امتیاز موضوع:
  • 69 رأی - میانگین امتیازات: 3.06
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خدا وجود دارد و یا خیر؟
سلام
می خوام نظر شما هارو در مورد لزوما باید خدایی برای آفرینش باشه رو بدونم؟

و اینکه آیا اعتقاد دارید که خالقی وجود دارد یا خیر؟

منتظر پاسخ هاتون هستم!
فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

یه کمی کاشکی فکر می کردین،
توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،
مثلا، "دوست داشتی امضای نفر قبلیت مال تو بود" و امثالهم!

مارا به خیر شما امید نیست، شر رو کم می کنیم!

پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، Hamid Jafary Pooya
در ضمن لطفا بدون تعصب و علمی و برابر دانسته های تجربی و ثابت شده پاسخ بدین!
فقط در خصوص تاپیک "دلخوری" میگم که بیایید بند دهان را ببندیم و بال اندیشه را بگشاییم!

توی این چند قت اخیر،تاپیک های علمی آقا سعید(مدیر عامل راهکار گستر قرن) واقعا بار علمی سایت رو بالا بردن،

پاسخ
چه عجب بالاخره یکی پیدا شد یه پست اعتقادی بذاره.تاحالا به طور جدی به همچین سوالایی فکر کردین؟؟
اثبات خدا و آفرینش جهان توسط او باشه برای بعد از ششم، یعنی بعد از امتحانات. فقط یه نکته بگم: فرمودید بدون تعصب و علمی باشه، بسیار حرف خوبیست، ولی بعدش گفتید بر اساس تجربیات باشه، هرچند که بر اساس تجربیات هم وجود خدا اثبات می شه، ولی تجربه تنها راه علمی رسیدن به حقایق نیست، همونطور که خود شما ریاضیاتیاهم با استقرا به حکم کلی می رسید.
ولی اصل بحث باشه برای بعد از امتحانا...
صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya
درست می فرمایید در رابطه با استقرا!
ولی توجه کنین که در ریاضیات یه سری اصل ها هستن که ما اون هارو بدون دلیل می پذیریم تا بتونیم
باهاشون چیزهای دیگر رو اثبات کنیم، مثل خط و نقطه در هندسه ی اقلیدسی. لزوما نمیشه تعریف دقیقی براشون عنوان کرد، ولی تا زمانی که چیزی عکس اون اصول رو نیاره مجبوریم بدون تعریف قبولشون کنیم.

پاسخ
 سپاس شده توسط motahare
سلام

همین بحث شما یعنی اثبات خدا ، چیزی وجود دارد که ما را به سمت تفکر در این مورد می کشاند ، شما می گویید خدا ساخته ذهن بشر است که برای خودش یک حامی داشته باشد من از شما می پرسم آیا همین ذهن بشر نمی توانست خودش را خدا بداند ؟ خودش را برتر از همه چیز و همه کس؟ بشر برای خود خدایی انتخاب کرده که گویی ذاتی است خب ذات انسان علت معلول چیست ؟ براستی که در فلسفه بهترین شیوه اثبات خداوند همان تسلسل علل است و چه زیبا فرمودند امام علی (ع) در نهج البلاغه در وصف خدا شناسی که اگر ما می توانستیم خدا را بشناسیم خداییش را نقض کرده ایم !!! چیزی که برتر از ذهن ماست را با ذهن نمی توان درک کرد .

من و تو وجود داریم چون خدا وجود دارد .
پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، mr.allahbeigi ، motahare
اتفاقا انسان هایی بودند که خودشون رو خدا می دونستن! از جمله معروف ترین اونها که توی دبیرستان هم خوندیم مثلا نمرود و یا فرعون!
شاید دلیل اینکه کسی در گذشته به خودش عنوان خدا نمی داده در غرب قدرت کلیسا و اینکه این مغایر با دین اونها بوده و در جاهای دیگه هم به دلیل وجود قدرت در دست انسان های مذهبی کسی همچین جراتی به خودش نمی داده که خودش رو خدا بدونه و چنین اشخاصی رو به شدت سرکوب می کردن.

*)در مورد تسلسل علل بیشتر بگین لطفا!

لزوما انسان(من نوعی) که تنها ابزار و امکاناتش برای درک و فهمیدن طبیعت و دور و اطرافش حواس پنجگانه و قدرت تفکره چرا باید به چیزی که ورای ذهن اونه ایمان داشته باشه و گمان کنه وجود داره در حالی که هیچ نشانه ای بر وجود خدا نیست که با این ابزار انسان(حواس پنجگانه و تعقل)قابل اثبات باشه.

خانم بهار، نظرتون با ضمینه ی مذهبی همرا بود، من در اثبات وجود خدا موندم دیگه چه برسه به اینکه بخوام قبول کنم پیامبرهایی اومدن و اصول و روش زندگی آوردن به اسم دین.در پاسخ هاتون بیشتر از منطق محض استفاده کنین تا اصول دینی لطفا.

پاسخ

در مورد این که شما میگی به دلیل شرایط کسی جرات نداشته ادعای خدایی کنه موافقم
اما اگر شرایط مهیا بود و در ازادترین شرایط هم باشه باز هم انسان ادعای خدایی نمیکرد (مگر اینکه دیوونه باشه مثل فراعنه)وهمیشه خودش رو به یه قدرت والاتر متصل میکنه
بیایید ذات انسان بدون هیچ پیامبر و راهنمایی در نظر بگیریم وببینیم اگر خودش باشه و خودش به چه نتیجه ای میرسه؟
آیا باز هم ادعای خدایی میکنه؟
مثلا همین آیین مهر ایران باستان خودمون رو در نظر بگیرین هیچ اثری از وجود پیامبران در اون نیست چون پیامبران به یک خدای واحد اشاره میکردن اما آیین مهر یک آیین چند خداییست واین دلیل منه برای این که ثابت کنم این آیین زاده تفکرات خود بشره
اما همین آیین که از تفکرات بشر به وجود اومده هیچ انسان خاصی رو به عنوان خدا معرفی نکرده و یه قدرت بالاتر به نام میترا رو معرفی میکنه
آیین مصر هم چند خدایی بوده و در این آیین یک خدا از بقیه والاتر بوده
در این میان فراعنه هم ادعای خدایی میکردن اما هیچ وقت ادعا نمیکردن که خدای مطلق جهان هستند
یا مثلا قبایل آفریقایی یا سرخ پوستها هم خدای یکتا رو پرستش نمیکنن اما یک انسان رو هم پرستش نمیکنن و میافتن به جون ارواح مقدس خودشون
خلاصه این که انسان اگر با عقل و تفکرات خودش پیش بره به وجود یه قدرت بزرگتر پی میبره ومن حرف های بهار خانم رو تایید میکنم
پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، crux ، motahare
(21-06-2012، 01:03 AM)crux نوشته است:  اتفاقا انسان هایی بودند که خودشون رو خدا می دونستن! از جمله معروف ترین اونها که توی دبیرستان هم خوندیم مثلا نمرود و یا فرعون!
شاید دلیل اینکه کسی در گذشته به خودش عنوان خدا نمی داده در غرب قدرت کلیسا و اینکه این مغایر با دین اونها بوده و در جاهای دیگه هم به دلیل وجود قدرت در دست انسان های مذهبی کسی همچین جراتی به خودش نمی داده که خودش رو خدا بدونه و چنین اشخاصی رو به شدت سرکوب می کردن.

لزوما انسان(من نوعی) که تنها ابزار و امکاناتش برای درک و فهمیدن طبیعت و دور و اطرافش حواس پنجگانه و قدرت تفکره چرا باید به چیزی که ورای ذهن اونه ایمان داشته باشه و گمان کنه وجود داره در حالی که هیچ نشانه ای بر وجود خدا نیست که با این ابزار انسان(حواس پنجگانه و تعقل)قابل اثبات باشه.

خانم بهار، نظرتون با ضمینه ی مذهبی همرا بود، من در اثبات وجود خدا موندم دیگه چه برسه به اینکه بخوام قبول کنم پیامبرهایی اومدن و اصول و روش زندگی آوردن به اسم دین.در پاسخ هاتون بیشتر از منطق محض استفاده کنین تا اصول دینی لطفا.

1- هنوز ششم نشده، در نتیجه نمی خوام کامل وارد مباحث بشم، ولی مطالب دوستان را دنبال می کنم.
2- ابزار و امکانات انسان برای درک اطراف، تنها حواس پنج گانه و قدرت تفکر نیست. (بعداً اون ابزار دیگه را می گم) ولی به عنوان مثال وقتی بین دو نفر ارتباط بسیار صمیمی وجود دارد، مثل دو دوست و یا مادر و فرزند، زمانی که برای یکی در مکانی اتفاقی می افتد، شخص دوم در جایی دیگر بدون اطلاع از شخص اول مثلاً دچار دلهره و نگرانی می شود.
3- نشانه های وجود خداوند که قابل درک با حواس پنجگانه و قدرت تفکر باشند، وجود دارند. کما اینکه بسیاری از دانشمندان (مثل انیشتین) با مشاهدات و علم خود به طبیعت به وجود خدا اقرار کرده اند.

4- اگر در زمان گذاشتن مطالب خود از فونت tahoma با اندازه small استفاده کنید فضای سایت زیباتر می شود!!!

(21-06-2012، 02:26 AM)Hamid Jafary Pooya نوشته است:  در مورد این که شما میگی به دلیل شرایط کسی جرات نداشته ادعای خدایی کنه موافقم
اما اگر شرایط مهیا بود و در ازادترین شرایط هم باشه باز هم انسان ادعای خدایی نمیکرد (مگر اینکه دیوونه باشه مثل فراعنه)وهمیشه خودش رو به یه قدرت والاتر متصل میکنه
بیایید ذات انسان بدون هیچ پیامبر و راهنمایی در نظر بگیریم وببینیم اگر خودش باشه و خودش به چه نتیجه ای میرسه؟
مثلا همین آیین مهر ایران باستان خودمون رو در نظر بگیرین هیچ اثری از وجود پیامبران در اون نیست چون پیامبران به یک خدای واحد اشاره میکردن اما آیین مهر یک آیین چند خداییست واین دلیل منه برای این که ثابت کنم این آیین زاده تفکرات خود بشره
اما همین آیین که از تفکرات بشر به وجود اومده هیچ انسان خاصی رو به عنوان خدا معرفی نکرده و یه قدرت بالاتر به نام میترا رو معرفی میکنه
در این میان فراعنه هم ادعای خدایی میکردن اما هیچ وقت ادعا نمیکردن که خدای مطلق جهان هستند
یا مثلا قبایل آفریقایی یا سرخ پوستها هم خدای یکتا رو پرستش نمیکنن اما یک انسان رو هم پرستش نمیکنن و میافتن به جون ارواح مقدس خودشون
خلاصه این که انسان اگر با عقل و تفکرات خودش پیش بره به وجود یه قدرت بزرگتر پی میبره ومن حرف های بهار خانم رو تایید میکنم
1- لطفا مستند صحبت کنید، این که اگر شرایط مهیا بود، باز هم انسان ادعای خدایی نمی کرد را از کجا آوردید؟؟
2- آیین ایرانیان باستان چه بوده؟؟ شما مطمئنید که در اعتقادات ایرانیان باستان هیچ خدای واحدی وجود نداشته؟؟ آیین مصریان چه بوده؟؟ آیا فرعون ها هیچ وقت ادعای خدایی مطلق جهان را نکردند؟؟ آیین سرخ پوستان چیست؟؟؟ (شاید این سوالات برای شما حل شده باشه، ولی اگر منبعی مطمئن برای پاسخ این سوالات ذکر کنید، خیال ما هم راحت تر می شه. آخه شما با ذکر موارد تاریخی که صحت آن ها مشخص نیست، نتیجه گرفتید که انسان با عقل خودش پی به قدرت بزرگتر می بره!!)

صدای گیتار من ...
صوت الغيتار بلدي ...
بنیم گیتار سِس ...
میرا گٹار آواز کر رہا ہے ...
... My guitar sound
... Mea Cithara sonus
... Mi guitarra suena
... Mijn gitaar geluid
... Il mio suono di chitarra
... Můj kytarový zvuk
... Мой гитарный звук
... 私のギターの音
.... 我的吉他的聲音
... 내 기타 소리
... Իմ կիթառ ձայնային
... เสียงกีตาร์ของฉัน
... আমার গিটার শব্দ

پاسخ
 سپاس شده توسط crux ، Hamid Jafary Pooya ، motahare
(21-06-2012، 06:25 PM)mr.allahbeigi نوشته است:  
(21-06-2012، 01:03 AM)crux نوشته است:  اتفاقا انسان هایی بودند که خودشون رو خدا می دونستن! از جمله معروف ترین اونها که توی دبیرستان هم خوندیم مثلا نمرود و یا فرعون!

1- هنوز ششم نشده، در نتیجه نمی خوام کامل وارد مباحث بشم، ولی مطالب دوستان را دنبال می کنم.
2- ابزار و امکانات انسان برای درک اطراف، تنها حواس پنج گانه و قدرت تفکر نیست. (بعداً اون ابزار دیگه را می گم) ولی به عنوان مثال وقتی بین دو نفر ارتباط بسیار صمیمی وجود دارد، مثل دو دوست و یا مادر و فرزند، زمانی که برای یکی در مکانی اتفاقی می افتد، شخص دوم در جایی دیگر بدون اطلاع از شخص اول مثلاً دچار دلهره و نگرانی می شود.
3- نشانه های وجود خداوند که قابل درک با حواس پنجگانه و قدرت تفکر باشند، وجود دارند. کما اینکه بسیاری از دانشمندان (مثل انیشتین) با مشاهدات و علم خود به طبیعت به وجود خدا اقرار کرده اند.

4- اگر در زمان گذاشتن مطالب خود از فونت tahoma با اندازه small استفاده کنید فضای سایت زیباتر می شود!!!

(21-06-2012، 02:26 AM)Hamid Jafary Pooya نوشته است:  در مورد این که شما میگی به دلیل شرایط کسی جرات نداشته ادعای خدایی کنه موافقم
1- لطفا مستند صحبت کنید، این که اگر شرایط مهیا بود، باز هم انسان ادعای خدایی نمی کرد را از کجا آوردید؟؟
2- آیین ایرانیان باستان چه بوده؟؟ شما مطمئنید که در اعتقادات ایرانیان باستان هیچ خدای واحدی وجود نداشته؟؟ آیین مصریان چه بوده؟؟ آیا فرعون ها هیچ وقت ادعای خدایی مطلق جهان را نکردند؟؟ آیین سرخ پوستان چیست؟؟؟ (شاید این سوالات برای شما حل شده باشه، ولی اگر منبعی مطمئن برای پاسخ این سوالات ذکر کنید، خیال ما هم راحت تر می شه. آخه شما با ذکر موارد تاریخی که صحت آن ها مشخص نیست، نتیجه گرفتید که انسان با عقل خودش پی به قدرت بزرگتر می بره!!)
موارد1و 2 و 3 مربوط به آقای اله بیگی:
{مورد 1: منتظر عنوان کردن اون موارد هستم.
مورد 2:من به طور عقلانی نمی تونم به اون احساساتی که گفتین یقین پیدا کنم و از اون ها به عنوان وسیله ای برای درک طبیعت و دورو اطرافم استفاده کنم. مثلا من توی خواب می بینم که دارم پرواز می کنم آیا این نشونه ای هستش که من می تونم به خواب هایی که می بینم اعتماد کنم! شاید لزوما ترشح یه سری غدد در انسان باعث بوجود اومدن اون احساس در مادر نسبت به فرزندش میشه که از اتفاق این مسئله و دچار مشکل شدن فرزند باهم در یه زمان اتفاق افتادن!
در رابطه با مورد 3م: الان من و شما و دوستان دیگه داریم باهم بحث می کنیم و آلبرت انیشتن الان در جمع ما نیست پس لزومی نیست که نقل قول ایشون اینجا بیاد، نقل قول از دیگران برای تحکم صحبت و نوشته ی خودمون کار بیهوده ایه چون باعث میشه خلاقیت انسان و از بین بره. در مورد اینکه نشانه هایی که با حواس پنجگانه و تفکر قابل اثبات برای وجود خداوند هستند مثال بیارین.

در مورد صحبت های آقای جعفری پویا:
{مستند صحبت کنین، مثل استادهای دانشگاه نباشین چون یه موضوعی براشون اثبات شده اون رو طوری بیان می کنن که انگار برای شنونده هم اثبات شده، فکر کنین اینجا من و دوستان دیگه هیچ چیزی بلد نیستیم و می خوایم از ابتدا و با وجود هیچ دلیل و برهانی برای خودمون ثابت کنیم که آیا لزومی وجود داره که آفرینش(از نظر من تکامل تدریجی) نیاز به پروردگار داشته باشه و آیا اطلا خداوندی وجود داره؟
ممنون از پیوستنون به این بحث.
}

پاسخ
 سپاس شده توسط Hamid Jafary Pooya ، motahare ، mr.allahbeigi
سلام
من اصولا وقتی تو مشکلاتی می افتم که دارم له می شم و نمی تونم کاری بکنم از خدا کمک می خوام. در مشکلاتی که برای شما پیش میاد همین اتفاق می افته یا نه؟ اگه ممکنه دوستان با توجه به تجربه هاشون به این سوال جواب بدند.
حضرت علی علیه السلام:
زمانه عمر از شما می گیرد،
شما از زمانه چه می گیرید...؟!
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان