امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 2.39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تکنولوژی مانیتورهای پلاسما
#1

[تصویر:  Plasma_TV_P1.jpg]
مانیتورهای پلاسما

نمایشگرها انواع مختلفی دارند و مانیتور پلاسما(Plasma) یکی از این انواع می باشد.این مانیتور نیز با توجه به نوع تکنولوژی آن برای نمایش تصاویر ،نام گذاری شده و بدین معنی است که از حالت پلاسمای برخی گازها استفاده می کند به طوری که این گازها درون خانه های بسیار کوچک به نام Cell یا سلول محبوس می شوند و با جریان الکتریکی ملتهب شده و از خود نور تولید می کنند.

این مانیتورها اکثراً در اندازه های بزرگ تولید می شوند و تقریباً همزمان با مانیتور LCD تولید و وارد بازار شده است.به همین دلیل نمایشگرهای LCD برای آن رقیب محسوب می شود.مانیتورهای پلاسما تقریباً شبیه مانیتورهای( liquid crystal display)LCDکریستال مایع هستند ولی از نظر کارکرد و تکنولوژی ساخت متفاوت اند. مبنای کار مانیتورهای LCD براساس کریستال مایع است که این مایع بین دو شیشه ی پلاروید (قطبشگر) قراردارد به طوری که این دو شیشه بااختلاف 90 درجه نسبت به یک دیگر قرارداده می شود.کریستال مایع به جریان الکتریسیته حساس است و مولکول های آن تغییر جهت می دهد.


در حالت عادی نور از دوشیشه عبور می کند اما با اعمال جریان الکتریکی نوراز شیشه ی اولی می گذرد ولی با تغییر جهت مولکول های کریستال مایع از شیشه ی دوم نمی تواند عبور کند و این نور به فسفرهای رنگی لایه ی فسفری تابش می کند و باعث تولید رنگ و نمایش می شود.درLCD از یک یا چند لامپ فلورسنت به عنوان منبع تأمین کننده ی نور پس زمینه استفاده می شود . کریستال های مایع خود قادر به تولید نور نیستند و نور مورد نیاز خودراازیک منبع نوری مجزا که همان لامپ های فلور سنت است به دست می آورند.

اماطرز کار یا نمایش تصاویر در مانیتورهای پلاسما با کریستال مایع فرق می کند .دراین نوع مانیتورها برای به وجود آوردن هر پیکسل· از یک حباب بسیار کوچک استفاده می شودکه درون آن با گاز گزنون یا رادون پرشده است ، این گازها ی درون حباب های کوچک با تحریک الکتریکی ،فوتون آزاد می کنند که البته· نور این گازها در حالت عادی دیده نمی شوند به همین دلیل به یک صفحه ی فسفری تابانده می شوند تا قابل رؤیت شوند. در واقع پنل پلاسما نوعی نمایشگر تخت است که حباب های بسیارکوچک حاوی گازهای گزنون ، رادون و یا نئون بین مجموعه ای از الکترودهای افقی و عمودی قراردارند.زمانی که الکترود هر مجموعه شارژ می شود ، گاز موجود در محل تلاقی دوالکترود روشن شده و نمایانگر یک پیکسل خواهد بود. اما دانستن این که دردرون یک مانیتور پلاسما چه چیزی وجود دارد و چگونه کار می کند خالی از لطف نیست!!![تصویر:  TakeDel.Com-33a500a875.jpg]
درون یک نمایشگر پلاسما
تلویزیون ها و مانیتورهای پلاسما ازصدها هزار خانه های بسیار کوچک که اصطلاحاً به آنها سلول می گویند، تشکیل می شود .این خانه های بسیار کوچک که بین دو صفحه ی شیشه ای قرار گرفته اند ،از گازهای گزنون و نئون پرشده است.همچنین بین این دو شیشه و در دوطرف سلول ها الکترودهای طویلی هم ساندویچ شده اند.الکترودهای نمایشی شفاف که به وسیله ی یک ماده ی دی الکتریک عایق سازی شده و با یک لایه ی محافظت کننده ی اکسید منیزیم پوشیده شده اند ،در قسمت بالای این سلول ها ،درجلوی صفحه ی شیشه ای جلویی نصب شده اند.همان طور که گفته شد دو نوع الکترود و جود دارد ، یکی نمایشی و دیگری آدرس. الکترود های نمایشی درردیف های افقی ،در جلوی صفحه و الکترود های آدرس در ستون های عمودی چیده شده اند.همان طور که در تصویر زیر دیده می شود الکترودهای افقی و عمودی یک شبکه ی اصلی را تشکیل می دهند.
برای یونیزه کردن گاز درون یک سلول خاص ،نمایشگر پلاسما الکترودهایی را که با سلول ها در برخورد هستند، شارژ می کند. این کار هزاران بار و تنهادر کسر کوچکی از ثانیه انجام می شود .زمانی که الکترودهای برخورد کرده شارژ شدند(با ولتاژ متفاوت بین آنها )یک جریان الکتریکی میان گاز موجود درون سلول حرکت می کند.این جریان باعث حرکت سریع ذره های شارژ شده ای می شود که اتم های گاز رابرای آزاد کردن فوتون هایی از جنس فرابنفش ، تحریک می کنند.فوتون های فرابنقش متقابلاً اثر می کنند با ماده ی فسفری که سطح داخلی سلول را می پوشاند.
فسفرها موادی هستند که نور بیرون می دهند زمانی که در معرض تابش نوری دیگر قرار می گیرند. به عبارت دیگر یک نوررا می گیرند و یک نور دیگر که قابل دیدن است تولید می کنند.زمانی که فوتون فرابنفش به اتم فسفر در داخل سلول برخورد می کند،یکی از الکترون های فسفر به سطح انرژی بالاتر پرش می کند و اتم برانگیخته می شود.این حالت ناپایدار است و الکترون دوست دارد به سطح انرژی نرمال یا اولیه ی خود برگردد، بنابراین وقتی الکترون به سطح انرژی نرمال خود بر می گردد انرژی اضافی خودرا به نوری که قابل دیدن است آزاد می کند.
در نمایشگرهای پلاسما،زمانی که فسفرها برانگیخته می شود نوررنگی از خود بیرون می دهند . به هریک از این سلول هایی که بررسی شد پیکسل(Pixel) می گویند.هر پیکسل از سه ساب پیکسل یا زیرپیکسل جدا و هرکدام از فسفرهای رنگی متفاوت تشکیل می شود.یکی از ساب پیکسل ها فسفرنوری قرمز ، یکی سبزو یکی آبی دارد.این سه رنگ باهم ترکیب می شوند و رنگ کلی هر پیکسل را به وجود می آورند.به وسیله ی پالس های متفاوتی از حرکت جریان میان خانه های مختلف ، سیستم می تواند شدت رنگ هر ساب پیکسل را برای ایجاد صدها ترکیب مختلف ازرنگ های قرمز ، سبز و آبی کم و زیاد کند.در این سیستم کنترل ، می تواندکل رنگهای یک طیف را به طور کامل تولید کند.

با توجه به این که در مانیتورهای پلاسما هریک ازحباب های گازی کوچک مربوط به هر پیکسل تصویر، نور مورد نیاز خودرا تولید می کندو دیگر نیازی به یک منبع نوری مجزا برای تأمین نور نیست در حالیکه در LCD از لامپ فلورسنت استفاده می شود.برای درک بهتر این تکنوتوژی لازم است بدانیم که حالت پلاسما چیست.


پلاسماچیست ؟
[تصویر:  250px-Plasma-lamp_2.jpg]
پلاسما حالتی از ماده است که در دمای خیلی بالا بوجود می آید و ساختارهای مولکولی مفهوم خود را در این وضعیت از دست می دهند . در حالت پلاسما اتم ها و ذرات زیر اتمی مانند مانند الکترون و پروتون و نوترون آزادانه در محیط حرکت می کنند و تغییر موقعیت می دهند . حالت ماده متشکله تمامی ستارگان ، پلاسما است .
پلاسما در فیزیک،یک محیط رسانای الکتریکی است که تعداد ذرات باردار مثبت و منفی آن تقریبا با هم برابرند و زمانی ایجاد می شود که اتم ها در گاز یونیزه شوند.
گاهی به پلاسما‏‎ حالت‌‏‎ چهارم ماده اطلاق می شود که از حالتهای سه گانه جامد،مایع،گاز متمایز است.هر الکترون دارای یک واحد بار منفی است.بار مثبت توسط اتمها یا مولکولهایی که این الکترونها را از دست داده اند حمل می شود در موارد نادر اما جالب ، الکترونهایی که از یک نوع اتم یا مولکول جدا شده اند به ترکیب دیگری متصل می شوند و منجر به تولید پلاسما می شوند که هر دو یون مثبت و منفی را دارا است. پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که واژه پلاسما به گاز یونیزه شده‌ای اطلاق می‌شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتمهای آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند. یا به گاز به شدت یونیزه شده‌ای که تعداد الکترونهای آزاد آن تقریبا برابر با تعداد یونهای مثبت آن باشد، پلاسما گفته می‌شود.

می توان گفت که دو تکنولوژی پلاسما و ال سی دی در دوره ی خود رقیب یک دیگر بودند اما با توجه به نوع استفاده ای که از آنها می شود و همچنین محیطی که در آن این مانیتورها قرارمی گیرند ،هر کدام دارای قابلیت ها و ضعفهاو معایب و مزایایی هستند و نمی توان مشخص کرد که کدام بهتر است و کدام یک بدتر!

نوع تکنولوژی استفاده در هریک ازاین مانیتورها باعث متفاوت بودن برخی ویژگی ها و قابلیتهای آنها ودر پی آن معایب و ضعفهایی شده است که به تشریح آنها می پردازیم.ازنظر ویژگی های نمایش تصویرعوامل زیر قابل مقایسه هستند .

مشاهده اطلاعات بیشتر در ویکیپدیا
پاسخ
 سپاس شده توسط Dash @li


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان