امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تیره نعناع Labiatae
#1

[تصویر:  Chamissos_hedge_nettle.jpg]


طبق بررسی که من کردم در تیره نعناع 4000 گونه گیاه وجودداره که در 200 جنس جای داده شدن و در کل کره زمین پراکنده هستن که بیشترین انتشار در منطقه مدیترانه است.

گیاهان عموماً علفی یکساله یا پایا و دارای ساقه های راست یا خزنده اند بعضی از آنها ظاهر بوته مانند و ساقه های متعدد و چوبی شده دارن که در بین آنها بندرت نمونه های پیچیده یا درختچه مانند ممکن است یافت می شه.

از مشخصات این گیاهان آن است که ساقه های چهار گوش دارن. از قاعده ساقه آنها نیز غالباً ساقه های فرعی منشأ می گیره که حالت خزنده در سطح زمین پیدا می کنند و یا درون خاک وارد شده به صورت ساقه زیرزمینی در میان.

گیاهان تیره نعناع عموماً برگهای متقابل گاهی ساقه آغوش و بندرت فراهم دارن. برگهای آنها عموماً ساده است بطوریکه وجود برگهای مرکب در آنها دیده نشده. گلهای آنها کامل نامنظم ، نر – ماده و مجتمع بصورت دسته هایی واقع در محور ساقه و یا قسمت انتهایی آن است.


میوه گیاهان تیره نعناع 4 فندقه ای و محتوی دانه های بدون آلبومن است و مشخصاتش اینه که معمولاً محصور در کاسه گل باقی می مونه بعضی از این گیاهان نیز ندرتاً ممکنه میوه ای به صورت شفت داشته باشن.
از جنس های مهم تیره نعناع عبارتند از :

Teucrium ( گونه200)
Ajuga ( گونه60)
Scutellaria ( گونه300)
Nepta ( گونه200)
Marrubium ( حدود 50 گونه)
Stachys (حدود 200 گونه)
Thymus ( گونه70)
Mentha (حدود 20 گونه)
Ocimum ( گونه60)
Lavandula ( گونه40-30)
Dracocephalum ( گونه50)
Phlomis ( گونه70)
Lamium ( گونه50)
Coleus ( گونه150)

منبع : http://www.rosaj.blogfa.com/
پاسخ
 سپاس شده توسط saeed shojaei ، mana


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان