امتیاز موضوع:
  • 38 رأی - میانگین امتیازات: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اولین جشنواره انرژی های تجدیدپذیر
#1


[تصویر:  head.jpg]اهداف برگزاری
به منظور شناسایی و حمایت از دانشجویان پیشتاز در عرصه علم و فناوری و همچنین ترویج روحیه نشاط و شادابی علمی در راستای تحقق اهداف توسعه کشور و نیل به جامعه دانایی محور و دانش بنیان، جشنواره علمی، فناوری دانشجویی انرژی‌های تجدیدپذیر با همکاری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو (زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) و دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌گردد.
از اهداف این جشنواره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
• ترغیب و تشویق تولید علم، توسعه بومی سازی علوم و ایجاد و گسترش رقابت‌های سازنده علمی
• ارج نهادن به فعالیت‌های علمی کاربردی و مساله محور
• استفاده از برگزیدگان جشنواره در جایگاه‌ها و موقعیت‌های مناسب، توسعه کارآفرینی و اشتغال مولد
• ارتقای روحیه تعاون، همکاری و رقابت سازنده در فعالیت‌های علمی بین دانشجویان کشور
• تقویت امکان رقابت‌پذیری علمی بین دانشجویان
• دستیابی به روش‌ها و طرح‌های کاربردی در راستای حفظ منابع انرژی تجدیدناپذیر در کشور برای نسل‌های آینده
• به دست آوردن راهکارهای مناسب و کاربردی جهت برون رفت از بحران آلودگی در ایران و به ویژه کلان شهرهای کشور
• جهت‌گیری هدفمند پروژه‌های دانشجوئی در راستای صنعتی سازی تکنولوژی انرژی‌های تجدیدپذیر
• انسجام پروژه‌ها در دانشگاه‌ها برای انجام یک هدف مشخص و در نتيجه همکاری هر چه بیشتر دانشگاه‌ها با سازمان و نهادهای مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر
• تشويق صنايع به ساخت و توسعه تجهیزات و اجزای مرتبط در این زمینه
• فراهم سازی امکانات انجام تست‌های تجربی بر روی دستگاه‌ها و ابداعات مرتبط در دانشگاه‌ها
• آشنایی دانشجویان با ابعاد کاربردی و صنعتی مطالب علمی مطرح شده در فضای آکادمیک

مراحل برگزاری جشنواره
این جشنواره در سه مرحله برگزار می گردد که به شرح زیر می باشد.
ثبت نام و ارائه چکیده طرح:
در این مرحله تیم های شرکت کننده علاوه بر ثبت نام در جشنواره ملزم به ارائه چکیده ای که شامل توضیحات کلی از طرح و یا اختراع موردنظراست، می باشند. موارد مورد نیاز در فرم مشخصات طرح در قسمت ثبت نام آورده شده است.
این مرحله از 15 خرداد ماه سال 90 آغاز شده و در 15 مرداد ماه همان سال به اتمام می رسد. در پایان مرداد ماه به طرح هاي منتخب در مرحله اول دعوتنامه ارائه طرح/ اختراع در مرحله دوم فرستاده مي شود.
ارائه طرح نهایی:
در این مرحله تیم های شرکت کننده ملزم به ارائه طرح و یا اختراع نهایی موردنظر می باشند. فرمت ارائه طرح نهایی و موارد مورد نیاز در آغاز این مرحله اطلاع رسانی می گردد.
این مرحله از 22 مرداد ماه سال 90 آغاز شده و در تاریخ 28 مهر ماه همان سال به اتمام می رسد.
هيأت داوران در طي يك فرآیند بررسی فشرده، طرح هاي منتخب براي حضور در نمايشگاه را اعلام مي نمايد.
برگزاری جشنواره:
برگزاری جشنواره بخش های مختلفی دارد. یکی از این بخش ها نمایشگاه آثار برگزیده می باشد. این نمایشگاه با هدف ارائه طرح های برگزیده به دانشجویان و بازدیدکنندگان برگزار می گردد. همچنین در خلال برگزاری این نمایشگاه، داوری نهایی توسط هیئت داوران بر روی طرح ها انجام گرفته و طرح های برتر انتخاب و اعلام می گردند.
لازم به ذکر است در هر حوزه، 3 طرح به عنوان رتبه های اول تا سوم (درصورت رسیدن به حد نساب) انتخاب می گردند.
جشنواره در آذر ماه سال 90 برگزار خواهد شد.

جدول زمانبندی جشنواره:

آغاز ثبت نام 15 خرداد ماه 90 پایان مهلت ثبت نام و تحویل چکیده طرح 15 مرداد ماه 90 مهلت تحویل طرح نهایی 22 مرداد ماه لغایت 28 مهر ماه 90 برگزاری جشنواره آذر ماه 90

بحران انرژی
در حال حاضر دنیا با دو بحران بزرگ در زمینه انرژی روبرو است، آلودگی محیط زیست در اثر احتراق سوخت‌های فسیلی و پایان پذیر بودن این سوخت‌ها.
یکی از مهم‌ترین عوامل آلوده کننده محیط زیست در جهان و به خصوص در کشور ما، مصرف انرژی فسیلی در فضاهای مسکونی، برای تهیه آب گرم مصرفی و تامین گرمای فضای خانه است، که با مهاجرت روز افزون از روستاها به شهرها به تعداد مصرف‌کنندگان سوخت‌های فسیلی، که در واقع پایه‌های صنعت نوین جهان و از جمله ایران را شامل می‌شوند افزوده می‌شود.
در بعد جهانی در 30 سال آينده ميزان انتشار دي اكسيدكربن در اثر توليد و مصرف انرژي، با آهنگي سريع تر از رشد مصرف انرژي پايه، افزايش خواهد يافت. ميزان انتشار آن بين سال‌هاي 2000 تا 2030 با رشد يكنواخت 8/1 درصد در سال، درنهايت به 38 ميليارد تن در سال خواهد رسيد كه به منزله 70 درصد افزايش نسبت به ميزان انتشار سالانه كنوني است.
از سوی دیگر كافي نبودن سوخت‌هاي فسيلي و محدوديت آنها در تأمين انرژي در آينده نزديك براساس پيش بيني تمام سناريوها، امری غیرقابل اجتناب است. طبق يكي از سناريوهاي تأييد شده توسط EIA، در صورت وجود ذخيره 1317000 ميليون بشكه نفت خام و مصرف 84 ميليون بشكه در روز (365 روز در سال) منابع نفتي بعد از 43 سال به پايان خواهد رسيد. در مورد گاز طبيعي در صورت ذخيره 1161000 ميليون بشكه معادل نفت خام و مصرف روزانه 19 ميليون بشكه معادل نفت خام (365 روز در سال) اين منابع بعد از 167 سال به پايان خواهد رسيد. همچنين با ذخيره 4416000 ميليون بشكه معادل نفت خام زغال سنگ و مصرف 29 ميليون بشكه معادل نفت خام در روز (365 روز در سال) بعد از 417 سال منابع زغال سنگ نيز به اتمام خواهند رسيد.

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان