بزرگترین انجمن دانشجویی ایران، انجمن مخ ها

دانلود جزوه رایگان، نمونه سوالات رایگان، گزارش کارهای مقاومت مصالح,گزارش آزمایشگاه,فیزیک 1,فیزیک 2,سیالات,هیدرولیک,مقاومت مصالح,ترمودینامیک,آزمایشگاه بتن,نمونه سوالات کنکور ارشد,کارنامه کنکور ارشد 
امتیاز موضوع:
  • 80 رأی - میانگین امتیازات: 2.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[جزئیات]

معیارهای ازدواج موفق

نویسنده پیام
 
مدیر داخلی
*******
انجمن مخ ها
موسسان

وضعيت : آفلاین
موضوعات : 395
ارسال‌ها: 610
تاریخ عضویت: Mar 2011
اعتبار: 396

دلنوشته من

حالت من

سپاس ها 1339
سپاس شده 690 بار در 250 ارسال
جوایز :

ارسال: #1
معیارهای ازدواج موفق

گفتگو با دکتر پروین ناظمی مشاور خانواده

آیا جزو افرادی هستید که تصمیم به ازدواج دارید یا اینکه در حال حاضر متاهلید و از دنیای تجرد خداحافظی کرده اید؟ هیچ فرقی نمی کند چرا که داشتن یک ازدواج موفق برای مجردها و تبدیل آن به یک زندگی موفق برای متاهل ها از اهمیت زیادی برخوردار است و آینده افراد را رقم می زند....

حتما شما هم شنیده اید که می گویند ازدواج مانند یک هندوانه سربسته است. هر چقدر هم در خرید یک هندوانه تخصص داشته باشید باز هم درصدی امکان دارد اشتباه کنید و به جای یک هندوانه قرمز و سالم و شیرین، هندوانه ای سفید و بی مزه نصیب تان شود. به عبارت دیگر، هر چقدر هم قبل از ازدواج، محتاط باشید و همه جوانب را بسنجید باز هم معلوم نیست نتیجه آن ازدواج موفقی باشد. اما دکتر پروین ناظمی، روان شناس و مشاور خانواده این نظریه را تایید نمی کند و معیارهای یک ازدواج موفق را پلی برای داشتن یک زندگی موفق می داند. آنچه می خوانید گفت وگوی ما با خانم دکتر ناظمی درباره معیارهای یک ازدواج موفق و باورهای غلط پیرامون آن است.

▪ خانم دکتر! از ازدواج موفق چه تعریفی دارید؟

ازدواج موفق به یک انتخاب صحیح و با تدبیر برمی گردد. متاسفانه بسیاری از افراد ازدواج را وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود می دانند و بر این باورند ازدواج موفق، ازدواجی است که مشکلات دوران تجرد را از بین ببرد. به عنوان نمونه تامین نیازهای مادی و جسمانی، برخورداری از موقعیت اجتماعی بهتر، فرار از مشکلات خانوادگی دوران مجردی، داشتن یک همسر زیبا برای خودنمایی، فرار از تنهایی و مسایلی از این قبیل را ملاک اصلی ازدواج قرار می دهند و چه بسیار ازدواج هایی که به دلیل این باورهای نادرست به طلاق منجر شده است.

▪ بنابراین یک انتخاب موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

مهم ترین نکته برای داشتن یک ازدواج موفق این است که شناخت مقدم بر عشق باشد. به عبارت دیگر، یک انتخاب درست بر مبنای شناخت شکل می گیرد و بعد از شناخت طرف مقابل، عشق به وجود می آید. متاسفانه این روزها دخترها و پسرها اول عشق را تجربه می کنند و بر پایه آن می خواهند به شناخت برسند و این در حالی است که این عشق ظاهری چشم آنها را روی حقایق و عیب های طرف مقابل می بندد و در مدت کوتاهی پس از آغاز زندگی مشترک شان به این نتیجه می رسند که عشق برای خوشبخت شدن کافی نیست و ادامه زندگی برایشان غیرممکن می شود. البته این طور نیست که مشکلات پیش آمده قبل از ازدواج و در دوران دوستی و نامزدی وجود نداشته بلکه دوست داشتن های بدون شناخت و دلبستگی های احساسی مانع شده تا طرفین واقع بین باشند و عیب های طرف مقابل خود را ببینند و اگر هم دیده اند از آن چشم پوشی کرده اند؛ به این امید که بعد ازدواج بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

▪ برای رسیدن به این شناخت، چه پیش شرط هایی لازم است؟

مهم ترین قدم، رسیدن به خودآگاهی و طی کردن مراحل خودشناسی است. فرد باید قبل از هر انتخابی، نقاط ضعف و قوت خود را به طور کامل بشناسد، هدف و ارزش های زندگی اش را مشخص کند و با شناسایی ملاک های یک انتخاب موفق دست به انتخابی شایسته بزند. ما معتقدیم فردی می تواند انتخاب شود و دست به انتخاب بزند که مراحل ۵ گانه بلوغ (رشد جسمانی، عقلانی، اجتماعی، اخلاقی، عاطفی و روانی) را گذرانده باشد. البته نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که هیچ انسانی کامل نیست و باید فردی را انتخاب کنیم که تا حد ممکن به ایده آل های ما نزدیک باشد اما هیچ صددرصدی وجود ندارد. در کنار این موضوع داشتن شرایط روانی مناسب، تطابق فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی، داشتن شخصیتی سالم و باثبات و درک متقابل تفاوت های میان زن و مرد از جمله پیش شرط های یک انتخاب مناسب است که می تواند به یک شناخت مناسب برسد، رنگ عشق به خود بگیرد و یک ازدواج موفق را رقم بزند. در عین حال ما باید مطمئن شویم که طرف مقابل ما در کنار یک همسر خوب بودن، می تواند یک مادر یا پدر خوب هم باشد.

▪ آیا این ممکن است که یک ازدواج موفق به یک زندگی مشترک ناموفق ختم شود؟

این موضوع بستگی دارد که ازدواج موفق از دیدگاه طرفین چه تعریفی داشته و چگونه شکل گرفته است. اغلب ازدواج های مبتنی بر عشق و بدون شناخت کافی از طرف مقابل شاید در اوایل، یک ازدواج موفق باشد اما همان طور که گفتم داشتن یک زندگی موفق را تضمین نمی کند و بحث ها و بگومگوها و دعواها مدت کوتاهی پس از ازدواج آغاز می شود. از طرفی یک ازدواج موفق زمانی به یک زندگی موفق ختم می شود که زن و شوهر مهارت حل مساله و همدلی را بیاموزند و در زندگی مشترک آنها را به کار بگیرند. ببینید، ما باید یاد بگیریم به مسایل از دیدگاه فرد مقابل نگاه کنیم، به احساسات و خواسته های طرف مقابل احترام بگذاریم، زمانی که عصبانی هستیم روی خواسته هایمان پافشاری نکنیم، با بروز کوچک ترین مشکلی یک گفت وگوی منطقی داشته باشیم، به جای شنیدن، مهارت گوش کردن را یاد بگیریم و در زندگی مشترک مان گذشت کنیم و مسایل جزیی و پیش پاافتاده را به جنجال و کشمکش تبدیل نکنیم.

▪ بسیاری از افراد بر این باورند در طول زندگی مشترک عشق جای خود را به عادت می دهد. آیا این عادت در تعریف زندگی موفق جایگاهی دارد؟

زن و شوهر باید هر چند وقت یکبار گردوخاک زندگی مشترک را بگیرند و با ایجاد تنوع، نگذارند عشق به عادت صرف تبدیل شود. البته عادتی که توأم با عشق باشد نشانه ای از یک زندگی مشترک موفق است و نمی توان از آن خرده گرفت و اصلا اجتناب ناپذیر است. توصیه من به همه زوج ها این است که مثلا سالی ۲ هفته از هم دور شوند تا با یک تیر دو نشان بزنند. به این معنا که هم میزان عشق و دلبستگی طرف مقابل را بسنجند و هم مانع شوند تا عشق آنها به یک عادت صرف تبدیل شود. البته نباید فراموش کنیم که پایه یک ازدواج موفق شناخت و پایه یک زندگی موفق عشق، اعتماد، گذشت و صداقت است. درواقع یک زوج موفق خواسته ها و انتظارات خود را به صراحت می گویند، استقلال و فردیت خود را در طول زندگی مشترک حفظ می کنند و به حریم خصوصی طرف مقابل احترام می گذارند، روش های حل اختلاف را می آموزند و به کار می گیرند و برای حفظ رابطه تلاش می کنند و نمی گذارند عادت جایگزین عشق آنها شود.

▪ حالا اگر بنا به دلایلی به این نتیجه رسیدیم که ازدواج ناموفقی داشته ایم یا اینکه دیگر زندگی مشترک موفقی نداریم. در این شرایط مراجعه به یک مشاور خانواده می تواند راهگشا باشد؟

این موضوع بستگی به افراد دارد. زوج های موفق قبل از مراجعه به مشاور و بررسی مشکلات پیش آمده، به دادگاه نمی روند تا سند طلاق را امضا کنند بلکه می کوشند تا مشکلات را به بهترین شکل ممکن حل کنند. البته مشاور به شرطی کمک کننده است که طرفین خودشان بخواهند بحران را حل کنند و به تکنیک های توصیه شده به خوبی عمل کنند. متاسفانه در کشور ما زن و شوهر زمانی به مشاور خانواده مراجعه می کنند که به بن بست رسیده اند و به مشاور نیاز دارند تا حکم طلاق آنها را تایید کند. در این شرایط کاری از دست بهترین و خبره ترین مشاور هم برنمی آید اما اگر زن و شوهر نه برای خراب کردن رابطه بلکه برای حفظ آن به مراکز مشاوره مراجعه کنند قطعا نتیجه خواهند گرفت و می توانند ازدواج و زندگی موفقی داشته باشند.


روزنامه سلامت ( http://www.salamat.ir )


بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن
.
مارک تواین
03-07-2011، 05:55 PM
ارسال یک ایمیل به این کاربر مشاهده‌ی وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ

کانال جک و سرگرمی تلگرام مخ شاد


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ازدواج مهمتر است یا جشن ازدواج ؟ افسانه پناهی 0 211 09-03-2014، 06:40 PM
آخرین ارسال: افسانه پناهی
  معیارهای زنان برای ازدواج درسنین متفاوت!!! WiSe 0 119 05-03-2014، 04:56 PM
آخرین ارسال: WiSe
  10نکته برای داشتن ازدواج موفق! WiSe 0 121 05-03-2014، 04:50 PM
آخرین ارسال: WiSe
  انگیزه رکن اصلی ازدواج وانگیزه های غلط ازدواج افسانه پناهی 4 273 28-01-2014، 12:40 AM
آخرین ارسال: افسانه پناهی
  با انواع ازدواج آشنا شوید،معرفی چند نوع ازدواج مختلف،مشکلات و راه حل آن ها افسانه پناهی 0 174 26-01-2014، 07:10 PM
آخرین ارسال: افسانه پناهی
  رازهای ازدواج موفق نوید خزدوز 0 672 04-11-2011، 12:16 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز
  برخی از معیارهای ازدواج که کم تر به آن‌ها توجه می‌شوند! نوید خزدوز 0 740 03-07-2011، 05:50 PM
آخرین ارسال: نوید خزدوز

پرش به انجمن:

Code Center

X بستن تبليغات