امتیاز موضوع:
  • 27 رأی - میانگین امتیازات: 2.96
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی سوالات ارشد 87
#1
تحليل آزمون کارشناسي ارشد مهندسي مکانیک سال 87
بدون اغراق می توان گفت رشد و توسعه عمل و اقتصادی جامعه بشری مرهون علم مکانیک است با اختراع ماشین بخار ، که در واقع مقدمه ی رشد روز افزون علم مکانیک بود ، انسان گام در راه افزایش بهره وری و غلبه بر محیط پیرامون خود نهاد. پاسخگویی به نیازهای فزاینده جمعیت در حال رشد و فراهم نمودن آسایش آنها بدون بهره گیری از این علم میسر نبود. تنوع نیازها و لزوم توجه به تولیدات تخصصی از یک سو و لزوم افزایش کارآیی در راستای بهره گیری بهینه از منابع محدود ، منجر به تخصصی شدن این علم و ایجاد شاخه های جدیدی همچون مهندسی صنایع ، مواد و ... شد. در حال حاضر حیطه کاربردی علم مکانیک بسیار وسیع بوده و از طراحی کشتیهای غول پیکر تا ابزارهای میکرونی را شامل می شود. با توسعه دانش بشری این حوزه روز به روز وسعت بیشتری پیدا می کند و این امر لزوم توجه بیشتر به این علم را نمایان می سازد.
آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک با دروس زیر برگزار می شود:
نام درس تعداد سوال ضریب دروس برای گرایش های مختلف
جامدات سیالات ساخت و تولید
زبان خارجی 30 1 1 1
ریاضی 20 2 2 2
جامدات 20 3 2 2
سیالات 20 2 3 1
دینامیک 20 2 2 1
ساخت و تولید 20 0 0 4
مجموع زمان پاسخگویی : 180 دقیقه

در آزمون اینسال دو درس زیر نیز اضافه شده بود:
نام درس تعداد سوالات
مبانی بیو مکانیک 20
دروس پایه پزشکی20

آزمون اینسال رشته مکانیک نمایانگر بی برنامگی بارز در پروسه طرح سوالات بود زیرا با وجود اینکه قبلاً اعلام شده بود استفاده از ماشین حساب مجاز نمی باشد، شاهد سوالاتی بودیم که حل آنها مستلزم استفاده از ماشین حساب بود این امر باعث شد تا داوطلبان نتوانند از همه توانایی های خود بهره ببرند ، به گونه ای که آزمون اینسال ( خصوصاً در درس ساخت و تولید و تا حدودی جامدات) تبدیل به آزمون ضرب و تقسیم و تفریق شده بود. تحلیلی بر دروس آزمون:
1- زبان عمومی و تخصصی :
درس زبان عمومی نسبت به آزمون های سال های گذشته روند بهتر و منطقی تری را داشت و سطح سولات نسبت به سال های گذشته ساده تر بود . برخلاف سال های گذشته کوتاهتر و سادهتر بودند.
طی ادوار اخیر حدود نیمی از سوالات از مباحث عمومی زبان و نیمی دیگر از مباحث تخصصی زبان بوده است. بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی رشته مکانیک در این چند سال به صورت زیر بوده است:
زبان عمومی : 15 سوال ( 15 سوال تستی مجزا ( گرامر و لغت) ، 5 سوال به صورت متن با جاهای خالی)
زبان تخصصی: 15 سوال ( 2 تا 5 سوال تستی مجزا ، 3 یا 4 متن تخصص)
سوالات عمومی این آزمونها اغلب مربوط به لغت و تا حدودی گرامر می باشد. سوالات تخصصی اغلب مربوط به بحثهای تخصصی گرایشهای سیالات و جامدات می باشد .
سخن آخر: در صورتی که آشنایی کافی با زبان خارجی دارید این فرصت را دارید که با پاسخگویی به سوالات زبان خارجی از داوطلبان دیگر فاصله بگیرید و در صورتی که آشنایی کافی نداشته باشید بهتر است زمان این درس را به دروس دیگر اختصاص دهید زیرا درگیری با سوالات زبان خارجی علاوه بر از دست دادن زمان ، باعث ایجاد تشویش در افکار و دلهره شده و حتی امکان کسب نمره منفی نیز وجود دارد. البته هیچ یک از دلایل مذکور نباید مانع نگاه اجمالی شما به سوالات باشد.
2 - ریاضی :
در درس ریاضی سوالات نسبت به سال های گذشته ساده تر بود و با دانستن یک سری نکات عمومی از کتاب های ریاضی سولات قابل حل بودند . درس ریاضی مهندسی همانند سال های گذشته دارای سولات به نسبت مشکلتری بود ولی در جمع بندی کلی می توان گفت که تست های ریاضی در کنکور اینسال منطقی و مناسب بود .
دروس کنکور ریاضی عبارتند از:
1- ریاضی عمومی 1
2- ریاضی عمومی2
3- معادلات دیفرانسیل
4- ریاضی مهندسی
گرچه بودجه بندی سوالات بستگی به طراح سوالات دارد ولی معمولاً حدود 50% سوالات از مباحث ریاضی عمومی و 50% باقی مانده از دو درس معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی طرح می شود. در حالت کلی سوالاتی که از مباحث عمومی طرح می شوند آسانتر از سوالات دیگر می باشند بنابراین ارزش مطالعه ریاضی عمومی خود به خود مشخص می شود. در آزمون اینسال سوالات دارای سطح سختی پایینی بودند به گونه ای که اکثر کسانی که مطالعه کافی داشتند دارای درصد پاسخگویی بالای 50 بودند. در آزمون اینسال دروس ریاضی عمومی و معادلات دیفرانسیل ، شامل سوالات ساده بودند و تنها برخی از سوالات ریاضی مهندسی نیاز به زمان پاسخگویی طولانی داشتند که این امر باعث شده بود سوالات این درس ظاهر سختی داشته باشند.
در صورتی که روند کلی آزمون های ریاضی را در نظر بگیریم می توان پیش بینی کرد در سال آینده سوالات ساده نخواهد بود اگر چه با قطعیت نمی توان اظهار نظر کرد.
سخن آخر : درس ریاضی ( برخلاف دروس همچون زبان خارجی ) جزء دروسی هستند که ( در صورت ضعف ) می توانید در زمان 6 یا 9 ماهه مطالعه کنکوری ، ضعفتان را برطرف کنید این امر می تواند با حضور در کلاسهای آمادگی کنکور یا مطالعه شخص صورت گیرد . ریاضی در کنکور ارشد مکانیک دارای ضریب 2 می باشد بنابراین به هیچ عنوان نباید از آن صرفنظر کنید.
3- حرارت و سیالات :
سوالات درس ترمودینامیک سولات مفهومی بود به طوری که برای پاسخ دادن به تست ها نیاز به داشتن نکات ریز نبود و باید مفهوم و پایه درس ترمودینامیک را به خوبی درک کرد و مشاهده می شود که روند تست ها به سمت سوالات مفهومی و کلی می باشد . با توجه به اینکه تعداد سوالات از 30 به 20 تست کاهش پیدا کرده بود از بسیاری مباحث سوالی مطرح نشده بود که در درس های سیالات و انتقال حرارت نیز این مشکل به چشم می خورد . در ضمن سطح سولات سیالات دشوارتر و سخت تر نسبت به سوالا های گذشته بود .
دروس کنکور حرارت و سیالات عبارتند از:
1- ترمودینامیک
2- مکانیک سیالات
3- انتقال حرارت
در سخن پایانی: درس حرارت و سیالات برای داوطلبان تبدیل انرژی دارای ضریب 3 می باشد. اهمیت این درس برای این داوطلبان کاملاً واضح است. داوطلبان سایر گرایشها نیز با توجه به اینکه در حدود نیمی از سوالات از مباحث کلی و ساده طرح می شود ، می توانند با پاسخگویی به این درس با سایر داوطلبان ایجاد فاصله نمایند.
4- جامدات :
درس استاتیک نسبت به سال های گذشته سخت تر و روند سولات همانند سال های گذشته ولی در سطح بالاتری بود . سوالات درس مقاومت مصالح نسبت به سال های گذشته ساده تر و مفهومی تر بود و با دانستن نکات کلی درس مقاومت مصالح می شد به سوالات پاسخ داد . سوالات درس طراحی اجزا روند غیر منطقی و غیر معقولی داشت به طوری که سوالات از متن کتاب طرح شده بود و برای پاسخ گویی به برخی سوالات این درس باید متن کتاب را در خاطر می داشتیم .
در کنکور کارشناسی ارشد از دروس زیر تحت عنوان درس جامدات سوال مطرح می شود.
1- استاتیک
2- مقاومت مصالح 2 و1
3- طراحی اجزاء 2 و1

5- دینامیک و ارتعاشات :
سوالات درس دینامیک نسبت به سال های گذشته سخت تر و دارای سوالات مفهومی تری بود و سطح کلی سوالات در این درس سخت بود . در درس ارتعاشات سوالات مفهومی و دشوار بود . درس دینامیک ماشین نیز همانند دروس دیگر بود و سوالاتی در این درس به چشم میخورد که در کنکورهای سال های قبل به هیچ عنوان مطرح نشده بود . درس کنترل دارای سوالات بهتر و منطقی تر و مفهومی تری بود که با دانستن نکات کلی درس کنترل پاسخ دهی به قسمت ها ممکن بود
سوالات دینامیک و ارتعاشات از دروس زیر طرح می شود:
1- دینامیک مکانیک
2- دینامیک ماشین
3- ارتعاشات مکانیکی
4- کنترل مکانیک
با توجه به روند ثابتی که طی سالهای گذشته در طرح سوالات این درس وجود داشته ، پیش بینی می شود که تغییر زیادی در آزمون سال بعد صورت نگیرد . تنها درجه سختی سوالات می تواند متغیر باشد که آن نیز بستگی به طراح سوالات دارد.
سخن پایان: اکثر قریب به اتفاق سوالات این درس به صورت تحلیلی می باشند بنابراین برای پاسخگویی بایستی حل شوند و این امر نیاز به تمرین زیاد دراد . چنانچه در دوران کارشناسی تسلط کافی روی این دروس بدست نیاورده اید مطمئناً جبران این نتیجه در دوران مطالعه کنکوری ممکن ولی سخت می باشد.
6- ساخت و تولید :
گرایش ساخت و تولید در ایران بسیار جوان می باشد . به تبع آن ، آزمون این درس نیز یه میزان دروس دیگر مکانیک دارای استاندارد و منابع مشخصی نمی باشد. مهمترین منابع این درس ، جزوات اساتید طراح سوالات می باشد. سوالات درس ساخت و تولید از دروس زیر طرح می شود:
1- علم مواد 2- اصول عملیات حرارتی 3- ماشینهای انیورسال 4- توانایی ماشینکاری
5- ماشینهای CNC 6- جوشکاری 7- تولید مخصوص 8- قالب های پرس
9- سیستمهای اندازه گیری 10- قید و بند 11- مدیریت تولید 12- اصول ریخته گری
متأسفانه کنکور اینسال ساخت و تولید ، دارای تعداد زیادی سوال مبهم و با گزینه های درست متعدد بود. این امر باعث تردید داوطلبان در پاسخگویی به سوالات شده و یکی از دلایل مهم افت نمرات داوطلبان این درس بود. ضعف دیگر آزمون اینسال درس ساخت و تولید ، وجود سوالاتی بود که پاسخگویی به آنها نیاز مبرم به استفاده از ماشین حساب داشت. حل این سوالات باعث اتلاف وقت داوطلبان این درس و به تبع آن افت نمرات این داوطلبان در سایر دروس شد. در کل آزمون اینسال در مرحله طرح سوالات ضعف بسیار عمومی داشت.
سوالات درس ساخت و تولید طی سالهای اخیر از هیچ روند مشخصی برخوردار نبوده است و در هیچ یک از زمینه ها نمی توان اظهار نظر کرد.( پیش بینی کرد)
سخن پایانی: درس ساخت وتولید برای داوطلبان جامدات و سیالات ضریب 0 دارد و برای داوطلبان گرایش ساخت و تولید با ضریب 4 ، حکم مرگ و زندگی دارد. ارزش درس ساخت و تولید برای داوطلبان آن برابر با ارزش تمامی دروس باقی مانده مکانیک می باشد( تأثیرگذار است) بنابراین داوطلبان باید برنامه ای اساسی برای مطالعه این دروس داشته باشند ضمن اینکه تمام توان خود را نیز نباید روی این درس سرمایه گذاری کنند چون واقعاً این درس قابل پیش بینی نمی باشد.

پاسخ
 سپاس شده توسط ahmad naderi


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان