسی ارشد ،بسیار سخت و احتمال انجام آن کم است، لذا انتخابهای خود را وابسته ودرگیر این موضوعات نکنید.

10- سیاست های جذب دانشجو و همچنین تکمیل ظرفیت در دانشگاه آزاد امثال به علت تغییر مدیریت این دانشگاه به شدت دچار تحول شده و جمع کثیری از داوطلبان نیز مانند شما در این سردرگمی گرفتار شده اند . مطمئنا امسال امکان پیش بینی قطعی وجود ندارد و هیچ تضمینی برای تغییر این سیاست ها در فردا یا فرداها وجود ندارد . لذا با احتیاط کامل انتخاب رشته کنید و همواره به این نکته نیز توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع بالاتر به هر قیمتی الزاما خوب نیست . شاید مسیرهای دیگری که پیش پای شما گذاشته شده است بهتر و مناسب تر باشند از تحصیل در یک دانشگاه درجه چندم با شهریه ی بالا و امکانات حداقل . و الته به یاد داشته باشید که امکان تحصیل در سالهای آینده نیز وجود خواهد داشت . پس تصمیمی که می گیرید بر مبنی عقل و علاقه باشد تا گامی باشد در راستای موفقیت شما نه قدمی بر تاریکی .


با تشکر از " مهندس مبین "
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کنکور ارشد دانشگاه آزاد ستاره.ح 1 364 26-05-2015، 02:12 PM
آخرین ارسال: ستاره.ح
talk زمان برگزاری کارشناسی ارشد 93 فوری فوری ستاره.ح 0 266 04-02-2014، 04:11 PM
آخرین ارسال: ستاره.ح
  اطلاعیه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مرکز آموزش های الکترونیک انجمن مخ ها 0 537 07-02-2013، 03:16 AM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  راهنما ثبت نام کارشناسی ارشد انجمن مخ ها 0 655 02-11-2012، 05:07 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  ثبت نام کارشناسی ارشد سراسری سال 92 saeed shojaei 0 756 29-10-2012، 08:57 PM
آخرین ارسال: saeed shojaei
  دانشگاه صنعتی شریف بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد می‌پذیرد انجمن مخ ها 0 1,521 10-11-2011، 12:03 AM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  زمان انتشار دفترچه و برگزاری کنکور کارشناسی ارشد انجمن مخ ها 0 1,202 05-11-2011، 03:44 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  نتایج تکمیل ظرفیت کنکور ارشد اعلام شد انجمن مخ ها 0 822 19-10-2011، 02:51 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  نتایج متقاضیان کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان پیام نور اعلام شد انجمن مخ ها 0 3,709 17-10-2011، 08:25 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها
  اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد تا هفته آینده انجمن مخ ها 0 923 17-10-2011، 07:57 PM
آخرین ارسال: انجمن مخ ها

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان