امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امتیازات: 2.76
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افق مخص چیه؟
سلام
با مدیران مخص که کوه رفتیم از آینده و اهداف اون می گفتند. یه چیزهایی گفتند ولی حداقل فکر کنم همه ندونند، غیر از اون نوشتن اون ها هم به نفع مدیران خواهد بود از این جهت که همه شون می دونند به کجا می خواند برند و هم به نفع اعضا خواهد بود که بدونند از اونها چه انتظاری می ره.
و اما سوال افق مخص چیه؟
به نظرم هم مدیران نظرشونا اعلام کنند، هم اعضا.
قسمتی از فصل افق نفحات نفت امیرخانی را اینجا می ذارم. نمی گم تعریف افق همینه ولی فکر کنم برای این که یک اشتراک مفهومی تو ذهن همه باشه خوبه. افقی که امیرخانی اینجا می گه مربوط به ایرانه ولی برای هر جمعی افق نیاز هست.
«افق بایستی دور باشد و دست نیافتنی. افق باید انتزاعی باشد و سابژکتیو نه انضمامی و ابژکتیو. افق باید انفسی باشد نه آفاقی. ذهنی باشد نه عینی.
افق باید پیشِ رو را نشان دهد ، نه پس پشت را . تمدن اسلامی مدرن ، گذشته گرا نیست،آرمانش رسیدن به شکوه عباسی و اقتدار صفوی نیست .راجع به چیزی در آینده حرف می زند ، نه چیزی در گذشته . افق انرژی هسته ای، افق توسعه ی چینی ،افق دموکراسی هندی ، افق اقتصادی مالزی ، گذشته گرا است . افق جامعه ی مدنی ، چه از جنس مدینه النبی ، چه از جنس سیویل سوسایی تی گذشته گراست . پس پشت را نشان می دهد ، نه پیش رو را . افق 57 هم که این روزگار گاهی شنیده می شود ، نیازی به توضیح ندارد ! خود مبدع آرمان های 57 اگر امروز بود، آرمان های امروزیش را شرح می کرد ! افق باید آینده ساز باشد، نه گذشته گرا.
وقتی می گوییم افق ِ انسان ایرانی ، تمدن ِ اسلامی ِ مدرن باشد ، راجع به یک آرمان ِ ذهنی سخن رانده ایم . یک چیز ِ انفسی . یک چیز ِ دور . چیزی که می دانیم هنوز در مرحله ی جنینی است . و حالا حالاها کار می برد تا در دریایی از خون و عرق به آن برسیم . نسل ها می توانند پای این علم سینه بزنند . و برای رسیدن ِ به آن شیوه ی زنده گی منحصر به فردی داشته باشند.از آن طرف شیوه ی زنده گی باید ملموس باشد . دم ِ دستی . مشت پرکن . عینی . روشن . غیر مبهم . کاملا بر خلاف افق . و صد البته زنده گی با افق رابطه دارد . اگر افق دور باشد ، شیوه ی زنده گی روشن می شود . جای حرکت پیدا می کند . می شود تغییرش داد و متحول ش کرد و بررسیش کرد و نظارت داشت بر آن . افق را که نزدیک بگیری ، گیر می کند به شیوه ی زنده گی و شیوه ی زنده گی مبهم می شود و ذهنی و انتزاعی ...
افق را اگر به جای تمدن ِ اسلامی مدرن ، گرفتی " انرژی ِ هسته ای حق ِ مسلم ِ ماست " ، شیوه ی زنده گی مبهم می شود و مردمان گاوگیجه می گیرند .
افق " انرژی ِ هسته ای " شیوه ی زنده گی هیچ قشر از اقشارِ اجتماعی را به درستی روشن نمی کند . با افقِ " انرژی هسته ای " حتا ، شیوه ی زنده گی یک دانش جوی فیزیک هم که در سازمان اتمی استخدام نشده است ، مجهول باقی خواهد ماند ، چه رسد به شیوه ی زنده گی ِ باقی ِ اقشار جامعه که الزاماً دانش جو و دانش مند فیزیک نیستند ...
افقِ " انرژی ِ هسته ای " حس امنیت را می گیرد . مردم را مضطرب نگاه می دارد . این افق ، به جلسات ِ روزمره ی آژانس ِ انرژی ِ اتمی ، بسته گی ِ وثیق دارد! به پشت چشم نازک کردن دول غربی هم ایضاً . به دنده ای که آقای رییس جمهور امریکا صبح روی آن از خواب بیدار شده است نیز ایضاً . به دندان قروچه ی وزیر جنگ رژیم اشغال گر قدس هم ایضاً ... چرا افق زنده گی یک مردم را وصل کنیم به چیزی متغیر که هر روز مضطرب باشند ؟ این اقل ضرر افق کوتاه مشت پرکن است که خود برای نابود کردنِ یک عمر از یک ملت کافی است!
اگر افق تبدیل شد به چیزی بزرگ و انتزاعی مثل " تمدن نو اسلامی" آن زمان هرکسی با هر سطحی از سواد و قدرت و ثروت در این ساز و کار وظیفه اش را کشف می
کند و شیوه ی زنده گی ش را می سازد.»
حضرت علی علیه السلام:
زمانه عمر از شما می گیرد،
شما از زمانه چه می گیرید...؟!
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، motahare ، Hossein.J ، aramestan
چندپهلو حرف زد وایضا زیبا بود.
ولی یک غلط املایی داری:
زندگی نه زنده گی!!!!!!!!!!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط mhk ، aramestan
سلام
رسم الخط امیرخانیه دیگه. منم حال تایپ نداشتم گشتم کپی پیست کردم.
ننوشتم که بگید چند پهلو حرف زد و زیبا بود که البته این هست.
شما که یک عضو با سابقه هستید فکر می کنید افق مخص چیه؟
حضرت علی علیه السلام:
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، aramestan
سلام
راستش منم چند وقت یه بار بهش فکر میکنم که خب آخرش که چی؟
ولی هنوز به نتیجه درست و حسابی نرسیدم
اینجا دیگه شوخی بردار نیست،فکر میکنم همه مدیران هم باید بیان تو بحث
چون به نظرم مشخص کردن این افق از همه چیز مهمتره
پاسخ
 سپاس شده توسط mhk
بنظر من افق خاصی نداره ، من صرفا جهت گذراندن وقتم اینجا میام و غیر چندتا بحث مذهبی که شده واستفاده کردم ، سودی واسم نداشته ، خداروشکر ضررم بهم نزده ، بهره علمی هم هیچی نبردم!!
نه انصافا پرینت اسکرین هم یادگرفتم واین که با یک فروم چطوری باید برخورد کرد!!

من کجا با سابقه ام!!!

ی زمانی آقای وحید میگفتم مثل فلان سایت علمی که کلاس ها رو فارسی میذاره و مفیده ماهم ی همچین کاری بکنیم که بنظر خیلی عالی میومد.
پاسخ
سلام دوستان
راستش به نظر من به جای پرسیدن سوال افق مخص چیه بهتر بپرسید که چرا باید به مخص بیایم !
در واقع این سوالیه که ما موقع راه اندازی سایت از خودمون پرسیدیم .
روزهایی که احتیاج به یه گزارش کار داشتیم و بعد از ساعتها پیداش می کردیم ولی ترم بعد دوستانمون اون گزارش کار یا جزوه رو ازمون می خواستند ولی هیچ اثری ازش نبود ، ما مخص رو راه انداختیم که گنجینه ی چیزهایی باشه که روزی خودمون دنبالش می گشتیم تا بقیه راحت تر بتونند بهش دست پیدا کنند.
یه وقت هایی هم بود که درباره یه موضوع بحث هایی در می گرفت که نیاز داشت منابعش موجود باشه و یا اصلا اون بحث ها این قدر جذاب و جالب بود که واقعا حیف می شد وقتی به کلام میومد و بعد از رفتن جمع هم از بین می رفت ، مخص محلی شد که بحث هامون بمونه ، حالا چه واسه آینده که یه جور خاطره است و چه واسه دیگران چون عمومی شده .
یکی دیگه از دلایل وجود مخص که کاربران تا حالا زیاد ازش استفاده نکردند و اتفاقا دلیل اصلی شکل گرفتن مخصه ، این بود که " دیگران کاشتند و ما خوردیم ، ما بکاریم دیگران بخورند " . من ، سعید ، مهندس خزدوز و خیلیای دیگه بعضی وقت ها چیزهایی روی انجام گذاشتیم که واقعا براشون زحمت کشیده شده بود . مثلا توی بخش ایرانا اگه تاحالا سر زده باشید یه فایلها و گزارش هایی پیدا می کنید که فکر نکنم هیچ جای دیگه ی این اینترنت فارسی زبان پیدا بشه . فایلهای طراحی و ساخت خودروی ایرانا ! آره ما این جور چیزها رو اینجا قرار دادیم تا یه جورایی هم یه مکان ثابت و قابل اعتماد برای ذخیره سازیشون داشته باشیم و هم بتونیم با بقیه به اشتراکشون بذاریم .
دو سال اول راه اندازی مخص هم از تبلیغات خبری نبود . چون کوچیک بود و تقریبا هزینه ی اندکش رو خود مدیران تامین می کردند ولی از مهرماه امثال واقعا سایت دیگه بزرگ شد ، ما تقریبا روزی 3000 بازدید در روزهای معمولی و تا 5000 بازدید روزانه در ایام امتحانات داریم خوب به خاطر این آمار بالا امصال ما دو بار مجبور به تعویض سرور شدیم و این در حالیه که وقتی هنوز از مدت سرور قبلیت مونده و اون رو تخلیه می کنه هیچ هزینه ای بازگشت نمی شه و به عبارت ساده تر پولت پریده که پریده ! . اول قرار شد بخش هایی مثل پایان نامه و مقالات و گزارش کارها رو پولی کنیم حتی برنامه اش هم نوشته شد و روی انجمن موجوده ولی خوب بعدا دیدیم هزینه های انجمن رو میشه با تبلیغاتی که تازگی زیاد هم می بینیدشون درآورد . پس واسه خاطر تمام کاربرای گلی که همیشه همراه ما بودند فعلا و شاید تا ابد هیچ هزینه ای بابت هیچ کدوم از خدمات سایت دریافت نخواهد شد .
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط mhk ، motahare ، amir astronomer ، Hamid Jafary Pooya ، Hossein.J
دوستان بنده شخصا بالای کوه! در مورد اهداف سایت و کارهایی ک در آینده قرار ه انجام بشه و این ک چ چیزهایی ب درد مخ میخوره با آقا سعید و آقا مسعود صحبت کردم ، هر دو نفرشون گفتن ک : هدفمون اینه ک مطالب علمی ، جزوات ، نمونه سوالات و ... برای رفاه حال کاربران بیشتر بشه ، حتی بیشتر از الان !!

جناب روشن ضمیر پیشنهاد دادن ک مطالبی در مورد کامپیوتر و مسائل مربوط ب اون، مطالب مربوط ب نرم افزارها و ... بیشتر توسط ما کاربرا داخل سایت قرار بگیره تا هم خودمون بیشتر یاد بگیریم و هم بقیه از دانسته های ما استفاده کنن.

این پست رو فقط برای اعضا ننوشتم بلکه دوست دارم اگه مهمان ه محترمی این پست رو میخونه ب این نکته توجه کنه ک مدیرای این سایت واقعا ب فکر کاربرا هستن بنده شاهد بودم.

آینده ی مخص ، آینده ی روشنی خواهد بود.
در مورد اظهار نظر آقایون در تاپیک دلخوری باید بگم:
آقایون: کم گوی و گزیده گوی چون در// تا ز اندک تو جهان شود پر!!!
هرچند ک کلام گوهر بار از زبان شما جاری نشده، نمیشود و نخواهد شد!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود وحید ، motahare
خب من که نظرم رو قبلا گفتم.

ولی ی حرف بی ربط تو دلم مونده نگم از دست رفتم!!
من با این کلام امیرخانی مخالفم.
افق رو از گذشته باید بدست آورد و تقدیم آینده کرد و در امروز کاشت. افقی که بدون در نظر گرفتن گذشته باشه حتما در مرحله اول شکست خواهد خورد. بایدتجربه گذشته رو با بی پروا بودن آینده آمیخت و تقدیم حال کرد.
افق فردا بدون شب دیروز بی معنی است.

ولی با انتزاعی بودن و ذهنی بودن افق موافقم.
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود وحید ، mhk ، crux
سلام
با تشکر از خانوم مطهره!
به نکته ی خوبی اشاره کردید ولی تقریبا می تونم مطمئن باشم که امیرخانی منظورش از گذشته گرا نبودن افق یه چیز دیگه است و گرنه حرف شما کاملا درسته. اون می گه افق را باید با توجه به شرایط زمان در نظر گرفت. یک سری در کشور ما معروفند به سنت گرا و مثلا صفویه را نقطه آمال خودشون می دونند و بازگشت به گذشته را مطرح می کنند. امیرخانی خیلی تاکید بر این موضوع داره که برای امروز نمی توان همان راه 400 سال پیش را رفت. (البته شاید هم اشتباه می کنه)
توی کوه برداشت من از حرف های مدیران این بود که دستیابی به رنک یک می تونه برای مخص یک افق باشه. این جوری همه اعضا تکلیف شون روشنه که برای دستیابی به این افق( به اندازه کافی هم دوره) چی کار باید بکنند. (البته این یک برداشته)
حضرت علی علیه السلام:
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare
Star 
.
.
.

داشتم گشت میزدم این مطلب رو پیدا کردم

شما هم بخونین بد نیست

اهداف بلند مدت احداث سایت مخصه