امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 2.97
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعتمــــاد بــــه نفــــس...
#1
اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس او در مورد "من" خویش بستگی دارد.

[تصویر:  download.php?img=879]

شما در مورد خودتان چگونه فکر می کنید؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودتان دارید و به خودتان احترام می گذارید؟ اگر پاسخ شما به سئوال اخیر مثبت باشد، در این صورت می توان گفت که شما از یک من قوی و ایده آل، برخوردارید ، اما اگر شما نظر مساعدی نسبت به خودتان نداشته باشید و به خودتان احترام قایل نشوید، می توان گفت که شما دارای من ضعیفی هستید.

مع الوصف، باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیتهای مختلف زندگی یکسان نیست و ممکن است او در یک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد، ولی در موقعیت دیگری خود پنداری ضعیفی داشته باشد. اما، چیزی که تاسف آور است، این است که اغلب ما، معمولا بیشتر به جنبه های ضعیف خودمان اهمیت می دهیم و تمام توجه امان را بر روی نکته ضعفهایمان متمرکز می کنیم نه بر روی امتیازاتمان. پس، چاره کار چیست؟

نخستین قدم شما برای تقویت و بالا بردن اعتماد به نفستان، درک و فهم این حقیقت باید باشد که اعتماد به نفس، در واقع همان نظر و عقیده ای است که شما راجع به خودتان دارید. آگاهی از این امر منجر به این خواهد شد که در تقویت اعتماد به نفستان در مسیر صحیحی گام بردارید. در مرحله ی بعدی، باید از خودتان بپرسید که چرا در برخی از جنبه های زندگی دارای اعتماد به نفس کافی نیستید؟ یک دلیل آن، شاید مورد مقایسه قرار دادن خودتان با افراد دیگر باشد. به این ترتیب، اگر در این مقایسه شما خودتات را کمتر از دیگران بدانید، مسلما خود پنداری شما روبه نقصان خواهد بود.

به طور کلی، هنگامی که شما خودتان را با فرددیگری مقایسه می کنید، این فرد، چه یک هنرمند باشد، و چه یک ورزشکار، یک وکیل، یک مهندس، یک پزشک، یک تاجر، و یک دانشجو، اگر آن فرد را در برخی خصوصیتها بهتر از خودتان بدانید، خود پنداری شما تضعیف خواهد گشت. اما، جهت مقابله با این وضعیت و جهت این که خود پنداری صحیح و مناسبی از خود داشته باشید، بهترین شیوه نگریستن به سایر افراد، داشتن یک نگرش کلی است- نگرشی که در آن، همه ی انسانها با هم برابر در نظر گرفته می شوند.

هبه عبارت دیگر، به هنگام مقایسه خود با دیگران باید به این نکته توجه داشته باشید که هر انسانی دارای منابع مختلفی است. هیچ کس یک مر د یا یک زن نیست. هیچ کس بلند قد یا کوتاه قد، سنگین وزن یا سبک وزن نیست. بلکه پیش از هر چیز دیگری همه یک انسان هستند. بنابراین، از این نقطه نظر، شما با هر انسان دیگری برابر هستید. شما با یک اسب برابرب نیستید، زیرا یک اسب بسیار قوی تر از شما ست؛ اما شما در مورد قدرت خودتان نسبت به آن اسب، هیچ نقصی در خودتان احساس نمی کنید. سرعت یک سگ بسیار سریعتر و هیکل یک فیل، بسیار تنومندتر از شماست اما شما در این گونه موارد نیز هیچگونه کمبودی در خودتان احساس نخواهید کرد، زیرا این حیوانات خارج از دایره ی تعمیم شما به عنوان یک انسان، قرار دارند.

برخی از ما، افراد دیگر را دارای خصلتهایی می بینیم که خود فاقد آنها هستیم و لذا در خودمان احساس کمبود می کنیم. این احساس کمبود و عدم کفایت - حتی اگر در مورد یک جنبه ی جزئی و کوچک باشد- سریعا در سرتاسر وجود و در کلیت خود پنداری ما، گسترش می یابد. ولی اگر ما همه ی مردم را به چشم یک انسان بنگریم، در آن صورت، دیگر همه کس با هم برابر خواهند بود. بلند و کوتاه، ثروتمند و فقیر، دانا و نادان، چاق و لاغر و ...همگی بی معنا هستند. ما به عنوان یک انسان همگی یکی هستیم و تفاوت و رقابتی بین ما وجود ندارد. بنابراین، از آنجا که رقابت بین انسانها بی معناست، ما نه می توانیم موقعیت خودمان را به عنوان یک انسان بالاتر ببریم و نه می توانیم آن را پایینتر آوریم. ما همیشه یک انسان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود و این یک واقعیت انکار ناپذیر است.

اگر ما دیگران را به عنوان یک انسان بنگریم، متوجه خواهیم شد که هر انسانی در روی زمین، توانایی انجام کارهایی را دارد که ما نداریم. از طرف دیگر ما هم می توانیم کارهایی انجام دهیم که دیگران نمی توانند، اما این امتیازات، اما این امتیازات، ما را از دیگران کوچکتر یا بزرگتر نمی سازد، بلکه فقط باعث ایجاد تفاوتهایی بین ما و دیگران در برخی از زمینه های خاص زندگی می گردد. بنابراین، اگر کسی خصلتی داشته باشد که ما نداشته باشیم، و این مسئله ممکن است از نظر آن کس نوعی برتری به حساب آید، ولی از نظر ما، آن خصلت، تنها تفاوت ساده ای بین ما و او خواهد بود.

بر دو درخت نظری اندازید. یکی از این درختان، ماموت تنومندی با عمری بیش از هزار سال است، آن دیگری، درخت کاج کوچکی است که در بیشه زارها روئیده است. آیا از نظر شما، درخت ماموت تنومند از درخت کوچک کاج برتر است؟ مسلما این طور نیست. از نظر شما، آنها هر دو فقط یک درخت هستند، یکی کوچک و یکی بزرگ. به این ترتیب، زمانی هم که بر دو نفر انسان می نگرید، چه یکی از آنها استعداد بیشتری نسبت به دیگران داشته باشد، چه نه، آنچه که شما خواهید دید فقط دو نفر آدم خواهد بود، نه بیشتر و نه کمتر. اگر شما موفق شوید که عملا مردم دیگر را در شکل واقعی خودشان، بدون اصرار در برتر دانستن یکی بر دیگری و ایجاد رقابت بین آنها، ببینید، در آن صورت می توان گفت که شما به درجه ی بالایی از اعتماد به نفس دست یافته اید و خودتان را به چشم آنچه که هستید - یعنی به چشم یک انسان - می بینید.

هر کس دارای امتیازاتی نسبت به دیگران است، شما دارای چه توانائیهایی هستید که دیگران ندارند؟ مسلما شما می توانید کارهایی انجام دهید که افراد دور و برتان قادر به انجام آن کارها نیستند. آیا داشتن این توانائیها، شما را برتر از دیگران می سازد؟ یا این که فقط به این معناست که شما می توانید کاری را بهتر از برخی افراد دیگر، انجام دهید؟

اگر در زندگی شما، شخصی وجود داشته باشد که شما با نگاهی از پایین به بالا، او را برتر از خودتان می پندارید در این صورت لازم است که بر روی اعتماد به نفستان اندکی کار کنید. از طرف دیگر، اگر در زندگی شما کس دیگری وجود داشته باشد که شما با گاهی از بالا به پایین، او را کمتر از خودتان می پندارید، باز هم لازم است به تقویت اعتماد به نفستان مشغول شوید. اما اگر شما همه ی انسانها را - چه آنهایی را که قبلا برترین برترینها و چه آنهایی را که کم ترین کمترینها می دانستید - با خودتان برابر بدانید، در این صورت می توان گفت که سطح اعتماد به نفس شما خوب و طبیعی است.

[تصویر:  download.php?img=880]

شما، در صورتی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار خواهید شد که در رقابت دائم با تنها چیزی که احساس رقابت را در شما تحریک می کند- یعنی خودتان - قرار داشته باشید. در این صورت، زندگی از نظر شما چیزی همانند یک بازی جلوه گر خواهد شد- یعنی، موقعیتهای دشوار زندگی را در حکم قوانین یک بازی در نظر خواهید گرفت.

معمولا سرگرمی شما کنکور است و اینکه چگونه می توانید آن را توسعه دهید؟ چگونه می توانید از مطالعه خودتان بیشترین لذت را ببرید و یا آن را به یک منبع پر ارزش و نقطه تغییر سرنوشت تبدیل کنید؟ برای یافتن پاسخ این سئوالات، وارد سطح آلفا شوید و سعی کنید در قسمت اول سی دی دوم که آموزش لذت آور مطالعه داده می شود ذهنتان را پرورش دهید و بر روی آنها کار کنید. برای تهیه این بسته آموزشی به بخش کتاب و سی دی های کنکوری مراجعه فرمایید.


[تصویر:  download.php?img=564]
...I dont know wat to Do... n even if i do... nothin changes
...Im Confused... Scared... So scared of the future ahead of me
!! Ya wat i have never been
!! is it my fault? well maybe ya... because im not Ordinary
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان