امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات: 2.96
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه کنم چه کنم های بعد از کنکور...!
#1
امتحانات دبيرستان يادتان هست. بعد از امتحان، بچه‌ها دور هم جمع مي‌شدند. در اين جمع، آنهائي كه از لحاظ درسي قوي‌تر بودند به سؤال‌ها پاسخ مي‌دادند و بقيه بهره مي‌بردند. و آن پاسخ‌ها را با جواب‌هاي خود مقايسه مي‌كردند. البته عده‌اي از دانش‌آموزان كه فقط شب امتحان تا صبح بيدار بودند و ا جان در بدن داشتند درس خوانده بودند، از اين جمع فاصله مي‌گرفتند و به دور از اين هياهوها، گوشه‌اي مي‌نشسند و ۲۵/۰ و ۵/۰ نمره‌ها را جمع مي‌كردند بلكه بتوانند نمره قبولي بگيرند. عده‌اي ديگر هم گوئي در اين عالم نبودند و درس و امتحان برايشان اهميتي نداشت. با بي‌تفاوتي نسبت به همه كس و همه چيز از مدرسه بيرون مي‌رفتند تا به كارهاي ديگري كه از نظر آنها اهميت بيشتري داشت برسند.

[تصویر:  download.php?img=938]

اما كنكور! انگار امتحاني فراتر از امتحانات است كه هر فرد در زندگي‌اش تجربه مي‌كند! بعد از آزمون كسي را پيدا نمي‌كني كه نسبت به آزمون و نتيجه آن بي‌تفاوت باشد. هر كسي به دنبال يافتن كليد سؤالات است تا بتواند نتيجه زحمات خود را محاسبه كند. تمام كنكوري‌ها روزشماري مي‌كنند تا زمان اعلام نتيجه فرا برسد و نتيجه زحمات يك ساله خود را ببينند.

به هر حال، آزمون سراسري در كمال صحت و دقت برگزار شد و داوطلبان يك مرحله مهم را پشت سر گذاشتند. اما كنكوري‌ها بعد از آزمون به سه دسته تقسيم مي‌شوند:

گروه اول: افرادي هستند كه يقين دارند پذيرفته مي‌شوند، اين گروه داوطلباني هستند كه طبق يك برنامه‌ريزي دقيق و حساب‌شده مطالعه كرده و با آمادگي بالا در آزمون شركت كرده‌اند و صددرصد به عملكرد خود ايمان دارند البته تعداد اين افراد خيلي زياد نيست.

گروه دوم: افرادي را دربردارد كه دچار ترديد هستند يعني نه مي‌توانند بگويند حتماً قبول مي‌شوند و نه مي‌توانند بگويند حتماً مردود مي‌شوند و در اين وادي سرگشتگي دست و پا مي‌زنند.

گروه سوم: افرادي هستند كه يقين دارند در اين آزمون موفق نمي‌شوند. اين افراد براي شركت در آزمون به مطالعه در چند هفته آخر بسنده كرده و از همان ابتدا به‌صورت آزمايشي در اين امتحان شركت كرده‌اند و چندان به دنبال كسب نتيجه نيستند.

اما آنچه كه بسيار حائزاهميت است و گروه اول و دوم بايد به آن توجه كند مسئله ”انتخاب رشته“ است. حتماً مي‌پرسيد چرا؟

به دو دليل كه برايتان مطرح مي‌كنيم:

اول: آن عده كه يقين دارند قبول مي‌شوند بايد بعد از چند روز استراحت و رفع خستگي ناشي از آزمون، كم‌كم به فكر انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر خود باشند. چون ”انتخاب رشته، انتخاب آينده است“. يعني انتخاب رشته در تمام مراحل زندگي يك فرد مؤثر است. حتي زندگي شخصي، خانوادگي، همسر و فرزندان و آينده فرد و ... هر كدام مي‌تواند از انتخاب رشته او متأثر باشد. با توجه به اينكه زمان توزيع كارنامه اوليه انتخاب رشته، اوايل نيمه دوم مرداد ماه است آنهائي كه اطمينان به قبولي دارند بايد از همين حالا رشته موردعلاقه و دانشگاه موردنظر خود را با دقت مورد تحقيق و بررسي قرار دهند تا بتوانند با ديد باز انتخاب رشته كنند.
دوم: آنهائي كه شك دارند قبول مي‌شوند بايد دقيقاً همانند گروه نخست بنا را بر قبولي بگذارند و به فكر انتخاب رشته باشند. چون اگر اين گروه بنا را بر قبول نشدن بگذارند و در زمان توزيع كارنامه، مجاز به انتخاب رشته باشند، در واقع خيلي از فرصت‌ها را از دست داده‌اند و با يك انتخاب سرسري و به دور از آگاهي، دچار دردسرهاي بعيد، نظير تغيير رشته و مشكلات ناشي از آن خواهد شد. (كه در پايان همين مقاله نكاتي را در مورد انتخاب رشته خواهيم گفت).

اما گروه سوم كه مطمئن هستند پذيرفته نمي‌شوند چه بايد بكنند؟ اين گروه بايد با خودشان رو راست بااشند و تكاليف خود را روشن كنند.

انتخاب رشته، انتخاب آينده است يعني انتخاب رشته در تمام مراحل زندگي يك فرد مؤثر است. حتي زندگي شخصي، خانوادگي، همسر و فرزندان و آينده فرد و ... هركدام مي‌تواند از انتخاب رشته او متأثر باشد.

آنها امسال به هر دليلي بدون آمادگي در آزمون شركت كرده‌اند و اگر نتيجه هم نگيرند، حداقل تجربه كسب كرده‌اند و با توجه به تجارب حاصل شده مي‌بايست تصميم بگيرند آيا مي‌خواهند وارد دانشگاه بشوند يا خير؟

اين افراد در صورتي‌كه پاسخشان به اين سؤال مثبت بود بايد به فكر يك برنامه‌ريزي حساب شده باشند و خود را براي آزمون ۸۶ آماده كنند. اما اگر هدفشان راهيابي به دانشگاه نيست، بهر است راه‌هاي درست ديگري را براي رسيدن به اهدافشان برگزينند، ما هم برايشان آرزوي موفقيت و سربلندي مي‌كنيم و يادآور مي‌شويم كه بسياري از بزرگان، علي‌رغم اينكه تحصيلات دانشگاهي نداشته‌اند، اما با همت و شكيبائي به اهداف عاليه دست يافته‌اند، اما آنچه كه بايد مورد توجه داوطلبان و خانواده‌هاي آنها قرار گيرد اين است كه: آزمون پايان يافته است و نگراني و اضطراب شما هيچ تأثيري در نتيجه آن نخواهد داشت. بنابراين به واسطه انتظار كشيدن براي نتيجه كنكور، زندگي را به خود سخت نگيريد. سعي كنيد تنها نمائيد بلكه به‌كارهاي عقب‌مانده معاشرت با افراد خانواده، گردش، ورزش و تفريح بپردازيد. اين را بپذيريد كه خوب زندگي كردن و خوشبخت بودن حتماً در گرو قبولي و ورود به دانشگاه نيست. ضمن اينكه كنكور يك آزمون علمي است و در علم، ملاك برد و باخت نيست. بلكه آنچه ملاك است رقابت صحيح علمي و دستيابي به نتيجه است. نتيجه چه قبولي باشد يا قبول نشدن هر دو ارزشمند است، زيرا الگوي راهيابي به دانشگاه و دومي كوله‌باري از تجربه را به دنبال دارد كه اگر با دقت و وسواس از اين تجارب استفاده شود انشاءا... در آزمون بعدي به ثمر مي‌نشيند.

در مرحله اول انتشار اسامي قبول‌شدگان كه تقريباً دو برابر ظرفيت دانشگاه‌ها مي‌باشد، به داوطلبان اجازه انتخاب ۱۰۰ رشته / شهر داده مي‌شود.

كه توصيه مي‌كنيم داوطلبان از همين امروز در مورد جمع‌آوري اطلاعات از پذيرفته‌شدگان سال‌هاي قبل يا اساتيد دانشگاهي متخصص اقدام نمايند.

داوطلبان ابتدا و براساس نمرات دريافتي در كارنامه خودبايستي دقت كنند كه در كدام يك از زيرگروه‌هاي اشاره شده در كارنامه نمره بيشتري دريافت كرده‌اند كه موضوع استعدادسنجي خودشان را بايد براساس همين معيار بسنجند سپس براساس علاقه از بين رشته‌هاي موجود در دفترچه‌هاي مربوطه حدود ۱۵۰ رشته / شهر را انتخاب كرده و سپس براساس امكانات موجودشان از بين اين تعداد ۱۰۰ رشته را انتخاب نموده و آنها را به ترتيب علاقه‌شان و همچنين اهميت آن اولويت‌بندي نمايند.

به داوطلبان عزيز توصيه مي‌شود (به‌خصوص گروه اول و گروه دوم كه توضيحات آن در ابتداي همين مطلب آمده است). در مورد انتخاب رشته خودشان همراه والدين عزيزشان و همچنين كساني‌كه صاحبنظر هستند (اساتيد دانشگاهي با قبول‌شدگان سال‌هاي گذشته) مشورت نمايند و از انتخاب رشته‌هائي كه توسط مؤسسات مجاز ارائه مي‌گردد فقط به‌عنوان راهنمائي استفاده كنند.

و همان‌طوري كه اشاره شده فقط به سه عامل علاقه، استعداد و امكاناتشان توجه ويژه‌اي داشته باشند.


[تصویر:  download.php?img=564]
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان