امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 2.55
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با تمام احترام!
درود
این عکس رو امروز یکی از دوستان گذاشته بود!
در تمام وجودم یهو درد بزرگی رو احساس کردم!
جریان، جریانه اون حرف آقای مرتضی مطهریه که میگه بعضی ها روح بزرگی دارن، ولی بعضی های دیگه علاوه بر روح بزرگ، روح بزرگواری هم دارند!

[تصویر:  13480811951.jpg]

آدم ناخودآگاه به احترامشون خبردار می ایسته!
بنده که به احترام عظمت و عزت روح این اشخاص، تعظیم می کنم!

فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

یه کمی کاشکی فکر می کردین،
توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،
مثلا، "دوست داشتی امضای نفر قبلیت مال تو بود" و امثالهم!

مارا به خیر شما امید نیست، شر رو کم می کنیم!

پاسخ
 سپاس شده توسط mhk ، amir astronomer ، MoHsenM1 ، farah*NAZ ، Hamid Jafary Pooya ، Hossein.J ، elahe ، mr.allahbeigi ، motahare ، Dash @li ، مهسا.م
اینا اول بخاطر خدا اینو انتخاب کردن بعد دیگر ارزشها
همون چیزی که بعضی ها داد میزنن و با افتخار میگن بهش اعتقادی ندارن
همه خودشونن كسي بوي جلفي نميده
هر خري نمياد پيشمون زرتي بشينه

لپه حرفو نمیشه خورد
ما با تو دوستای خوبی اصن نميشیم چون

نسبته من به تو مثل آرد به الكه
اين آرد الک ميخواد اين رسمه فلكه

پاسخ
 سپاس شده توسط crux ، Hamid Jafary Pooya ، Dash @li
من هم یاد این جمله افتادم ک میگه : بعضیهاشان گرچه کوتاه قامتند ولی بزرگ همتند !!!!

درود بر اینان ک بزرگ همتند !
در مورد اظهار نظر آقایون در تاپیک دلخوری باید بگم:
آقایون: کم گوی و گزیده گوی چون در// تا ز اندک تو جهان شود پر!!!
هرچند ک کلام گوهر بار از زبان شما جاری نشده، نمیشود و نخواهد شد!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط crux ، Dash @li
بله بنده اعتقادی به پروردگاری که شما و دیگر انسان های دین دار می پرستید ندارم، ولی به عظمت و بزرگی بعضی از انسان ها اعتقاد دارم!

فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،

پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya ، Dash @li
(19-09-2012، 11:45 PM)crux نوشته است:  بله بنده اعتقادی به پروردگاری که شما و دیگر انسان های دین دار می پرستید ندارم، ولی به عظمت و بزرگی بعضی از انسان ها اعتقاد دارم!

میگن انسان‌های امروزی حدود ۲۰۰٫۰۰۰ سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفتن
خیلی جالبه انسان امروزی که خودش رو متمدن ترین نوع بشر میدونه اعتقادی به خدا نداره
اعتقادی که پست ترین اجداد ما داشت،اعتقادی که حتی یک عرب بیابانی پست اون رو توی یک مجسمه یا یک هندو در گاو میبینه
اون وقت این انسان متمدن اعتقادی به بنیادی ترین نیاز بشر نداره،یعنی این تمدن باعث سقوطه یا صعود؟

لپه حرفو نمیشه خورد

پاسخ
 سپاس شده توسط crux ، Hamid Jafary Pooya ، motahare ، Dash @li
(19-09-2012، 11:57 PM)MoHsenM1 نوشته است:  میگن انسان‌های امروزی حدود ۲۰۰٫۰۰۰ سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفتن
خیلی جالبه انسان امروزی که خودش رو متمدن ترین نوع بشر میدونه اعتقادی به خدا نداره
اعتقادی که پست ترین اجداد ما داشت،اعتقادی که حتی یک عرب بیابانی پست اون رو توی یک مجسمه یا یک هندو در گاو میبینه
اون وقت این انسان متمدن اعتقادی به بنیادی ترین نیاز بشر نداره،یعنی این تمدن باعث سقوطه یا صعود؟
بسیار علاقه مندم به بحث عاقلانه در این مورد، حتی یه پست گذاشتم با اسم «یه پیشنهاد خوب!» ولی کسی استقبال نکرد!
در مورد اینکه یک انسان به خداوند اعتقاد پیدا می کنه، بنده می تونم دلیل بیارم از نیاز انسانه!
اون عرب بادیه نشین به این دلیل به خداوند اعتقاد پیدا کرده و ایمان آورد، چون در قرآن بهش بشارت بهشتی رو دادن که جاییه که درختان به هم تنیده در آن هستند که جوی هایی در زیر آنها جاریه!
واسه یه بادیه نشین این ها و نمونه های دیگه یه آرمان و آرزو هست، ولی واسه یه اروپایی نشین، اینها آرزو نیست، چون این درختان رو هر روزه داره می بینه!

بنده براهین و استدلال هایی در این مورد دارم که بنده رو متقاعد کرده که اعتقادی به وجود آفریننده ای برای خودم نداشته باشم تا بدین لحظه!

در ضمن خودتون دارین میگین بنیادی ترین نیاز بشر، انسان برای نیاز به سرپرست و حامی به سمت پرستش مجسمه و گاو و بت و خداوند امثالهم رفته، چون نیاز داشته در برابر طبیعتی که هیچ آگاهی ای در اون زمان نسبت به اون نداشته، سرپرستی داشته باشه!

من خودم رو متمدن از این لحاظ می دونم که تنها چراغ روشنایی برای کاویدن طبیعت رو همیشه عقل سلیم دانسته و می دونم و خواهم دانست!
و بر اساس این عقل سلیم، دلایلی که ادیان الهی (یهود و مسیحیت و اسلام) برای وجود خداوند آوردند، قابل اعتماد و تکیه نیست!

سپاس بابت توجهتون.

پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya
(20-09-2012، 12:17 AM)crux نوشته است:  بسیار علاقه مندم به بحث عاقلانه در این مورد، حتی یه پست گذاشتم با اسم «یه پیشنهاد خوب!» ولی کسی استقبال نکرد!
در مورد اینکه یک انسان به خداوند اعتقاد پیدا می کنه، بنده می تونم دلیل بیارم از نیاز انسانه!
اون عرب بادیه نشین به این دلیل به خداوند اعتقاد پیدا کرده و ایمان آورد، چون در قرآن بهش بشارت بهشتی رو دادن که جاییه که درختان به هم تنیده در آن هستند که جوی هایی در زیر آنها جاریه!
واسه یه بادیه نشین این ها و نمونه های دیگه یه آرمان و آرزو هست، ولی واسه یه اروپایی نشین، اینها آرزو نیست، چون این درختان رو هر روزه داره می بینه!

بنده براهین و استدلال هایی در این مورد دارم که بنده رو متقاعد کرده که اعتقادی به وجود آفریننده ای برای خودم نداشته باشم تا بدین لحظه!

در ضمن خودتون دارین میگین بنیادی ترین نیاز بشر، انسان برای نیاز به سرپرست و حامی به سمت پرستش مجسمه و گاو و بت و خداوند امثالهم رفته، چون نیاز داشته در برابر طبیعتی که هیچ آگاهی ای در اون زمان نسبت به اون نداشته، سرپرستی داشته باشه!

من خودم رو متمدن از این لحاظ می دونم که تنها چراغ روشنایی برای کاویدن طبیعت رو همیشه عقل سلیم دانسته و می دونم و خواهم دانست!
و بر اساس این عقل سلیم، دلایلی که ادیان الهی (یهود و مسیحیت و اسلام) برای وجود خداوند آوردند، قابل اعتماد و تکیه نیست!

سپاس بابت توجهتون.
خب این عقل سلیم تا کجا میتونه پیش بره؟
اگه این عقل سلیم بودن و سلامتش رو از دست بده اگه جوابی برای بعضی مسائل پیدا نکنه یا جوابی غلط پیدا کنه چی؟

ما داریم میگیم عقل سلیم،یعنی داریم معیاری رو به عنوان سلامت عقلانی مشخص میکنیم اگر چیزی فراتر از درک این عقل سلیم باشه چی؟

لپه حرفو نمیشه خورد

پاسخ
 سپاس شده توسط crux ، Hamid Jafary Pooya
(20-09-2012، 12:33 AM)MoHsenM1 نوشته است:  خب این عقل سلیم تا کجا میتونه پیش بره؟
اگه این عقل سلیم بودن و سلامتش رو از دست بده اگه جوابی برای بعضی مسائل پیدا نکنه یا جوابی غلط پیدا کنه چی؟

ما داریم میگیم عقل سلیم،یعنی داریم معیاری رو به عنوان سلامت عقلانی مشخص میکنیم اگر چیزی فراتر از درک این عقل سلیم باشه چی؟
همون طور که گفتید، عقل سلیم یه سری اصول و مبانی داره برای اینکه بهش بگیم عقل سلیم، و اون اصول رو باید برای تصمیم گیری ها و نتیجه گیری هامون به کار ببریم تا بتونیم به عملی که براون اساس گرفته شده اطمینان داشته باشیم!

اگر چیزی فراتر از عقل سلیم وجود داشته باشه، نیازی نیست اصلا بهش فکر کنیم، چون در هر صورت بنده نمی تونم در اون مورد صحبتی کنم، چون هرگونه تفکر و اندیشه در اون مورد عملی بیهودست!
بذارید یه مثال بزنم واستون:
شخصی رو تصور کنید که تنها تا شمارش عدد 10 یادگرفته، حالا ما از اون بخوایم عدد 105 رو براساس یادگیریش تا عدد 10،توضیح بده!
اون شخص وسعت ذهنش به اندازه ی عدد 10 هستش و خواسته ی ما عملی بیهودست!
از نظر اون شخص عدد 105 وجود نداره، چون هنوز نتونسته به درکی از اون عدد و نحوه ی رسیدن به اون عدد در ذهن داشته باشه!

ولی ما اصرار داشته باشیم و به اون شخص متذکر بشیم که عدد 105 وجود داره، اون شخص براساس یادگیریش تا عدد 10، یه تصوری از عدد 105 در ذهنش متصور میشه و این خلاف عدالت هستش، چون هیچ وقت اون شخص به حقیقت عدد 105 پی نخواهد برد چون ذهنش تنها 10 تا عدد اول رو می دونه!

تصور وجود موجودی فراتر از ذهن بنده برای بنده غیرقابل قبوله، چون هیچ وقت نمی تونم به وجود واقعی اون موجود پی ببرم،
پس پرستش اون موجود هم براساس عدالتی که بنده در مدینه ی فاضله ی خودم متصور هستم، نادرست و امری باطله!

متوجه منظور بنده میشید؟

پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya ، mhk
همین...
منظورم منم همینه ما هم شاید مثل اون شخص بلدیم فقط تا 10 رو بشمریم نه بیشتر
خیلی سال ها پیش تصور میشد در کف دریا در تاریک ترین و پرفشار ترین مناطق کره آبیمون جایی که آتش فشان ها با فعالیتشون اون رو گرم و آب اون رو اسیدی میکنن هیچ جانداری قادر به زندگی و بقا نیست اما چی شد؟تمام پیش بینی ها با یک سفر غلط و مردود شد

پس ما از آینده خبر نداریم،از عدد بعد از 10 خبر نداریم

چرا وقتی از وجود این عدد خبر نداریم اون رو انکار کنیم؟شاید کسانی باشن که ب این عدد اعتقاد دارن و زندگیشون به همین عدد بسته باشه
وقتی ما میایم تو یه دنیای حتی مجازی فریاد میزنیم و به اعتقادات شخصی که از کودکی با اون اعتقاد شکل گرفته حمله میکنیم نمیتونین درک کنین که ممکنه چه مسائلی براش پیش بیاد،چه جوری تمام اعتقاداتش رو له و خرد میکنیم
حتی با یک کلمه ممکنه گذشته و آینده اش رو به آتش بکشیم،چرا؟ چون فقط میخواستیم اعتقادات خودمون رو به همه اعلام کنیم.

آزادیه بیان وقتی آزادیه بیانه ک ب اعتقادات هم احترام بزاریم و ارزش قائل شیم، آزادی بیان این نیست ک ب خودمون حق بدیم هر حرفی رو هرجا بزنیم
اینه ک حرفمون بجاش و در جای خودش بگیم

لپه حرفو نمیشه خورد

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، mhk ، mr.allahbeigi
(20-09-2012، 01:22 AM)MoHsenM1 نوشته است:  وقتی ما میایم تو یه دنیای حتی مجازی فریاد میزنیم و به اعتقادات شخصی که از کودکی با اون اعتقاد شکل گرفته حمله میکنیم نمیتونین درک کنین که ممکنه چه مسائلی براش پیش بیاد،چه جوری تمام اعتقاداتش رو له و خرد میکنیم
حتی با یک کلمه ممکنه گذشته و آینده اش رو به آتش بکشیم،چرا؟ چون فقط میخواستیم اعتقادات خودمون رو به همه اعلام کنیم.

آزادیه بیان وقتی آزادیه بیانه ک ب اعتقادات هم احترام بزاریم و ارزش قائل شیم، آزادی بیان این نیست ک ب خودمون حق بدیم هر حرفی رو هرجا بزنیم
اینه ک حرفمون بجاش و در جای خودش بگیم
خوبه که همه می تونن به پاسخ ها مراجعه کنن و ببینن که چه کسی بحث رو بی دلیل و نامربوط به موضوع پیش کشید!
بنده که با گذاشتن این موضوع نخواستم بگم خدا وجود داره یا نه، این شما بودید که این موضوع رو به موضوع مورد نظر خودتون تغییر دادید! بنده فقط خواستم عظمت این اشخاص رو به طوری نشون بدم!

بنده هیچ گاه نخواستم اعتقادات شمارو له و خرد کنم و آینده ی شمارو به آتیش بکشم!
در ضمن اگه شما اینقدر به اون اعتقاداتتون پایبند هستین و با استدلال درست قبولش کردین، به اصطلاح شما حمله کردن بنده به اعتقاداتتون که نباید موجب تزلزل شما در مبانی فکری و اعتقادیتون بشه!

همون طور که گفتید: «آزادی بیان این نیست ک ب خودمون حق بدیم هر حرفی رو هرجا بزنیم
اینه ک حرفمون بجاش و در جای خودش بگیم!» پس بی دلیل بحث این پست رو منحرف نکنید خواهشا!!!

با تمام احترامی که واستون قائل هستم که تماما واسه اینه که اخطار ندید، یه کلامی از محمود دولت آبادی هست که فکر کنم در مورد شما صادق باشه!( می دونم چون حس می کنین توهینه، بهم اخطار خواهید داد یا شما یا مدیران دیگه! ولی باید گفته بشه)
«بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم! برای حرف زدن همیشه وقت هست ولی برای اندیشیدن شاید وقت نباشد!»

سپاس

پاسخ
 سپاس شده توسط amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان