امتیاز موضوع:
 • 38 رأی - میانگین امتیازات: 2.66
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دنــا ، شکوه قله ای ایران در خودرویی ایرانی
#1
وزير صنايع در حالي از اصطلاح "چهارمين خودروي ملي " براي دنا استفاده كرد كه اين خودرو بر روي پلت فرم سمند يعني همان نخستين خودروي ملي، طراحي و توليد شده است.
با توجه به توليد دنا بر روي پلت‌فرم سمند، اين خودرو جديدترين مدل سمند محسوب مي‌شود و نمي‌توان آن را يك محصول جديد با طراحي و پلت‌فرم منحصر به فرد به شمار آورد.
دنا كه امروز در حضور وزير صنايع، روساي كميسيون‌هاي اقتصادي و نايب رييس اول مجلس، رئيس سازمان گسترش و جمعي از مديران شركت ايران خودرو رونمايي شد، طي مدت 9 ماه بر روي پلت‌فرم سمند طراحي شده و در مقايسه آن با سمند مي‌توان به تغيير چراغهاي جلو، آينه‌هاي بغل، سپر جلو و عقب و همچنين برش روي گلگير و انحناي روي درها و گلگير اين خودرو اشاره كرد، از نظر تزئينات داخلي نيز مي‌توان گفت بيشترين شباهت را به سمند سورن دارد.[CENTER][تصویر: 24341_312.jpg][/CENTER]محصول جديد ايران خودرو هر چند از نظر ظاهري، شكل و شمايل لوكس و زيباتري را نسبت به مدلهاي قبلي سمند داراست ولي بايد ديد اين زيبايي تا چه حد قابليت جذب مشتري را در رنج قيمتي اعلام شده، دارد.
رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع در اين مورد در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در افق 1404 بايد شاهد طراحي 4 پلت فرم جديد در كشور باشيم كه بر روي هر كدام از اين پلت‌فرمها، پنج محصول جديد توليد و عرضه مي‌شود.
وي ادامه داد: براي دستيابي به توليد اين 20 محصول بايد حدود 3 هزار ميليارد تومان جهت طراحي و تكميل زيرساختها سرمايه‌گذاري شود.
هدايت تصريح كرد: اين پلت فرمها در يك بازه زماني 18 تا 24 ماه به توليد خواهند رسيد و بر اين اساس اواخر سال گذشته طراحي و توليد 2 پلت فرم در ايران خودرو براي توليد يك محصول زير قيمت 10 ميليون تومان و يك محصول با قيمت 13 تا 17 ميليون تومان مصوب و ابلاغ رسمي شد.
وي افزود: در اين زمينه ساز و كار نيروي انساني، توسعه دفاتر طراحي و توليد و مشاركتهاي بين‌المللي لازم نيز در حال فراهم شدن است.
معاون وزير صنايع در تعريف خودروي ملي نيز به فارس گفت: خودروي ملي در 2 بخش طراحي و زنجيره تأمين تعريف مي‌شود.
وي ادامه داد: در بخش طراحي، يك خودرو بايد از نظر بدنه، بخش مونتاژ و تست و قطعات اصلي مربوط به موتور و گيربكس داخلي باشد.
وي تصريح كرد: برخي خودروها مانند دنا بر روي يك پلت فرم ملي توليد مي‌شوند و طراحي موتور، گيربكس و حامل خودرو يك گام اول در توليد خودروي ملي محسوب مي‌شود.
به گفته هدايت، زنجيره تأمين گسترده نيز يكي از الزامات دستيابي به توليد خودرو ملي است كه در حال حاضر 1800 سازنده در ايران وجود دارد كه نيازمند ارتقاء هستند تا وارد زنجيره توليد خودروي ملي شوند.
وي افزود: در حال حاضر بيش از 90 درصد قطعات خودروهاي ملي در داخل توليد مي‌شود.
هدايت در مورد امكان توليد خودروي با قيمت كمتر از 10 ميليون تومان نيز گفت: خودروي با حجم موتور در حد 1200 تا 1300 سي.سي زير 10ميليون تومان قابليت عرضه دارد.
امروز برخلاف رونمايي‌هاي قبلي كه در شركت ايران خودرو صورت مي‌گرفت قيمت دنا بطور دقيق اعلام نشد و مسئولان ايران خودرو فقط به اعلام رنج قيمتي 18 تا 25 ميليون توماني براي اين خودرو بسنده كردند و اعلام قيمت نهايي به آينده موكول شد، شايد اين تأخير تا حدي به خاطر مشخص شدن قيمـت‌گذاري خودرو در سال آينده يعني زمان عرضه دنا به بازار و تأثير اجراي طرح هدفمند سازي يارانه‌ها در بهاي خودرو باشد.
علي اصغر سرايي نيا، معاون فروش ايران خودرو در اين مورد به فارس گفت: قيمت دنا براي انواع ال.ايكس و اي.ال.ايكس در آينده اعلام خواهد شد.
در كنار اين مسائل، خودروسازان امروزه با بحث‌هاي فراتر از موضوعات اقتصادي روبرو هستند كه يكي از آنها رعايت الزامات فرهنگي در توليد محصول است. در اين راستا اخيراً وزارت ارشاد مصوب كرد كه نام خودروهاي داخلي بايد به صورت فارسي بر روي بدنه آنها نصب شود، اين مساله امروز در رونمايي دنا مشاهده نشد و نام اين خودرو مانند محصولات قبلي خودروسازان داخلي به صورت انگليسي بر روي صندوق عقب نصب شده بود.
به اين تريب به نظر مي‌رسد ايران خودرو براي تجاري سازي دنا بايد نام فارسي اين محصول را بر روي خودرو نصب كند.

[CENTER][تصویر: 652_889.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 651_819.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 650_806.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 649_212.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 648_611.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 647_457.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 646_162.jpg][/CENTER][CENTER][تصویر: 645_891.jpg][/CENTER]
می گویند تقوا از تخصص لازم تر است
آنرا می پذیرم، اما می گویم:
آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
- شهید دکتر چمران
پاسخ
 سپاس شده توسط crux


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان