امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امتیازات: 2.77
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
باغ سیب
#1
احداث باغ سيب ( انتخاب محل )
احداث باغ سيب ( انتخاب محل ):

پرورش سيب يک طرح و سرمايه گذاري گران و درازمدت است . روي اين اصل پرورش دهندگان سيب بايد از خطاهاي جدي پرهيز نمايند . خطاهاي ايجاد شده در طرح کشت سبزي فقط براي يک دوره و يک فصل پايان مي يابد . در حالکيه عمر تجاري يک درخت 30 تا 50 سال است . بنابراين در احداث باغ بايستي کليه جوانب طرح مورد بررسي و دقت قرار گيرد تا جايي براي خطا و اشتباه نباشد . براي موقعيت در آتي انتخاب درست محل ، يکي از فاکتورهاي عمده ميباشد . در اراضي شيبدار و يا در مناطق پست و يا مناطقي که سرماي سخت در بهار يا سرماي شديد زمستانه در محل وجود داشته باشد ، از اجرای طرح در اینگونه از مناطق دوري جست .

در مناطقي که اراضي داراي شيب خيلي کم باشند و در مسير جريان هواي سرد قرار نداشته باشند مناسب است . در اينگونه مناطق احتمال و ریسک يخ زدگي در بهار کمتر ميباشد بطوريکه اختلاف درجه حرارات در مواقع يخ زدگي بهاره در طول صدمتر بين 5/2 تا 3 درجه ميباشد .

محل باغ بايستي از مسير باد غالب زمستانه محفوظ بماند . معمولاً شروع رشد جوانه ها در شيبهاي جنوبي زودتر و در شيب شمالي ديرتر ، ميباشد . اقليم سيب جزء ميوه هاي مناطق سرد ميباشد . بطورکلي درطول 50تا 30 درجه شمالي رشد و نمو ميکند . در حاليکه نور آفتاب کافي باشد با استفاده از نور الترویوله خورشید ميوه ها بخوبي رنگ مي گيرند و بهمين خاطر از بازار پسندي مناسبي ، برخوردار هستند . از طرفي در مناطقي که دود و يا گرد و غبار و آلودگي هوا کم باشد بهترين مناطق براي احداث باغ سيب بشمار مي رود . درخت سيب در مقابل درجه حرارات پائين و زمستانهاي سخت مقاوم ميباشد . ساقه ها تا 35- و40- درجه و گلها 2/2- و 3/2- درجه و ميوه هاي کوچک 1/1+ تا 2/2- درجه مقاوم هستند . سيب تغييرات درجه حرارت در زمستان را نمي پسندد . چنانچه بعد از يک هواي گرم در زمستان به يکباره درجه هوا افت کند و هوا سرد شود براي درخت سیب ضرر خواهد داشت . مقاومت سيب در مقابل درجه حرارت پائين بين واريته هاي سيب متفاوت است .

مدت دورمانسی براي درخت مناسب نباشد و سرماي کافي زمستانه را طی نکند قسمتي از گلها مي ميزند و بقيه گلها يا با هم باز نشده ویا در مجموع وضع نرمالی نخواهند داشت. گلهائيکه به اين نحوه دير باز شوند، در گرده افشاني اختلالاتی بوجود خواهد آمد و مي ريزند . چنانچه دوره زمستانه مناسب نباشد جوانه های برگ باز نشده و درخت لخت خواهند ماند در اين صورت سوختگي درخت پيش خواهد آمد .

سيب گرماي زياد تابستانه را دوست ندارد . چنانچه درجه حرارت از نرمال بيشتر باشد رشد آهسته شده بعضاً متوقف ميشود و ريزش ميوه شروع شده وکيفيت ميوه نيز کاهش مي يابد . اگر درجه حرارات خيلي زياد شود سوختگي ميوه مشاهده خواهد شد و اگر درجه حرارت از 40 درجه افزايش يابد رشد متوقف شده و بيشتر از 40 درجه زيان خواهند ديد .

در مناطقي که ميزان بارش ان از 500 تا 600 ميليمتر کمتر باشد تامين منابع آب آبياري مطمئن ضروریست .

رطوبت نسبي بالا سبب بيماريهاي مختلف از جمله مبارزه با بيماري قارچي را افزايش ميابد . خيلي پائين امدن رطوبت نسبي در تابســـتان بــاعث ريزش ميوه و رطوبت نسبي مناسب براي باعث بهبود وضع گرده افشاني خواهد شد.

خاک هر چند بعضي از واريته ها ، خاک مخصوصي را می پذیرند ، ولي پرورش اغلب سیبها در تيپ هاي مختلف خاک نتيجه داده است . در باغات سيب بايستي خاک روئي و زيرين مطالعه و آزمايش شوند . درختان سيب ، بافتهاي خيلي سنگين و يا خيلي سبک را دوست ندارند . درختان سیب سيستم زهکشي مناسب را دوست دارند . و با اناليز خاک ميزان آهک و مشخصات شوري و غيره باید مشخص شوند .

انواع سيبهاي پيوندي

خيلي کوتاه M9 و M27 کوتاه ( M26 ) نسبتاً کوتاه ( MM106 ) بلند ( MM 111 ) خيلي بلند

(M25 ) M-9 :

این پایه سیب خيلي کوتاه ، در دنيا بيشترين نوعی است که مورد استفاده است . از بدو کاشت در طول عمرش نياز به قيم دارد . يکسال بعد از کاشت شروع به ميوه دهي ميکند . در بهترين شرايط ارتفاع آن بين 5/2 تا 7/2 متر تجاوز نمي نمايد . روي پايه M9 واريته استارکينگ دلیجيوس و کلدن دلي جيوس و گراني اسميت پيوند میزنند .

پايه M-9 در مقابل پوسيدگي طوقه مقاوم بوده ولي در مقابل شته پنبه اي و سوختگي آتش حساس است .فواصل کاشت با توجه به درجه حاصلخيزي خاک در اينگونه واريته ها 5/1 در 5/3 متر و يا 2 در 5/3 متر اقتصادي است و دوره توليد آن 15 تا 20 سال است . M27 : از لحاظ اندازه نصف M9 يعني 120 سانتيمتر ارتفاع خواهد داشت و در عمل خيلي استفاده نمي شود . در حقيقت در فواصل بين درختان M9 و يا بقيه کاشته ميشود . در هکتار 8000 تا 10000 عدد کاشته خواهد شد . توليد آن 50 تا 60 تن در هکتار ميباشد .

MM106 :

در مقابل شته مقاوم است ولي به پوسيدگي طوقه حساس ميباشد . لذا در حاليکه آلوده به قارچ پوسيدگي طوقه از کاشت اين گونه واريته ها بايد خودداري نمود . بنابراين در خاکهائيکه داراي زهکش خيلي خوبي باشند و با ابياري قطره اي آبياري شود توصیه ميشود . بعلت قوی بودن ريشه نيازي به قيم ندارند . اينگونه از پايه هاي 2 تا 3 ســال بــعد از غـــرس به ميوه مي نشيند . چنانچه روي پايه MM106 وارتيه هاي قوي و بلند پيوند شوند فواصل کاشت 3 * 5 متر و يا 3 * 6 متر و با واريته کوتاه ( Spur ) ------- شوند فواصل کاشت 5/2 در 4 متر و يا 3 در 4 متر خواهد بود .

MM111 :

اين پايه قوي و بلند بوده ، نحوه ريشه دهي آن خيلي خوب ميباشد . پيوند روي اينگونه پايه هاي واريته اي قوي و بلند را توصيه ميکنيم . که فواصل آن 5/3 متر در 6 متر خواهد بود چنانچه از نوع کوتاه پوند شوند با توجه به حاصلخيزي خاک فواصل کاشت 3 در 5/4 متر و يا 3*5 متر خواهد بود .

بيولوژي تلقيح :

معمولاً سيب خود القائی نبوده يعني از گرده يک واريته به همان واريته عقيم ميباشد . فقط از گرده خارجي محصول خوبي ميدهد . نود درصد انواع سيب گرده افشاني آن توسط زنبور صورت ميگردد . در زمان گل دهي وجود زنبور از اهميت زيادي برخوردار است . اثرات زنبور در هواي ساکن و افتابي خيلي خوب کار ميکند . چنانچه درجه حرارات هوا زير 18 باشد فعاليت زنبور متوقف است . بالاي 27 درجه فعاليت آهسته خواهد شد . تعداد زنبور براي باغات هر 3 تا 4 هکتار 15000 تا 20000 خواهد بود . براي باغاتي که حداکثر توليد را دارد اين ميزان به 3 تا 4 برابر خواهد شد . براي احداث باغ با در نظر داشتن نوع وارتيه ها بموارد زير توجه داشت

[تصویر:  19.jpg]

[تصویر:  363798_BqAhFOGS.jpg]


پاسخ
 سپاس شده توسط mr.allahbeigi ، mana


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان