امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 2.94
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سخنرانی علمی ویژه دانشجویان در مورد سرگذشت حضرت فاطمه (س)و حضرت علی(ع) ویژه شبهای قدر
#1
Video 
بعد از وفات محمد(ص) در تاریخ دوشنبه ۲۸ صفر سال یازدهم هجری تعدادی از انصار در سقیفه بنی ساعده جمع شده بودند. زبیر، علی بن ابیطالب و یاران او در خانه فاطمه جمع بودند. عده‌ای از مهاجرین از جمله ابابکر و عمر که از این اجتماع مطلع گشتند و خود را به آنجا رساندند. در اجتماع سقیفه مهاجرین، سعد بن عباده از صحابه بزرگ پیامبر و رئیس عشیره بنی ساعده و خزرجیان در حالتی مریض در وسط جمعیت بود و تمام خزرجیان نیز جمع بودند.
بحث بالا گرفت و ابتدا هر گروه فضیلتی از خویش بیان می‌کرد و خود را از گروه دیگر به امر خلافت محق‌تر می‌دانست. یکی از انصار از فضایل انصار گفت و ابوبکر در سخنرانی خود با قبول فضایل مهاجرین عنوان نمود که اعراب پس از مرگ محمد تنها از فردی از قبیله خود پیامبر اطاعت خواهند نمود و انصار نمی‌توانند جامعه‌ای که محمد به وجود آورده‌اند را حفظ نماید. بعد از آن که این کار نتیجه نداد ابوبکر از هر دو گروه خواست تا از اختلاف دوری کنند و به عمر و ابوعبیده ابن الجراح اشاره کرد و از جمع خواست تا با یکی از آن دو بیعت کنند. در این لحظه عمر گفت که با وجود شخصی چون تو بر ما سزاوار نیست که خلیفهٔ مسلمین شویم.
سپس در این هنگام حباب ابن منذر از انصار و از مجاهدین بدر پیشنهاد داد که دو امیر یکی از انصار و دیگری از مهاجرین انتخاب شوند. بعد از آنکه سر و صدا و هیجان گروه خوابید عمر از ابوبکر خواست که دستش را جلو بیاورد و با او بیعت نمود. بدنبال او سایر مهاجرین و انصار نیز با ابوبکر بیعت نمودند. سقیفه هنگامی کاملاً به نفع ابوبکر شد که بنی اسلمیان که شاخه‌ای از خزرجیان بودند در تعدادی زیاد به مدینه آمدند و با ابوبکر بیعت کردند. بنی اسلمیان عشیره‌ای بودند که عشق و وفاداری آنها به محمد زبانزد بود و به خاطر همین توسط محمد به آنها نیز عنوان مهاجرین اطلاق شد. بنی اسلم دشمنی دیرین با انصار داشتند. آنها حتی با اشاره عمر به سعد بن عباده که با ابوبکر بیعت نکرده بود درگیر شدند.ابن عباس روایت می‌کند که عمر در هنگام شرح واقعه سقیفه، در مورد شتابزده و بدون برنامه بودن بیعت با ابوبکر می گوید که «کاری شتابزده(فلته) بود که خدا مردم را از شرّ آن نگهداشت.»
شیعیان اعتقاد دارند که ماجرای سقیفه در مخالفت با دستور محمد که قبل از مرگش علی را به عنوان خلیفه بعد از خودش تعیین کرده بود اتفاق افتاده‌است. و معتقدند که در حجة الوداع آخرین حجی که پیامبر انجام داد، به هنگام بازگشتن از حج پس از جمع کردن تمام حجاج در محلی به نام غدیر خم بعد از شمردن فضایل علی بن ابیطالب او را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد که آیه ای نیز در جهت تایید این امر نازل شد.
هادی عالم زاده دیدگاه علمای شیعه در مورد سقیفه را چنین برمی شمارد: مواردی مانند ۱. ترک لشکر اسامه و بازگشت به مدینه... ۲.«نفی و انکار وفات پیامبر توسط عمر» ۳.خودداری از آوردن کاغذ و دوات برای پیامبر به نقل از منابعی مانند مسلم، بخاری، و ابن سعد ۴. تلاش برای تصدی امامت نماز به جای پیامبر در ایام بیماری آن محمد» ۵. سخن علی به عمر: «شیر خلافت را بدوش که برای تو نیز نصیبی خواهد بود، امروز زمام آن را محکم برای ابوبکر در دست گیر، تا فردا در اختیار تو باشد» ۶. نامۀ معاویه به محمد بن ابی‌بکر و اشاره به همدستی ابوبکر و عمر بر ضد علی و غصب خلافت که در منابعی مانند مسعودی و مروج آمده است۷. واگذاری خلافت به عمر توسط ابوبکر؛ ۸. «سخن عمر در هنگام کشته شدن که «اگر ابوعبیده زنده بود، او را به جانشینی بر می‌گزیدم(ابن سعد).» این موارد بنابر دیدگاه شیعه نشان از برنامه ریزی قبلی ابوبکر برای این واقعه می باشد. به گفته آنان برخلاف آنچه عمر ادعا کرده است بیعت ابوبکر کاری شتاب‌زده و بی‌اندیشه (فلته) نبوده است.

در متن فوق خلاصه ای از ماجرای سقفیه به نقل از ویکی پدیا فارسی آورده شد اما جزئیات این واقعه و شرح کامل اتفاقاتی که در آن روز افتد را می توانید در کتاب " فاطمه ، فاطمه است " اثر " دکتر شریعتی " مطالعه کرده و یا سخنرانی تصویری " استاد رائفی پور " که به مناسبت ایام فاطمیه در 18 فروردین 1391 بیان شده است را مشاهده فرمایید .
این سخنرانی به این جهت در این محل قرار داده شده است که بدور از هیچ گونه تعصب مذهبی و قومی و فقط با تکیه بر منابع علمی به شرح قضیه پرداخته شده و احتمالا با روحیات دانشجویان گرامی سازگارتر است .


رائفی پور ، بصیرت فاطمی ، 16 فروردین 1391 ، مشهد ( قسمت اول )


رائفی پور ، بصیرت فاطمی ، 17 فروردین 1391 ، مشهد (قسمت دوم )
فایل‌(های) پیوست شده
.   رائفی پور_بصیرت فاطمی _ قسمت اول (اندازه: 129.7 MB / تعداد دفعات دریافت: 1)
.   رائفی پور_بصیرت فاطمی _ قسمت دوم (اندازه: 94.41 MB / تعداد دفعات دریافت: 1)
.   رائفی پور_بصیرت فاطمی _ قسمت سوم (اندازه: 147.82 MB / تعداد دفعات دریافت: 0)
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
talk پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) ( در پاسخ به هتک حرمت پیامبر ) 30 شهریور 91 مسعود وحید 0 444 24-09-2012، 07:22 AM
آخرین ارسال: مسعود وحید
  سخنرانی جدید و شنیده نشده از استاد رائفی پور ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، 6 اسفند 13 مسعود وحید 6 2,116 20-07-2012، 11:50 PM
آخرین ارسال: مسعود وحید

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان