امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.68
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گیاه کرچک
#1
گیاه کرچک عضوی از خانواده فرفیون، گیاه زبر و یک ساله است که در نواحی معتدل افراشته می‏شود. دانه کرچک حاوی روغن سبک بی رنگ یا روغن سبز رنگ است. مصارف عمده کرچک عبارتند از: بعضی از انواع گیاه کرچک تزئینی هستند، ولی بیشتر آنها برای تولید دانه گیاه کرچک که از آن روغن کرچک استخراج می‏شود کشت داده می‏شود. روغن کرچک یک مسهل قوی است ولی استفاده عمده آن به عنوان یک ماده خام صنعتی است. روغن کرچکی که آب آن گرفته شده باشد، به عنوان یک ماده خشک کننده سریع رنگها و جلا دهنده در تولید روغن‏های روان کننده مقاوم در برابر درجه حرارت زیاد، پلاستیک‏ها، مایعات لزج، قارچ کشها، محصولات لاستیکی، صابونها و مواد نرم کننده پلاستیکها استفاده می‏شود. تفاله کرچک یک نوع پودر محسوب می‏شود و اگر سمیت آن گرفته شود به عنوان یک غذای حیوانی مورد استفاده قرار می‏گیرد. دانه‏های حاوی یک پروتئین سمی به نام رایسین است. علائم مسمومیت با آن: تهوع، اسهال، دل پیچه زیاد. خواص سمی آن با حرارت زایل می‏شود. دانه‏های کرچک حاوی چندین عامل آلرژی زا بوده که قادرند تب یونجه شدید، آسم و کهیر در اشخاص حساس شده ایجاد کنند. موقعی که روغن کرچک استخراج می‏شود رایسین و آلرژی زاهای موجود در دانه‏ها در تفاله یا گوشت میوه باقی می‏مانند به طوری که روغن تجاری مخاطره‏آمیز نیست.
الیاف ساقه کتان مورد استفاده برای بافت پارچه و حوله کتان و طناب‏ها، تورها و نخ بندهای‏کتانی هستند، این الیاف سبک، محکم و خیلی جاذب آب است و استقامت آن در موقع خیس بودن افزایش پیدا می‏کند. در مراحل استخراج کتان از روش‏های مختلف رطوبت دهی، خیساندن و از انواع ماشین‏های مکانیکی استفاده می‏شود که مخاطراتی را در


كرچك روغني Ricinus communis
تيره : Euphorbiaceae
گياهي است علفي كه بنا به محل رويش ،‌طول دوره ي رشد آن متفاوت است به صورتي كه در مناطق سردسيري بك گياه يكساله بوده ولي در مناطق گرمسير به صورت چندساله در آمده و ممكن است از لحاظ حجمي فضاي بسبار بزرگي رااشغال كند و به صورت درخت يا درختچه در آيد . برگها در اين گياه متناوب ، ‌پنجه اي با كناره اي دندانه دار و دمبرگ نسبتاً دراز به رنگهاي سبز يا قرمز ديده مي شوند . گلهاي آن تك جنس بوده كه بر روي يك گل آذين خوشه مانند قرار گرفته اند ؛‌ به طوري كه در يك گل آذين گلهاي نر در قسمت تحتاني و گلهاي ماده در قسمت فوقاني گل آذين قرا گرفته اند . ميوه ي آن يك نوع كپسول سه برچه اي است كه كه در زمان رسيدن گشوده شده و همزمان هر برچه از سطح شكمي يك دانه را آزاد مي كند كه دانه ها داراي تزئينات خاصي نيز هستند . اين دانه ها بزرگ و به رنگ قرمز و يا سبز مايل به خاكستري ديده مي شوند .
تركيبات شيميايي :
از دانه ي كرچك روغن بدست مي آيد . همچنين در دانه ي كرچك آلكالوئيدهاي سمي به نام ريسين و ريسينين وجود دارند كه خوشبختانه در زمان استحصال روغن از دانه ها اين آلكالوئيدها در پس مانده ي آن باقي مانده و در روغن وجود ندارند .
خواص درماني :
از روغن كرچك براي رفع برخي دردهاي عضلاني و رماتيسمي استفاده مي شود . همچنين به خاطر اثر مسهلي شديدي كه اين روغن دارد براي آزمايشات پزشكي كه نياز به خالي بودن روده ها و معده دارد از اين روغن به عنوان مسهل استفاده مي شود .

http://akesh.persianblog.ir/post/31/

پاسخ
 سپاس شده توسط mana


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مشخصات گیاه اکالیپتوس : bahar 1 1,149 28-11-2012، 03:36 PM
آخرین ارسال: Dash @li

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان