امتیاز موضوع:
  • 33 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
واسه چی نماز میخونید؟!
سلام
من نماز نمیخونم! چون فکر میکنم یه کار الکیه! آخه نمازی که هواس آدم جای دیگس و واقعا با خدا نیست چه فایده داره! تاحالا شده وقتی نماز میخونید دلتون بلرزه که دارید با خدا حرف میزنید،تا حالا شده وقتی نماز میخونید به معنی جملات دقت کنید!تا حالا شده وقتی نماز میخونید گریتون بگیره!من گاهی اوقات که دلم تنگ میشه و میپوسه این جوری نماز میخونم!!!یعنی هر یکی دو هفته یه بار!!!!!البته بابا و مامانم هر دو شون نماز میخونند ولی من نه! اینم بگم تا 1 سال پیش میخوندم،ولی به مرور زمان و با فکر کردن بهش به نتیجه ی بالا رسیدم.
شما چی؟ نمازت واقعیه؟یا همین طوری با فکر هزارتا چیز میخونید و میرید؟!
اصلا چرا نماز میخونیم؟
................!
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، motahare ، yaran
اینکه نمازت درست و حسابی نیست جیز عجیبی نیست توهم مثل بقیه ای
اما به جای حل مساله زدی صورت مساله رو پاک کردی (با نماز نخوندنت)
یه چیز دیگه چرا فقط سر بد بختیات میری سراغ خدا؟
فکر کن یه دوستی داری که هر وقت یه گرفتاری داره میاد رو سرت خراب میشه و شروع میکنه به آه و ناله و کمک میخواد.
خودت بودی باهاش چیکار میکردی؟؟؟؟
خدا باید همیشه تو یاد ادم باشه نه فقط بعضی وقتا
مثلا بعضی از عرفا همیشه به یاد خدا هستند و نماز خوندنشون هم این جوری نیست البته یه شبه هم به اینجا نرسیدن
پاسخ
 سپاس شده توسط Hossein.J ، mr.allahbeigi ، motahare ، malihe ، yaran
بابا بازم دمِ تو گرم که اگه نماز نمی‌خونی، دیگه انکارش هم نمی‌کنی، فقط نظر شخصیتا و نتیجه‌ای که خودت بهش رسیدیا می‌گی. (که البته این نظر در جای خودش محترمه)
و اما بنده با صحبت‌های آقای جعفری موافقم و البته باید بگم که خدا مثل ما نیست که اگه فقط زمانای گرفتاری و بدبختی بریم سروقتش، ناراحت بشه و حوصله مونا نداشته باشه. ما هر وقت که بریم در خونه‌ی خدا حتماً جوابمونا میده.
و اما چرا نماز می‌خونیم؟
بذار تا یه مثال برات بزنم: ما هر وسیله‌ای که می‌خریم، مثلاً لوازم خانگی و مثلاًتر یه یخچال فریزر، همین جوری زِرتی که نمی‌زنیمش توی برق و دِ برو که رفتیم!! بیشتر مواقع برای اینکه کارتِ ضمانتش مُهر بشه، حتماً باید از نمایندگی بیان نصبش کنن، تازه بعدشم که نصب شد همین جوری که نمی‌شه ازش استفاده کرد، باید بریم دفترچه‌ی راهنماشا بخونیم ببینیم چه جور باید ازش استفاده کرد تا به بهترین شکل به ما خدمات بده و بیش‌ترین عمرا داشته باشه. آخه شما که قابلمه‌ی داغا از روی آتیش بر نمی‌داری بذاری تو یخچال که!! یا در یخچالا باز نمی‌ذاری تا آشپزخونه خنک بشه که!! خُب این مثالا داشته باش و بیا جلو.
حالا یه موجودی خلق شده و اومده روی زمین. اون موجود انسانه انسان. اون که یخچال فریزر بود، با اون همه دَنگ و فَنگ ازش استفاده کردیم، حالا آیا به نظرت میشه این انسان هر جور که دلش می‌خواد زندگی کنه؟؟ اون که یخچالا درست کرده بود، توی دفترچه‌اش بهمون گفته بود که چه جوری باید ازش استفاده کرد. خدا هم که آفریننده‌ی عالم هستی‌ست، توی دفترچه‌ی انسانیت گفته که چه جوری باید زندگی کنیم. دفترچه‌های خدا همون کتب آسمونین؛ تورات، انجیل، زبور، صحف و قرآن. البته باید دقت کرد که کتاب زندگی باید اصلِ اصل باشه!
ببین، کارخونه‌ی یخچال سازی، یخچالا می‌سازه تا یه فضای خنک داشته باشیم و مواد غدایی را برای مدت طولانی نگه داریم، یعنی آخر یخچال بودن همینه. خدا هم انسان را آفریده تا انسان به خدا برسه، یعنی آخرِ انسان بودن اینه که به خدا برسیم. حالا برای اینکه به آخر انسان بودن برسیم باید ببینیم قرآن چی گفته. (آقایون شوخی نیست، مطمئن باشید اگر در زندگی راهی به جز راه قرآن را رفتیم، حتماً حتماً شکست خوردیم، هرچند در ظاهر موفق باشیم!) توی قرآن 90 مرتبه (شاید دقیقاً 90 تا نباشه ولی خیلی هم تفاوت با حقیقت نداره) کلمه‌ی نماز به کار رفته. به نظرت 90 بار تاکید، معنی‌ای نمی‌تونه داشته باشه؟؟! تازه این فقط قرآنه و از آوردن احادیث و تجربه‌ی بزرگان و ... صرف نظر کردم. پس ما به عنوان یک انسان برای رسیدن به انسانیت (منظور هدف انسان بودن) باید نماز بخونیم ولی این به این معنی نیست که هرکس که نماز می‌خونه دیگه واقعاً به آخر انسانیت رسیده.
ببین، توی قرآن گفته نماز را به‌پا دارید و نگفته نماز بخونید، یعنی این که نماز را به‌پا داشتن فرق داره با فقط نماز خوندن. توی خود قرآن نوشته که چه جور باید نماز را به‌پا داشت که فکر کنم بحثش مفصل باشه. مثلاً گفته وقتی می‌خواین نماز بخونین باید وضو بگیرین و اگر لازم باشه غسل هم بکنین (سوره‌ی مائده، آیه‌ی 6) یا گفته نماز که می‌خونید، در کنارش زکات هم باید بدین (سوره‌ی مائده آیه 12 و سوره‌ی توبه آیه 11و18 و سوره‌ی نمل آیه‌ی 3 و سوره‌ی لقمان آیه‌ی 4 و ...)، در حال مستی نماز نخونین (سوره‌ی نساء، آیه‌ی 43)، در حال کسالت نماز نخونین (سوره‌ی توبه، آیه‌ی 54) و ... ولی هیچ جای قرآن نگفته که نماز نخونین. ببین ما اگه نتونیم روزه بگیریم، اشکالی نداره نگیریم (بعداً اگر تونستیم قضاشا می‌گیریم)، اگر مسافر باشیم نباید روزه بگیریم، اگر وضع مالیمون خوب نیست، نمی‌خواد خمس و زکات بدیم و انفاق بکنیم، اگر شرایط جور نیست نمی‌خواد امر به معروف و نهی از منکر بکنیم، اگر تو شرایطش باشیم می تونیم دروغ بگیم (این شرایطش خیلی مهمه‌ها، بعد هرجا که رسیدی نگی خوب دروغ اشکال نداره‌ها!!) خلاصه همه‌ی این کارها را یه جاهایی می‌تونیم انجام ندیم.
ولی جز در حالت بیهوشی، به هیچ وجه نمی‌تونیم نماز نخونیم؛ اگر مسافریم شکسته می‌خونیم، اگه مریضیم نشسته می‌خونیم، اگه نشسته نمی‌تونیم خوابیده می‌خونیم، اگه جونمون در خطره خلاصه می‌خونیم، حتی اگر در حال غرق شدن باشیم و ثانیه‌های آخر عمرمون باشه، باید به نیت نماز حتی اگه شده یه حرکتی بکنیم ولی عمراً نمی‌تونیم نخونیم!!
فکر نکنم برای اصل نماز خوندن سوالی مونده باشه. (اگه مونده یا من اشتباه می کنم، حتماً بگو)
و اما این که نماز ما، نماز واقعیه یا نه؟ نمازی که با هزار تا فکر، همزمان باشه و آدم هیچ احساسی نداشته باشه، چه به درد می‌خوره؟ نمازی که ما اصلاً نفهمیم چی می‌گیم و ندونیم با کی حرف می‌زنیم، به چه کار میاد؟ اگر در نماز حضور قلب نداریم و فکرمون همه جا هست به جز نماز!! بازم باید نمازا بخونیم ولی باید با راه و روش درست، تمرین کنیم تا نمازمون نماز درستی بشه، نه این که اصلاً صورت مسئله پاک بشه و نماز نخونیم. بابا شما فریزر هم که می‌خری (اگه یخ‌ساز داشته باشه) باید سه-چهار بار یخ‌های ساخته شده را بریزی بره تا ف=ی=ل=ت=رش پاک بشه، نه این که اصلاً یخ‌سازشا از کار بندازی به خاطر این که یخاش کثیفه و یخ درست و حسابی نیست. درسته که ماهم نمازامون نماز درست حسابی نیست ولی باید ببینیم چه طور می‌شه ف=ی=ل=ت=رمونا پاک کنیم و یه نماز درست حسابی خوند و یا به عبارت بهتر به‌پا داشت!

آخ آخ آخ، انگاری دوباره خیلی رفتم بالای منبر!! شرمنده اخلاق ورزشکاریتون.
ضمناً اگر الان بهم بگین: «اینقده شعار نده»، کاملاً بهتون حق میدم، چون از اول تا آخرش شعار بود، آخه هنوز که هنوزه نمازای خودم مثل همون یخای سیاهه، باید بندازیم بره دور. ولی خُب این ها همه حقیقت بود، اگر به دردتون نخورد مشکل از منه که چیزی می گم که خودم هنوز بهش عمل نکردم!!

صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ
 سپاس شده توسط mhk ، Hamid Jafary Pooya ، motahare ، Hossein.J ، malihe ، yaran
دکتر شریعتی :
پدرمومن من ... مادر مقدس من ... نماز تو یک ورزش تکراری است بدون هیچ اثر اخلاقی و اصلاح عملی و حتی نتیجه بهداشتی ! که صبح و ظهر و شب انجام می دهی اما نه معانی الفاظ و ارکانش را می دانی و نه فلسفه حقیقی و هدف اساسی اش را می فهمی.تو می گویی: نماز خواندن با خدا سخن گفتن است. تصورش را بکن کسی با مخاطبی مشغول حرف زدن باشد اما خودش نفهمد که دارد چه می گوید؟ فقط تمام کوشش اش این باشد که با دقت و وسواس مضجکی الفاظ و حروف را از مخارج اصلی اش صادر کند. اگر هنگام حرف زدن "ص" را "س" تلفظ کند حرف زدنش غلط می شود اما اگر اصلا نفهمد چه حرفهایی می زند و به مخاطبش چه می گوید غلط نمی شود!
اگر کسی روزی پنج بار و هر بار چند بار با مقدمات و تشریفات دقیق و حساس پیش شما بیاید و با حالتی ملتمسانه و عاجزانه و اصرار و زاری چیزی را از شما بخواهد و ببینید که با وسواس عجیبی و خواهش همیشگی خود را تلفظ می کند اما خودش نمی فهمد که چه درخواستی از شما دارد چه حالتی به شما دست می دهد؟ شما به او چه می دهید؟ و وقتی متوجه شدید که این کار برایش یک عادت شده و یا بعنوان وظیفه یا ترس از شما هم انجام می دهد دیگر چه می کنید؟ گوشتان را پنبه نمی کنید؟کجایی پدر مومن من... مادر مقدس من... وای بر شما نمازگزارانی که سخت غافلید و از نماز نیز. در خیالتان خدای آسمان را نماز می برید و در عمل بت های قرن را. خداوندان زمین را... بت هایی را که دیگر مجسمه های ساده و گنگ و عاجز عصر ابراهیم و سرزمین محمد نیستند.

می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، Hossein.J ، mr.allahbeigi ، malihe
رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود
رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

اگه آدم تیزی باشی همین بسته!

من چون خدا رو دوست دارم هر روز به عشق اون نماز میخونم، بعضی وقتا که بخاطر مشغله زیاد یادم میره خیلی عذاب میکشم، نمیگم همه نمازام با حواس ه کامله ولی همون ی نماز درستی که در هفته بخونم کفایت اون هفته رو میده.
دقیقا بعد هر نمازی میتونی حس کنی که مثمر ثمر بوده یا نه!
ولی در هر صورت آدم سخت کوش به راهش ادامه میده تا به مطلوبش برسه و جا نمیزنه.
بعد هر نمازی دعا کن واسه اینکه توفیقت بیشتر بشه بهترین موقع واسه اجابته خصوصا صبح ها.
نماز هر روز آدم را بیاد خدا میندازه بیاد اینکه بیهوده آفریده نشدی .

بیاد اینکه تو این سفر تنها نیستی و باید به هم کمک کنیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، Hossein.J ، malihe ، yaran
پیش خودتون نگید تاپیک رو زدم رفتما، دارم همه رو میخونم و فکر میکنم تا با دست پر بیام!!
................!
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، mr.allahbeigi ، yaran
سلام دوستان من روزه هم نمیگیرم دلیل دارما!!!
حالا من موندم، من نه نماز میخونم نه روزه میگیرم و شما همه این کارا رو میکنید!!! یا من آدم خیلی گهی ام!! یا شما خیلی آدمای با خدایی هستید!!! کودوم؟!
فردا، بعد سحری یادتون نره؟! وعـــــــــــــده ی مــــــا فـــــردا صـــــب بعد از نمازتون!
................!
پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، yaran
سلام
به نظرم این حدیث:
قال الصادق علیه السلام :
« مَن عَمِلَ بِما عَلِمَ وَ رَّثَهٌ اللّهُ عِلمَ ما لَم یَعٌلَم »
هر کس به آنچه می داند ، عمل کند ، خداوند او را از اموری که نمی داند
آگاه می گرداند .
( بحارالانوار ، ج 78 ، ص 189 )
و به تبع اون این صحبت:
آیت ا... بهجت : «آنچه می دانید ، عمل کنید ، و در
آنچه نمی دانید ، احتیاط کنید تا روشن شود و اگر روشن نشد ، بدانید که بعضی معلومات
را زیر پا گذاشته اید طلب موعظه از غیر عامل ، محل اعتراض است و قطعاً مواعظی را
شنیده اید و می دانید ، عمل نکردید ، و گر نه روشن بودید . »
بهترین رسم و شیوه زندگی کردن است (البته اون قدری که من می فهمم)
حضرت علی علیه السلام:
زمانه عمر از شما می گیرد،
شما از زمانه چه می گیرید...؟!
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، motahare ، Hossein.J ، malihe ، yaran
تو چرا اینقدر خودت رو نقض میکنی!
سخت ترین درد اینکه کسی ی روزی نماز میخونده و حالا ترک کرده ، چرا بجای تحقیق و راضی کردن خودت ، مرتب رو زخم خودت نمک میریزی!
نه تو آدم بدی هستی ونه ما آدم خوب، روز قضاوت الان نیست و زمانش تعیین شده، عجله نکن.
بنظر من اگه حال کتاب خوندن داری ، کتاب پرتوی از اسرار نماز نوشته محسن قرائتی رو بخون. / تو اسم کتابش شک دارم ولی ی بار که با نماز مشکل داشتم خوندم و تا زمانی که اون کتاب هنوز تموم نشده بود همیشه نمازم رو سر وقت میخوندم./
الانم میخوام ی بار دیگه بخونمش!
یادم رفته انگیزه اون روزام چی بوده! برای خودم ام جالبه!!!!!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط Hossein.J ، mr.allahbeigi ، mhk ، malihe ، yaran
به نام خدا
امیدوارم اشتباه نکنم و این راه من به ترکستان نرود ولی هرکسی در راه عبادتش شیوه ای داره و نمیشه در این راه کور کورانه راهنمایی کرد چرا که حتی بنده پاک خدا هم که حضرت موسی کلیم الله می باشد هم به اشتباه قضاوت کرد و چوپان بیچاره را از همان هم داشت می انداخت که خداوند فرمود این کار تو اشتباه بوده نمی خواهم اشتباهی و از روی غیرت بگویم کار تو اشتباه است ولی (به قول دوستام هرجا می خوای حرف خودت را به کرسی بشونی می گی ولی)اما این فرق می کنه من دوستای زیاد و با آدم ها با اخلاق های خاص برخورد داشتم کسایی که نماز می خوانندند کسایی که نماز نمی خواندند ولی من هیچ وقت نتونستم کارهایی که بعضی آدم ها میکنند را باور کنم با این حال در اکثریت کسایی که نماز خوان بودند حاقل اون ته ته ته دلشان یک چیزی دیگر رو دیدم من اینو نمی گم که اونایی که نماز نمی خونن برعکس این آدم ها هستند ولی با این حال کسی که به چیزی اعتقاد داره حداقل باورش داره و بهش احترام می گذاره من به عنوان یک مسلمان آزاد می گم که از هر گروهی جدا هستم و جبهه گیری هم نمی کنم آدم هایی دیدم که آزادی می خواستن و روزه و نماز را یک اسارت می دیدند و دوست داشتند حال کنند و به کیف و نوش بپردازند و برر عکس آدم هایی دیدم که با ظاهر نماز کارهایی دیگری می کردند این دلیل نیست که به ظاهر افراد بهشان چیزی چسباند ولی باید بگم که وجود یک عادت شریفانه آدم را از چیز ها و کارهای بدتر دور می کنه پس سعی کنیم حداقل حداقل ها را داشته باشیم حتی اگر به آخرت اعتقاد نداری به خودت اعتقاد داشته باش .
دوستان عیب کنندم که چرا دل به تودادم

باید اول به تو گفتن که چنین خوب چرایی

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare ، Hamid Jafary Pooya ، mr.allahbeigi

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برنامتون واسه تابستون چیه؟ Hossein.J 40 2,272 01-09-2013، 11:22 PM
آخرین ارسال: Hossein.J
Star اگه قیمت دلار بیاد پایین چه ماشینی واسه خودت می خری ؟ aramestan 5 227 13-03-2013، 12:47 AM
آخرین ارسال: saeed shojaei
  مهمونی واسه همه یا واسه بعضیا ؟! amir astronomer 346 11,296 24-01-2013، 03:14 AM
آخرین ارسال: amir astronomer
  نفر قبلیت گریه کنه واسه آروم کردنش حاضری چی کار کنی؟؟ farnaz_a 162 7,284 07-10-2012، 07:24 PM
آخرین ارسال: MoHsenM1

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان