امتیاز موضوع:
  • 35 رأی - میانگین امتیازات: 2.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موتور جت
#1
درود
مطلبی که در زیر می ذارم مربوط به مطالب هر روزه ی یکی از دوستان نزدیک بنده هست که در صفحه ی "من عاشق هواپیما هستم" یکی از شبکه های اجتماعی نوشته شده است!

امیدوارم مفید فایده باشه!!


**موتور جت چیست و چگونه کار می کند؟موتور جت نوعی موتور است که از شتاب دادن و تخلیه شاره برای ایجاد رانش برپایه قانون سوم نیوتن استفاده میکند.
...

با این تعریف گسترده موتورهائی مانند توربوجت و توربوفن و رامجت و موتور موشک، گونهای موتور جت بهشمار میروند. ولی معمولاً منظور از موتور جت توربینی است که با بیروندادن گاز داغ برای پیشرانش بهکار میرود.

اصول پایهٔ کارکرد این نوع موتورها تقریباً ساده است ، هوا از طریق یک مجرای ورودی به بخش کمپرسور وارد شده و متراکم میشود ، سپس هوای متراکم وارد محفظهٔ احتراق شده و با اضافه شدن سوخت مشتعل میشود . گرمای ناشی از احتراق مخلوط هوا و سوخت باعث منبسط شدن و جریان یافتن آن به سمت انتهای موتور میگردد،این جریان منبسط شونده از میان یک سری پرههای توربین عبور میکند که از طریق یک شفت به کمپرسور متصل شده اند . هوای منبسط شده توربین را به گردش در میآورد که در نتیجه باعث به حرکت در آمدن کمپرسور نیز میشوند.

زمانی که هوای منبسط شونده بخش توربین را نیز پشت سر گذاشت با سرعتی بسیار بیشتر از زمانی که وارد موتور شده از آن خارج میشود که این تفاوت سرعت بین هوای ورودی و خروجی رانش مورد نیاز را ایجاد میکند.در واقع موتورهای توربو جت شتاب بسیار زیادی به حجم کمی از هوا میدهند.

موتورهایی که از اصول کار موتورجت بهره میبرند ولی پیشرانش در آنها با ملخ انجام میگیرد توربوپراپ نام دارند و نوعی موتور جت به شمار نمیروند**
فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

یه کمی کاشکی فکر می کردین،
توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،
مثلا، "دوست داشتی امضای نفر قبلیت مال تو بود" و امثالهم!


مارا به خیر شما امید نیست، شر رو کم می کنیم!

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، amir astronomer


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان