امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 2.91
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبر فوری در دنیای فیزیک مربوط به همین امروز
#1
سلام
چون دیدم بخش فیزیک اصلا فعال نیست و همچین خبر مهمی رو اعلام نکرده واسه همین خودم دست به کار شدم!

آزمایشگاه سرن از مشاهده ی ذره ای سازگار با علایم ذره ی بوزن هیگز خبر داد!

برین توی خبرها بخونین! یکی از اولین جاها خبرآنلاین هست که فوق العاده خوب این خبر رو پوشش داده!

حتما بخونین توی تیترهای اصلی هست!

اینم لینک اعلام خبر از سوی خود آزمایشگاه شتاب دهنده ی ذرات سرن!

http://press.web.cern.ch/press/PressRele...7.12E.html

این لینک سایت خبر آنلاین در همین مورد:

http://www.khabaronline.ir/detail/225459...-knowledge

جالب اینجاست که هم‌اکنون جلسه پرسش و پاسخ با حضور تیم ایرانی (گروه تحقیقات تجربی فیزیک ذرات بنیادی) و خبرنگاران در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در حال برگزاری است.
فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

یه کمی کاشکی فکر می کردین،
توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،
مثلا، "دوست داشتی امضای نفر قبلیت مال تو بود" و امثالهم!


مارا به خیر شما امید نیست، شر رو کم می کنیم!

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، مسعود وحید ، Hamid Jafary Pooya
#2
Information 
[تصویر:  download.php?img=1134]
از سیر تا پیاز ذرات اتم ( بوزن هیگز )

بوزن هیگز چیست ؟

مدت‌های مدیدی است که دانشمندان متوجه شده‌اند مقدار بسیار زیادی نیروی گرانشی در عالم وجود دارد که هیچ ماده‌ای متناظر با آن دیده نمی‌شود. به همین دلیل، فیزیک‌دانان عامل این نیروی گرانش را ماده تاریک نامیده‌اند و علی‌رغم این‌که این ماده عجیب 90 درصد از ماده جهان را تشکیل می‌دهد، ماهیت آن هنوز شناخته شده نیست. برخی فیزیک‌دانان حدس می‌زنند که ماده تاریک از ذرات سنگینی تشکیل شده که تعامل ضعیفی با ماده معمولی دارند. آنهابا استفاده از مخفف این عبارت، این ذرات را ویمپ (WIMP) نامیده‌اند.
ردپای ویمپ در خیلی از نظریه‌ها دیده می‌شود. تیم تیت از دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین و همکارانش؛ ویمپ‌هایی را که در مدل معروف به مدل فضازمان راندال ساندروم حضور دارند، تحلیل کرده‌اند. این مدل‌ها وجود بعد چهارمی را در فضا پیشنهاد می‌کنند که انحنای خیلی کمی دارد و در نتیجه غیر قابل تشخیص است. به پیشنهاد آنها، نیروی جاذبه در این بعد اضافی نشت می‌کند و همین امر، توضیح می‌دهد که چرا حدود دامنه آن نسبت به دیگر نیروهای بنیادین طبیعت این‌قدر ناچیز است.

[تصویر:  IMAGE634769520022376969.jpg]
برای مشاهده ی تصویر در اندازه ی بزرگتر روی آن کلیک کنید .

ذرات ماده تاریک در چنین مدل‌هایی می‌توانند نابود شوند و مقادیری از ذرات ثانویه را تشکیل دهند. 2 ویمپ که هر یک جرمی به اندازه 50 تا 200 گیگا الکترون‌ولت دارند، می‌توانند به دو فوتون بدون جرم پرتوی گاما تبدیل شوند که انرژی هر کدام از آنها برابر جرم یک ویمپ است. ویمپ‌ها می‌توانند متناوبا یک فوتون و یک ذره جرم دار را تولید کنند.
به گفته پژوهشگران، چنین ذره جرم‌داری می‌تواند بوزون هیگز باشد، بنیادی‌ترین ذره عالم که تصور می‌شود نقش اصلی در خلق هر ذره جرم‌داری را برعهده دارد. تیت می‌گوید: «اگر ارتباط محکمی بین فیزیک ماده تاریک و فیزیک تولید جرم وجود داشته باشد، این ذرات ماده تاریک احتمالا تمایل خواهند داشت که با بوزون هیگز تعامل داشته باشند».
تیت می‌گوید که اگر مسئله این باشد، یک پژوهش برای بررسی آسمان (مثلا در جهت مرکز کهکشان، جایی که تصور می‌رود ماده تاریک در آنجا متمرکز باشد) باید پرتوهای گامایی را نشان دهد که در انرژی‌های مشخصی به بیشینه مقدار خود می‌رسند: «طبق پیش‌بینی ما، احتمالا یک جنگل واقعی از این پرتوها در آنجا خواهد بود». در واقع این ذره بنیادی تنها عضو ناشناخته مدل استاندارد فیزیک بنیادی است. این تئوری که چگونگی اثر متقابل ذرات بنیادی و نیروها با یکدیگر را تشریح می‌کند، این ذره را عامل ایجاد جرم در تمامی ذرات دیگر می‌داند اما هنوز نتوانسته جرم بوزون هیگز را – اگر وجود خارجی داشته باشد - با دقت کافی پیش‌بینی کند.


چه اهمیتی دارند ؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که خوب حالا ، کشف شدن یا نشدن این ذره به چه دردی می خورد باید بگویم که امروز دیگر کمتر کسی است که از تلفن همراه ، مایکرویو ، وسایل الکترونیکی و حتی خودرو استفاده نکند و تمام اینها نه با ابتکار و نوآوری استیوجابز به وجود آمده اند نه با ثروت بیل گیتس . بلکه همه اینها حاصل تلاش دانشمندانی هستند که سالها از عمر خود را وقف علم کردند تا ماهیت ذرات را شناختند . کشف هر ذره ای در اتم انسان امروزی را یک قدم به آینده نزدیک کرد . با کشف الکترون دنیا متحول شد و با کشف پروتون و نوترون دید بشر نسبت به انرژی تغییر کرد. حال اگر وجود این ذره نیز اثبات شود می توانیم به جرئت بگوییم که یک گام بزرگ دیگر در تاریخ بشر برداشته شده است . دستاوردهای این گام حتی از کشف الکترون و پروتون و نوترون هم بیشتر خواهد بود . شاید دستاوردی به بزرگی سفر در فضا یا فاجعه ای به عظمت نابودی زمین . کشف پاد ماده یا ذره خدا پاسخ بسیاری از سوالاتی است که بشر تا کنون داشته است که بزرگترین آن "هستی" است .

چطور کشف شد ؟
نزدیک به 30 سال است که محققان فیزیک بنیادی برای کشف بوزون هیگز، ذره‌ای که می‌تواند منشاء جرم در دیگر ذرات بنیادی باشد، تلاش می‌کنند.در این آزمایشگاه که کار خود را پس از 14 ماه توقف در آذرماه 1388 مجددا آغاز کرده، ذرات پرانرژی زیراتمی با رساندن انرژی آنها به 7 ترا الکترون‌ولت (هر ده میلیارد‌میلیارد الکترون‌ولت برابر یک ژول و هر ترا برابر یک‌هزار میلیارد است) در دو مسیر مخالف با یکدیگر برخورد می‌کنند تا با آزاد کردن 14 ترا الکترون‌ولت انرژی، شرایطی نزدیک به آغاز جهان را شبیه‌سازی کنند. شتاب‌گرفتن این ذرات در تونل 27 کیلومتری ال.اچ.سی باعث می‌شود در اثر برخورد متلاشی ‌شوند و ذرات بنیادی‌تری را آزاد ‌کنند که در حالت عادی دیده نمی‌شوند. ( برخورددهنده بزرگ هاردون که به اختصار ال.اچ.سی خوانده می‌شود، بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده روی زمین است که توسط سازمان اروپایی تحقیقات هسته‌ای، سرن واقع در ژنو کنترل می‌شود. این ماشین شتاب‌دهنده در یک تونل 27 کیلومتری در مرز فرانسه و سوئیس و زیر زمین قرار گرفته است.دو پرتو از ذرات پروتون در این حلقه زیرزمینی غول‌پیکر شلیک شده و پس از شتاب گرفتن و رسیدن به سرعت 99.99درصد سرعت نور، در یک نقطه تقاطع به یکدیگر کوبانده می‌شوند. تجهیزات غول‌پیکری در این نقاط تقاطع واقع شده‌اند که به بررسی ذرات زیر اتمی حاصل از برخورد می‌پردازند. ) پژوهشگران آزمایش سی.ام.اس با ترکیب اطلاعات بدست آمده از 3 روش واپاشی بوزون هیگز، نشانه‌های قوی از این ذره را با دقت آماری 5 سیگما بدست بیاورند. این دقت بدان معنی است که نتیجه آزمایش تا 99.9996 درصد قابل اعتماد است.


نقل قول: به نقل از خبر آنلاین و البته به نقل از منبع اصلی یعنی Newscientist
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط نوید خزدوز ، motahare ، mr.allahbeigi


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  معرکه س ، همین. motahare 1 278 29-01-2013، 11:15 PM
آخرین ارسال: motahare
  امروز: سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ crux 2 297 21-08-2012، 11:51 PM
آخرین ارسال: crux
  امروز تولد این شخصه! crux 2 331 21-08-2012، 04:28 PM
آخرین ارسال: crux

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان